Loupežník

Loupežník https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31230/loupeznik-31230.jpg 3 364 42

První divadelní hra Karla Čapka. Hra humorná, veselá i romantická a tesklivá, vyprávějící příběh studenta, který se zamiluje do mladičké Mimi.

dancadragneel
22.04.2019 3 z 5

Nebylo to nijak špatné, ale zrovna jedna z těch slabších knih od Karla Čapka. Rozhodně, ale zajímavý příběh.

oolinkaa
20.09.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, dej odcejpal, místy se člověk zasmál. Ale vadilo mi tam nářečí, někdy jsem opravdu nerozuměla.

gubesh
12.02.2018 4 z 5

První Čapkovo dramatické dílo. Děj se odehrává v prostředí české vsi. Stěžejní zápletka, je celkem jednoduchá, ale vtipná, dobře vyvrcholená, celé to má spád. Hlavní myšlenkou je souboj mládí a lidí, co mládí už dávno nepřejí. Upřímně jsem nečekal od Loupežníka nic moc, ale byl jsem překvapen, nutno podotknout, že kvalitou a myšlenkou je to o laťku níž, než R.U.R a Bílá nemoc. I přes to hra má něco do sebe. Na konci jsem si říkal, že takový humor a to prostředí, ve kterém se děj odehrává, je pro nás Čechy typické a doporučuji přečíst každému, kdo má rád český folklór a jednodušší, vtipné, láskyplné zápletky.

bethulda
29.07.2017 4 z 5

Ohromně se mi líbí myšlenka hry - souboj mladých a těch, kteří už mladí nejsou. Vřele doporučuji všem, ať už se za Loupežníka považujete sami nebo ho znáte ze svého okolí :-)

toulkar
21.06.2017 5 z 5

Dramatická prvotina Karla Čapka, která která má své počátky v Paříži i částečné ve spoluautorství bratra Josefa. Při čtení asi ne každého strhne, i když mne osobně ano. V divadle Je to vlastně drobet o něčem jiném, hlavně záleží na režiji. V každém případě je to nádherný příběh nespoutaného a lehkomyslné mládí a až přespříliš opatrné rodičovské generace, úzkostlivě chránící to jediné, co jim ještě zbývá.

andrea3858
18.04.2017 5 z 5

Prvně jsem si říkala,že to nebude nic slavného,protože kdo to četl v mém okolí,nebyl z toho moc nadšený. Pak jsem se do toho pustila a nelituji!
Hra mě okamžitě pohltila humorem a veselými scénami. Loupežník je pro mě takové to ztělesnění veselého bezstarostného člověka, ten neuvážlivý a prchlivý typ. Poté se ovšem zamiluje do Mimi. Ovšem konec jsem velice silně prožívala.
Také vztah a vývoj samotného profesora je velice zajímavý. Samozřejmě každý máme jiný vkus,ale za zkoušku to stojí!

katerina9455
17.11.2016 4 z 5

Mně se toto drama líbilo moc!!! :) Přečteno za jednu cestu do školy.

sgjoli
29.08.2016 5 z 5

Spoustě lidem toto drama nesedí, ale mne rozhodně bavilo ho číst. Ale je pravda, že jsem Loupežníka ocenila hlavně až potom, co jsem viděla i divadelní představení – vlastně díky němu jsem pořádně pochopila, co ta postava loupežníka má přesně znamenat, představovat. Slovo loupežník je samo o sobě výrazem pro někoho, kdo krade. V této hře to však není o krádeži nějakých hmatatelných statků, ale dá se to brát metaforicky jako někdo, kdo nám krade mládí, iluze, lásku, ideály, vysněnou budoucnost. Každá z postav si uvědomuje, že takového loupežníka někdy ve svém životě potkala – někoho, kdo jim v životě něco vzal, na čem si ti lidé zakládali. A je to vlastně ve výsledku celkem smutná hra, taková deprimující, protože každý v životě někdy něco ztratíme, na čem nám záleží. Ale přesto si to určitě ještě někdy jednou přečtu. A snad se mi poštěstí tuto hru ještě jednou vidět někde v divadle. :)

TheMelorry
21.08.2016 3 z 5

Je vidět, že se jedná o autorovo první dílo. Kniha není špatná, ale ani nijak zajímavá. Bohužel jsem ji já osobně moc nepochopila, hlavně ten konec...

Bumeso
09.06.2016

Nejslabší hra jinak excelentního dramatika Karla Čapka

Dep8
20.03.2016 3 z 5

Je znát, že se jedná o Čapkovu prvotinu. Čte se to dobře, hra je vtipná, svižná. Je to jakási krásná oslava mládí. Samozřejmě se tu najde hlubší myšlenka, jako ve všem od Čapka.
Nevím, jestli tahle hra má vyloženě nějaké chyby či nedostatky, prostě mě asi jen nezaujala tak, jako jeho ostatní díla. Každopádně rozhodně není na škodu si to přečíst, má to co do sebe a má to čtenářovi rozhodně co předat, postavám se dá smát, dá se jich litovat, dá se do nich vcítit, dají se posílat někam. Stojí to za přečtení.

Romanka89
22.01.2016 3 z 5

Smutná i veselá milá hra, která oslavuje mládí, lásku a to, co vše je ochoten člověk pro osudovou lásku udělat.

Liana
20.11.2015 4 z 5

Podarená hra. Mne sa to páčilo.

woodward
16.08.2015 5 z 5

Viděl jsem to v divadle. Skvělá hra.

IvcaSammet
04.02.2015 2 z 5

Zajímavý námět, ale nijak zajímavě zpracovaný. Četba mě nudila, ale protože mě přece jen závěr zajímal, knihu jsem dočetla. Jenže bohužel mě i ten závěr zklamal. Podprůměrná hra ...

TheCiko5
21.06.2014 4 z 5

Knihu jsem četl na střední a jednotlivé charaktery mě natolik upoutaly,že jsem chtěl hru okamžitě zdramatizovat,což se mi bohužel nakonec nepovedlo. Mrzí mě to,protože kniha je dramatická, čtivá a srozumitelná i mladšímu čtenářovi.

Natique
08.12.2013 5 z 5

Vtipné. Líbila se mi.

HiRes
14.10.2012 3 z 5

Slabší Čapkova hra, občas se člověk zasměje, ale nic na co bych po pár týdnech nezapoměl.

Violetti
27.06.2011 2 z 5

Parádní začátek, ale postupem času se Loupežník stával ukecanějším a rozvleklejším, jako by Čapkovi docházel dech.

Honey0105
27.03.2011 2 z 5

Hry od Čapka mě začaly opravdu bavit, tak jsem sáhla i po téhle. Musím ale říct, že pro mě to je zatím nejslabší Čapkova hra. Zezačátku to vypadalo poměrně nadějně, ale pak už jsem se docela nudila. Chvílema jsem narazila na vtipný moment, ale pak se mi to zase vleklo.
Na druhou stranu musím uznat, že v divadle by to mohlo vypadat opravdu skvěle. Z vlastní zkušenosti ale hodnotit nemohu, protože jsem hru neviděla, ale pouze četla.