Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161531/bmid_maj-161531.JPG 4 5932 635

Temná noci! Jasná noci! Obě k želu mne budíte.Temná noc mne k hloubi tiskne,jasná noc mě vzhůru vábí;temné hlubiny se hrozím,ach-a k světu nelze jíti! K.H.Mácha Máj, lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí. 56 stran

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Vilém Šmidt

Máj , 1836

Lokina
07.01.2018 4 z 5

Stejně jako Kytice, Máj jsem četla k maturitě. Poezii vůbec nečtu a vůbec jsem si nebyla jistá jestli si ji vyberu, ale s paní učitelkou jsme ji rozebrali a přesvědčila mě tak, že jsem si ji vzala do seznamu. Máj má krásné verše opěvující naši krásnou zem a přírodu. Nádherně autor vystihl ve svých verších, kde je smrt, tam je i obroda a nový zrod života. Jednou za život mi to stačilo, ale k povinné četbě to neodmyslitelně patří.

Oryk
06.01.2018 4 z 5

Báseň s hlubokou myšlenkou a silnou atmosférou. Během scén ve vězení jsem úplně cítil Vilémovu úzkost. Myslím si, že báseň je mimo jiné výjimečná proto, že se v ní střídá lyrická a epická část, která tomu dodává novou „máchovskou příchuť.“ Pokud by tam jedna z těchto částí nebyla, stala by se z Máje buď lyrická báseň, bez děje, která by nikoho nebavila, nebo tuctová ničím nezajímavá dějová skladba.

dadako
03.01.2018 2 z 5

Poezie není můj šálek kávy a tak nedokážu objektivně zhodnotit. Nebýt Čtenářské výzvy asi bych si Máj nikdy nepřečetl.

Precim
02.01.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohl odhodlat ke čtení této knihy. Vůbec jsem se nevyžíval ve čtení řádků, ve kterých byl jen velmi výjimečně náznak nějakého děje. Knihu jsem po chvíli zavřel. Teď jsem se k ní vrátil a musím říct, že zážitek byl úplně jiný. Uvědomil jsem si, že se úplně vžívám do postavy Viléma s jeho černými myšlenkami před popravou, a po nádherném intermezzu, kde se duchové mrtvých spolu s přírodou připravují na zítřejší popravu, jsem se už od knihy neodtrhl až do konce.

Cink262
28.12.2017 4 z 5

Karel Hynek Mácha dokázal ve svém Máji využít krásné řeči obrazů přírody k ověnčení myšlenek o věčnosti, nicotě a smrti. Báseň vyvolává smutek, který je umocněn truchlivým ale nádherným prostředím, do kterého je děj umístěn, a pro mě velice důležitou hrou s barvami. Libý jazyk a opakující se důležité motivy jsou pro čtenářstvo dalšími důvody, aby ani v budoucnu pročítání Máje nezanechalo, stane-li se tak, věřím, že to bude Máj, kdo zanechá jasnou stopu na všech, do jejichž rukou se dostane.

Modrina
16.12.2017 4 z 5

Kdysi to byla povinná četba. Mácha podle mého nebyl úplně normální, ale Máj je klasika, kterou by si měl přečíst každý.

BeyondHorizon
10.12.2017 3 z 5

Nevím no. U poezie mám velký problém pochopit, o co vůbec jde. Podobně tak tomu bylo i zde, kdy děj jsem velmi povrchově pochopila. To je ale spíš problém můj, než básníkův.
Není pochyb o tom, že Mácha je skvělý básník, ale tohle mi prostě nesedlo, což je zvláštní, protože obyčejně se mi takové tragické náměty líbí.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Další povinná četba, ale mně úplně pohltila.

Rade
04.12.2017 5 z 5

"...Dalekoť jeho sen, umrlý jako stín,
obraz co bílých měst u vody stopen klín,
takť jako zemřelých myšlenka poslední,
takť jako jméno jich, pradávných bojů hluk,
dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní,
zbortěné harfy tón, ztrhané struny zvuk,
zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit,
zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit,
zapomenutý hrob, věčnosti skleslý byt,
vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas,
mrtvé labutě zpěv, ztracený lidstva ráj,
to dětinský můj věk.
Nynější ale čas
jinošství mého – je, co tato báseň, máj.
Večerní jako máj ve lůně pustých skal;
na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal."

To jsou přirovnání, až z toho člověka mrazí...

ferda16
23.11.2017 2 z 5

Povinná četba. Sama bych se do ní nepustila, ale je pravda, že básničku umím dodnes....:) Ale rozhodně už bych si ji znovu přečíst nechtěla.

Ankavi
22.11.2017 5 z 5

Klasika, ve které při každém dalším čtení objevím něco nového. Mimořádný klenot české literatury.

Sarhem
31.10.2017 4 z 5

Česká klasika, která ne všechny baví a zaujme. Podle mě by si ale Máj měl přečíst každý.

HPmagor
23.10.2017 5 z 5

Velké dílo :-)

Adelaide777
15.10.2017 3 z 5

Máj jsem četla kvůli škole, takže dobrovolně bych si ho asi nevybrala. Ale mile mě to překvapilo. Hezky napsané dílo.

Richelle
14.10.2017

Musela jsem číst do školy. Osobně preferuji jiný styl literatury, přesto se mi kniha zdá docela přijatelná.

SoňkaSoník
01.10.2017 4 z 5

Čteno v rámci povinné četby k maturitě, Máchův Máj má hloubku, to se musí uznat, bohužel ale nejsem moc zastáncem tohoto stylu literatury.

los
28.09.2017 5 z 5

geniální dílo

essterkaa
19.09.2017 3 z 5

Pro mě příliš náročná kniha. Po přečtení z ní mám mnohem lepší pocit, než při čtení.

Huvra
18.09.2017 3 z 5

Teda, dílo k maturitě, všemi označováno jako stašně náročné, mi nijak náročné nepřišlo. Poezii mám ráda, tragický příběh, pěkné dílo.

SmallLucia
17.09.2017 2 z 5