Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4269 4269

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

aktak1203
01.12.2015 3 z 5

Nevím, kniha mě moc nenadchla. Moc technických údajů a klasický americký happyend. Sestra knihu přečetla za dva dny, mě to trvalo déle. Sice jsem jí dočetla, ale byla jsem ráda, že mám tento bestseller za sebou. Možná právě díky technickým údajům pro někoho může být přínosem. Pro mě to nebylo a na film vím, že určitě nepůjdu.

DominikV
01.12.2015 5 z 5

Ano, mohl bych napsat, že v knize je spousta již ohraných klišé. Stejně jako bych mohl napsat, že popisy chemických, biologických, technických a bůhví jakých dalších "ckých" reakcí a zákonů mě celkem nudily. Jenže proč bych to dělal, když to jako celek sedí jak pr*el na hrnci? Ještě ke všemu, když hlavní postava čte Hercula Poirota a chce být jako Iron man :-) Neuvěřitelně napínavá kniha, která baví a je zatraceně cool.

Skripi
28.11.2015 2 z 5

Nechápem to dobré hodnotenie, tie opisy boli oničom a to som knihu iba počúval. Dej zdĺhavý, niekedy je menej viac...

Adjunkt
28.11.2015 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Pravdou je, že jsou v jedné části podrobněji popsané chemicko-technické postupy a procesy, ale rozhodně se nejedná o nic, co by celkovému hodnocení ublížilo. Pro mě hodně povedený příběh z blízké budoucnosti..

nikolka5063
27.11.2015 5 z 5

Velmi chytlavá kniha. Ty technické pasáže jsem moc nevnímala a četla je rychle, aby už byly za mnou :D Jinak byla knížka velmi čtivá a já se od ní nemohla odtrhnout. Jen škoda toho konce, ráda bych věděla i to, co se stane potom. Ale to už je zase na fantazii člověka. Rozhodně doporučuji :)

Dormar
26.11.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Napínavé a ani humorné :-). Možná bych trochu zkrátila trochu technické postupy :-)

mutace
26.11.2015 2 z 5

něco mezi dvěma a třemi hvezdičkami,
no tak nakonec ty dvě
Nejvíce mne zaujalo, jak mi byli všichni hrdinové ukradení.

plandor
26.11.2015 5 z 5

Skvělá a chytlavá kniha od které jsem se nemohl odtrhnout. Napínavý děj a skvělý hrdina díky kterému jsem se u knihy hodně nasmál. V knize je MNOHO technických popisů, se kterými jsem docela zápasil, ale nijak mi nevadily ba naopak jsem se něčemu málo přiučil. Jednoduše super kniha až mi bylo líto že jsem ji dočetl. 5/5

Karpa0
25.11.2015 5 z 5

Boží knížka, mnohem lepší než film.

Ričí
25.11.2015 4 z 5

Knížka je jako celek dost dobrá, má pár zábavných pasáži, ale spousta technických popisů mi příliš nesedla.

Pixx-73
24.11.2015 5 z 5

Výborná a chytře napsaná kniha, opravdu smekám před autorovými znalostmi. Velmi čtivé a velmi napínavé, hlavní postava, kterou si prostě musíte oblíbit. A vůbec mi nevadily podrobné popisy všeho, myslím, že měly své opodstatnění. Pro mě zatím druhá nejlepší kniha tohoto roku.

GreenTee
22.11.2015 4 z 5

Marťan byla první kniha s kosmonautickou či vesmírnou tematikou, co jsem kdy četla, a byla skvělá. Bála jsem se, že nebudu zvládat technické popisy, ale nic takového nenastalo, všechno technické bylo polopaticky vysvětleno a zkráceno pro normálního člověka. Hlavní hrdina Mark byl skvělý vypravěč - vtipný, inteligentní - obdivovala jsem jeho schopnost vyřešit jakýkoliv problém. Příběh měl spád, stále nějaké překvapení. Závěr byl na mě možná příliš uspěchaný, ale kniha celkově opravdu stála za to, možná zkusím přelouskat příběh nějakého dalšího kosmonauta, třeba i skutečného. Zmatená jsem byla jen z toho množství lidí z NASA, kteří v příběhu figurovali bez jakéhokoliv popisu, který by pomohl si je představit a lépe zapamatovat.
Film se vám nejspíš líbil, ale kniha vás nadchne, dozvíte se mnohem víc.

tony64
22.11.2015 4 z 5

Skvela robinsonada.

kurzimon
20.11.2015

Jelikož jsem nejdřív viděl film, nebyl to takový zážitek, ale skvělá knížka. 4* 85%

kalache
20.11.2015 5 z 5

...nezbývá než se těšit na film,skvělé...

Johncze
19.11.2015 5 z 5

Pěkný nápad a pěkně napsané (čteno v angličtině). Způsob vyprávění tomuto typu děje vyloženě sedí, odbočky z Marsu na Zem nejsou od věci, ačkoliv do děje většinou nijak moc nezasahují. Hlavní hrdina je sympaťák a tak trochu vesmírný MacGyver. Navíc se zdá se, že je celá knížka psána přímo na míru pro filmové zpracování. Hurá na film...

Tučně
16.11.2015 5 z 5

Mark je borec. Bavilo, napínalo, nutilo číst....tak to má být :)

martinstefko
16.11.2015 4 z 5

Nebýt těch posledních pár odstavců, kdy se kniha snaží o směšně patetické poselství, určitě bych hodnotil ještě více, protože tohle sci-fi se mi nesmírně líbilo. Ano, je zde spousta technických věcí, ale právě díky nim to funguje, právě díky nim je tenhle standardní robinsonský příběh odehrávající se na Marsu, zajímavý. No dobře, a také proto, že je Mark Watney skvělá hláškující postava a člověk, kterým bychom, při řešení problémů, chtěli být všichni.

alsae
12.11.2015 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě tato knížka tak nadchne. Byla velmi propagovaná, tak jsem se rozhodla, že se aspoň podívám o čem to vlastně je a moc jsem od toho nečekala. Technika a podobně jde úplně mimo mě, ale i tak byla knížka skvěle napsaná. Úplně mě vtáhla, byla originální, vtipná a Mark Watney je prostě borec. Na pustém ostrově ztroskotat jedině s ním:-)

Jihorka
10.11.2015 5 z 5

Skvělá a neotřelá myšlenka. Bombastická propagace (i množství nadšených komentářů) knihy mne spolehlivě vedou k ostražitosti. Po čtvrtině příběhu mě kniha chytla a prakticky nepustila až do konce. Fyzice a vůbec technickým vědám nijak neholduji, ale autor technické záležitosti v principu a vcelku laicky vysvětluje, takže jsem se dozvěděla i něco nového. Pokud jsem něco moc nepochopila, příběhu to vůbec neubralo na kráse. Hrdina si získal mé sympatie hlavně svým smyslem pro humor, svou ironií a sarkasmem, s jakými komentuje své úsilí přežít. To mě bavilo. Nesmála jsem se sice nahlas, spíš jen tak pochechtávala. O to to bylo příjemnější. Vlastně se usmívám i teď. ;) Jedna hvězdička dolů za vykreslení příběhu na Zemi, tady mi to malinko skřípalo. Ale po pravdě, vybavím si mnohem "američtější" (patetičtější) závěry než je tento. Doporučuji.