Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1151/maj-1151.jpg 4 5929 635

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti. Doprovozená ilustracemi Jana Zrzavého a portréty K. H. Máchy od dalších autorů.

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Academia

Máj , 1836

ela111111111
30.09.2016 5 z 5

Kniha velice dobrá. Myslím, že by měla přečtena nejenom jako k povinné četbě.

Simona99
16.09.2016 5 z 5

Máj jsem četla jako povinnou četbu a vůbec toho nelituji! Nádherná báseň o lásce mezi lidmi i lásce k přírodě a naší zemi. Možná na můj vkus trochu depresivní, ale rozhodně si myslím, že kniha patří k základnímu vzdělání.

MikeDV3
13.09.2016 5 z 5

Vždy jsem si myslel že máj je naivní báseň o lásce a ono se nakonec jednalo o velmi zajímavou a poučnou knihu. Určitě ji všem doporučuji zařadit do svého seznamu knih k maturitě :-)

Tynule
04.09.2016 1 z 5

Těžké dílo na mě. Knihu jsem četla s dlouhými přestávkami, často jsem jí odkládala ale úspěšně jsem ji "zdolala"

Davina
02.09.2016 3 z 5

Na mě dost komplikovaná četba, nedokázala jsem to ani pořádně vnímat. Knihu jsem si vypůjčila jen kvůli povinné četbě, jinak mě to nezaujalo.

mazlak
27.08.2016 3 z 5

Verše o velké lásce, která dovedla nešťastníka až ke spáchání zločinu. Je to dost drsné dílo jak obsahem tak formou vyprávění. Některé pasáže jsem musel přečíst několikrát dokola, než jsem pochopil obsah úryvku. A to byla i povinná četba.

RiverSong
10.08.2016 2 z 5

Nebýt povinné četby, tuto knihu bych do ruky nevzala. Ale popravdě jsem to očekávala horší, než to nakonec bylo. Možná jsem v tomto ohledu trochu ignorant, ale poezie obecně je mi dost cizí, a proto jen těžko dokážu takovéto dílo ocenit, i když pro mnoho lidí je skvělé. Nicméně z mého pohledu je to asi tak - číst se to dalo bez větších problémů, což bylo pro mě to hlavní.

Nigol
02.08.2016 5 z 5

Některé pasáže se recitují tak dobře, až z toho mrazí.

AkiB
26.07.2016 2 z 5

Knihu jsem přečetla, poněvadž jsem musela. Čtení to je asi pěkné, ale nic pro mě. Ale dočetla jsem to :-)

lucille48
18.07.2016 5 z 5

Dílo mi přijde velmi propracované. Je zde mnoho historismů i archaismů, velká slovní zásoba, vidět je hraní si se slovy, domnívám se, že se tam někdy vyskytlo i nářečí (ouplné). Nicméně děj byl velmi zajímavý, nálady vyjádřené přírodními úkazy. Dílo se mi zdálo čtivé, krátké a výpravné, jeho četbu nepovažuji za náročnou.
Dílo doporučuji k maturitě jen pokud mu rozumíte a umíte najít básnické figury, jinak si vyberte raději jednodušší báseň (např. Král Lávra od K. H. Borovského).

Tvefisto
15.07.2016 2 z 5

Každou stránku jsem četla asi třikrát, protože jsem vůbec nevnímala, co čtu. Pro mě asi fakt ne.

jolii
08.07.2016 5 z 5

Mám doma a čtu ráda znova.

TheBonelex
01.07.2016 3 z 5

Z celého Máje mě nejvíce uchvátilo 2. Intermezzo. Jinak pěkné, ale složité počtení. Každý ho zná, a minimálně jednou za život by ho měl přečíst. Není co dodat.

Adelyna
07.06.2016 5 z 5

Člověk je na konci tak pohlcen, že začíná číst znova, aby se ujistil, že to co četl se mu jen nezdálo...
Opravdu hodnotné dílo bohaté na krásně užité básnické prostředky, pro pozorné a chápavé se z Máje stává skvělý literární zážitek.

Aleh
06.06.2016 5 z 5

Po Seifertově Mamince, která mě po letech zcela uchvátila, jsem sáhla po dalších verších. Tentokrát to je Máchův Máj. Kdo by neznal nebo někdy neslyšel alespoň jeho úvodní verše, i když poezie není jeho koníčkem ?

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

Máchův Máj je především oslavou lásky jako krásného lidského citu, to si jistě všichni pamatujeme ze školy. Dnes po letech jsem také ale o to více vnímala, jak básník opěvuje nádhernou a okouzlující přírodu a tentokráte nezůstalo pro mě bez povšimnutí i vyjádření filozofických myšlenek týkajících se neustálého pohybu a koloběhu přírody, změn v přírodě i v životě, neustále plynoucího času a také krásné vyznání lásky k rodné vlasti. To nejsou fráze, to je pravda, ale musíme k tomu dospět. Mladé generaci doporučuji vrátit se k těmto veršům po letech...

Michal1999
29.05.2016 2 z 5

Možná jsem primitiv, ale Máj se mi zoufale nelíbil a nechápu, proč je považován za takové dílo.

Nickky
25.05.2016 4 z 5

S tvorbou Karla Hynka Máchy jsem se poprvé seznámila již dříve a už tehdy si uvědomila, že právě Máj byl mnohdy čtenáři nepochopen. V knize totiž nad jednoduchým dějem převažují lyrické popisy.
Na mě samotnou nejvíce zapůsobila atmosféra jednotlivých částí básně a dokázala si mě získat autorovým osobitým stylem a svou symbolikou.
Zpočátku jsem byla přesvědčena, že kniha primárně pojedná o nešťastné lásce, ale skrývá se v ní toho mnohem víc – otázka lidské existence, plynoucí čas, podmanivá příroda.
Možná, že se nám už naše česká příroda nezdá ničím výjimečná. Možná, že už nám zevšedněla. (Žijeme v přemodernizované době, kdy dokážeme přírodu a život v ní nejen obdivovat, ale také ničit.) Při čtení Máchova Máje jsem si ale dokázala plně uvědomit všechnu tu opomíjenou krásu, kterou máme přímo na dosah ruky. Stačí jen otevřít oči.
I když se může někomu na první pohled zdát, že o lidském životě se toho z knihy moc nedozvíme, opak je pravdou – je tu zachycen v kontrastu s nespoutanou přírodou. Tento kontrast na mě velmi zapůsobil a umožnil mi o básni ještě více přemýšlet. Setkáváme se tu s vyobrazením pocitů marnosti, hledáním, pochybnostmi, lidským utrpením a bezmocí.
Myslím si, že člověku nestačí jednou si přečíst tuto báseň, aby ji doopravdy pochopil. Tato kniha se musí prožít. Jedině tak odkryjete tu krásu, kterou v sobě skrývá.

Sparkling
20.05.2016 5 z 5

Čistá krása (krajiny, příběhu, jazyka).

SeverusSnape
17.05.2016 2 z 5

Opravdu toto dílo moc nemusím a nechápu proč je pořád tak vychvalováno až do nebes.
Rozhodně jsem již četla mnohá lepší díla z poezie

krabat
26.04.2016 5 z 5

Máj je dle mého názoru vrchol všeho co bylo v čechach napsano , ona uvaha o lasce, životě ,smrti a marnosti byti je jako utržena lavina četl jsem knihu snad stokrat a pořad to ma co dát ale musel jsem k tomuto nazoru zrát třicet let jako vino