Lunapark

Lunapark
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176588/bmid_lunapark-176588.jpg 4 1593 1593

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

Petrue
04.11.2016 4 z 5

Přestože se kniha četla dobře, hlavní hrdina byl roztomilý a prostředí lunaparku jsem si užívala, ve finále jsem si připadala ošizená. Třeba část s duchem mohla být propracovanější a minimálně v jednom případě si mohl autor více pohrát s emocemi. Nevadí, další knihou si to 100% vyžehlí.

sima176
26.10.2016 4 z 5

Třetí čtená kniha od kinga, druhá dočtená. Kniha mě bavila, celke rychle vtáhla do děje (ne jako Pytel kostí), líbila se mi detektivní zápletka, ale asi bych uvítala víc toho duchovna a mrazení v zádech. Zkusím další Kingovu knihu :)

Mayaku
05.10.2016 4 z 5

Příjemná, rychle ubíhající, jednohubka. Není to sice úplně klasický King, ale čte se to výborně, ostatně jako prakticky vše od tohoto mistra :) Subjektivně ve mně příběh vyvolával podobné nostalgické pocity jako Kingova povídka Tělo ze sbírky Čtyři roční doby :)

Yoshimitsu
01.10.2016 4 z 5

První kniha, kterou jsem od mistra přečetl.
Zaujala mě titulní obálka vnadné ženy, která mi připomíná Laru Croft ta by, ale místo foťáku držela dva desert eagly a měla by přísný výraz!

Teď už vím, že to není hororový King, kterého jsem poznal u Řbitova zvířátek. Za mě to byla příjemná letní brigáda v oblasti lunaparku se vším, co k němu patří a ničím mě neodradila pokračovat v dalších dílech, mého oblíbeného autora. :-)

sachista
26.09.2016 4 z 5

Lunapark si mě nejvíce získal svojí atmosférou, na mě padla až jakási melancholická a nostalgická tíseň a nebylo mi úplně dobře u srdce. King to napsal výborně, žánrově bych Lunapark zařadil jako detektivní příběh s hororovým nádechem, ten nádech je ale pořádně intenzívní. Hlavní postava Devina mi byla velmi sympatická a fandil jsem mu v jeho hlavním úsilí.

Susan94
21.09.2016 2 z 5

Pokládám si otázku, napsal tohle opravdu stejný spisovatel, který napsal třeba Carrie? Tato kniha nelze hodnotit jako horor. Je to spíš červená knihovna - zamilovaný příběh - sympatická Annie a její syn. Jejich osud je smutný a hororová zápletka s vrahem jsou jen jako lehké odbočení. Pro mě zklamání .

Manyna
18.09.2016 3 z 5

Pár knih už jsem od Mistra přečetla, ale kdyby se mě někdo poprosil, ať mu nějakou doporučím, tak tahle by to rozhodně nebyla. Mám ráda Kinga jako autora povídek, stejně jako miluju jeho klasické hororové knihy. Tahle kniha nebyla ani jedno, možná to bych takový chabý pokus o jakousi detektivku?, hororem bych ji totiž ani omylem nenazvala. Kladně hodnotím dějovou linku s malým Mikem a jeho maminkou, ta byla dojemná. Asi jsem čekala úplně jiný příběh...

Lucie51
09.09.2016 4 z 5

Stephen King, mistr svého žánru, a pro mě Pan spisovatel, stvořil úchvatný příběh z prostředí lunaparku, se vším, co k němu patří. V knize projevil obdivuhodnou znalost lunaparkového prostředí, včetně "kolotočářského" slangu. Hlavní hrdina - Davin Jones - vás postupně provede všemi atrakcemi, od věštírny, střelnice, psích maskotů, stánky s občerstvením, ruského kola, až po strašidelný dům. Naleznete zde jemnou duchařinu, nic, z čeho byste nemohli měsíc spát, což velmi oceňuji, jinak duchařské příběhy téměř vůbec nevyhledávám :) Za mě tedy velmi příjemné čtení, ale ta pověstná třešinka na dortu tomu z mého pohledu chyběla, možná bych zvolila jiný konec :) za mě 4/5 ★★★★✰

Aďulin
05.08.2016 3 z 5

Kniha se výborně čte, jedná se o krásný epický příběh mladého muže. Prostředí lunaparku je poutavé, výborně vykreslené, celý příběh si člověk dokáže naprosto perfektně představit a vcítit se do hlavní postavy. Všechno by to bylo moc hezké, kdyby autorem nebyl Stephen King. Je to tedy teprve třetí knížka od něj a nemůžu přímo říct, že nejslabší, jen to tak nějak nebyl on. Zápletka mi přišla skoro naivní, o nějakém napětí či strachu se nedá mluvit vůbec, závěr mě vyloženě zamrzl. Avšak kdybych toto vůbec neočekávala, tak bych samozřejmě nebyla v tomto směru vůbec zklamaná a hodnotila bych knížku perfektně. Sama o sobě se mi totiž moc líbila.

Jeanie
11.07.2016 5 z 5

Moje první a zatím jediná (ale rozhodně ne poslední) knížka od mistra Kinga. Čekala jsem větší odvaz a že se budu bát, ale nic takového se neudálo. Spíš jsem se nudila :-(

amaenium
08.07.2016 4 z 5

Když jsem knihu dostala do ruky, bylo mi řečeno, že se jedná o slabší Kingovo dílo.

Po přečtení jsem spokojená, obávala jsme se jazyka, ale knihy byla velmi čtivá, napínavá a se zajímavou zápletkou. Některé pasáže s duchy mi přišli takové naivní, ale jiné mi dokázali zvednout srdeční tep.

Jsem ráda, že mi doporučili ze začátku něco "slabšího" a o to víc se těším na jiná, propracovanější? Kingova díla.

Barette
23.06.2016 5 z 5

King sice nepíše tak, aby donutil čtenáře přemýšlet. Z toho důvodu si jej vždy vybírám jako oddechovku. A nezklamal.

26e
23.05.2016 5 z 5

Za emócie... samotná zápletka slabšia, celé je to "tínedžerské", ale tak prežíva to chlapec v adekvátnych rokoch, takže to k tomu patrí, aj keď je to prerozprávané spätne s nadhľadom zrelého muža ... všetko, čo ma mohlo rušiť a by bolo za 3 je však vyvážené krásnou nostalgiou, atmosférou prostredia a znova pre mňa touching ľudským príbehom

lazarus
15.05.2016 4 z 5

Hezký příběh o lásce a jedné letní brigádě, jenž se protáhla na skoro rok a originálně vyvrcholila. King opět a zase dokazuje mistrovství v psychologické pitvě postav.

Jia
26.04.2016 4 z 5

Milý nostalgický příběh z příjemného prostředí zábavního parku s detektivní zápletkou, čtivý a napínavý. Jen za ten smutný dojemný konec, který tam být nemusel, dávám o hvězdičku míň.

Zuziiik
08.04.2016 4 z 5

Trochu slabší King, než jsme zvyklí, ale i tak jsem se bavila.......bylo to napínavé a čtivé.......

danny_21
16.03.2016 4 z 5

Žánrově je Lunapark spíše narůžovělá detektivka s opravdu jemným dotyky mystiky a tím pádem poněkud netradiční ( na Kinga ), přesto nenáročně, pohodové počteníčko z prostředí "kolotočářů", kde tajemný dům hrůzy skrývá jedno malé tajemství. Je to rozhodně podstatně kvalitnější počteníčko než nepovedený Doktor spánek ze stejného roku, i když je jasné, že King umí daleko lépe - možná se na stará kolena začal bát a servíruje odlehčenější nehorrorové příběhy, zato ovšem tématicky kouzelnější ( Dallas 63, Kopule, Lunapark ...) než předchozí temné majstrštyky - 75 %

Acinore
02.03.2016 1 z 5

Nedočetla jsem, nebavilo.. škoda :(

Rade
21.02.2016 5 z 5

Po rozpačitých komentářích jsem zase tak moc nečekala.
Nicméně mně se prostě hodně líbilo. Pro mě to byl jemný, citlivý lidský příběh o prvních láskách, prvních zklamáních, prvních přátelstvích s kapkou detektivní záhady a lehkého tajemna, kde i ta duchařina byla nenápadná a tak nějak zapadala do reálna. Líbil se mi příběh mladíka, který se snažil spíš dávat, než brát…
Příběh, který se odehrává v r. 1973 s přesahy do minulosti, vypráví s nadhledem prožitého života šedesátiletý muž, a ta nostalgie přelomu šedesátých a sedmdesátých let je zde cítit. Takže i zřejmá inspirace autora dobou svého mládí, což je dalším plusem.
Jedině, co mi ke knize nesedlo, byla ta divoká obálka. Chápu, že podle ní lze čekat spíš horor, což tahle knížka o mezilidských vztazích opravdu není.

blanickaa1
25.01.2016 4 z 5

Tohle by šlo, kniha se mi líbila. Nic děsivýho, nic nudně dlouhýho. Křapík byl sympaťák a prostředí kolotočů jsem měla odjakživa ráda. Pět hvězdiček, ale dát nemůžu, protože vím, že King to umí i mnohem líp.