Máj

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46589/maj-46589.jpg 3.64111
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Votobia

Kniha Máj

B-artX

Máj jsem četl pouze pro to, abych mohl jednou říct "Četl jsem Máj." Mácha jako spisovatel mě nikdy moc nezaujal, romantismus v umění miluji, ale literární moc nemusím, ale Máj je tak trošku klasika, kterou jsem chtěl mít přečtenou. Moje hodnocení? Já jsem spokojen. Ale nejsem si jist, jestli jsem nepochopil, co se tam dělo. Bylo to napsaný velmi pěkně, ale po přečtení několika stránek, jsem si říkal "Super, krásný, ale vůbec nechápu, co se právě stalo." Poezii mám rád a sám ji ve volných chvílích píšu, ale tatováto staročeština mi dala doopravdy zabrat. Kolikrát jsem četl stránky znovu, primárně pro to, jak byl text krásný a jak krásně jsem jej nepochopil. Myslím, že tak nějak tuším, co a jak, ale nějak mi unikají souvislosti. Přesto se mi ale četba líbila. 80%

klaraj093

Povinná četba školních let. Poezie mi není blízká,ale kniha je krásná.

Hezy

Před pár dny jsem opustil drahou Šumavu a byl snad na svém opravdovém prvním výletě v Praze. Navštívil jsem Vyšehrad a na hřbitově jsem osobně viděl hrob Karla Hynka Máchy. Styděl jsem se, že jsem ještě jeho Máj nečetl, neboť se básním sám věnuji. Procházka po Vyšehradě byla nádherná. Již sám Karel Hynek Mácha o Vyšehradě napsal: „ Vyšehradská skála je kámen moudrosti české.“

V Českých Budějovicích jsem si o pár dnů později koupil Máj v knihkupectví. Jedná se o nový výtisk. Osobně nejradši kupuji staré výtisky po antikvariátech ale musím říci, že tento výtisk mne potěšil. Obsahuje moc krásné ilustrace.

Máj je překrásné dílo plné nádherných slovních obratů. Báseň je krásná a silná. Je zrcadlem duše tohoto slavného romantika. Více k tomu snad již nedokáži napsat.

„V půlnočních ticho je dobách;
světýlka bloudí po hrobách,
a jejich modrá mrtvá zář
svítí v dnes pohřbeného tvář,
jenž na stráži – co druzí spí –
o vlastní křížek opřený
poslední z pohřbených zde dlí.

V zenitu stojí šedý mrak
a na něm měsíc složený
v ztrhaný mrtvý strážce zrak,
i v pootevřené huby
přeskřípené svítí zuby.“

Zde se Karel Hynek Mácha inspiroval pověrou Čechů a možná i jiných Slovanů, kteří věřili, že na hřbitovech vždy drží stráž duch posledního zemřelého nebožtíka, kterého vždy střídá další zemřelý duch, posledního umrlého člověka. Je to takový střípek z naší lidové slovesnosti, na který Karel Hynek Mácha v této nádherné skladbě poukázal a nádherně ho zasadil do děje této básně. Máj sice v dobách obrození nebyl považován za dostatečně vlastenecký ale myslím si, že to byla chyba, neboť Karel Hynek Mácha v Máji velmi líčí svoji lásku k naší vlasti a její krásné přírodě. Jen zcela odlišným způsobem, než bylo v jeho době zvykem. Už jen ta část ve které se odsouzený loučí se svým krajem a se svojí vlastí či domovem byla velmi silná. Děj byl pro mne velmi srozumitelný a krásně jsem ho pochopil.

Hoshi

Nejen v rámci ČV, ale i pro své vlastní potěšení, jsem se vrátila k povinné četbě. Toto je jedna z knih, do které by měl čtenář dozrát, aby ji pochopil... Aby se mu líbila.

AliStejsy

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Poezie mi není blízká, většinou nechápu, co chtěl básník říct. Ale musím uznat, že některé verše Máje jsou krásné

pejty

Básně nikdy nebyly pro mě tím pravím ke čtení. Ani Máj mě nepřesvědčil, že by se to v brzké době nějak změnilo, ale musím uznat, že tentokrát ani nejsem zklamán, že jsem báseň četl.

majík1

celkem dobrá

JaVin

Klasika, ale těžko čitelná. Nektere pasáže jsou krasne.

Kryštofka

Je to zvláštní, ale čím jsem starší, tím je mi Máj bližší. A některé části považuji za geniální.
Jen mi připadlo tragické, když se syn v osmé třídě musel učit kus zpaměti. Vůbec netušil, která bije. Bodejť, v tom věku.

kristyn3833

Ke knize jsem se dostala hlavně díky střední škole, kde nám ji zadaly jako povinnou k maturitní zkoušce.
Já osobně nejsem básník, ale básně si přečtu ráda.
Hlavně na to musím být správně naladěná, ale když už jsem si našla přesnou náladu kniha mě bavila.
Četla se rychle a oči četly jedno slovo za druhým, jako bych všechny básně již znala.
Doporučuji.

luciuska7

Po letech jsem se k ní díky výzvě vrátila a ponořila se do děje.. Neztratila nic, čím mě uchvátila už dřív. Díky Karle Hynku ????

Petulla72

O knize jsme se bavili nesčetněkrát na základní škole, poté i na střední škole. No musím říct, že její krásný význam a jisté pochopení jsem pro tuhle knihu našla až za pěkných pár měsíců po střední škole.
Mácha byl rozhodně snílek, pesimista toužící objevovat svět, verše plné bolesti a nenaplněné lásky... za svého života nepochopený za toho mého oslavovaný a po přečtení jeho děl - tuším, že každý chápe proč.

uminaa

Pre mňa za veľmi dlhú dobu dosť ťažké čítanie, čo nie je v žiadnom prípade autorom, ale mojou osobou. Aj keď som nebola emocionálne na toto dielo pripravená svoje čaro rozhodné má.

Teea

Přečteno jako povinná četba. Velice krásně napsáno. Avšak je to velice těžké čtení. Takže je to spíše pro náročnější čtenáře nebo pro někoho, kdo by textu dokázal porozumět.

Ailee

Má to své kouzlo, to se musí nechat.

LivN

Byl pozdní večer - první máj -
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj...

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně a řekla jsem si, že si ji musím pujčit a znovu přečíst. Bylo to moc dobré čtení, dobře jsem udělala.

Castanier91

Poezii nečtu, jen na twitteru. Tohle mě ale přesvědčilo, abych si od autora přečetl něco dalšího. Celé jsem si to představoval ve stylu Šodžo Reverse Harem mangy a zvlášť Jarmilu jsem viděl jako prototyp dokonalé trap waifu. Jako komunista zvlášť oceňuji vyobrazení šatlavy jako místa, kde to není zrovna dvakrát příjemné. Chápu, že autor žil v jiné době, ale přesto (nebo vlastně právě proto) si myslím, že tam mohlo být "víc" poprav.

_Žanet_

Knihu jsem si půjčovala v knihovně a měla jsem to štěstí, že v ní byly nějaké poznámky od maturanta (sama jsem na střední škole). Díky tomu se mi dílo dobře chápalo a já věděla o co šlo, takže se mi i dobře četlo. Nejsem člověk, co nějak holduje poezii, takže jsem se toho bála, ale docela příjemně mě to překvapilo. Rozhodně to pro mě bylo lepší čtení než Balady a Romance od Jana Nerudy. Takže mi nevadí, že mám na maturitním seznamu právě tuhle knížku a jsem ráda, že jsem si ji vybrala.

lentilka_007

Přečteno pro čtenářskou výzvu. Nijak zvlášť mě báseň nezaujala, ale objevila jsem ji v hodně starém vydání s ilustracemi M.Alše. Druhá polovina knihy popisuje jeho umělecký vztah k Máchovu dílu, malířův život a dílo, včetně nedokončených ilustrací k Máji a obsahuje i obrazové ukázky. Tato druhá polovina knihy pro mě byla velmi zajímavá a hodně mě oslovila. Jsem tedy ráda, že mě výzva k této knize přivadla, zejména s ohledem na informace k M. Alšovi

CleoXandra

Znamenité dílo, jímž si Mácha postavil pomník. Poetika Máje je nesmírně chytlavá. Navíc zde Mácha hodně otevřeně prezentuje svůj spirituální svět, což tomuto dílu dodává další pozoruhodný rozměr. Ovšem primárně mě stále dostávají ony notoricky známé poetické obrazy, jako "takť jako zemřelých myšlenka poslední, tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk, dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní, zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk" ...

alef

K. H. Mácha – první romantik, zoufalý pesimista, melancholický básník, který byl nejprve kritizován a neuznáván, později objevován, a nakonec obdivován.

„Vidíš-li poutníka, an dlouhou lučinou
Spěchá ku cíli, než červánky pohynou?
Tohoto poutníka již zrak neuzří tvůj,
Jak zajde za onou za onou v obzoru skalinou,
Nikdy – ach nikdy! To budoucí život můj.
Kdo srdci takému útěchy jaké dá?
Bez konce láska je! – Zklamánať láska má!“

Předposlední sloka Máje – skrývá v sobě celý Máchův život a jeho dílo - básník lákaný přírodou a dálkami, žijící z touhy, svíraný neukojitelnou láskou, citlivý (já bych řekla přecitlivělý) romantik ...

Jeho verše jsou plné čisté melancholie, bolestných pocitů – ztráty, zmizení, dálky – vše se nenávratně ztrácí ... nikde nic pozitivního, všude jen nenaplněné city a touha, vyvolávající žárlivost, nedůvěru a nekonečné zoufalé trápení ...

No, ano, máte co do činění s typickým romantickým hrdinou, vzpomínajícím, ale především přesvědčujícím a litujícím sama sebe, přemýšlejícím o smrti, pomíjivosti života, času a o nespravedlnosti... a tázajícím se: Proč? ... proč se dostal, tam, kde se dostal, ale především: Čípak je to asi vina?

„Klesla hvězda s nebes výše,
mrtvá hvězda siný svit;
padá v neskončené říše
padá věčně v věčný byt.
Její pláč zní z hrobu všeho,
strašný jekot, hrůzný kvíl.
„Kdy dopadne konce svého?“
Nikdy – nikde – žádný cíl."

Máte před sebou krásnou báseň – příběh se silnými emocemi, tajemnem a skrytým poselstvím ... které ovšem každý čtenář může vnímat jinak – možností je spousta – záleží jen na vás, co se právě vás, dotkne nejvíc ...

dagsvob

No, dílo je sice značně opěvované, ale já z něho teda "na větvi" nejsem. Pro mně dost nesrozumitelné, některé části jsem musela číst dvakrát. Nejvíc mně vadil složitý slovosled.

Ana72154

"Byl pozdní večer - první máj -
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.''

To jsou jediné verše, které si pamatuji. Báseň jsem si vybrala k maturitě, ale nechtěla jsem o ni poté mluvit, protože by bylo těžké o ni mluvit a rozebírat ji podle maturitních požadavků u ústních.

1T0S_

V rámci nějakého záchvatu sebepoškozování, maturitní četby a čtenářské výzvy jsem se rozhodl, že si přečtu další báseň...

... a ta mě nějak neoslovila, připadala mi nudná, jako většina děl z období romantismu.

Přidávám do výzvy, popřemýšlím, jestli vezmu na maturitu. Ovšem jsem si jist, že znovu se do ní dobrovolně nepustím.

Lymril
30.12.2018odpad!

Máj, extra známý, našimi učiteli nám neustále vnucovaný a mnou nenáviděný. Perfektně ho umim rozebrat a četla jsem ho pětkrát, ale nemůžu si pomoci... STRAŠNĚ HO NESNÁŠIM!!!!!!!
Jestli se vám líbí, super, ale já ho opravdu nedávám. Ne proto, že ho po nás neustále vyžadují, ale protože je to (dle mého naprosto neodborného názoru) o ničem!!!

LieselM
28.12.2018

Máj je pro mě doslova srdcovou záležitostí. Jednoduše - nádhera!

Twinny
27.12.2018

Ač nejsem z tohoto díla nadšená, asi rozumím jeho významu. Asi. Nebo spíš ho mám z druháku ještě hluboko zatlučený do hlavy. Četla jsem, ale není to nic, z čeho bych jásala, óchala, áchala, nebo mě vzalo za srdce. Takže nakonec průměr.

asanita
27.12.2018

Máj jsem četla coby povinnou četbu a báseň mě velmi zaujala. Láska Viléma k Jarmile a jeho následné čekání na smrt působí dojemně a úvahy o životě navodily lehce depresivní atmosféru. Chvílemi mě tyto časté lyrické pasáže spíše nudily a odrazovaly od děje jako takového, ale i tak Máj stál za přečtení.

Jessybelle
26.12.2018

Krásná tečka za čtenářskou výzvou 2018...

tomik2132
25.12.2018

Máj je fantastický i v dnešní době. Ten jazyk je prostě nepopsatelně nádherný! Myslím si, že tato kniha je vrcholem poezie a nedivím se, že inspirovala mnohé spisovatele i v pozdější době. Velmi mě ohromila velká množství básnických prostředků, který K. H. Mácha používal, nejvíce oxymoróny. :)