Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4257 4257

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Coleator
05.01.2016 5 z 5

Marťana jsem četl pár dní před premiérou filmu, protože jsem si říkal, že určitě bude lepší nejdřív přečíst knížku... Knížka je skvělá, smál jsem se skoro pořád - tenhle styl humoru mám vážně rád... Podle mě pobaví i ty, co by jinak po sci-fi nikde nesáhli, protože já třeba tohle ani tak za sci-fi nepovažuju... Jediné, co bych vytkl - knížka byla strašně krátká... :)

Hana_Marie
05.01.2016 3 z 5

Výpočtové a technické pasáže byly nudnější (navíc mi přišlo, že nikdy nepočítal s žádnými odchylkami či ztrátami), ale věřím, že technicky založeným lidem se právě tohle mohlo líbit.

martin_hov
05.01.2016 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ake som doteraz čítal.

ninive
04.01.2016 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Některé hlášky z knih jsou nezapomenutelné. Každopádně jsem ráda, že jsem první viděla film (možná jsem jediná), protože díky mé neznalosti, bych si některé věci z knížky hodně těžko představovala. Knížku doporučuju všem, je úžasná a určitě si ji ještě párkrát přečtu.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby Andy napsal druhý díl, který by se třeba jmenoval Pozemšťan :) Mark je skvělá postava.

ajucha
04.01.2016 4 z 5

Další ježíškův příspěvek. Kniha se jen hemží odbornými výrazy a výpočty, které mě dost nudily. Naopak některé hlášky hlavního hrdiny byly velice vtipné, něco podobného bych v technicky zabarveném sci-fi nečekala. Samotné prostředí vesmírných stanic je popsané velmi věrně, autor ví velmi dobře, o čem píše. Děj se řítí kupředu a nenechá čtenáře oddechnout. Nebýt těch nudných pasáží, které jsem v závěru dokonce přeskakovala, bych dala plný počet.

miloslav0399
03.01.2016 4 z 5

Zajímavá a svým způsobem výjimečná kniha. Celý děj je naprosto lineární, toho, kdo má rád překvapivé zvraty, odbočky a nečekaná rozuzlení, nepotěší. Na začátku je řečeno, co a proč je v plánu, a pak už se jen plán plní. Díky atraktivnímu prostředí a fyzikálně-chemickému pozadí to ale kupodivu vůbec nevadí. Další zvláštností je naprostá absence byť jen nepatrně záporné postavy. Kniha určitě stojí za přečtení, i když si nejsem jist, že by všechno fungovalo, tak jak autor vymyslel :-)

Monikafafe
03.01.2016 5 z 5

Super kniha, nejlepší dárek pod stromečkem a za týden přečteno. Nevadily mi věci kolem botaniky, chemie, fyziky atd. Naopak jsem se na to těšila a nebyla to jenom samá romantika. Musela jsem to číst furt, kdykoliv a kdekoliv. I film by dobrý, velmi dobrý, ale kniha ještě lepší a mnohem víc vtipů a i více detailů, přesně můj typ humoru.

WexxAr-ka
02.01.2016 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá! :) Nikdy bych neřekla, že by mě taková kniha mohla nadchnout, je skvěle psaná, vtipy jsou trefné (někdy jsem si připadala jako blázen, když jsem četla například ve vlaku :D). Kam se hrabe nějaký film! :) Opravdu mě štve, že ve filmu jsou některé věci překroucené a nelogické, kniha je vymakaná :)

wildavk
01.01.2016 5 z 5

Kniha Marťan je hodně čtivá. Takový moderní Robinson Crusoe. Prečetl jsem tuto knihu velmi rychle a pujčil a doporučil známým. Možná někomu může vadit spoustu technických popisů. A trochu přehnaný konec.

NeznámáL
31.12.2015 5 z 5

Tak dlouho jsem čekala na Vánoce, až pod stromečkem najdu Marťana. Konečně jsem se dočkala a bohužel mám po čtyřech dnech dočteno.
Čekala jsem od této knihy určité kvality, nakonec bylo vše nad mé očekávání! Tolik vtipu a napětí jsem na jednom místě ještě nezažila.
Pro mě kniha roku 2015. Vůbec mi nevadily technické žvásty, ba naopak, aspoň jsem ss něčemu přiučila.

Ricmont
31.12.2015 5 z 5

V roce 2015 se v kinech objevil film Marťan. Film měl velký úspěch. Málo kdo ví ale že před filmem byla kniha. I když vás film táhne do děje tak kniha vás donutí s Markem prožít doslova každý sol. Film si bere jen epické části kniha vás nechá s hlavním hrdinou na Marsu doslova až do poslední stránky. Říká se že knihy jsou vždy lepší než filmy podle nich. Marťan je toho důkazem.

trynitrix
30.12.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha tak i příběh, knihu jsem si přečetla na úkor filmu a musím říct obojí pecka v knize toho bylo více ty detajly atd. Mark je prostě boží marťan :-D Marťanské brambory, Marťanské kafe :-D 100% doporučuji :-)

HankaMarek
30.12.2015

Knížka, kterou jsem přečetla "jedním dechem"
ještě tak dva dny po přečtení jsem byla na Marsu, Marku jsi nej.

Randyz1986
28.12.2015 5 z 5

Skvělá a napínavá knížka, která je místy i dost vtipná. Ke konci mě však už trošku nudilo technické popisování řešení vyvstalého problému. S filmem jsem čekal až dočtu knížku, tak jsem zvědav...

mischinka
27.12.2015 5 z 5

Marťan.. Nejlepší kniha, kterou jsem tento rok četla, mozna celkove.. Opravdu takhle me dostalo maloco, nemohla jsem knihu odložit, strašně moc jsem fandila a cítila stejne zklamaní a radost jako on.. Nejsem na happy endy, takze čekám, kdy me autoři překvapí - ale i tak 5*:)

ProstePaja
27.12.2015 5 z 5

Nebudu se rozepisovat.

Zápory - ačkoliv jsem nevycházel z úžasu při řešení technických problémů (při kterých jsem měl párkrát pocit, že bych se měl stydět, jsem méněcenný a asi bych zhebnul defakto obratem :D ), struktura knihy ve výsledku byla skutečně jak někteří poznamenávají - problém, nápad, řešení. A tohle krát x. Nicméně....

Plusy - ta kniha je napsaná tak čtivě a příběh je natolik parádní, že stejně u toho člověk prosedí celou noc (jako já), aby se dostal na konec.

Jsem obrovský milovník filmů (projektor+plátno+parádní zvuk) a "rekreační čtenář" - přesto jsem si knihu užil tak hodně, že film pro mne byl jen "třešnička na dortu", ačkoliv se jedná o nadprůměr.

PS: Knihu jsem četl před filmem (protože jsem se těšil na film, přečetl jsem si ukázkovou kapitolu a okamžitě objednával) a být to naopak, věřím, že bych možná nebyl tolik "odvařený" - tedy menší upozornění těm, co na to jdou z této strany

PS2: Přestože jsem četl knihu před filmem, ať jsem dělal co jsem dělal - hlavní hrdina měl zkrátka vzhled a osobnost Matta, nemám pravdu? :D

Fuksinka
27.12.2015 4 z 5

Marťana jsem si koupila a nějak na něj nebyl čas. Potom šel do kin film. Nechystala jsem se na něj, i když mě zajímal. Přece mám doma knížku a tu je třeba přečíst, než uvidím film. Ovšem shodou okolností (dobře, mohl za to chlap) jsem na něm byla. Takže budu spíš porovnávat knihu a film.

Marťan je psán převážně formou deníku, který si Mark na Marsu píše. Je zde i pár stručných pasáží ze Země. Tato forma je svižná, napínavá a maximálně čtivá. Ve filmu jsem postrádala větší pohled na psychiku člověka, který je naprosto sám a bojuje o přežití. V knize jsem se jí dočkala, i když pouze v malé míře. Ovšem pokud si uvědomíme, že čteme pouze Markův deník, který, jak doufal, někdy někdo najde, je to naprosto v pořádku. Těžko by si dospělý chlap vyléval srdíčko jako čtrnáctiletá puberťačka po prvním rozchodu.
Mark je takový marsovký MacGyver. Má výborné nápady a dokáže uplést i "z hovna bič". Dokáže to navíc okomentovat i hodně vtipnou formou. Mě ale ty výpočty ke konci už trochu otravovaly. Přes to mě jeho příběh chytil a i když jsem viděla film, prožívala jsem Markův boj o přežití znovu a moc mě bavil.
Jak v knize, tak i ve filmu oceňuji absenci pohledu do Markovy rodiny. Laciný dojáky se sem vážně nehodí. Bohatě stačí pohled do NASA a na kolegy z původní mise.
Knihu doporučuji a po jejím přečtení určitě i film, Protože Ridley Scott byl ve výborné formě, když ho točil a jako přidanou hodnotu oproti knížce, uvidíte i spoustu nádherných krajinek. ;-)

Anna 13
21.12.2015 1 z 5

Předem bych chtěla říci, že jsem se na knihu těšila strašně dlouho. A když po roce na mne v knihovně konečně došla řada a já tuto tajemnou knihu s nádhernou obálkou a zajímavým námětem držela v rukou, byla jsem blahem bez sebe. Jsem ráda, že jsem odolala a nekoupila si jí. Konalo se totiž ohromné zklamání.

TATO KNIHA MNE ZA CELÝ MŮJ DOSAVADNÍ ŽIVOT NEJVÍCE ZKLAMALA!!!

Nechápu proč je kniha bestsellerem, proč se natočil film. Nechápu totiž jak mohla oslovit obyčejné lidi. Technici, fyzici, chemici a astronauti se v ní budou vyžívat, ale co my? Copak my, obyčejní lidé rozumíme technickým žvástům, které nám nic neříkají a pod kterými si neumíme nic představit? NUDA... Bavilo mne, co se dělo na Zemi, občas.
Autor si vybral a vymyslel super téma, které se ale dalo zpracovat úplně jinak, více emotivně.

SPOILER!

Tak sakra, když člověk uvízne sám, úplně sám na Marsu, nemá jídlo, pití a všechno poukazuje na to, že zemře, tak asi bude něco cítit, ne? Kniha mne úplně neuvěřitelně naštvala... Já bych do toho zapojila city, lásku, více napětí, možná i nějakou tragédii. Ta by nebyla na škodu. Happyend je v tomto případě dost trapnej.

Nedoporučuji obyčejným lidem... :)

Shay-chan
21.12.2015 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Za mě bombový...

Geralt77
21.12.2015

Super super,miluji scifi a tohle bylo to co jsem čekal,pomalu jsem knihu nemohl zavřít.Super nápad na příběh.Doporučuji