Mafie v Praze

Mafie v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88380/mafie-v-praze-88380.jpg 4 499 94

Nový román od Michala Viewegha — literární thriller napsán ve spolupráci se známým investigativním novinářem MF Dnes Jaroslavem Kmentou. Léto v metropoli tentokrát na okurkovou sezonu rozhodně nevypadá: na Praze 11 kdosi tajně sleduje, a dokonce fyzicky napadá opoziční politiky a občanské aktivisty, kteří protestují proti chystané zástavbě Trojmezí, krásnou makléřku Dianu z finanční skupiny Patria vydírá ruská mafie a ministr vnitra Stanislav Langross předčasně propustí z programu na ochranu svědků někdejšího lobbistu Darka Balíka, jenž na neznámém místě ukrývá kompromitující materiály na mnoho českých politiků (zvláště pleš náměstka ministra obrany Šestáka se leskne potem víc než dřív). Novináři z MF DNES tudíž náhle nevědí, o čem psát dřív, věhlasný pražský kmotr Mord se musí narychlo vrátit ze své jachty v Chorvatsku a nájemný vrah Ras dostane od příbramského šéfa další „zakázku“ — tak začíná kniha nejoblíbenějšího českého spisovatele, který po deseti románech, dvou povídkových souborech, třech novelách, dvou denících, dvou svazcích fejetonů, dvou sbírkách literárních parodií, několika filmových scénářích, divadelní hře a knížce pohádkové poprvé přichází s detektivkou. Jak tomu však v autorově případě bývá často, i tentokrát jde o čtení jen zdánlivě oddechové. „Chtěl jsem napsat svižnou a vtipnou detektivku, která ale navíc bude — na rozdíl od méně ambiciózních detektivních příběhů — nebezpečně pravdivým obrazem české reality a její nemilosrdně jízlivou satirou,“ říká o Mafii v Praze Michal Viewegh.... celý text

jesterka.as
10.03.2017 2 z 5

Kniha mi zůstala doma jako nepovedený dárek a teď jsem ji vzala do ruky kvůli Čtenářské výzvě - kniha jejíž děj se odehrává v Praze. U knihy jsem se ale strašně trápila. Ze začátku jsem se ztrácela ve jménech, no v podstatě i ke konci, děj mi připadal nijaký a zmatený a dočetla jsem ji opravdu jen proto, aby to té knize nebylo líto, když už ji mám... za mě tedy zklamání.

BlackBlade
01.03.2017 4 z 5

Příjemný román, který až nebezpečně poodkrývá, jaké jsou vztahy mezi nejvyššími politiky, policií, mafií a kmotry. Když si vzpomenu na naznačené kauzy a knihy pana Kmenty, je mi stydno, v jak zkorumpovaném státu žijeme :(
Bohužel je spousta lidí v ČR naivní, stejně jako vedlejší hrdina knihy, Marek z Trutnova. Kauzy z knihy jsou jen špičkou ledovce... Jinak souhlasím, že konec byl až příliš rychlý a nedořešený a kniha dost krátká.

Netopyr07
26.02.2017 3 z 5

Docela vtipné, pokud se to dá říct o tomto žánru. Akorát ten konec mi přišel nedotažený a urychlený. Zřejmě si vše má čtenář domyslet sám. Četla jsem to na Výzvu jako knihu odehrávající se v Praze. Co mě tam ale dráždilo - několikeré použití slovního spojení "jazykem pokleslé literatury", bo jak to tam je. Jinak jako oddechovka, proč ne... Jako proč nééé...

yossa1
09.01.2017 4 z 5

Čtivá kniha na které je vidět spolupráce s panem Kmentou. Autor popisuje praktiky pražských šíbrů a provázanost podsvětí, politiky, medií a policie.

julanka
28.12.2016 3 z 5

Vida, tak nejen studenti zoufale vkládají do svých prací spoustu zbytečných mezer a neviditelných znaků, když už fakt nevědí co napsat, ale pořád je to nějaké krátké. Pan Viewegh v Mafii používá tento trik tak často, že za jedno posezení na záchodě přečtete klidně dvacet kapitol (každá cca o deseti řádcích textu a dvaceti řádcích volného mista), a to se stačí jen vyčurat. Děj není špatný, ale na mě příliš stručný a zkratkovitý. Postavy černobílé a nic mezi, lovestory nudná (jediný volný mladý nabušený muž se samozřejmě zamiluje do jediné volné mladé nádherné ženy na scéně). Prostě, je to jak jsem napsala na začátku - taková nedodělaná bakalářka, jen aby byl rychle ten titul (odměna). Ale nejvíce mne trápí, kdo to mohl být ten Stanislav Langross :(

Alaglesia
14.12.2016 4 z 5

Tato kniha, i když jsem ji četla až po Mráz přichází z hradu, mě bavila. Myslím, že naprosto přesně vystihuje ( i když je to jenom fikce) současnou politickou situaci, a to jak je naše republika zkorumpovaná. Je to úplně jiný styl než Viewegh píše, ale podařilo se mu to.

wiix
21.10.2016 2 z 5

Neviem či je to mojím nastavením alebo tou nepeknou stavbou viet či pre mňa nepútavým dejom, v ktorom som sa strácala, ale kniha ma nijak extra nebavila. Tieto mafiánske a iné podsvätiacke historky sú mimo môjho záujmu.

Dana84
22.02.2016

Skvělá kniha, byť smyšlená. Pokud by byla napsaná celá podle skutečnosti (a že skutečných věcí i osob se tam dá poznat bezpočet), je děj až mrazivý. Mám ráda Vieweghovy příběhy a tento nebude výjimkou :-)

Rocker007
19.01.2016

Poslechnuto jako audiokniha. První dílo, co jsem od něj slyšel či četl a docela pěkné. Místy přehání, ale jako kriminálka je to pěkné :)

jarmik
18.10.2015 5 z 5

Literárně to možná není psychologické veledílo - ale všechno přebije ten pocit, že tohle někdo píše za mě a píše to s rozmyslem, chladně, ale naprosto správně naštvaně a znechuceně. Nejlepší jsou ty opakované hlášky, jak ten kmotr seděl v paláci, kde původně myl podlahu!

Peleus
16.09.2015 3 z 5

Když jsem knihu dostal k Vánocům jako doplněk k jiným dárkům, říkal jsem si, proč ne. Když jsem ji dočetl, uvažoval jsem, co si o mně vlastně ve skutečnosti obdarovávající myslí?

Kapitola na jednu až dvě stránky. Velká písmena. Jakože propletený, mnohovrstevnatý děj s vícero postavami, které si na konci promluví navzájem do životů. Jednoduché, bez hlubšího propracování, téměř jako díl některého z nekonečných amerických policejních seriálů (tak ze sedmdesátých let).

P.S. Michal Viewegh byl a zůstává čtivým autorem, avšak mě osobně jeho mnohokrát ozkoušený a zavedený styl na tento žánr nesedí.

Endy17
09.02.2015 4 z 5

To, že je Michal Veiwegh živý a zdravý, nepřímo dokazuje, že kniha není dokumentem. Spíše snad (slovy autora) jízlivou satirou. Na druhou stranu, pokud autor není politiky vláčen po soudech, o úplnou fabulaci nejspíš také nejde. Většina postav, byť zdánlivě skrytá za upravenými jmény nebo popisovaná funkcemi a hodnostmi, má svůj reálný a velmi snadno odhalitelný předobraz. Co, bohužel, odhalitelné není, je hranice, kdy fabulace přechází v realitu a naopak.

krabat
23.11.2014 5 z 5

Souhlasim s komentařem LADYS dojem jsem mel po přečtení naprosto stejny jenže mám ještě jeden odlišný pohled na vec ja velmi obdivuji pana michala v jeho odvaze o něčem takovem vubec napsat ja bych v jeho postaveni asi již nikdy nespal ale pokud to po pravdě neudělá někdo tak je možné že to taky neudělá nikdo . Je to možná velký apel na to aby naše velká hrdost že jsme češi se neprobouzela jen na MS v hokeji ale že tu byl i TGM , MAŠÍN , GABČIK S KUBIŠEM , FOGLAR .TYRŠ a spoustu jinych kvuli kterym jsem rad že jsem se narodil tady. Ja velmi ctim pana Viewega i když ne všechny jeho knihy považuji za perfektní ale tuto knihu pro tuto dobu považuji za velmi ojedinělou je to velke k.o. pro naš pohled do zrcadla.

Ladys
26.09.2014 4 z 5

Netroufám si říct, jak až moc je kniha pravdivá, ale je pravda, že mi po přečtení bylo špatně z českého prostředí jako takového, že podobné věci občas prosáknou i do novin a tv a říkal jsem něco o emigraci. Pak si člověk uvědomí, že stejné praktiky se používají všude v Evropě a že není kam utíkat!

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Politiku já moc nemusím, ale tuto knihu jsem četla s napětím. Je dobře napsaná. Jen škoda, že se příběh tak moc podobá skutěčnosti. I lehký popis jak je to vlastně s novináři, médii, mě dosti překvapil. Víme jen to, co média pustí ven. Mnohdy nám je to důležité skryto a to, co nestojí za řeč je mnohdy nafouknuté...

Klára90
31.08.2014 4 z 5

Dlouho jsem se ke knížce nemohla dostat a dokonce i když už jsem se ji chystala číst jsem k ní přistupovala hodně skepticky...ale příběh mě nakonec pohltil. Bylo to napínavé a díky krátkým kapitolám se to čte hrozně rychle...než jsem se pořádně stihla začíst už jsem měla dočteno :-D A jo, knížka se mi líbila. Když si člověk představí, že by se to opravdu mohlo dít a také, že se to s velkou pravděpodobností děje, tak ho vážně až zamrazí. Nájemné vraždy, hýbání s lidmi jak s šachovými figurkami a hlavně všude jen peníze a moc. Já moc knížky od Viewegha nemusím, ale touhle mě mile překvapil.

ivetamerth
31.07.2014 4 z 5

Knížku jsem přečetla až napodruhé, protože zpočátku mi připadalo až trapné a směšné, že autor změnil jména jednotlivých postav, i když se neustále mluvilo o tom, že je knížka napsaná na základě skutečných kauz, ke kterým u nás došlo. Napodruhé jsem se od toho zkusila odprostit a číst to jako fiktivní příběh. To pomohlo a musím přiznat, že se knížka pak četla velmi pěkně - příběh měl spád a byl akční. Nicméně i přesto mi to přišlo poněkud jako bulvár a snaha vyvolat senzaci.

DejnaDee
29.07.2014 2 z 5

Tak jako detektivka mě to nepřišlo. Kniha je čtivá, zajímavě napsaná, svým způsobem napínavá. Při představě, že je toto vše možné, a že u nás je, mě hodně silně mrazí.

pobijecmuch
05.06.2014 5 z 5

To je scifi ? A já myslel, že detektivka, nebo spíše taky možná literatura faktu. Rozhodně zajímavé čtení, které se dobře čte.

Komls
03.06.2014 4 z 5

Na zaklade nelichotivych kometaru jsem dlouho zvazoval, jestli svuj cas teto scifi povidce venovat. V knihovne ale nic kloudnyho nebylo, tak jsem to prubnul. Knizka se rychle cte, dej je svizny, tak to mam rad, takze celkem pobavila (i temi stupidnimi dialogy ve stylu Ivanku kamarade). O tom, ze jednotlivosti jsou pravda, je bohuzel asi zbytecne diskutovat. Zkratka takove postouchnuti autora smerem k zamysleni vsech volicu VV a dalsich s ruzovymi brylemi na nose...