Markéta Lazarová

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40381/big_marketa-lazarova-qe2-40381.jpg 3.61038
Žánr:
Literatura česká, Historické romány

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Marketa Lazarová, 1931


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Ediční poznámka

Toto vydání Markéty Lazarové se opírá o text, který ve svazku Pekař Jan Marhoul - Pole orná a válečná - Markéta Lazarová vydalo nakladatelství Odeon roku 1968 jako 85. svazek Národní knihovny. Upravili jsme pouze několik detailů ve shodě s tendencemi současného pravopisného úzu. (RAntikvariat)


Za tuto knihu obdržel autor v roce 1931 státní cenu. (Luccy78)


V jedné z původních verzí rukopisu románu, se loupeživý rytíř Kozlík jmenuje Vančura. Autor však později od jména upustil. (chaera)


Na motivy knihy vznikl roku 1967 stejnojmenný film. Režii měl na starosti František Vláčil. (chaera)


Marketa Lazarová byla ve své době přijata velmi dobře, o čemž svědčí nejen velké množství pozitivních recenzí v dobových časopisech, ale také to, že vyhrála v anketě Lidových novin o nejzajímavější knihu roku 1931. F. X. Šalda nazývá Marketu Lazarovou knihou „až nedovoleně krásnou a omamnou“. (Kamčari)


Ocenění

1931 - Státní cena za literaturu