Lovci mamutů

Lovci mamutů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/903/bmid_lovci-mamutu-65a4d82dcf0a0.jpg 4 1936 260

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí „Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt.... celý text

MAGY
30.11.2012 2 z 5

Tahle knížka mě moc nebavila , ale přečetla jsem jí , protože jsem si myslela , že mi to pomůže v dějáku - nepomohlo .

Ormos Atalia
27.11.2012

Tak tahle knížka mi připomíná školní léta na základní škole, kdy jsme na hodinách čtení "pronikali" právě do příběhu této knihy. Zkrátka má oblíbená kniha.

Livien
03.11.2012 4 z 5

Lovci mamutů mě velice překvapili. Po celou dobu jsem se nestačila podivovat nad dovedností Eduarda Štorcha podat zajímavý a napínavý příběh takřka jen formou popisu, aniž by se čtenář jen na chvilku nudil. Jako soudobý čtenář jsem plně zhýčkaná jednoduchostí a čtivostí dnešní literatury plné dialogů, a proto mě toto dílo velmi mile překvapilo. Docela mě mrzí, že se mi do rukou dostalo až nyní, v poněkud vyšším věku, než pro jakou věkovou kategorii bylo určeno. I tak jsem si četbu užila a můžu jen doporučit. Jde o jeden ze zajímavých českých literárání počinů, který stojí za čas strávený nad četbou.

fifik
28.10.2012 5 z 5

Nejmilovanější kniha mého dětství....:)....četla jsem jí snad 100x...

Ladidlo
24.09.2012

Lovci mamutů silně ovlivnili můj názor na mamutí populaci v pravěku. Vždy jsem si myslel že mamut byl chlupatý slon. Ale on to byl naprosto odlišný živočišný druh. Eduard Štorch a jeho dílo patří ke zlatu české literatury a jsem nesmírně vděčný za jeho přínos. Kéž by se našel v budoucnu takto nadaný, český autor.

Dera
26.08.2012 3 z 5

Autor dle mého názoru našel "díru" v obrovské konkurenci témat a námětů knih.Já jsem na nic podobného z pravěku zatím nenarazil..

TessDragon
09.08.2012 5 z 5

Poprvé jsme ji četli ve škole a já vždycky četla dopředu,ale nakonec jsme neskončili ani v prostředku, takže jsem byla nucena si ji půjčit v knihovně.Měla jsem na ni více času ,a také jsem si ji mohla více vychutnat.A nelitovala jsem,knížku jsem hltala snad ještě víc než ve škole.Rozhodně doporučuji.Měli by si ji přečíst i ti ,koho pravěk a obecně dějiny moc nezajímá,protože do toho se prostě zamilujete.

shevchenko
17.07.2012 5 z 5

Vynikající kniha! Jako malý jsem do toho uplně blázen, chtěl jsem se stát taky lovce mamutů a zažít zážitky s hlavními hrdiny, tábořit v jeskyni a nebo lovit zvěř.

evča09
13.07.2012 1 z 5

nic proti vám, ale je to asi nejhorší kniha kterou sem zatím četla!
ake spisovatel píše celkem divně....

Moňula7
14.05.2012 5 z 5

Tuto knihu miluju přivedla mě k tomuto autorovy jeho knihy které se týkají pravěku miluju. :D

kneznaL
06.04.2012 5 z 5

Moje srdcovka. Jakkoliv jsem nikdy povinnou četbu ve škole nemusela, tahle knížka mi učarovala a přivedla mě k Eduardu Štorchovi, za což jsem opravdu vděčná. Myslím, že se k ní zase po letech vrátím, někde v knihovně ji určitě ještě mám.

Francoa
02.03.2012 4 z 5

Jako kluk jsem knihu četl mnohokrát a velice jsem jí miloval.naposledy jsem jí četl asi v 17.Zdeněk Burián je nedostižný,krásně doplňuje příběh.Holt,knihy se musí číst ve správném věku!Počet vydání mluví za všechno!

Jabberwock
02.03.2012 2 z 5

Pozitivní komentáře ostatních mě nutí postnout varování: Vyhněte se jí obloukem. Velmi slabé, nudné a jako příběh nezajímavé. V mojí pomyslné knihovně by tato knížka sdílela polici s "Honzíkovou cestou".

RimmerCZ
17.02.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsme četli na prvním stupni ZŠ a vůbec mě neuspokojovalo, jakou rychlostí jsme v hodinách českého jazyka postupovali, tak mi ji rodiče pořídili domu.Četl jsem ji celou nejméně 5x a oblíbené pasáže vícekrát. To je něco! Není možné, aby ten pravěk vypadal jinak, než ho pan Štorch líčí.
Je to krásné, prohánět se s lovci po pláních, díky téhle knize jsem zažil kousek pravěku a jsem o něco bohatší.

Ikkju
11.02.2012 5 z 5

Četl jsem někdy ve druhé třídě víceméně jako svoji první pořádnou knihu. A že jsem si uměl vybrat x), pamatuji si skoro všechno, včetně toho, jak knížka voněla! Veverčáku a Kopčeme, ... mám vás rád ;)

TiGeR
30.11.2011 5 z 5

No tato kniha je super četl sem jí asi 1000x a je stále dobrááááá... xD a je prostě pro všechny GENERACE !!!

Alix
20.11.2011 4 z 5

Mně se líbí všechny Štorchovy knihy a ráda se k nim vracím. Všechno je tam popsáno tak živě, že mi nezbývá, než věřit, že to tak opravdu bylo.

JP
18.09.2011 4 z 5

Jako mladý (ne)čtenář jsem Lovce mamutů zpracovával asi tak tři roky po neuvěřitelně krátkých částech, snad ještě někdy na prvním stupni ZŠ. Někdy v té době jsem se marně snažil prokousávat i Dětmy z Bullerbynu a Mikešem (toho jsem dodnes nedočetl, teď už je to mimo moji mentalitu). Ale nutno dodat, že se mi to vše tak nějak líbilo. Jednak se v mém životě řádilo, jako řádí každý klučina, ale vše bylo nevinné, jednoduché a správné, protože když už jsem knihu otevřel, četl jsem jen když jsem opravdu chtěl a přesně kolik jsem chtěl.

Definitivně mě zaujal spád, otevřít knihu bylo jako nasednou na rozjetý vlak. Pořád mě to drželo v napětí, jak tlupa přežije, co se bude dít dál - ten naturalismus, jednoduchý styl psaní a pak neodmyslitelné Burianovy ilustrace (nejen v téhle knize, ale celkově během výuky na ZŠ). Ale jako prcek jsem měl 'lepší' věci na práci a nedokázal jsem knihu přečíst za dejme tomu měsíc nebo několik, jako ostatní, přitom jsem si moc dobře pamatoval, co se dělo v příběhu předtím a chtěl jsem vědět, jak to bude dál, ale moje povaha nevydržela nic dělat dlouho. Teď už jsem vyrovnanější, ale zase se do té literatury musím někdy i nutit, což je chyba, tehdy bylo vrcholem soustředění přečíst čtyři strany najednou, ale zase to bylo z upřímného zájmu.

asam
01.06.2011 4 z 5

Anotace je asi z čtenářského deníku žáka ZŠ, ale nechť.
Taky jsem na této literatuře vyrostla. A s jakým napětím jsme četli.

knihovnice
02.02.2011 5 z 5

Tak tuto knihu jsem četla snad 100x a nikdy mi nezevšedněla.Pro dorost i odrostlíky. :-))