Bývali jsme bratři

Bývali jsme bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415278/bmid_byvali-jsme-bratri-Imk-415278.png 5 436 130

Ben Solomon, obyčejný důchodce žijící v Chicagu, na veřejnosti napadne jednoho z nejvýznamnějších chicagských občanů, patrona umění, filantropa a přeživšího z koncentračního tábora Elliota Rosenzweiga. Stařík Elliota obviní z toho, že je ve skutečnosti někdo jiný – nacista jménem Otto Piatek, kterého se krátce před druhou světovou válkou ujali Benovi rodiče a vychovávali ho jako vlastního syna. Benova skandální obvinění nikdo nebere vážně, ani právnička Catherine Lockhartová, která přesto slíbí, že si Bena vyslechne. Postupně se před ní začne rozplétat fascinující příběh o hrůzách válečného Polska, příběh přátelství, lásky, zrady a hlavně obrovské vůle k životu. Působivý román čtenáře nejen vtáhne do děje, ale také ho donutí zamyslet se nad tím, zda je dnešní svět před tak nespoutaným řáděním přívrženců zla imunní, nebo se stále musíme mít na pozoru a při sebemenším náznaku podobného fanatismu zakročit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Once We Were Brothers , 2010

grimik
12.01.2020 4 z 5

Z jedné třetiny jde v podstatě o detektivku z právnického prostředí, odehrávající se v roce 2004. V rámci té je nám vyprávěn velmi silný příběh Bena Solomona z doby před a během druhé světové války. R.H. Balson vystavěl svůj román na pevných pilířích faktických reálií tohoto období dějin, kterých se drží do nejmenších detailů a které poskytují smyšlenému, ale mnoha reálnými osudy inspirovanému příběhu, neochvějnou oporu a jeho reálnou, surovou podobu. Opravdu chytne za srdce nejen tento, uvnitř knihy vyprávěný, defacto stěžejní příběh, ale stejně tak i celý soudní proces který následuje, skvěle se čte, udržuje čtenáře v napětí, až vyústí ve smutný a zároveň dobrý konec. Proces proti nacistické zrůdě, unikající spravedlnosti až do současnosti. Skvělá prvotina autora.

sioux
10.01.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha především silou příběhu. Příběh je napínavý, promyšlený, uvěřitelný, výborně gradovaný, dokázal jsem se do hlavních postav vcítit.
Druhá kvalitní věc je postava hlavního záporáka, který je uvěřitelný a ačkoliv je předvedený jako jasná záporná postava, je otázkou, kdo by se na jeho místě v realitě dokázal zachovat jinak? Autor mě tady donutil přemýšlet a za to jsem mu vděčný.
Co pokulhává jsou americké dialogy právničky a Bena, a úplně tragické jsou rozhovory mezi právničkou a tím jejím soukromým detektivem, to je na úrovni mentálně postižených. Postavy jsou trochu černobílé, na jedné straně je jasné dobro a na druhé jasné zlo, což mi nepřijde v životě reálné.
Ale příběh je natolik silný, že převálcuje i řadu nedostatků této knihy.
Výborná to věc.

Knižní střípky
08.01.2020 5 z 5

Právě jsem dočetla nádherný a pro mě velmi silný příběh. Když důchodce Ben napadne v opeře úctyhodného občana a chicagského mecenáše Elliotta Rosenzweiga a namíří na něj zbraň, nastane obrovské zděšení. Vzápětí ho obviní, že je to nacistický zločinec Otto Piatek..Rosenzweig tato obvinění samozřejmě popírá a kupodivu stahuje obvinění proti Benovi a ten je propuštěn na svobodu.

Ben si však stále vede svou. Rosenzweig je Piatek a může to dokázat. Jedinými, kdož jsou ochotni si vyslechnout jeho příběh, jsou právnička Catherine a její přítel, soukromý detektiv Liam. A tak se Ben pouští do svého vyprávění.

Přenášíme se do Polska, do srdce tamější židovské komunity a se zatajeným dechem sledujeme zvěrstva, která tam nacisté páchali. Příběh Benovy rodiny a jeho přátel je velmi smutný, několikrát jsem se při čtení přistihla při tom, že bych si strašně moc přála tohoto starého muže obejmout.

Více nebudu prozrazovat, přečtěte si, prosím, Benův příběh.
Úžasná kniha, na kterou nikdy nezapomenu.

Dela111
05.01.2020 5 z 5

Smutné, skutečné, skvostně napsané...
Jak sám autor říká, námětem pro napsání této knihy byly osobní příběhy lidí, kteří zažili holokaust. Je napsaná nadmíru dobře, reálně a citlivě.
Příběh čtenáře pohltí hned od začátku, kdy hlavní hrdina Ben veřejně obviní významného chicagského občana, že je nacista. Fascinující příběh pokračuje přes líčení Benových hrůzných zážitků z války až k chystané obžalobě jeho bývalého téměř bratra z válečných zločinů.
Námět není silný jen tím, že jde o holokaust, ale i tím, co dokázala nacistická ideologie napáchat v rámci jedné rodiny. Jak dokázala během měsíců až pár let změnit člověka tak, že byl schopen poslat na smrt lidi, kteří mu dřív byli blízcí jako rodina.
Konec je velmi dojemně napsaný. Poslední strany se mi rozostřovaly, slova plavala... A to se mně stává velmi zřídka. Tato kniha si zaslouží velké doporučení.

Renatecka
29.12.2019 4 z 5

Úžasný příběh, přiznám se, že části z Benova vyprávění o minulosti jsem doslova hltala, ovšem jednu hvězdičku ubírám za 3. část (Proces), to už bylo dost zdlouhavé, dost z právního prostředí a taky trochu předvídatelné. Jinak knížku vřele doporučuji.

mysterygirl
18.12.2019 5 z 5

Excelentní příběh

Eva88
12.12.2019 4 z 5

Úžasně čtivá kniha. Líbí se mi zkombinování válečné tématiky a detektivní zápletky. Plný počet hvězdiček nedávám jen proto, že mně v něčem neseděla postava Catherine... Asi ty plytké dialogy a jakési divné pochybování o sobě samé, bez kterého by se příběh klidně obešel. :-)

zuzulka77
28.11.2019 5 z 5

Krásně napsana kniha, četla se jednim dechem...

mirka2558
26.11.2019 5 z 5

Veľmi silná kniha. Iná ako som zvyknutá z obdobia svetových vojen ale jedným slovom Úžasná . Písaná z iného pohľadu , samozrejme smutná ako všetky tieto žánre ale určite odporúčam všetkými piatimi.

knihovnička007
27.10.2019 5 z 5

Nigdy sie nie poddamy.

Úžasná kniha.
Ben Solomon na podzim roku 2004 obviní známého mecenáše a osobnost Chicaga Elliota Rosenzweiga, že je nacista Otto Piatek a ohrožuje ho pistolí.
Nikdo mu nevěří, kromě Liama. Ten přemluví právničku Catherine, aby si vyslechla Benův příběh.

Doporučuji všem, kteří mají rádi tento žánr. Náhled na válku zase trochu z jiné strany.