Majonéza k snídani

Majonéza k snídani https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477043/bmid_majoneza-k-snidani-YVg-477043.jpg 4 781 157

Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů. Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce.... celý text

Ternem
21.11.2021 5 z 5

Četla jsem zatím ještě Pandu a Lososa a Majonéza teda vede! Líbilo se mi jak do hlavního děje nenásilně vpuly osudy ostatních postav. Těšila jsem se na odkrytí toho Růženčina, který mě šokoval skoro víc než ten Eminých rodičů.
Majonéza pobaví, zabolí, dojme. Oddechové čtení.

Kajami
20.11.2021 4 z 5

Ackoliv jsem cetla mnoho nehezkych recenzi na tuto knihu, nenechala jsem se odradit. Ze zacatku byla kniha trosku delsi, nez se rozjela, ale pote mne uplne pohltila a mela jsem problem ji odlozit. Namet knihy mne zase prekvapil a postavy byly pekne vykreslene. S hlavni hrdinkou Emou jsme se neztotoznila, byla na muj vkus rozmazlena. Strhavam jednu hvezdu za to, ze se autorka nechala unest vlnou covidu. Vubec se mne to do te knihy nehodilo a v tomto casem o nem ani nechci cist. Jinak ji doporucuji k precteni

m.valova
20.11.2021 5 z 5

Velké nadšení,super,úžasná a čtivá.Dostala jsem daleko víc než jsem očekávala,postavy v knize se se svým životem docela praly,ale tak nějak se ctí..obdivuji urputnost a originalitu Emy a vlastně mi moc přirostla k srdci,na konci i slza ukápla,už jen proto,že se stále motáme v kruhu pandemie mi to tak nějak celé přišlo vlastně ze života.

1Terisek1
18.11.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, stejně jako všechny předešlé. Ema má některé autistické rysy, ale přitom v knize není jediná zmínka o tom že je to "autista". Jen je prostě jiná, zvláštní a to se mi líbí. Žádné nálepkování, škatulkování. Příběh založen na jednoduchém nápadu, ale velmi pěkně zpracován. Budu se těšit i na Markétiny další knihy.

Marie2
13.11.2021

pro mě,ztráta času asi pro náctiletý

Alena_S
12.11.2021 4 z 5

Ufff: Emino nadřazené "Všichni jste ubožáci, jen já jsem Sheldon Cooper" je do půlky příběhu těžké zkousnout. Na každé stránce. Jako když naštvete kočku a ona si sedne zadkem k vám, ale přímo před vás, aby vám neuniklo, že se zlobí.
Kolem ní se pláče a hroutí se vztahy. Ale nikdo ji nepropleskne. Vždyť je skvělé, jak je svá!
Naštěstí kdo se moc ptá, moc se dozví, a tak i slečna Ema jednou vykoukne zpoza svého štítu a v rámci projektu zkoumání vztahů kolem sebe zjistí, že všechno není černobílé, lidé nejsou až tak jednoduší a že i v jejím srdci se najdou lidičkové, kteří jí v rámci nápravy stojí i za nejvyšší oběť (Spoiler: koupě mobilu)
Pochválit musím konec. Těžko říct, nakolik byl ze života. Ale, aspoň za mě, přesně takový to chtělo. Byť už za odměnu těm, kdo to s Emou vydrželi :D
P.S.: Velké kudos za píseň, co si Ema vybrala na maturiťák! Já řvala smíchy :D Jsme si občas podobné, až to děsí. Byla to asi poslední holka, co měla ples v roce 2020, takže super závěr starého světa. :D

LivieBorova
11.11.2021 5 z 5

Super, moc mě to bavilo.

tereza8491
09.11.2021 5 z 5

Víc než samotná Ema mě bavily všechny ty okolní příběhy - gay kamarád, rodiče a jejich tajemství, babička s dědou... Příjemná pohodová knížka, která mě vcucla a za dva dny bylo hotovo :) moc příjemné čtení, Markéta posunula své psaní zase o laťku výš.

Jirikk
08.11.2021 5 z 5

Ema mne fakt bavila, takovy lidi jako ona, tak s nima je to v životě těžší ale víc zajímavější. Líbilo se mi že neměla většinu knihy mobil.. Jinak zajímavý příběh i téma a i príběhy lidí kolem ní.. AutorkaLukašková ma ve všech svych knihách takovy trochu trhly hrdinky a Ema neni vyjímkou..

booklover88
01.11.2021 5 z 5

Naprostá pecka. První knížka co jsem kdy přečetla od Markéty Lukáškové a klobouk dolů.

Dixinka
01.11.2021 5 z 5

Koncert. Opravdu moc zdařilá kniha. Malinko jsme byla rozpačitá u konce knihy. Ale třeba bude pokrčování.

Beruska18
31.10.2021 5 z 5

Tak tato kniha se mi velmi líbila. Líbilo se mi nahlížení do "13. komnat" jednotlivých příbuzných a známých Emy, odhalovat jejich životní zkušenosti a pochopit tak jejich chování.

gaaabi
30.10.2021 3 z 5

Knížka pro oddech, sice tak trošku pro náctileté - chvílemi mi to fakt připadalo až moc... ale neurazí...

Ver1982
28.10.2021 5 z 5

Zpočátku mi to připomínalo knihy od Stanislava Rudolfa, které jsem kdysi dávno četla a momentálně už jsem na ně stará, takže jsem se trochu nudila. Ale po přečtení hodnotím maximálním počtem. Hezké, nenáročné, oddechové čtení. Těším se na další knihy :)

Tereziee
24.10.2021 5 z 5

Moje druhé setkání s Lukáškovou a musím říct, že si mě autorka získává čím dál víc. Hlavní hrdinka Ema je trošku zvláštní, ale má v sobě něco čím si vás získá. Celý příběh se točí kolem lásky a vztahů. Ema se snaží přijít na kloub tomu, co je vlastně láska a jak člověka ovlivňuje. Styl psaní autorky mi sedí a je jednoduché se do knížky ponořit. Takže doporučuji.

NannyOgg24
24.10.2021 5 z 5

Parádní oddechovka. Bavila jsem se od začátku do konce. Některé postřehy jsou opravdu velmi trefné. Určitě si od autorky ještě něco přečtu a doufám, že bude psát dál.

BohyněKuchyně
18.10.2021 5 z 5

Nejprve jsem se do knížky nemohla začíst a netuším proč. Ale potom mě úplně pohltila a naopak jsem nemohla přestat číst. Bavilo mě pátrání po tom, co je vlastně láska a jak fungují mezilidské vztahy. A především to, jak si člověk uvědomí, že to, co na první pohled nějak vypadá, může být úplně jinak. Že neznáme lidské osudy a netušíme, proč se někdo chová tak, jak se chová...

Barussat
17.10.2021 4 z 5

Moje první kniha od autorky, kterou jsem dlouho nechtěla číst, protože jsem nechápala ten boom okolo ní. Nicméně dostala mě přednáškou na Světu knihy a řekla jsem si, že Majonézu zkusím a jsem spokojená. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka je tak trochu divná, že je jiná a nestydí se za to. Kniha je oddechová, někde jsem se trochu pousmála nad tím, jak se postavy chovali, ale vzhledem k jejich věku mi to přišlo v pohodě. Preferuji trochu jiný styl, ale občas si ráda nějaký "ženský" román přečtu. Určitě to není poslední kniha

martineden
16.10.2021 1 z 5

Uf! Začátek (asi 100 stránek) naprosto brutálně nudné, hlavní hrdinka se chovala jako když je jí 12 let, rozmazlená, sebestředná, pokud měla mít psychický problém, nebylo to dotažené, abych k ní cítila špetku sympatií, akorát prudila rodiče a lidi kolem sebe, hlavně že jsne si minimálně dvacekrát přečetli, jak je inteligentní a svá... Jediná synpatická věc byla, že se začala zajímat o své prarodiče a sepisovat jejich příběh. Kniha mi přišla spíchnutá horkou jehlou, jednou byla Ema zapřisáhlá abstinentka, pak vyšlo najevo, že pila šampanské s klukem v autě, na plese, víno u matky Adama.. víno s Adamem na první schůzce. Zkrátka neslaná nemastná kniha.

S.H.
16.10.2021 3 z 5

Začátek knihy se mi vůbec nelíbil,dokonce tak,že jsem knihu malém odložila,ale pak to nabralo ten správný spád. Ale přeci jen jsem nezískala sympatie k hlavní hrdince, sebestředné Emě,trpící zjevně aspergrem. Líbilo se mi zasažení do aktuální doby,včetně jejich strastí.