List od Nimrala a jiné příběhy

List od Nimrala a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7881/bmid_list-od-nimrala-a-jine-pribehy-qTi-7881.jpg 4 404 49

Tolkien zasvětil svůj život vytváření Středozemě; kromě Hobita, Pána prstenů a Silmarillionu se k ní váže i řada jiných příběhů. Mezi ně patří i Příhody Toma Bombadila, cyklus básní a písní o této tajemné bytosti. Součástí svazku je ale i několik povídek, které vznikaly vedle středozemského cyklu - Sedlák Jiljí z Oujezda, Kovář z Velké Lesné, List od Nimrala a Tulák Rover.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Argo

Tales from the Perilous Realm , 2008

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Konkrétně příběh List od Nimrala se mi dostal hluboko pod kůži a ani přesně nedokážu definovat proč ... jde o dost hluboké a snad i filozofické dílo ... naopak Tulák Rover je velice dětský příběh. Tom Bombadil zase o kousek víc doplňuje svět Středozemě. Tím chci říct, že si v tomto souboru příběhů najde každý čtenář něco svého :)

rutto45
28.12.2018 4 z 5

Pekné poviedky. Tom Bombadil by si zaslúžil aj samostatnú knihu, keďže sa jednalo o pomerne dôležitú a zaujímavú postavu, ktorej sa nedostalo moc priestoru.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Miluji! Tolkien byl geniánlní autor. Jeho fantazií tak disponovat.

TakeruUmare
13.09.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha, odpočinková.
Tolkien byl v tomto směru rozhodně dobrým vyprávěčem. Četl jsem jí v Chorvatsku a čtení při šumění moře, to Vám řeknu.Zážitek! :)
Nejvíc se mi líbil příběh o Tulákovi Roverovi :)
Ten zaujal.A dotkl se i mého srdce.
List od Nimrala je krásně filozofický, řekl bych že načrtnutá témata na zamyšlenou jsou opravdu dobrá látka.
Kovář byl krásně pohádkový a takový hravý.
No a sedlák byl taky parádní.
Básně jsem tedy četl jen tak zlehka,moc na poezii nejsem.

Velice doporučuji! :)

cathyblack
31.07.2018 4 z 5

Tolkien a jeho roztomile pribehy mi byli prijemnym spolecnikem na nekolik dni. Velmi prijemne poctenicko.

Izidar
28.01.2018 3 z 5

Krásné příběhy a básně.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Některé pohádky z této knihy jsem si měl možnost poslechnout v namluvené podobě od pana Trojana, vřele doporučuji! Zvláště vhodné pro děti. Úžasná pohádkovost, ale i pohlcující čarovná atmosféra, kterou obsahoval Hobit zde jen prýští. O písních nemluvě... :)

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Moc hezké čtení seskládané ze střípků Středozemě. Pro mě byl asi nejlepší příběh o tulákovi Roverovi, avšak ani Tom Bombadil pro mě nezůstává pozadu.

Eridan
03.05.2017 5 z 5

Je to moje první kniha od Tolkiena mimo trilogii Pána Prstenů a Hobita. Opět mě okouzlil svým nespoutaným jazykem a fantazií. Když vezmu povídky postupně:
Sedlák z Jiljí z Oujezda je krásně pohádkový. Autor dokonale vykresluje venkov se všemi jeho nešvary a podivnými charaktery (závist mlynáře, hrdost sedláka apod.) Plus bod si zaslouží za psa Chňapa. Poutavé od začátku až do konce. 100 %.

Příhody Toma Bombadila a další básně - osobně mě až na výjimky příliš neoslovily. Mám radši prózu, pokud už poezii, tak s nějakou myšlenkou. Toto mé osobní kritérium splňuje např. Petr Klíč a Poklad. 50%.

List od Nimrala - vskutku mistrovské dílko! Místy jakoby pohádkový příběh přesahuje svůj rozměr filozoficky. Tolkien naznačuje spoustu témat hodných zamyšlení. Celkový rámec je smrt a hodnota lidského života a činnosti. Čemu věnovat život, tak aby měl smysl? Jaká je hodnota umění? Jak se má člověk vlastně chovat, aby měl radost z mezilidských vztahů? Je lepší žít jen pro sebe (malíř) nebo pro okolí (příhody se sousedem v ´očistci´ - krajině malíře)? Totalita smrti mi připomíná i totality 20. století, cesta vlakem neznámo kam mi evokovala cestu Židů do koncentračního tábora - konotace, které pravděpodobně Tolkien nemohl zamýšlet, ale tísnivost a beznaděj je takřka hmatatelná. Povídka je melancholická a něco ve vás prostě zanechá. 130% :-)

Kovář z Velké Lesné - pohádkovým stylem se podobá Sedlákovi z Jiljí, i když Sedlák se mi líbil o kousíček víc za svoje temnější (hodně nadneseně) postavy. 90%.

Tulák Rover - zábavné, i když některé pasáže by mohly být i kratší. Nevraživost kouzelníků mě pobavila. 77%.

Celkově velmi vydařená sbírka. Klenotem pro mě zůstává List od Nimrala, následuje Sedlák z Jiljí, v patách s Kovářem z Velké Lesné, chvíli po nich štěká Tulák Rover a jen tak pro zajímavost doporučuji básnickou část.

Celkově má moc sbírka odnést člověka někam jinam do tajemnějších a v mnohém zajímavějších světů než je ten náš. Přesto si z nich do toho svého světa každý čtenář něco přinese.

magdalena9256
17.01.2017 5 z 5

Úžasné povídky, jak pohádkové, tak i lehce filozofické. "Básničková" část se mi líbila, ale chápu, že ne moc lidí se v tomto najde. Doporučuji tomu, kdo chce poznat, jaký je Tolkien, když nepíše jen o Ardě.

KaRei
22.09.2016 3 z 5

Některé povídky úžasné (třeba Tulák Rover se mi líbil opravdu hodně), některé mě zas tak moc nenadchly. Zajímavá ukázka Tolkienovy tvorby, když zrovna nepsal o Středozemi :D

xelzax
03.09.2016 3 z 5

Krásné pohádky, které vůbec nejsou jenom pro děti. Tuláka Rovera jednou budu číst svým dětem, protože je to pohádka tak plná fantazie, že jí máloco překoná. Kovář z Velké Lesné byl tak trochu v duchu Středozemě, i když vzdáleně. List od Nimrala se mi paradoxně moc nelíbil, i když je to hodně filosofická povídka. Akorát ta básničková část knihy byla teda hoodně otravná ...

Hun
21.05.2016

Výborný rozbor Nimrala od @jirincz. Ještě bych doplnil, že Nimral je Tolkienovi podobný i tím, že svůj obraz nemohl dokončit, protože byl perfekcionista posedlý detaily, a místo aby obraz dodělal, pořád jen přikresloval a ladil detaily. Právě tato "muka" zažíval i Tolkien. Nemohl svůj velkolepý opus magnum (legendy Středozemě) dokončit, protože se neustále vracel k již napsaným příběhům, vylepšoval a přepisoval je, dokola měnil...

Ale v závěru Listu od Nimrala je jakési vykoupení: Díky tomuto perfekcionismu je Nimralův obraz (byť nedokončený) tak realistický, že se pro druhé stává přitažlivou a poutavou skutečností. A Tolkien často říkal, že se o detailnost a reálnost v každém ohledu snažil právě proto, aby byl jeho svět jako živý.

Inu, uspěl monumentálně... Ve srovnání s propracovaností Tolkienova světa jsou ostatní fantasy světy jen narychlo spíchnuté mazanice.

Palorizek85
05.03.2016 4 z 5

Hezké pohádky a povídky. Některé humorné, jiné melancholické. Celkově kvalitní čtení.

ElfkaEleanor
03.01.2016 5 z 5

Drobné příběhy. Některé ze světa fantasie, jiné věrné, že by se mohly stát o vesnici vedle. Některé poučné, jiné vtipné, další na zamyšlení a některé spojují vše...
Příjemné čtení na dlouhé zimní večery. Přehledný a svižný vypravěčský styl.

Jekysek
13.09.2015 4 z 5

Trochu jiné dílo od mistra Tolkiena.
Cosi mezi pohádkami a fantasy... (I když hranice mezi těmito styly jsou často velmi tenké...) Psané lehčím stylem než Pán prstenů, milé, je zajímavé číst od tohoto autora i knihu, jenž se netýká Středozemě.
Nejvíc se mi líbil příběh o kováři, byl nejblíže tomu vznešenému způsobu který miluju z Trilogie. Pak Sedlák Jiljí a Tulák Rover - takové sympatické, jednoduché, oddechové vyprávění. Naopak List od Nimrala si budu muset přečíst ještě někdy, těžko se mi chápal... A pro milovníky poezie jsou tu básně o Tomovi.
Celkem vzato, další povedená Tolkienova kniha.

wiix
04.08.2015 4 z 5

Zaujímavé a netradičné čítanie. Dej bol veľmi citlivo a pútavo spracovaný, v rôznych častiach boli skryté múdrosti a poučenia.

jirincz
29.06.2015 3 z 5

List od Nimrala je pro mě brilantní. Zatím celkově nejlepší povídka co jsem četl. Jak jsem psal u povídky samotné, je to pro mě jako Tolkienovo "přiznání" ke katolocismu. Po krátkém čtení mi to přišlo čím dál více jako alegorie na smrt, soud, očistec, ráj. Zkoušel jsem pohledat a nejsem evidentně sám. Už jenom za tento přesah si to opravdu zaslouží plný počet. Krátká, ale o to silnější povídka. I ta část s tím samotným Nimralovým listem zde na zemi, z celého obrazu zbyl jen kousek, ten se vystavil do muzea, to shořelo a ani po něm nic nezbylo. Stejně jako lidský život, nezbyde z něj nic, jen pár pozůstalých si na nás vzpomene, až se na nás zapomene úplně. Ten hlavní život (Nimralův obraz) je až po smrti...

Ostatní povídky mě příliš nechytlo a Toma Bombadila jsem skoro trpěl, to mě vůbec nechytlo, jen některý přiběh byl vtipný. Ostatní byly opravdu spíše pohádky a ty mě příliš nevzali. Či-li průměr kniha zasluhuje díky Listu od Nimrala, bez něj by to pro mě bylo bohužel kolem odpadu...

Bublushka
07.12.2014 4 z 5

Opravdu příjemné čtení. Některé povídky mě moc nebavily, ale jiné naopak hodně. Byla jsem příjemně překvapena autorovým stylem a usoudila, že je fakt dobrý. A příběhy z jiného světa než ze středozemě byly fajn. Nejlepší by asi příběh s pejskem, to mi přišlo roztomilé, opravdu originální a celou dobu jsem byla zvědavá jak to s pejskem dopadne :)

Evus
11.07.2014 3 z 5

Tolkiena mám ráda, ale mnohem víc mi sedí jeho romány a delší příběhy. Tyto krátké povídky plné zdrobnělin mi akorát rvou oči a jsou na mě extrémně sentimentální. Nejlepší byl asi samotný List od Nimrala a Tulák Rover.