Máj

Koupit

Temná noci! Jasná noci! Obě k želu mne budíte.Temná noc mne k hloubi tiskne,jasná noc mě vzhůru vábí;temné hlubiny se hrozím,ach-a k světu nelze jíti! K.H.Mácha Máj, lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí.

56 stran

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161531/maj-161531.JPG 3.65004
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Vilém Šmidt

Kniha Máj

Dominik_13
předevčírem

Zkuste se Máji vyhnout na základní i na střední škole a přečtěte jej tehdy, až si budete jisti, že mu chcete věnovat plnou svou pozornost. Pak si možná všimnete neobvyklé krásy Máchova verše, vynalézavosti jeho básnických obrazů i takřka existenciální tíživosti celé skladby.
Co dodat? Snad jen, že verš "Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal" mě bude doprovázet navždy.

AlčaH
předevčírem

Knihu jsem kdysi četla jako povinné dílo k maturitě a nebyla jsem nijak nadšená. Teď, když jsem se k ní po letech vrátila, jsem naprosto unešená... Mám pocit, že jsem musela dospět a něco si odžít, abych bolestnou nádheru tohoto díla dokázala plně docenit. Mácha byl neskutečný básník - to, jak pracoval s češtinou, jak dokázal popsat přírodu i myšlenky, jak pracoval s jednotlivými motivy... Dílo Máj je bezpochyby klenotem české literatury a jsem nesmírně ráda, že jsem měla možnost nechat se jím pohltit...

Wladimirski

Nemám dostatečně "načteno" v daném segmentu, abych mohl hodnotit. Není to lehké čtení, ale je ukázkou vývoje a bohatosti českého jazyka, myšlenkově podnětné, obrazotvorné. Pamatuji ze školy, ale celé jsem přečetl až nyní. Právem je zařazeno jako povinná školní literatura.

hzd

Přečteno jen v rámci Čtenářské výzvy. Nemám tyhle horory ráda.

Hakate

klasika a povinná četba, Mácha je jeden z mála autorů poezie, po kterým šáhnu, pokud musím

MirijamFrankl
22.12.2020

Necítím se zcela oprávněna hodnotit tento poklad české literatury (vzhledem k mému věku a vzdělání), ale dovolím si napsat, že Karel Hynek Mácha pracuje s romantickými motivy, citem a českým jazykem naprosto neskutečným způsobem. Jedná se o byronskou povídku, přirozeně není právě dějový, ale ta vyjádření citů, stavů, ty neuvěřitelné popisy...pro průměrného čtenáře dnešní literatury to může být trochu čtenářský oříšek, ale myslím, že ho měl rozlousknout a znát každý vzdělaný Čech.

Zlatinka.Emilly
20.12.2020

Poezie není moje parketa, nerozumím jí, proto hodnotím jako velice špatné čtení, kterým jsem se musela prokousávat. Výňatek z básně jako by oslavoval lásku dvou milenců, ale chyba. Z obsahu Máje jsem byla znechucená. Už číst nebudu, stačilo mi to jednou. Mácha nemá v mé knihovně místo.

Kontryhelka
02.12.2020

Klasika a povinná četba na všech školách + rozbor díla. Ale já Máchu mám ráda a jeho díla mi přijdou prima.