Lolita

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174581/lolita-174581.jpg 4.12284

Lolita (1955)

Vydáno:, Paseka

Lie
předevčírem

Zvláštní kniha. Jsem z ní vlastně nadšená, protože autor geniálně vystihl postavu Humberta a to, co se v něm dělo. Téma je rozporuplné, rozhodně nemůžu říct že bych si nějakou postavu oblíbila, nebo že bych byla napjatá jak to skončí, ale o to v Lolitě ani nešlo. Přečetla jsem ji, protože mě zaujalo téma po psychologické stránce. A moje očekávání rozhodně splnila. Humbert byl pro mne hodně rozporuplný. Na začátku mi byl nechutný svou arogancí a odporem k lidem okolo něj, následně jsem ho nenáviděla za to ja naprosto vědomě a sobecký ničil Lolitě život a ke konci byl pro mě ubohým šílencem, kterého strávila beznadějná láska. Takže celkový obrázek? Sobecká , arogantní a slabošská oběť sexuálních pudů a lásky. Lo byla taky oříšek. Je sice fakt že ji Humbert zkazil, ale tu zkaženost měla už v sobě, on ji jenom "probudil". Nemyslím si, že nebýt jeho, byla by normální slušnou dívkou. Její zvrácenost by se jen projevila jindy a jinde.

ChristineDaee

Toto je kniha, ktorá sa neobyčajne ťažko hodnotí. Z niektorých komentárov sa dá vyvodiť, že ide o prekrásne poetické dielko o veľkej špinavosti, autor používa ,,krásny a bohatý jazyk'' a ,,mistrovský sloh''. Pod niečím takýmto si predstavím ,,Portrét Doriana Graya'' ale Burtonove filmy, ale táto kniha očakávania tohto smeru nespĺňa. Sloh je pekný, ale často veľmi uťahaný, niekedy množstvo neslovesných viet pripomína nákupné zoznamy. Francúzština je tiež len na škodu veci. Prvá polovica viac-menej odporná a druhá nudná. Súhlasím, že Lolita je podivné dieťa, papierové a tvrdím, že Humbert ju zničil a pokazil a rozhodne to nebola jej vina. Najkrajšie sú drobné epizódy každodenného života a niektoré z komparzových postavičiek, ktoré sa mihnú dejom. Udivuje ma, že všetky posledné komentáre písali ženy. A v hĺbke duše si myslím, že tie, ktoré sú tak natešené týmto dielkom musia byť podivné bytosti. Autora si vážim kvôli záveru, ktorý som neočakávala, t.j. Humbert nezabil Lolitu ani jej muža a dokonca jej dal peniaze. Najkrajší moment knihy. Knihu si treba prečítať, aby ste vedeli, o čom všetci hovoria. :)

Tomiholula

Po rozporuplných hodnoteniach som nečakala, že kniha bude až taká dobrá. Páčila sa mi, vôbec sa nečítala ťažko, páčil sa mi štýl akým bola napísaná a bez problémov som ju zaradila do knižnice.

dvorrka

Brilantně vykreslený příběh svým způsobem nešťastného muže, který je zcela v područí své sexuální touhy. Kniha vynikající, snad jen nevhodná pro mladé čtenářky, které v sexuální oblasti dosud tápou. V takovém případě je pro ně takřka nemožné pochopit pohnutky hlavního aktéra příběhu.

domino1701

Nečekala jsem, že to bude tak dobré. Kniha mě bavila, i když to téma je opravdu nechutné. :D 5 hvězdičkám chybí jen na mě zbytečně dlouhá druhá část.

irskádívka

Knihu jsem si chtěla přečíst, jako chybějící na mém seznamu "klasika, kterou by člověk měl znát". Trochu mě odrazovala tématem a myslím, že kdybych ji nečetla, o nic bych nepřišla.
Samotné téma je hrozné. Humbert je vypočítavý pedofil, snaží se čtenáři osvětlit své jednání, vtáhout ho do svého světa, kde za každou cenu musím dostat to co chci, i když vím, že je to špatné a ublížím tím někomu jinému. Jeho kroky jeden za druhým vedly dítě, trochu příliš rozverné a ne ukázněné, ale obyčejné dítě do země beznaděje. A udělal to vědomě a úmyslně.
Jeho pravá povaha prosvítá pod nánosem intelektuálských řečí a francouzštiny. Je sobecký, nechutný, manipulátor a slaboch.
Lolita pro své přežití udělá co musí, naučí se, jak obelstít a přežít v rukou tyrana. Její postava je trochu nevyvážená. Je málo uvěřitelné, že by se zamilovala do jiného slizouna, v Humboltově věku. Každopádně jako postavě jí přeji i jen těch pár spokojených let po boku normálního a hodného muže Dicka, který ji má opravdu rád a je na ni hodný.
Hodnocení v hvězdičkách si budu muset rozmyslet. Jazyk je krásný, zpracování trochu zdlouhavé a téma...no, to je na vás. A stejně tak doporučuji každému potencionálnímu čtenáři si rozmyslet, jestli tuto knihu opravdu potřebuje číst.

theMarty

Knihu jsem přečetla ze zvědavosti. Ovšem kdo ji nepřečte, o mnoho nepřijde. Ani s jednou z postav není možné sympatizovat a Humbert je slizký vypravěč.

Tina.orl

Díky krásnému a bohatému jazyku, se celkem dobře čte. Místy jsem se nudila, takže díky bohu za něj.
Za mě, stačí přečíst jednou. Určitě se ke knize už nevrátím.

Hakem

Tak nečekaně dočteno.. myslela jsem, že s tím po pár stránkách seknu, ale naštěstí se autor nerozepisoval o detailech fyz. vztahu s Lolitou - čehož jsem se po tom úvodu bála a co bych nevydýchala.. co říct, patřím do skupiny, která má s knihou potíže. Humbert neustále řeší jak Lolitu miluje, ale ve skutečnosti je to jenom jeho chtíč. Nestará se jak jí je, co si myslí, psychicky ji týrá, zneužívá.. sám na konci píše, že o tom nechtěl přemýšlet, i když viděl její dětský utrápený obličej.. Humbert byl sobec a žárlivý tyran, Lolita nesnášená matkou a zneužívaná nevlastním "otcem" to ustála ještě dobře..
Během čtení jsem si Lolitu představovala starší, protože její skutečný věk a psychiku při takovém zneužívání si nedokážu a nechci představovat..
Styl autora se mi nelíbil, četla jsem stylem "kdy už to skončí", kniha ve mě až na nechuť nevyvolala žádné jiné emoce.. žádné sympatie s Humbertem - chudáčkem jednou svedeným a pak 2 roky soustavně zneužívajícím a posedlým..

Hanka_Bohmova

Na knize mě nejvíc zaujal způsob, jakým na mě autor působí.
První část je zcela podřízena následování Humbertovy žádosti, která silně a neústupně táhne příběh kupředu. Zároveň jako by se vypravěč snažil podsunout mi myšlenku, že můj a jeho vesmír se od sebe v zásadě neliší - řeči o lásce a osudovosti, uhlazené vyjadřování, krotké, běžné kulisy, manipulativní upřímnost. Kontrast mezi tím, co se říká, a jak se to říká.
V druhé části se základní rozpor projeví naplno. Cíle může být dosaženo jen donucováním a vynucený stav je v každé chvíli ohrožen zánikem zvnějšku i zevnitř. Přestože postavy neustále mění místo pobytu, jako by se nehýbaly z místa. Necítíme v tom svobodu, spíš bezcílnost, provizorium. A únik. Štěstí je neradostné, získává se násilím na druhém. Neustálý koloběh uspokojení žádosti a placení ceny. Únava a obavy. Myslím, že je na místě, když se zde čtenář cítí otráveně. Závislost je z podstaty nudná a ubíjející.
Potom snad v jednu chvíli opravdu upřímnost. Snad vyhlédnutí z té klece egoismu, opravdový pohled ven.
A nakonec opět návrat k sobě a fraška, když už není co ztratit ani získat.
3,5 hvězdy

sabiburesova

Uff, tak to bylo něco. Opravdu jak tady celkem dost lidí píše, strašně nudná kniha. Nechápu to velké hodnocení, ale asi sto lidí - sto chutí. V celé knize se skoro nic nedělo, věčné popisování mě strašně štvalo. Bavilo mě snad jen 30 stránek z celé knihy a to je opravu málo. Styl Nabokova mi asi bohužel nesedí. Myslím, že kdybych tuto knihu nečetla, o nic bych nepřišla. Dočetla jsem ji jen z důvodu toho, že knížky dočítám do konce, ale opravdu jsem se musela hrozně moc nutit. Francouzština mě v téhle knize taky štvala a po půlce knihy jsem se už ani neobtěžovala otáčet dozadu na vysvětlivky. Za mě prostě ne, a moc mě to mrzí, jelikož jsem si tuhle knížku chtěla dát do maturitní četby a moc jsem se na tohle dílo těšila.. Ale bohužel..... nic pro mě

Dvě hvězdy za celkem dobrý nápad ( který podle mého byl bohužel ale pojat celkem dost špatně.) a za těch pár stran, které mě bavily.

AmyPond

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Je pravda, že některé pasáže byly trochu zdlouhavé, ale stálo to za to.
Autor vás donutí s Humbertem soucítit a i když bych to na začátku nečekala, na konci mi bylo líto obou.

Simbli

Dlouho jsem nečetla nic nudnějšího. Bohužel. V celé knize se toho v podstatě moc nestalo. Dvě hvězdy jsou jen za Humberta Humberta, který sebe samého velmi bystře a s humorem popisuje.

Marekh

Vladimír Nabokov má určitě mistrovský sloh, ale kniha se mi četla těžce. K některým úsekům jsem se musel vracet, abych poruzuměl textu. Kniha má 2 části. Ke knize bych se už znovu nevracel.

Bylo pro mě šokující, že Lolita (téměř dítě) se zaplete s 35. letým mužem. Bylo to šokující, až to hraničilo s pornografií.

Nomia

"Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše." Zakázané ovoce, které baví. Nevím na kolik jsem zvrácená, ale styl vyprávění, lehkost a humor s jakým Nabokov píše, Humberta i s jeho touha po nymfičkách a samozřejmě i ji, onu "zakázanou" spratkovitou Lolitu, vše jsem si zamilovala. Mužský chtíč podaný skvělým vypravěčským stylem.

adorjas

Nedocenená či preceňovaná Lolita. Zvrátená téma (ani sa mi veriť nechce, že Nabokov myšlienkové pochody Humberta len vymyslel), ukázanie skazenej morálky, výsmech vtedajšej spoločnosti, hľadanie obete (kto je vinný? Humbert alebo Lolita?).

Za tým všetkým sa ukrýva štylizovaný jazyk, plný obratov a popisov. Asi v inej knihe by to bolo na škodu, ale kupodivu v tomto románe to napomohlo k tomu, že som priam stála vedľa hlavných postáv v hotelových izbách, opaľovala som sa s nimi na záhrade, a cestovala s nimi naprieč USA.

JulietRocks
06. lednaodpad!

Některé knihy si prostě nezaslouží takový ohlas, jaký mají. Aneb: Nečtěte to, je to ztráta času!!!

Anastazie0810

Lolita..tuto knihu bych asi nečetla kdybych ji neměla v povinné četbě..souhlasím s předchozím komentářem, že tuto knihu musíte bud milovat nebo ji nesnášet.. málokdo má nervy na to se prokousat první polovinou knihy....ta druhá polovina knížky už se četla pro mě lépe...Kniha je klasikou,kterou však opravdu málokdo asi pochopí. Přesto dávám 4* , jelikož jsem se ji donutila přečíst znovu a našla sem snad"kouzlo" této knihy.

terinkha

Koukám, že reakce na Lolitu jsou extrémní na obě strany - buď ji milujete nebo nenávidíte. Já se přikláním spíš do druhé skupiny. Na začátku mě Lolita fakt bavila. Humbertova nadrženost, nymfička koketa, jazyk, vyprávění, dokonce i spád.
A pak se vydaj na svoji s odpuštěním prosouloženou cestu a moje nadšení opadlo jak...vzrušení.
Lolita mi přišla jako vypočítavej a rozmazlenej spratek, kterej moc rychle přišel na to, že za roztažení nohou si může s Humbertem dělat, co se jí zlíbí. Bylo to zdlouhavý a přišlo mi to celý na jedno brdo.
Konec s Quiltym a Lolitou asi nutnej, ale pro mě nezajímavej.
Dočetla jsem to s velkým sebezapřením, to, jak dlouho mi tu knížka ležela v rozečtených, nechť mluví za vše.
Kamarádka mi řekla, že první a poslední strana je z Lolity ta hlavní esence. A já musím souhlasit. Z těchhle dvou stran na mě příběh Humberta promluvil asi nejsilněji.

ivana1975
30.12.2017

mna osobne tato kniha vobec nebavila...

Natyna3
18.12.2017

Podle mě velmi čtivá klasika, která mě bavila od začátku az do konce.
Neoznačila bych ji za silný příběh, nicméně o to autorovi dle jeho slov ani nešlo.
Mimochodem ruská klasická literatura je obdivuhodná.

hrachover
27.11.2017

Pocitově: Tak nějak jsem se nemohla po celou dobu ubránit tomu, aby mi nebylo Humberta líto. Trpěl a z jeho strany to byla láska. Sice neschvalovaná, nezákonná svým způsobem zhýrale nechutná, ale pořád láska. On ji tak strašně moc miloval, že když si člověk odmyslel, že city, které popisoval, byly k dvanáctileté holčičce, tak to bylo opravdu silné... více na https://www.zezivotaholky.cz/single-post/2017/11/25/Lolita---Vladimir-Nabokov

Madluska
25.11.2017

Konečně! Dočteno a s klidným srdcem a vědomím, že mi nic neuteklo, mohu odložit. Bohužel mám dojem, že by mi nic nescházelo ani tehdy, kdybych se do knihy vůbec nepustila. Příběh byl pro mě natolik nestravitelný (dělal Humbert po odjezdu s Lolitou i něco jiného?) a postavy natolik nepochopitelné, že to nevyvážila ani Nabokovova vzdělanost či slovní hříčky a nezpochybnitelná poetičnost textu. Kdybych to měla zhodnotit, myslím, že je to dílo přeceňované. Nevadilo mi, že se postavy nechovaly podle mých představ nebo konvencí, vadilo mi, že na mě působily jako papírové figurky bez valné motivace (snad jako jediný se v tomto ohledu vyjímá povýšený a - nejen touhou - pološílený Humbert) a taky autorova manýristická láska k francouzštině a různým klasikům mi neskutečně pila krev, takže jsem mnohdy rezignovala na listování do poznámkového aparátu. Možná jsem něco přehlédla, a tak nedovedu ocenit kvalitu tohoto románu, nicméně pídit se po tom nebudu a znovu číst snad už také ne.
P.S. Mnohokrát jsem četla, že je lidem Humberta vlastně líto, protože Lolitu miloval a zločincem byla vlastně ona třináctiletá nymfička. S tím ale nemohu souhlasit. Jistě, Lolita byla zkažená, možná bezcitná (ačkoliv vztah s Dickem ji ukazuje jako poměrně spořádanou a snad i lehce citově angažovanou?) a nejspíš i vypočítavá, ovšem ji by snad mohl ospravedlnit její věk a mentální nezralost (obecně se přece ví, že fyzickému vývoji ten psychický v tempu prostě nestačí). Zato vypravěč příběhu, to je úplně jiný materiál! Ať si to klidně popisuje sebevzletnějšími slovy, ať si opisuje svoji křehotinku sebekrásnějšími metaforami (proč je plýtvat na nedospělou? Ale nechme to stranou...), stejně nezamaskuje, že ta jeho údajná LÁSKA není nic jiného než egoismus a chtíč. Nějak nechci přijmout tezi, že láska se projevuje lhaním, neustálým sledováním a vším tím tělesným pinožením iniciovaným především jednostranně (vzpomeňte si, jak často Lolita reagovala povzdechem: "Ach né, už zase?"). Humbert se nepochybně soužil a trpěl, nicméně lítosti se ode mě nedočká.

hnatlubo
27.10.2017

O téhle knížce jsem slyšel dost chvály. Bohužel mě nezaujala, četla se mi dost těžce. Tentokrát jsem jí nedočetl. Možná se k ní v budoucnu vrátím.

Anna 13
20.10.2017

Lolita je nutností pro ty, co bazírují na detailech a vyhledávají neotřelé a komplikované slohy. Autor mne svým barvitým jazykem vtáhl do děje od první věty a asi osmdesát stran mne vůbec nechtěl pustit. :) Pak jsem Lolitu četla pět dní, ale nelituji jich. I když je to příběh vskutku odporný, skrývá mnohé... i kouzla.

Celá má recenze zde: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1710/lolita-vladimir-nabokov

Těším se i na filmové zpracování z roku 1997 s Jeremy Ironsem v hlavní roli.
Také si mohu odškrtnout další položku k maturitní četbě.

Do Lolity se praví knihomolové nutit nemusejí...

Nikolda
12.10.2017

Lolitu jsem napoprvé přečetla narychlo kvůli maturitní četbě a tehdy mě moc nezaujala. Mnoho souvislostí mi také uniklo a autorův sloh mi přišel zbytečně komplikovaný. Po letech jsem to zkusila znovu a teď je jednou z mých nejoblíbenějších knih. Příběh je plný drobných detailů, které mohou i nemusí něco znamenat. Začíst se do Lolity je ponoření do hlubších vod.

Kačta
09.10.2017

Film je moje srdcovka a ani knížka nezklamala. Místy až nechutné vyprávění.

Nelasp
08.10.2017

Četla jsem v rámci referátu na gymplu, včetně shlédnutí stejnojmenného filmu. Začátek knihy mě totálně odrovnal- ten popis manželky jako lachtana mě bude pronásledovat asi už do smrti. Příběh se poté ale rozjel a bylo to celkem zajímavé, čekala jsem, kdy jim na to někdo přijde :D . Nejsem sice úplný puritán co se erotiky v knihách týče, ale tento v podstatě pedofilní vztah pro mě bylo velice těžké překousnout.

HoyaCarnossa
05.10.2017

Knihu jsem si půjčovala ve svých třinácti letech z knihovny pro dospělé přes žádanku z dětské knihovny. Koukali na mě blbě, já věděla proč, ale stálo to za to. "El, ó, el, í, té, á." Je to takové zasněné koukání přes okenní tabulku.

Michaela98
26.09.2017

Do Lolity jsem se naprosto zamilovala. Byla to láska na první pohled, na poslední pohled, na každý a kterýkoli pohled.
Zhruba jsem věděla, o co půjde, ale příběh mě tak neuvěřitelně okouzlil, jako to už dlouho nedokázala žádná knížka.
Lolita je úžasná kniha a 4 hvězdičky dávám čistě proto, že jsem místy měla problém s narážkami na jiné autory/díla a taky s francouzskými slovíčky, kterými je kniha protkána, a po polovině už jsem opravdu nesnášela neustálé otáčení stránek na vysvětlivky. Nicméně bez té francouzštiny by to naprosto ztratilo kouzlo a plno slov mi utkvělo v paměti doteď.
Vím, že se ke knize ještě vrátím, a ne jednou. Doporučuji!