Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170927/bmid_malevil-170927.jpg 4 2097 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem... Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy. V koedici s nakladatelstvím Triton.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Malevil , 1972

motolka
26.09.2017 5 z 5

Knížka, kterou by si každý měl přečíst.

evelýny
23.09.2017 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla v 70. letech minulého století. Přečetla jsem ji jedním dechem a její příběh si pamatuji dodnes možná i proto, že za ,,totality" jsem musela vystát hooodně dlouhou frontu, abych ji získala.
Ke knize jsem se pro osvěžení paměti chtěla po třiceti letech vrátit a EJHLE! Knihu jsem ve třetině odložila, přestože jsem stále přesvědčena o její kvalitě. Každá kniha prostě chce svůj čas.
ZAJÍMAVOST: Kniha v minulosti zůstala ,,za drápkami" mojí sestře a já musela vynaložit značné úsilí, aby mi byla vrácena. Ale proč vlastně ...?

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Jedno z nejlepších postapo děl všech dob. Film je k smíchu.

OldFirehand
25.08.2017 5 z 5

Neuveriteľne silný autorov počin. Momo - to je úžasná postava, nepoznám nikoho, kto takto majstrovsky a citlivo zakomponuje imbecila medzi postavy, Menou, Fulbert, Colin, vlastne všetky postavy sú precízne a majstrovsky vytvorené. Takmer to zatieňuje dej.
Vlastne nie, dej je tak isto úplne famózny!

jardel
30.07.2017

Dilo,od ktereho jsem se nemohl odpoutat.:-)

Květinka008
25.07.2017 5 z 5

Nejlepší kniha od Merleho, celkově moje nejoblíbenější. A to nejsem na sci-fi... Člověka až zamrazí, když si uvědomí, že v současném světě může taková situace klidně nastat. Za pár dní, hodin...

Laskanova
11.06.2017 5 z 5

Velmi poutavě napsána, vyvolává další otázky, nabývá na významu v dnešní technické době .

SnoopyMa
09.06.2017 5 z 5

Nejsem fanouškem tohoto typu románu, ale Malevil je v něčem jiný. Je to dílo, nad kterým se musí člověk zamyslet, vnímat to, jak se s událostí mění chování, priority, zákony i vztahy. Moc se mi také líbilo, jak se autor zaměřil na různé vlastnosti lidí.

Skáča
30.05.2017 2 z 5

Já vám nevím, ale mě to prostě nebavilo. Celé je to takové vleklé, nic se tam pořádně neděje, postrádá to akci. Možná je to i tím, že mám radši "postapo" typu Metro 2033 nebo sci-fi z vesmíru. Tohle mi přišlo jako povídání o životě několika lidí, kteří zažívají každodenní strasti ve své vesnici (je to maličko okořeněno nájezdy útočníků a podobně, ale opravdu velmi maličko).

Hathor89
18.05.2017 5 z 5

Styl Roberta Merleho je nezaměnitelný. Čtivý příběh, který popisuje svět po katastrofě, jež ho zničí takový, jaký ho známe. Především čtenáře nutí k zamyšlení. Jak se vyrovnají lidé se ztrátou? Jaké naleznou možnosti dalšího života? Po katastrofě žili hlavní hrdinové jako prvobytně pospolná společnost, která byla vedena především pudem přežít a zachovat lidský rod a tvořila nové ideály. Při čtení jsem si často opakovala citát Alberta Einsteina: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“

Marry123
14.05.2017 5 z 5

Zbožňuji postapo. romány a tento si mě taky velice získal. Nemůžu říct nic jiného než : PARÁDNÍ, SKVĚLÝ, BOŽÍ :D

knihomolka525
21.04.2017 5 z 5

Souhlas s IHT na Merleho se stály kdysi fronty jako dnes na kotlíkové dotace

IHT
21.04.2017 4 z 5

knihu jsem cetl v sestnacti a byl z ni naprosto uneseny (tusim, ze to byl muj prvni postapokalypticky roman). Ted, o vice nez ctvrtstoleti pozdeji, jsem si poslechl audioknihu a prisla mi ponekud rozpacita. Vazne to i tehdy bylo tak desne popisne? I tehdy to bylo plne moralizovani? Nebo se mi tak zmenil vkus s poctem prectenych knih? Nebo to bylo jen tim desive monotonim zpusobem nacteni audioknihy? Nevim, ale z ucty k Merlemu doufam v to posledni. Malevil si prectete sami - pozitek bude jiste vyssi!

PeterSmith
13.03.2017 4 z 5

Kniha dobrá, jen mě vadilo , že polovině vyprávění je závorka a v ní text co se stane.

harena
08.03.2017 5 z 5

Už je to dávno, co jsem knihu četla poprvé. Vím, že se mi moc líbila, nedalo mi to a knihu znovu otevřela. Zajímavá knížka, nevím, jestli je možné ji označit za dobrodružný post-apokalyptický román. Až na počáteční úvod velice čtivá, neboť Robert Merle je skvělý vypravěč.
Od katastrofy je příběh dynamický a je kombinovaný úvahami, jak by lidé reagovali na takovou katastrofu v oblasti sociální, materiální a duchovní. Výtečná atmosféta, která nutí k zamyšlení. Klasika ve svém žánru a dle mého názoru jedna z nejlepších postapo knih.

Kitty
07.03.2017 5 z 5

Super kniha! Určitě se k ní zase vrátím

francouz
04.03.2017 4 z 5

Velmi čtivý román, sice je poplatný době, kdy ho autor psal, ale i tak je někdy postapokaliptická realita malinko odtažená od reality. Nicméně popis doby, o které jsme si vždy mysleli, že nemůže nikdy nastat je velmi sugestivní a nemohu si pomoc je víc aktuální než možná byla před 30 lety. Na druhou stranu bych ocenil více propracované osoby, většina z nich byla prvoplánová, což je škoda, protože pro dokreslení popisu doby a událostí by to udělalo z dobrého díla, naprosto výjmečné. I tak jsem byl spokojen a autor míří do mých oblíbených.

koniklecka
28.02.2017 5 z 5

Určitě přečtu někdy znovu. Zůstane mi v paměti ten pocit, když jsem ji četla.

stopař
05.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha....krásná ukázka destrukce lidské společnosti a vůle lidí k přežití....

Lexand
27.01.2017 1 z 5

Dávám jednu jedinou hvězdičku. Možná jsem nespravedlivý, ale to mě tolik namíchnul schematismus příběhu, kdy na začátku dojde ke katastrofě, která ale tak úplně nejhorší katastrofou není, a pak už jen hrdinové vylepšují svoji situaci, zvolna se blíží k nové světlé budoucnosti plné jistot...