Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4256 4256

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

alzbet
20.12.2015 5 z 5

Mam rada knihy, ktere jsou urcitym zpusobem odborne, a je z nich znat, ze autor o nich opravdu hodne premyslel a studoval tema velmi podrobne. Takze pro me je to uzasna kniha, extremne zabavna (pirat nindza!) a chytra. Ano, sice jsem si rikala, ze by konec mel byt spatny, tim by se to vice priblizilo realu, ale ve skutecnosti stejne vzdy, i v zivote, doufam, ze vsechno dobre dopadne.

Osca
20.12.2015 4 z 5

Knihu jsem zvládl během víkendu, film následoval hned ten večer. obojí rozhodně doporučuji.

Sakulnikov
17.12.2015 5 z 5

Četl jsem to až po filmu a ten najednou začíná dávat smysl. I když je to i tak dobrý film, přece jen kniha je lepší, přesnější, přirozenější. Je škoda, že už dnes nejsou takové velké projekty jako bylo Apollo nebo by byl Ares. Snad tahle kniha (i když film tomu udělá větší službu) přitáhne větší zájem o vědu a techniku ...

marlowe
17.12.2015 5 z 5

Abych si mohl knížku náležitě vychutnat, programově jsem odmítl lákavou nabídku seznámit se s "Marťanem" prostřednictvím Matta Damona, návštěvu kina jsem odložil na neurčito – a pln očekávání se pustil do čtení.
Zpočátku jsem se trochu bál, že budeme donekonečna řešit jen "brambory", ale záhy jsem pochopil, že příběh bude i o něčem jiném. A když do hry vstoupili Pozemšťani, člověk se už nedokázal od knihy odtrhnout.
Čtivé, chytré a nečekaně vtipné.
90%

Phorbo
17.12.2015 5 z 5

Jedny recenze mluvily o tom, že je to zasloužený bestseller a že je to prostě skvělá kniha. Reakce čtenářů už tak nadšeně nezněly. Mark Watney je zázračný opravář, který spraví vše a nic se mu nepodělá tak, aby to nešlo opravit. I když mu praskne Hab, rover se otočí vzhůru nohama, všechno jde spravit. Ale rozhodně bych to Weirovi nevyčítal. Vždyť každá kniha je unikátní tím, že je vyhnaná do extrémních extrémů. A hold to tady tak je.
Šílenost za šíleností, jedna za druhou, ale vampíři taky neexistují, kouzelníci a beznosí černokněžníci taky ne a stali se fenomény.
Pro mě je Marťan velmi dobré akční čtení. Sice mě pro přečtení na čtvrtý pokus přesvědčil až trailer na film s Mattem Damonem, ale jsem rád, že jsem si to přečetl o dost dřív než jsem to viděl. A taktéž z filmu jsem byl nadšený. 9/10

NiNo
16.12.2015 5 z 5

Pokud by skutečně někdo ztroskotal na Marsu a přežil, byl by to Mark Watney. Jak se říká: Blbý můžeš být, ale musíš si umět poradit. A Markovi to zatraceně pálí, poradit si dokáže úplně se vším, prakticky nic ho nerozhází a navíc to zvládne i s humorem. Plus je dobré vědět, že dokonce ani na Marsu neexistuje nic, co se nedá spravit kladivem a izolepou.

silvara
15.12.2015 5 z 5

U první kapitoly jsem si řekla, že tahle knížka je tak dobrá, že ji budu číst pomalu. Po druhý kapitole šlo moje předsevzetí stranou a doslova jsem knížku "zhltla" na jeden zátah. Mark Watney je ideálním trosečníkem - pomineme-li jeho odborné zaměření (botanika+strojní inženýrství), pak je jeho největším plusem jeho povaha a smysl pro humor (a odpor k discu). Víc nemá asi cenu dodávat, protože dobrá knížka mluví sama za sebe.

margotkla19111
15.12.2015 5 z 5

Miluji tě, Marku Watney!!!!!

batmaster
15.12.2015 3 z 5

Za mě taky nic moc (3 a 1/2*). Špatně se to sice nečetlo (za jednu službu bylo hotovo), ale myslím že se dala potřeba a nedostatek některých komodit (kyslík, dusík, hnusík) popsat i jinak, než neustálým přepočítáváním čehokoliv. Nevím jak u koho, ale u mě se napětí nedostavilo. Na všechny "zlé" věci byl člověk řádně upozorněn dopředu (např. utržená přechodová komora). Na všechno bylo dost času i materiálu. A na konci po nevelkém drama - nečekaně happy end. Co se týče nápadu, tak se mi spíše líbil ten ve filmu "Rudá planeta". Film Marťan jsem ještě neviděl, ale pokud bude přesně podle knihy, tak se mi asi moc líbit nebude. :)

Jordyz
14.12.2015 3 z 5

Tak teda 3 a půl hvězdičky....Musím říct, že závěr byl opravdu strhující, ale....na mě moc detailů co se týká přeměny kyslíku na dusík atd.... Asi pět minut jsem byla naprostý odborník v oboru :-) Tyhle pasáže se mi moc nelíbily a docela mě nudily. Celkově hezká knížka, nelituji, že se mi dostala do ruky, ale vracet se k ní nebudu....

kokosek
13.12.2015 5 z 5

Jako fanoušek sci-fi plesám. Každá rok jedna skvělá kniha od nového autora. A sakra tím jsem tak nějak prozradil, že je to skvělé. No nic ono to opravdu skvělé je, takže proč to neříct hned na začátku.
A protože jsem založením technik, tak samozřejmě jsem nadšen i nad spoustou technických detailů. To musela být dost šílená práce, vše nastudovat a pak popsat, tak že to většině čtenářů připadá záživné.
Jinak jsme doma narazili na zajímavou věc. Synátor zrovna měl jako povinnou četbu Robinsona a já musel konstatovat, že Andy Weir musel mít tuhle knihu hodně rád, protože inspirace je tam určitě velká.

EnneP
13.12.2015 5 z 5

Právě dočtený a můžu říct, že od začátku až do konce zajímavá a napínavá kniha. Četla se sama, jen sem na ni neměla tolik času abych ji mohla přečíst v kratší době.
Doporučuji..

veverka179
10.12.2015 5 z 5

Mě se Marťan hrozně moc moc líbil. Více podrobností v mojí recenzi :) → http://fandombeforebloodcz.blogspot.com/2015/08/martan-andy-weir.html

Tanja00
06.12.2015 5 z 5

Miluji! :) Krom odborných pasáži...

Boidil
05.12.2015 5 z 5

Film jsem viděl v kině a moc se mi líbil, ale kniha je kniha. Mark je ještě sarkastičtější než ve filmu a celé je to velká sranda, i když se to odehrává na Marsu, kde člověk pro smrt nechodí daleko.

Týnušxxx
05.12.2015 5 z 5

Báječná kniha!
Vesmírná tématika mě sice moc nebaví, ale tohle bylo opravdu skvělé! Originální, všechno promyšlené do nejmenších detailů a hlavně zde figuruje velmi sympatický a vtipný hlavní hrdina.

soroboru
03.12.2015 5 z 5

Při čtení knihy jsem se velmi bavila, vědecké pasáže mi vůbec nevadily, příběh je díky nim více uvěřitelnější. Kniha je vtipná a vtáhne člověka do děje hned od první strany.

hnusák
03.12.2015 5 z 5

Bezvadné počteníčko, ta rozetapovanost jednotlivých dní a úseků, technické detaily a jejich řešení, potažmo vstupy do kosmického střediska... Watney je prostě chlapík každým coulem. Kniha mne moc bavila, jsem zvědavý na filmové zpracování. Za mne 5 stars.

Dinosaur
02.12.2015 5 z 5

(9.5/10) "Myslel jsem, že notebooku se venku nemá co stát. Je to jen elektronika, ne? Provozní teplotu si chvíli udrží a vzduch nepotřebuje.
Okamžitě mi chcípnul. Obrazovka zčernala dřív, než jsem se dostal z přechodové komory.
Ukazuje se, že LCD je displej z tekutých krystalů. Tipuju, že buď zamrzly, nebo se vypařily.
Možná napíšu na internet zákaznické hodnocení. "Tento produkt jsem v dobré víře vynesl na povrch Marsu. Pokazil se. 0/10."

Knížka se ke mě dostala díky tomu, že jí nějak bylo všude plno a rozhodně nelituju. Někteří si stěžují na technické údaje, ale mám pocit, že by to bez nich asi úplně nešlo - nějak se to, co tam hlavní hrdina provádí, vysvětlit musí, čímž i smekám před autorovými znalostmi, protože ho to muselo stát dost zjišťování a průzkumu dané problematiky... kniha je čtivá a vtipná, i když po čase trošičku sklouzává k monotónnosti typu "Mark vymyslí plán - něco se nečekaně po... - Mark to vyřeší a jede se dál". A tím i Mark působí v podstatě jako jakýsi superhrdina, co vše vyřeší a vlastně si z té hrůzné situace skoro vůbec nic nedělá, i když beru, že to je tím, že je kniha psaná stylem deníku, takže zaznamenává ty lepší chvíle a případné depky se mohly odehrát "mimo záběr", což bude nejspíš hlavně proto, aby kniha neztratila svůj humorný nádech. Konec je celkem předvídatelný (ovšem tady jsem za to byl i rád), jen jsem trošku postrádal jakýsi epilog, aneb "co bylo ještě potom". Na film se v budoucnu určitě podívám.

aktak1203
01.12.2015 3 z 5

Nevím, kniha mě moc nenadchla. Moc technických údajů a klasický americký happyend. Sestra knihu přečetla za dva dny, mě to trvalo déle. Sice jsem jí dočetla, ale byla jsem ráda, že mám tento bestseller za sebou. Možná právě díky technickým údajům pro někoho může být přínosem. Pro mě to nebylo a na film vím, že určitě nepůjdu.