Žalobci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další díl poutavé falconovské série se odehrává opět v Římě. Informátor Marcus Didius Falco se po náročném vyšetřování v odlehlé Británii vrátil domů a znovu na něho dolehly pracovní povinnosti informátora a vyšetřovatele. Kromě každodenních starostí, které s sebou přináší život v nedostavěném domě přecpaném starožitnostmi, se dvěma malými dětmi a posvátnou drůbeží, jsou tu i potíže pracovní. Řím na něho pozapomněl, a to je pro informátora zlé. Podřadný úkol ho svede dohromady s právnickými esy té doby. Protřelí žalobci, historické postavy, si nechtějí zamazat ruce. Na špinavou práci si proto najmou neurozeného informátora. Falcona čeká tvrdý oříšek: sebevražda váženého senátora. Již od počátku je zřejmé, že všechno by mohlo být jinak, než se na první pohled zdá. Rubirius Metellus, hlava vážené patricijské rodiny, se neodebral do Hádovy říše zcela dobrovolně, jak by se s ohledem na tíživou finanční situaci rodiny slušelo. Jeho sebevražda by zbavila potomky povinnosti platit pokutu vyměřenou soudem. V případě vraždy by ovšem nejen notoricky šetřivý císař ale i hamižní žalobci shrábli tučnou odměnu. Falco s pomocí své chytré a urozené manželky a jejích poněkud nepraktických bratrů, jež mu okolnosti přisoudily za společníky, postupně rozplétá zapeklitý případ s taktem a razancí detektiva drsné školy. A opět zjišťuje, že zločiny ve vysokých kruzích císařského Říma jsou stejně bezohledné jako ty, k nimž dochází v zapadlých uličkách. V napínavém příběhu ze starověkého Říma se na pozadí historicky věrných kulis odehrává další z dramat tolik podobných kauzám dnešní doby. Jen vychytralí žalobci nosí místo talárů tógy, ale v celém případu jde v první řadě o peníze. O tempora, o mores, chtělo by se povzdechnout si s klasikem, když barvitý a vtipně napsaný příběh dospěje ke konci, který nebudeme čtenáři prozrazovat. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40669/zalobci-40669.jpg 4.335
Série

Marcus Didius Falco 15.

Žánr
Literatura světová, Detektivky
Vydáno, BB art
Orig. název

The Accusers, 2003

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Žalobci

Přidat komentář
babicka_amalka
24. dubna

tentokrát pro mě jedna z těch slabších, ale dalo se ;-)

AlčaVaca
14.03.2018

Já jsem si její knihy velmi oblíbila. Neobvyklé prostředí, zápletka i humor. Ani u této knihy mi nic nechybělo. Jen je škoda, že se knihy těžko shání.

braunerova
08.11.2015

Knihy Lindsay Davisové jsou pro mě zdrojem informací o životě v římském impériu na konci 1.století n.l., podaných beletristickou formou a okořeněných suchým anglickým humorem. Příliš "akční" díly mě nebaví, naopak nadšený jsem z těch reálných jako jsou Žalobci:

"Silius Italicus a Paccius Africanus jsou historické postavy. Jejich jednání na stránkách této knihy je smyšlené, ale údaje ohledně jejich kariéry jakožto informátorů a senátorů jsou zdokumentovány římskými dějepisci. Charakter a metody, jež používají, jsou založeny na těchto záznamech.
Podle mínění autorky je její vyobrazení právníků ... mnohem lichotivější a vlídnější než většina poznámek o gangsterech, švagrech a stavitelích koupelen"

renefer
10.04.2015

Tento díl nebyl nijak zajímavý, spíš exkurz autorky do dějin soudu.

cori
25.11.2014

Falco tentokrát zůstává v Římě a řeší celkem nudný případ, v němž se propírá špinavé prádlo jedné senátorské rodiny a v němž mají svou úlohu i kojné. Marcovi nehrozí žádné nebezpečí, pouze dostane jednu nakládačku.

Pet007
01.12.2013

Sice neznám římské právo, ale knihu jsem zvládla. Snažím se číst knihy o Falcovi postupně, ale prokousávám se jimi čím dál obtížněji, ty první mne uchvátily nejvíc.

Vojslava
09.01.2012

Se znalostí základů římského práva úžasné počtení, bez nich by to asi šlo trochu pomaleji... ale rozhodně titul nezklamal, jako koneckonců nikdy... :-)