Markéta Lazarová

Markéta Lazarová https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40381/mid_marketa-lazarova-qe2-40381.jpg 4 1120 180

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.... celý text

Literatura česká Historické romány
Vydáno: , Československý spisovatel

Marketa Lazarová , 1931

lusila
22.06.2013 2 z 5

Prečítať túto knihu bol pre mňa oriešok. Musím však povedať, že film som si užila viac.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Krásná knížka, která je sice stylem trochu náročnější, ale pokud se tím čtenář nenechá odradit, užije si zajímavý a krásný příběh. Tak trochu mi to připomínalo Romea a Julii počesku zabalené ve starobylém hávu :) Jak jsem zmínila styl knížky není pro každého, ale kdo propadne kouzlu příběhu, bude ho řadit mezi svá oblíbená díla a za sebe můžu jedině doporučit...

YvLeZa
21.05.2013 3 z 5

Ze začátku mě kniha docela i bavila, nevadil mi ani jazyk a místy jsem se i pořádně začetla. Jenže jak kniha končila, začínalo mě to nudit a nemohla jsem se na ni pořádně soustředit. Takže konec knihy jsem moc nepobrala, ale jinak pěkný příběh.

Teraka
06.05.2013 3 z 5

Příběh popsaný v učebnicích ve své holé struktuře určitě kdekoho zaujme a přivede k této klasice, ovšem pro mě byla tato kniha zdlouhavým popisem něčeho, co se dalo bez příkras shrnout do poloviny...

petiska
15.04.2013 3 z 5

Když jsem si četla recenze, nevěřila jsem svým očím. Všichni sem psali, jak je kniha náročná a ta druhá polovina, jak je Markétčina láska hluboká jako oceán a podobně. Říkala jsem si, přece to takové nebude. Vzala jsem knihu do ruky a začala číst. Text mi dával zabrat a stále jsem se ocitala myšlenkama někde úplně jinde. Nešlo to. Kamarádka mi poradila, ať tu knihu zkusím přečíst znovu a pomale. Byla jsem asi na nějaké padesáté stránce a vrátila se na začátek. Konečně mi to dávalo smysl. Pořádně jsem se soustředila a šlo to, opravdu ;) Příběh se mi moc líbil, ale nějaké fráze byly náročné na pochopení.
Co radím? Trpělivost a silnou vůli :-) Dávám ale 3 hvězdičky.

Jadla
04.03.2013 5 z 5

Kniha mne vzala za srdce, neumím přesně vyjádřit, jak na mě zapůsobila, je taková křehká a zároveň drsná. Ovšem Vančuru není možné neobdivovat a nezbožňovat!

Mrs.Domis
14.02.2013

Vůbec jsem nepochytila děj..nedočetla jsem to..;)

Graine
15.08.2012

Asi je to tím, že jsem knihu četla během dovolené, kde nebyly vhodné podmínky na soustředění, ale kdybychom se o ději neučili ve škole, nejsem si jistá, že bych ho úplně pochopila. Čekala jsem od toho něco jiného, ovšem zaujal mě Vančurův jazykový styl

eliska18
13.08.2012 2 z 5

Kniha, u které jsem zpočátku vůbec nevěděla, zda ji někdy dočtu. Dnes jsem ji přečetla celou a jsem ráda, že jsem tak učinila. Příběh se mi nelíbil, ale číst Vančuovy věty je něco neuvěřitelně osvěžujícího.

Livien
04.08.2012 3 z 5

Jsem natolik rozmazlená jednoduchostí dnešní četby, že jsem byla v jednu chvíli opravdu na pochybách, zda Markétu Lazarovou dočtu. Povedlo se a jsem na sebe náležitě hrdá. Jde o příběh, který si v dějinách české literatury vydobyl (právem) své stálé místo a tak by si ho dle mého názoru měl každý milovních literatury přečíst.

Majdule
03.03.2012 5 z 5

Nádherný příběh plný obrazů namalovaných slovy. Probouzí obrazotvornost a rozechvívá duši. Vančura ze slov vytvořil chrám, v němž vzdává hold lásce a jejímu vlivu. Vypráví o dvou velkých láskách. "Domníváte se vskutku, že veliké lásky byly vždy dokonalé lásky?" Nicméně mé okouzlení se probouzelo postupně. Až po nějaké době jsem dokázala Marketinu lásku pochopit a akceptovat, připustit si vliv vášně, s níž nás Vančura seznamuje v skutečně syrových črtách. A nakonec mě okouzlil i truchlivý hrdina, mlčenlivý a drsný Mikoláš. Možná, že kdybych četla Marketu Lazarovou ve vypjatém věku dospívání, podmanil by si mě právě svou temnou romantikou. Dnes považuji za hlavní sílu příběhu ostré světlo, do nějž Vančura staví lidskou povahu, jakoby byl chirurgem, který musí z těla vyjmout kulku nebo nepohnutě rozhodnout o amputaci. A přesto z Vančurových slov dýchá i pochopení, nadhled a dokonce laskavost. Jako by autor chtěl říct: co naplat, jsme jací jsme a přesto je v nás všech stopa boží milosti.

JP
25.12.2011 4 z 5

Nadcházejícím generacím čím dál obtížněji čitelné, přesto se vyplatí půvabnému jazyku chvíli věnovati své soustředění. Dnes jsme hnáni k pohodlnému čtení a že jde o brak se při všech těch thrillerech (a čtyrllerech) dá těžko přiznat, když je to tak snadné číst a napětí zaplácává skutečnou vidinu obsahu - malého, schlíplého a o ničem. Markéta Lazarová je dnes málem zatracovaná (z pohledu mládeže). Těžká ke čtení je, to uznávám. Příběh je obtížný jak v literární, tak filmové verzi, ale když má dnes brak nesrovnatelně lepší hodnocení, a nemyslím jen výše zmíněný žánr, ale obecně, lepší ohlasy, jak tato díla, svědčí to o něčem, nad čím je třeba se zamyslet. I mně ještě léta chybí k úplnému pochopení, k docenění, spousty děl, jako při čtení Dostojevského 'Idiota', který mě celou dobu klamal tělem, aby mi v závěru ukázal svou sílu. Čekám, že některé další knihy mi tu sílu ukáží taky, ale až s odstupem času. Nesnesu jen faleš, podlízání, chameleonství autora, který bude vším, čím čtenáři chtějí, namísto, aby byl tím jediným, čím má být, sám sebou. Ač lidi chápu, vrtím hlavou nad jejich leností, která ultimátně vede literární sféru směrem, kterým dnes jde. Jakoby se četlo vážně jen proto, aby se s tím mohl člověk předvádět, nebo "čtu, protože to čtou ostatní". Nekreslím přehnaně černé scénáře, vím, že mraky lidí čtou, stejně jako já, aby věděli, aby rostli. Ale ten knižní byznys mě rozčiluje, mrhá se tolik energie do zbytečné literatury a zapomíná na tu, která má skutečně, co říct. Tratí na tom hlavně začínající spisovatelé.

kniholka
08.12.2011 3 z 5

Složitý na čtení, komplikované vztahy, ale s trochou soustředění se dá.

Veassë
06.11.2011 odpad!

Zvládnu hodně, ale Lazarovou fakt ne.

Elisa.Day
28.10.2011 1 z 5

Tááák strašně se to vleklo a tááák strašně mě to nebavilo!!! Dočetla jsem, ale byl to boj.

janacheca
30.09.2011 5 z 5

Krásný příběh, jedna z nejlepších českých knih z doby první republiky. Domnívám se, že nejvíce člověku přinese, když si ji přečte právě ve věku Markéty Lazarové - kolem 16-17 let. Kromě filmu F.Vláčila chci připomenout i méně známé písničky sourozenců Ulrychových a skupiny Javory na toto téma.

Hancza
07.09.2011 2 z 5

Abych pravdu řekla, nebyla jsem z knihy tak nadšená jako ostatní, co ji zde okomentovali, ale s jistotou mohu říci, že je mnohem lepší než film. Kdybych neměla Markétu Lazarovou přečtenou, byl by pro mne asi problém, filmové zpracování pochopit.

WEIL
11.08.2011 4 z 5

Markéta Lazarová patří mezi nejlepší Vláčilovi filmy, ale nevznikl by nebýt tohoto půvabného vypravování od V. Vančury.

Smiragl
18.07.2011 5 z 5

Doporučuji vzít do ruky vždy, když si budete chtít spravit chuť po nepodařených překladech, jazyk je zde opravdu nádherný.

zlovlk
27.01.2011 5 z 5

Připadám si jako nějaký stolovník u gurmánské tabule, neboť mám chuť povstat a zařičet: "Ten jazyk! Ten jazyk!" V tomto případě samozřejmě nejde o žádný hovězí jazýček na víně či na smetaně, nýbrž o zcela unikátní Vančurovu schopnost manipulace s češtinou.

Každá věta zní archaicky, a přesto dokonale srozumitelně. I kdyby tímto způsobem popisoval různé způsoby čištění septiku, stálo by to za to - ale on tu formu užívá k vypravování libého příběhu lásek a záští, zkrátká vášní, což je ještě lepší.

Historický román v pravém slova smyslu to není. V knize nevystupují žádné postavy známé z hodin dějepravy. Vlastně se to mohlo stát kdykoliv, myšlenky jsou nadčasové. Zvolené století jim jen dává nádhernou patinu a syrovost.