Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 5 2345 433

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

milunka21
22.05.2015 5 z 5

Krásný silný příběh.Opravdu pěkná kniha.Místama jsem to i obrečela.Těžko se mi s knihou loučí,nejraději bych ji začla číst hned znova,jenže mě čeká kopec nepřečtených.Tuhle knihu opravdu doporučuju.

wilsonka
11.05.2015 5 z 5

nemám slov, nádherná knížka... Krásný příběh, přečteno za dva dny. Pohltí Vás a nemůžete se odtrhnout. Po dlouhé době mě kniha rozbrečela. Nejdřív se mi do ní nechtělo, ale vůbec nelituju. Po přečtení jsem sáhla i po dvou knihách Hosseiniho, a obě jsou také super, ale Lovec draků je asi nejpoutavější. Filmové zpracování vůbec nedosahuje kvality knihy.

tornadolue
21.04.2015 3 z 5

Dočítané a zistila som, že som siahla do úplne inej knižnej police... Autor je výborný rozprávač, o tom nepochybujem, fascinovalo ma, ako ľahko sa kniha čítala, napriek tomu, že mi na nej vadilo niekoľko vecí. Hlavne predvídateľnosť deja od istého momentu a očividný plán dotlačiť čitateľa k slzám. Hosseini skvele ovláda svoje remeslo, ale mám obdobie, kedy túžim po umení. Asi nie som cieľovka, ale nepochybujem, že z toho, čo ide pomimo mňa, táto kniha patrí k tomu lepšiemu.

bosorkalesni
21.04.2015 5 z 5

Upřímně ani nevím co ke knize napsat, zanechala ve mně tak strašně moc dojmů a pocitů.....Autor má neskutečný talent vtáhnout člověka do děje, žít s hrdiny románu, trpět s nimi i se s nimi radovat. Strašně se mi kniha líbila, ale je mi zároveň smutno z toho, co někteří lidé musí prožít. Pro nás je jen kniha, pro lidi nejen z Afghánistánu tvrdá realita. Dnes a denně slyšíme o uprchlících, o vraždění, o hladu, bídě atd.
Tento příběh je o krásném přátelství, zradě, lásce, je zde vykresleno, že nic není jenom černé nebo bílé.....Je to prostě jedna z nej knížek, které jsem četla.

Mánička178
11.04.2015 5 z 5

Upřímně řečeno si nepamatuji, kdy mě knížka naposledy rozbrečela, jestli vůbec kdy. Ale Lovec draků jich ze mě pár opravdu vyždímal...
Taky se mi opravdu nikdy nestalo, že by mě příběh "vcucnul" natolik, že zapomenu vystoupit z vlaku. (Tímto děkuji průvodčímu, který mě nechal jet do další zastávky zadarmo a bez pokuty, i když si nejsem úplně jistá, jestli si v hlavě potajmu neťukal na čelo, když jsem mu vysvětlovala, že k tomu došlo kvůli knížce :) )
Lovec draků je opravdu strhující příběh. Přijde mi tolik originální - díky místu, kde se odehrává, díky kultuře, kterou přibližuje, ale i proto, že vypráví o životě tak odlišném od toho evropského, resp. západního. O životě plném krutosti, bez slitování, plného nejistot... Ale přesto všecko jsou si tam lidé a hlavně rodina mnohem blíže, než je tomu tak v této době uprostřed světa pohodlí a relativního luxusu.
Opravdu mě ze srdce těší, že Lovec draků prorazil na plné čáře v době, kdy si díky mediální masáži pod pojmem Afghánistán představíme akorát teroristu se samopalem, který vraždí ve jménu Alláha. Ale jaké útrapy si tento národ musel vytrpět, to už ví jen málokdo. Jsem potěšena, že mi tato kniha i rozšířila obzory v tomto směru a rozbořila pár předsudků.
Kombinace reálií, úžasně čtivý vytříbený vypravěčský styl, morální stránka (lidské chyby, čest, věrnost, pokání, odpuštění) - to vše ústí do jediného tvrzení - pro mě nezapomenutelná kniha, která se řadí do mých TOP. K pěti hvězdičkám v duchu přičítám ještě jednu imaginární a těším se na přečtení dalších knih Khaleda Hosseina... :)

kacaabba
10.04.2015 5 z 5

Krásná, citlivě lidská kniha.

hanoule
07.04.2015 5 z 5

Jedním dechem, skvělá kniha.

Kluvo
26.03.2015 4 z 5

Kniha krasna, dojimava, len sa mi nechcelo celkom verit, ze vsetci ti dobri a kulturne vyspeli mohamedani su tak strasne proti zlemu Talibanu, ktory tam (a nielen tam) veselo vladne.

Rade
06.03.2015 4 z 5

Opravdu zajímavá a hodně působivá kniha.
Trochu spoiler:
Přibližuje zvláštní a nám trochu nepochopitelnou kulturu; nějak jsem si nemohla srovnat v hlavě, že v myšlenkách hlavního hrdiny je jeho prohřešek – v podstatě zničení nejvěrnějšího přítele - co do velikosti viny srovnatelné s prohřeškem jeho otce – nemanželské dítě. Pro Středoevropana trochu jiný žebříček hodnot. A ani mě tak nepřekvapilo nerovné postavení žen a mužů, ale co je těžko pochopitelné, že příslušnost k jiné náboženské skupině (Sunnité versus Šíté) a k jiné národnosti (Paštúnové versus Hazárové) nastavuje předem danou a všemi přijímanou nerovnost. Hrdinovi knížky přišlo zcela v pořádku, alespoň v dětství, že jeho stejně starý přítel, žijící v domě, jen z důvodů této nerovnosti mu ve 13 letech posluhuje, vaří, žehlí, uklízí a nemůže chodit do školy.
Úžasně plasticky je pak vykreslena postava otce hlavního hrdiny (bábá), který se pro mě stává asi největším hrdinou knihy, i vedle až nepochopitelně šlechetného Hasana, možná i proto, že je vylíčen jako člověk z masa a kostí s chybami, který ale v rozhodných okamžicích vždy jedná jako chlap.
Řádění Talibanu v době o něco pozdější je pak hororem neskutečným, i když se o tom u nás hodně píše, líčení v knize svou krutostí a bezútěšnosti předčí jakékoliv představy, viz např. podrobný popis přeměny Kábulu z kvetoucího města v město rozvalin, plného hladovějících dětí a lidských trosek, kde se prohánějí hordy vraždících talibanských bojovníků.
A i když se hlavní hrdina v průběhu života mění a snaží se chyby z mládí napravit, domnívám se, že se mu to moc nepovedlo. Vyznění knihy je smutné, jen se stopou naděje, to byl ale asi opravdu záměr, protože to stejné platí i pro osud celého Afghánistánu – smutné, jen se stopou naděje…

mariemo
02.03.2015 5 z 5

Bezvadná,opravdu čtivá kniha.

Mark13
09.02.2015 5 z 5

Ze začátku (cca první 4 kapitoly), mě kniha nijak zvlášť nezaujala. Ale vyplatí se vydržet a dočíst do konce. ;-) Ke konci velice napínavé a čtivé. :-)

marti9448
28.01.2015 4 z 5

Knížku mi donesla kolegyně. Přiznám se, že jsem ji otvírala s jistou skepsí a obavami, že mi nepřinese víc než emoční vývar. ALE jsem mile překvapena. Příběh se odvíjí nenásilně, vývojové zvraty nepůsobí jako snaha o výjimečnost. Při popisu drsnějších momentů došlo i na strach o hlavní postavy. Největším přínosem je pro mne bližší setkání se s Afghanistánem. Kniha mne přiměla vylovit ze svého povědomí obrázek o zdejším dění, sestavený do určité míry médii a zamyslet se .. A třeba načíst i něco víc.

Éowyn
21.01.2015 5 z 5

Prostě nádhera, ani jsem ji nestačila dát do kolonky -právě čtené-
"Pro tebe třeba tisíckrát" To je věta, kterou si budu pamatovat již navždy.

sumcicka
09.01.2015 2 z 5

Příběh byl jako houba nacucaná emocemi a autor těch téměř čtyři sta stran nědělal nic jiného, než že tu houbu mačkal a mačkal, aby z ní vymáčkl ještě dojemnější a emotivnější zápletku...a já jsem mu to prostě nevěřila. I když normálně brečím skoro u všeho, musím říct, že u této knihy mi neukápla ani slza. Celý děj mi přišel tak prvoplánově vykonstruovaný právě jen za účelem ve čtenáři vyvolat emoce s velkým E, až mi to celý příběh úplně znechutilo a já jsem knihu dočetla jen se sebezapřením.

Ostruzina
02.01.2015 5 z 5

Budu si to muset přečíst minimálně ještě jednou, pro samé slzy se mi slova rozmazávala...

666
02.01.2015 5 z 5

tuto knihu jsem si zařadila do mých kulturních zážitků roku 2014

Barry013
29.12.2014 5 z 5

Krásný, napínavý příběh. Kniha, která patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Děj je opravdu strhující a nenechá vás vydechnout. A krom toho všeho, vám i poodkryje roušku, kterou je zahalena země, která je v dnešní době vnímána tak negativně. Ano i Afghánistán měl a má svou krásu, pěkné zvyky, dobré obyvatele, kteří si toho vytrpěli mnoho (ať už od Sovětů nebo Tálibánu) a s tím, co se v tomto válkami zmítaném státě dělo, pramálo zmohli... Najdou se však příležitosti, kdy i jedinec může pomoci, někomu, pro koho je záchrana tak vzdálená. I tato kniha samotná je prostředek k prozření a pomůže mnoha lidem k pochopení... a za to patří autorovi neskonalý dík... 100%

Kacz
19.12.2014 4 z 5

Khaled Hosseini ve své prvotině ukázal, že je především skvělý vypravěč. V příběhu o zradě a výčitkách svědomí, před kterými se nedá utéct, se zaobírá téměř výhradně mužským světem a hlavní hrdina určitě není z postav, které by si čtenář vysloveně zamiloval. Přesto je to román, který jsem přečetla v podstatě jedním dechem. Škoda jenom přehršle všech těch příznačných náhod a paradoxních situací. Když se kruh uzavřel už asi popáté, byla jsem jednoduše předávkovaná. A pak taky to klišé s Ásefovým původem. Ale když se to vezme kolem a kolem, nepovažuju to za až tak výrazné vady na kráse jinak silného příběhu.
Lovec draků je ale také připomenutím, jak lehko se dá zneužít náboženství. O to mrazivějším, když islámští fundamentalisté zůstávají naprosto reálnou a od dob napsání tohoto románu spíše rostoucí hrozbou.
85 %

aliali
09.12.2014 5 z 5

Opravdu poutavé čtení, nutí k zamyšlení nad svým vlastním svědomím.

vakkets
03.12.2014 5 z 5

Strhující kniha. Postupně graduje, má velmi silný příběh i poselství. Výborně napsáno.