Mafie v Praze

Mafie v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88380/mafie-v-praze-88380.jpg 4 499 94

Nový román od Michala Viewegha — literární thriller napsán ve spolupráci se známým investigativním novinářem MF Dnes Jaroslavem Kmentou. Léto v metropoli tentokrát na okurkovou sezonu rozhodně nevypadá: na Praze 11 kdosi tajně sleduje, a dokonce fyzicky napadá opoziční politiky a občanské aktivisty, kteří protestují proti chystané zástavbě Trojmezí, krásnou makléřku Dianu z finanční skupiny Patria vydírá ruská mafie a ministr vnitra Stanislav Langross předčasně propustí z programu na ochranu svědků někdejšího lobbistu Darka Balíka, jenž na neznámém místě ukrývá kompromitující materiály na mnoho českých politiků (zvláště pleš náměstka ministra obrany Šestáka se leskne potem víc než dřív). Novináři z MF DNES tudíž náhle nevědí, o čem psát dřív, věhlasný pražský kmotr Mord se musí narychlo vrátit ze své jachty v Chorvatsku a nájemný vrah Ras dostane od příbramského šéfa další „zakázku“ — tak začíná kniha nejoblíbenějšího českého spisovatele, který po deseti románech, dvou povídkových souborech, třech novelách, dvou denících, dvou svazcích fejetonů, dvou sbírkách literárních parodií, několika filmových scénářích, divadelní hře a knížce pohádkové poprvé přichází s detektivkou. Jak tomu však v autorově případě bývá často, i tentokrát jde o čtení jen zdánlivě oddechové. „Chtěl jsem napsat svižnou a vtipnou detektivku, která ale navíc bude — na rozdíl od méně ambiciózních detektivních příběhů — nebezpečně pravdivým obrazem české reality a její nemilosrdně jízlivou satirou,“ říká o Mafii v Praze Michal Viewegh.... celý text

MikulášV
04.01.2019 2 z 5

Knihu jsem četl jako malý. Tou dobou mi to přišlo jako skvělá gansgsterka z prostředí rodného města. Z dnešního pohledu nic moc.

ujira
28.12.2018 3 z 5

Kdyby to nepůsobilo tak věrohodně a nebylo to o české politice, nedělalo by se člověku při čtení tak zle. Bohužel tohle není jen fabulace a není to jen dobrý čs.triller. V tomhle hnoji člověk žije a nezmění se nic ani po napsání dobrého článku v novinách ani dobré knihy od nejčtenějšího čs. autora.

SilvieSisinka
03.10.2018 4 z 5

Jak ze života politiků, policie atd. Úplně to vidím :-) Bavilo mě to hodně. Vtipné ale občas i velice napínavé.

trudoš
20.08.2018 3 z 5

Co se Michalu Vieweghovi upřít nedá, je řemeslo. Krátké kapitoly, rychlý děj, kvantum zvratů, to vše dělá z Mafie v Praze knihu, kterou přečtete za jeden večer. Ono nepřehledné množství dějových linií vám ani nedá na výběr, protože jakmile vyprávění jednou přerušíte, horko těžko pak do rozjetého vlaku znovu nastoupíte. Naneštěstí se však autor pustil do thrilleru, který zároveň hraničí se satirou na politickou situaci. Příběh je tak protkán odkazy, narážkami a postřehy, jež bohužel jako neznalec minulé, současné ani budoucí vládní scény nedokážu plně ocenit. Pokus o pokoření angloamerické produkce proto u mě uspěl z jen šedesáti procent - styl vyprávění odpovídá, teď už jen dodat smysluplnou zápletku a uvěřitelné postavy. Ty totiž trpí nedostatkem tvůrčí objektivity. Viewegh záměrně vyzdvihuje jedny a zatracuje druhé, díky čemuž jsou politici i gangsteři zákonitě vždy ti špatní a naopak novináři nebo reportéři ti za všech okolností šlechetní. Jakoupak pohádku mi to předloží příště?

Chajda69
14.08.2018 5 z 5

Výborné, vtipné, někdy až mrazivé. Knihu jsem četl před pádem Nečasovy vlády a ač jsem se předtím o politiku zajímal poměrně intenzivně, považoval jsem Vieweghovu milenku Nečase Nagyovou za smyšlenou postavu. Inu, Viewegh vidí mnohem hlouběji a do mnohem hlubší stoky, než jsem si představoval. Skvěle jsem se bavil.

de_baques
25.07.2018 5 z 5

Paráda, kam se hrabou umělé severské detektivky s nevěrohodnými, bizarními zápletkami.

Autor nám v této knize předkládá zdánlivě složitý propletenec vztahů mezi lobbisty, podnikateli, politiky, novináři a policisty (stručně shrnuto Mafie), který ale rychle vykrystalizuje do logického souboje dobra a zla, kde se nedá věřit téměř nikomu. Děj je svižný, Standa Langross úžasný, možná jen konec zbytečně uspěchaný.

Jarmila97
09.07.2018 4 z 5

Po nudnem začátku kdy chvili trva nez se člověk zorientuje v postavach přišel zvrat kdy sem nemohla přestat číst takze nakonec kniha byla.opravdu uchvatná a já nad míru spokojená :)

nai.ivka
06.06.2018 4 z 5

Mám ráda podobnou literaturu, ale tohle nebyla oddechovka, když je to o nás.
Zajímalo by mě co by napsal o téhle době, třeba se dočkám.

Market = )
16.03.2018 4 z 5

To se mi líbilo. Některý suchý poznámky nebo dialogy mi přišly i vyloženě vtipný. A radši nebudu moc uvažovat o tom, kolik toho je skutečně pravda a kolik čistá fikce. Chvilka googlování mě trochu znervóznila a radši dál budu žít se svojí vrozenou naivní představou, že existují i slušní lidi a že náš stát by mohl fungovat i o dost hůř (na druhou stranu při zmínkách o prezidentu Klausovi jsem steskem skoro zamačkávala slzu a že mi taky občas lezl na nervy...).

babsi66
07.11.2017 3 z 5

Je vidět, že Vieweghův žánr to tedy není. Děj průměrný, a ne zcela přehledný, a to hlavně díky množství postav a jejich přezdívek a jejich rychlému střídání v ději.

hroneczek
30.10.2017 3 z 5

Zrovna čtu knihu od Kmenty a ano, příběh je zajímavý, čtivý, ale velmi rychle z vás vyprchají veškeré detaily.

ElGreco
03.10.2017

Tohle Vieweghovi nejde. Měl by se držet scénářů k filmům o vyčpělých manželských vztazích, to je jeho parketa.

kilometr
24.09.2017 3 z 5

Pouze průměrný thriller a nebýt čtenářské výzvy,tak bych tuto knihu nečetl.50%.

ecila13
09.09.2017 3 z 5

Zajímalo by mě, jaká je realita.

IvetaSl
21.08.2017 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem, děj má spád, žádné zbytečné popisování, jasně a stručně. Věřím, že hodně věcí se blíží pravdě - bohužel. A takový konec jsem nečekala.

KrystofJuzko
29.07.2017 5 z 5

Román na podkladě skutečných událostí odhalující špinavosti v naší společnosti a zejména v politice.

ondrej1239
25.06.2017

Dobře se cte. Smutne, ze se kniha nemusi uplne lisit od reality v prazskem podsveti.

konicekbily
25.06.2017 4 z 5

Autorův pokus o nastavení obrazu reality v naší společnosti se mi líbil a odpovídá skutečnosti.

kaca82
18.05.2017

posledních 100 stránek mělo spád a konečně jsem byla schopná se začíst, do té doby mi to přišlo hodně rozvláčné a vieweghův styl mi k tomuhle tématu moc neseděl. Příběh za mě nic moc (až na tu poslední pětinu), ale zase bylo super v postavách poznávat známé lidi.. No a ten smysl knížky asi - ukázat, jak to funguje- ten byl naplněn a leze z toho mráz po zádech..

JankaV80
15.03.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Od Viewegha jsem přečetla knih docela hodně a tuhle hodnotím jako jednu z nejlepších. Je čtivá, čtenáře vtáhne do děje a jen tak ho nepustí a je napsaná formou krátkých kapitol bez zbytečné omáčky okolo děje. Vtipný mi taky připadlo, že ač autor pozměnil jména politiků a státních hodnostářů, velmi snadno se dá odvodit o jakou osobu se jedná. Smutné na tom všem je to, že to v politice takto stále funguje.