Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413741/bmid_lovec-draku-67l-413741.jpg 5 2341 432

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

Katka2382
16.12.2022 5 z 5

Otevřít knihu Khaleda Hosseina je jako nasednout na kouzelný letající koberec a přesunout se do vzdálených exotickych zemí.
Nechat se obklopit jejich obyvateli,jejich kulturou,jejich jazykem,jejich problémy,jejich strachem a jejich přátelstvím.
Pak člověk otočí poslední stránku a jen kouká,že už je zase doma a krásnému příběhu je konec.

Je jen málo knih které se čtenáři vryjou tak hluboko do srdce a tato je jedna z nich.

V Afghánistánu je mnoho dětí,ale málo dětství........ .

petra.kosiky
22.11.2022 5 z 5

Nemám slov... Tolik odlišnosti, tolik krutosti, tolik oddanosti, tolik lásky...

slyvuska
19.10.2022 4 z 5

Pribeh vlastne docela tuctovy - detska zrada a nasledne moralni vykoupeni. Silu vsak knize dava realny Afghanistan. Vsechny ty hruzy, ktere se bohuzel opet vraci... odehravat se to jinde, bude to obycejna kniha.

petrulka
13.10.2022 5 z 5

Příběh o velkém přátelství, vině, odpuštění a smíření. Příběh o přerodu dítěte, které má svoje strachy i smutky, které se obviňuje ze zbabělosti v muže, který plní své sliby - i když občas zakolísá - a který se pro klid své duše, pro úlevu svému svědomí vydá napravit, co se ještě dá.
Příběh o těžce zkoušené zemi, o bezpráví ve jménu pokřiveného náboženství a mocenských her, o zmařených nadějích a úpadku kdysi vzkvétajícího národa.

vekkr
21.09.2022 5 z 5

AudioknihaVelmi dobře načtené.Myslím ,že jsem jednou odložila.Nyní se trefilo do nálady ..

luckach
09.09.2022 5 z 5

Dlouho, dlouho jsem odolávala. Prostě na některé knihy je dobře si počkat, až uzraje čas. Velmi doporučuji.

Viviana-Mori
21.08.2022 5 z 5

První půlka knihy skoro až malebně vykresluje život v Afghánistánu, všechny radosti i strasti. Hodně se tu děj soustřeďuje na vztah otce a syna a na přátelství. Tato část se mi moc líbila a velmi mě zaujala, Hasanova oddanost k Amírovi byla skutečně obdivuhodná, i když ho někdy trápil a nakonec i z dětské zbabělosti zradil.
Trochu mě překvapilo, že byl útěk ze země popsán tak narychlo, myslela jsem, že to bude stěžejní část příběhu, nu - nebyla, ale to nevadí. Část v Americe možná někoho nudila, mě nevadila, hlavní hrdina dospěl a snaží se uchytit v novém světě, v novém životě. Láska a jiné pozdější nešvary... Co mě ale pak zničilo, bylo, když se Amír vracel znovu od Afghánistánu.... co se tam dozvídal, co tam viděl - o tom se mi vůbec nečetlo lehko a musela jsem knihu na pár dní odložit. Nakonec jsem ji dočetla a bylo mi z toho všeho smutno. Někdy mi v knihách přeslazené konce vadí, tady bych naopak nějaký ten šíleně uslzený a usměvavý happy-end uvítala, kde by se všichni potkali, všichni přežili a odpustili si. I když úplně závěrečná scéna dala trochu naděje, že zase jednou svitne.
Je to holt život, žádná pohádka. Velmi silné čtení.

Majto
04.08.2022 3 z 5

Pôjdem tu asi proti prúdu, no neprekvapuje ma to.
Kniha má spočiatku nechytila, no po pár stránkach sa to zmenilo. Štýl písania autora je fajn, no po dejovej stránke ma bavila hlavne prvá časť v Afganistane. Potom už akoby som čítal iný príbeh. Uvítal by som viac o odchode z krajiny a pod. Celú "americkú" časť som pretrpel. A záverečná bola tiež taká akási zmätená.
Neznamená to však, že už si od Hosseiniho nič neprečítam.

huhuhu
01.08.2022 4 z 5

Moje třetí kniha od Hosseiniho. Líbí se mi, jak dokáže lidem ze Západu přiblížit poměry v Afghánistánu - prokleté zemi, která zřejmě nikdy nepozná klid a mír. V knize mě zaujaly obrovské kontrasty: na jednu stranu nepochopitelná a nepředstavitelná krutost (kamenování a jiné vraždění, znásilňování...), na druhou bezmezná oddanost, pohostinnost a ryzí city. Taky zde bylo hezky vidět pokrytectví zástupců Talibánu, kteří trestají sebemenší přestoupení pravidel, pro ně samotné však žádná pravidla neplatí. Samotný příběh mi přišel občas trochu předvídatelný, ale rozhodně stálo za to si jej přečíst.

Knihomlok2015
28.07.2022 5 z 5

Průzračné, kruté a bohužel znovu velmi aktuální.

Sixtínka
08.06.2022 5 z 5

Úžasná kniha. ODPORÚČAM!!!

Manifest blech
07.04.2022 5 z 5

To bylo neskutečné, šíleně emotivní, smutné, tak silné přátelství a přitom úplně jiná mentalita než evropská.

Aquagirl
23.03.2022 5 z 5

Po tisíce planoucích sluncí jsem chtěla zkusit i něco dalšího od Hosseiniho. A nejsem ani tentokrát zklamaná. Zase nálož emocí a smutku, Afganistán a popis věcí ze kterých jde až strach... Moc hezké, i když smutné, čtení.

DeepSea21
07.03.2022 5 z 5

Silný příběh. Nic v něm nechybí.
Zajímavé postavy s propletenými a nečekanými osudy.

manasx
03.03.2022 5 z 5

Úžasný tip ve čtenářské skupině na FCB. Nikdy bych ji sama v knihovně nepopadla a to by byla příšerná chyba.
Úžasná kniha, strhujícî, překvapivá, poučná, moudrá, smutná a velmi k zamyšlení. Spoustu věcí díky ní vidím jinak.

Ence
26.02.2022 3 z 5

Zápletka stojí a padá s Afghánistánem. Jakmile se děj přesune jinam, začne strádat kromě Afghánců i kniha. Navíc je na můj vkus důraz až příliš kladen na příběh (zejména v druhé půlce knihy). Chybí mi vysvětlení duševních pochodů a motivace hlavních protagonistů, poměrů v Afghánistánu, nebo třeba základních historických reálií.

S myšlenkami hlavního hrdiny se čtenář seznamuje pouze do doby, než se stane ona "významná událost". Poté se myšlenkový svět hrdiny přestává vyvíjet a nepřirozeně ustrne. Následuje strohý popis ve stylu "hrdina šel tam a tam, viděl tohle a tohle, mluvil s tím a tím...", a náhlý, poněkud tuctový, přerod z egocentrického hajzlíka na utrápeného starostlivého mučedníka, což je pro mě po nadějném rozjezdu celkem zklamání.

pepap
17.02.2022 4 z 5

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

LéňaM
10.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh, nejen o přátelství, zradě a odpuštění.
Myslím že kniha ve mě dlouho zůstane

tataboi
17.01.2022 5 z 5

Knihu jsem si půjčil asi před 10 lety, v domnění že jde o fantasy. Byl jsem překvapený, tento žánr zrovna nevyhledávám, ale dal jsem autorovi šanci (tzn. prvních asi třicet stránek). Kniha je skvělá, o zemi o které jsem věděl pouze že se tam neustále válčí a nic tam neplatí napořád. Pro posluchače doporučuji audioknihu, kterou fantasticky načetl Stanislav Šárský. Hezký poslech...

Jirinamac
10.01.2022 5 z 5

Četla jsem jí před delší dobou, ale v paměti zůstává. Knížka o Afganistánu, vzpomínky, přátelství, oddanost, zrada. Není to veselé čtení, ale spoustu smutku.