Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4269 4269

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

SelenaDemi428
09.11.2015 4 z 5

Na to, že fyzika a technika není moje gusto, se mi kniha líbila. Chemii jsem zvládala, ale jakékoli dlouhé fyzikální a technické odstavce jsem přeskakovala, protože prostě já + fyzika = nenávist. Ale musím pochválit, jak knihu autor zpracoval, bylo to doopravdy zajímavé čtení a i hlavní postava se mi zamlouvala, že i přes všechny trampoty, co se mu stávaly, si Mark stále zachovával smysl pro humor :).

martinza
08.11.2015 4 z 5

Až na ty technické pasáže je ta knížka výborná.
Mohlo by klidně přijít i pokračování. Přece jenom prostoru na to tam je.
Film je dost zklamal. :-(

wally
08.11.2015 3 z 5

Čekal jsem víc...opět dobře odvedená práce reklamy, která z této knihy udělala nadpozemský bestseller... Ne, že by kniha byla špatná, ale nejsem chemik ani fyzik a tak mne početné pasáže o tom kolik O2, CO2, N2 a jejich molekul je třeba k tomu a tam tomu, jak funguje oxygenátor atd dojem z knihy kazily...zbytek byl totiž fajn... A musím říct, že se to stává velice zřídka, ale film mne tentokrát oslovil víc než kniha...

misbyxo
08.11.2015 5 z 5

Čekala jsem od téhle knihy dost, ale ne tolik nakolik mě nadchla. Hned od začátku mě vtáhla do děje, a oblíbila jsem si hlavního hrdinu Marka Watneyho. Je inteligentní, vynalézavý a sarkastický což jsem si u něj oblíbila snad nejvíc. Příběh mě nadchnul i tím že to není pouze z pohledu Marka z Marsu ale také z Nasa a posádky aresu 3. Dozvěděla jsem se víc věcí o Marsu a co všechno je nutné udělat když se tam někdo chystá. Je to zajímavý, vtipný a originální příběh, těším se až zkounu film :) kdybych mohla dát víc jak 5* tak dám klidně víc. Doporučuji :)

MGT
08.11.2015 4 z 5

Jak si tady všichni stěžují, že to na ně bylo místy až příliš odborné - já to beru jako nevtíravé rozšiřování základních obzorů a i když si z toho určitě vše nezapamatuju, tak něco mi v té hlavě přece jen zůstane. Navíc mě i celkem ty popisy bavily.
První polovina knihy mě bavila nesmírně vesmírně:) Ve chvíli, kdy se už řešil jen návrat domů a jak ho docílit už to nebylo takové jako v prvních chvílích, kdy Mark metodou pokus omyl zjišťoval, jak přežít.

glombas
06.11.2015 5 z 5

Jsem rád, že jsem nejdřív viděl film a pak mi kniha zodpověděla mnoho otázek, které mne při filmu napadaly. Rozhodně skvělé dílo.

lenkakebulka
04.11.2015 5 z 5

Po prvních několika stranách jsem si nebyla jistá, zda chci pokračovat, po dalších deseti už jsem nemohla přestat ... perfektně napsané, vtáhne a už nepustí!

Dragonian
04.11.2015 5 z 5

Kniha mě velmi bavila. Pokaždé, když jsem jí musel odložit, tak jsem se těšil až se budu moci k ní zase vrátit. Doporučil bych každému. Novodobý Robinson!

Thebookman
02.11.2015 4 z 5

Tak jsem dočetl Marťana. Ale jo, bylo to pěkné. Věřím, že kdyby tato kniha vznikla před 30ti lety, tak podle ní bude natočený film s názvem MacGyver: přežití na planetě Mars. :-) Docela živě si v té roli umím představit skvělého herce Richarda Deana Andersona. :-D
Film Ridleyho Scotta jsem zatím neviděl, takže nemůžu porovnat knižní a filmovou verzi. Ale věřím, že pan Scott to natočil skvěle. Jako i jiné filmy od něj nemají chybu. Tedy alespoň podle mého pohledu. Záleží na úhlu pohledu, jak to či ono kdo vidí.
Trochu jsem odbočil od knížky samotné. Jen trochu. Co se mi v knížce líbilo nejvíce, bylo to, jak hlavní hrdina chválil obyčejnou lepící pásku. Už nevím, na které to bylo stránce, jak tam v jednom Solu uváděl, že by lepicí páska měla být svatá, že by se měla vzývat, nebo tak něco, už přesně nevím... Asi víte, co mám na mysli...? :-) Humorné pasáže tam byly. Párkrát mne velice pobavily.
Ale co mne překvapilo bylo vaření brambor v mikrovlnce. No, nevim nevim...
Dějové zajímavé, ale v podstatě jednoduché. Přežití - záchrana. Jinak je pravda, že jsem se občas také ztrácel v těch popisech odborných chemicko-technických postupech, ale bylo to psané čtivě a odborné popisy jsem jen přečetl, tak nějak strávil a četl dál, takže jsem vůbec nemusel přeskakovat odstavce.
Koukám, toto bude asi můj nejdelší komentář, co jsem kdy psal. Závěrem bych uvedl, že je to počtení zajímavé, kdo má rád sci-fi, určitě nebude litovat. Stránky před očima se jen míjely. :-)

Majkrofon
02.11.2015 5 z 5

Najprv som chcel dať len 4 hviezdičky. Miestami je to až moc vedecké, ale na druhú stranu aj napriek tomu čítavé. Hlavného hrdinu, jeho humor a postoj k nelichotivej situácii v ktorej sa ocitne si zamilujete a záver je tak strhujúci, že dávam plný počet. No a čo, túto knihu som sfúkol za týždeň a to mám kopu iných povinností.

QEDS
01.11.2015 5 z 5

Kniha se mi velice dobře četla. Děj je opravdu napínavý. I když je v knize popsáno plno technických specifikací jsou popsány tak, že je i člověk který letem do kosmu vůbec nerozumí, chápe. Autor vytvořil hlavního hrdinu, který je na 100% odolný vůči jakýmkoliv psychickým vlivům. To mi na knize trochu vadilo. Jinak se jedná o velice napínavou knihu. Doporučuji.

Artep25
01.11.2015 5 z 5

Na to ,že je to první počin tohoto spisovatele ,tak musím napsat " klobouk dolů".Mně se kniha moc líbila .Nenapíšu,že uchvátila ,protože takový ten zvláštní pocit ,kdy dlouho po přečtení knihy nad ní ještě přemýšlím,přehrávám si různé pasáže a mám pocit ,že je v ní něco navíc ,tak to ve mně nezanechala .Ale přesto ,že technicky nejsem nijak zdatná a problémy,které hrdina řešil si neumím příliš představit ,přesto se mi četla kniha velmi dobře a líbila se mi .Určitě bych ji zařadila mezi ty dobré a lepší sci-fi.

joshaaak
01.11.2015 4 z 5

Paradoxně největším problémem téhle knihy byl hlavní hrdina. Chvílemi mi nepřipadal ani jako člověk, ale jako dobře promazaný stroj na přežití. Mohlo za to zejména to, že jsme nevěděli téměř nic o jeho minulosti, a také to, že byl prakticky prost jakýchkoliv emocí, takže ač prožíval řadu krizí, nakonec to vypadalo, jako by byly jen součástí jeho plánu na přežití, prostě nic, co by s trochou fištrónu levou zadní nevyřešil. Čistě technické pasáže a všemožné propočty už začínaly být ke konci unavující a přeskakoval jsem je. Navíc mi vadily skoky v ději, kdy autor nejednou skočil o celou řadu dní dopředu a vypadalo to, že Watney celou tu dobu vlastně nedělal nic. Celkově to byla dobrá kniha, ale mohla být ještě lepší...

DonFilipson
01.11.2015 5 z 5

Doporučuji, víc není třeba slov...

Nifredil
30.10.2015 2 z 5

Nedočetla jsme ji. Hned na začátku mě kniha zavalila takovým množstvím technických detailů, že se začal ztrácet příběh, a to mě odradilo. Mám raději, pokud je v knize příběh a ten se rozběhne hned od začátku, tady jsme už na začátku dostala poměrně strohý popis technických řešení, prokládaných jadernými výrazy, tak jsem si řekla, že holt nemusím číst vše a milý Marťan putoval k ledu. Snad až někdy dostanu chuť na záznam o přežité psaný v první osobě, tak ji znovu vytáhnu.

Lasy79
30.10.2015 5 z 5

Obrovské překvapení. Parádní čtení! Nejenže je založena na velmi dobrém vědeckém podkladě + obsahuje několik uvěřitelných scifi momentů, ale navzdory survival žánru je i velmi vtipná.
Pokud jste ještě neviděli film, doporučuju to udělat jako já, nejprve číst knihu a pak až na film. Užijete si ho o dost víc!

Hele, cecky: (.Y.)

Jury
28.10.2015 5 z 5

Jsem velky fanda vesmirneho programu, vedy, sci-fi a hlavne taky lidske vule se nevzdavat a co clovek vsechno dokaze aby prezil...v tehle knize sem vsechno dostal v jednom a jako perlicku na dortu skvele formulovany misty i humorne podany vulgarni slovnik hlavniho hrdiny...tahle kniha naprosto splnila ma ocekavani !!!

vit.kucik
28.10.2015

Kniha využívá známé schéma, které je základem takových milníků historické literatury, jako je Robinson Crusoe či Tajuplný ostrov J. Vernea: osamocený trosečník v drsné pustině musí napnout všechny poznatky své doby, aby si vytvořil podmínky k přežití. Čtenář v napětím sleduje, jak Robinson vyrábí kozí sýr technologií 17. stol., ing. Smith staví elektrický telegraf na opuštěném ostrově technologií stol. 19., anebo Mark Watney počítá molekuly vodíku a kyslíku na zalití brambor ve století 21. Toto schema dokázalo přiblížit technickou problematiku lidem, kteří by se o ni jinak nezajímali a čtenářský ohlas byl zajištěn, i když po literární stránce to žádné skvosty nebyly.
Ze stejného úhlu je třeba nahlížet na Marťana Andyho Weira. Spíš než literatura je to fenomén. Krátké deníkové pasáže jsou extrémně čtivé. Složité technické popisy jsou psány tak, že je pochopí i ten, co ve škole bojoval v chemii a fyzice o čtyřku. Vykreslení postav, pocitů a děje je na úrovni komixu, v nedeníkových pasážích z Houstonu ještě o stupeň níže, tj. žádnou vysokou literaturu nečekejte. Spíše komixovou samomluvu technického bastlíře, jak z dostupného odpadu vyrobit hejblátko, proloženou adolescentními (a místy i vtipnými) frky. Trochu reality tomu dává to, že co se může pokazit, se často i pokazí, a realita se občas vyvíjí jiným směrem, než plán.
Přesto je to fenomén - lidem se masově líbí, jsou ochotní za něj platit, točí se film. Nemá však smysl nad tím příliš filosofovat nebo se dokonce rozhořčovat. Je to stejné, jako se divit, proč má historicky více prodaných výtisků Robinson a nikoliv dostojevského sebrané spisy.
Schválně - zkusme si tipnout - co bude dalším bestsellerem podle osvědčeného trosečnického schématu? Parta děcek na Plutu?

RunningWolf
27.10.2015 3 z 5

Podle většiny zdejších komentářů mi příjde že jsem asi retardovaný a asi to tak bude.Knihu jsem si přečetl vzhledem k hodnocení i k mé oblibě sci fi.Ale naprosto mě to sklamalo.Kniha sama o sobě je dobrá,dobře napsaná,super téma ale je znát že knihu napsal ,,vědátor,, Rád se nechám chytit dějem a nijak extrémně nepřemýšlet (Až na vyjímky knih kde je spousta postav a nejlépe japonských :) ale v této knize je tolik odborných výrazů,že mi to přišlo nudné jak příprava na referát z chemie či fyziky.Pro vědátory a lidi s IQ 200+ super.Já si počkám na film a poprvé v životě budu radši za filmovou verzi (Krásně stručnou!!!)

lenka1095
26.10.2015 5 z 5

Doporučuji jako "oddychovku". I když jde o "sci-fi" a i přestože kniha obsahuje spoustu pasáží plných výpočtů, rozjímání o chemických reakcích apod., přesto se čte lehce a zaručeně každého pobaví. Kdybych měla čas nad knihou sedět, tak věřím, že ji dám za 1 den. Bylo těžké se od ní odtrhnout a jít spát :)