Máj

Koupit

Temná noci! Jasná noci! Obě k želu mne budíte.Temná noc mne k hloubi tiskne,jasná noc mě vzhůru vábí;temné hlubiny se hrozím,ach-a k světu nelze jíti! K.H.Mácha Máj, lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí.

56 stran

eliifa
včera

příliš depresivní a negativní

any37

Po prvním přečtení jsem to upřímně nepochopila, děj mi přišel hrozně zamotaný, i když je ve skutečnosti tak jednoduchý. Klasická poezie, a tak trošku i ta moderní, není nic pro mě, nedává mi smysl a potřebuji si ji přečíst víckrát. 2,5*/5

Daorien

Jo kdyby mi na základní škole tehdy někdo řekl, že se mám podívat dál za ty tři slepené kousky veršů z různé části básně a přečíst si ji radši celou, byl bych se ji tenkrát učil zpaměti mnohem raději, už jenom kvůli tomu, že bych věděl jak to pokračuje a neměl bych k ní snad až do teď takový odpor, který pramenil snad jenom z nevědomosti a falešného obrazu utvořeném především dogmatickým pedagogem :)

BarboraS96

Nádherné dílo, knížku jsem poprvé četla na SŠ k maturitě a okamžitě jsem se do ní zamilovala. Nádherný příběh, zasazený do krásné české krajiny. Vím, že to není pro každého, ale za mě by si jí měl alespoň jednou přečíst každý.

Martiiiik

"Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou, vlast jedinou i v dědictví mi danou, širou tu zemi, zemi jedinou!" A to se to plakalo.. :-( jedinečné dílo, KHM dokázal dokonale vystihnout pocity, to zoufalství, jak hlavní hrdina objevuje krásu v ten čas, kdy už je pro něj pozdě.. to vede člověka k zamyšlení, zda se sám správně dívá.. lituji, že jsem si cestu k poezii nenašla dříve, je v ní často krása a moudrost

zanzara

Sámotař Mácha, noční poutník českou krajínou, nachází v lese poblíž Bezdězu kříž, a když mu hostinský vypraví historii, odkud se tam vzal, popiše pak tento přiběh svým zpúsobem, jako dějiny tragické lásky. Samozřejmně nejde jen o ní: vníma přece posvátný chram přirody kolem sebe a chvalí krásu českých zemí - věří pevně, že přiště ty se kdysi vrátí Čechům. A přitom sám pro sebe nemá žadnou náděje... Strčí sám sebe do toho svého děje, a sám k sobě vola ke koncí: "Hynku!". Přesně jako tyto dva volálí jeden k druhému přez jezero. A všechno marně...
Takže vůbec to není o tom, co se tam dělo původně, a z čecho Mácha si asi vzál tento celý přiběh: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1252685-reporteri-ct-machuv-maj-je-inspirovany-skutecnosti
Je to o nešt'astné lásce, sámotě a smrtí, když člověk nevěří, že za hrobem ho ještě něco čeka.

hellena1523

Příběh drsný, archetypální, ale upřímně musím přiznat, že mě na celém díle nejvíce bavila intermezza.
Jednou přečíst, ať člověk ví, a stačí, netřeba se ke knize vracet.

JessieEx
31.12.2019

K Máji si vracím moc ráda, tentokrát jsem se rozhodla už si ho konečně pořídit na doma. Dokonce jsem z něj maturovala, tehdy to bylo nejtěžší téma ale děs a hrůza se změnil ve skvělý požitek.
Poezii běžně nečtu ale v takovýchto případech dělám výjimku. Při každém čtení tu objevím něco jiného. Ódu na vlast a přírodu zde střídá až cosi erotického a později téměř hororového. V Máji toho lze najít hodně. Jak si autor pohrál se slovy je už jen třešnička na dortu.
Tentokrát jsem četla do výzvy.