Bývali jsme bratři

Bývali jsme bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415278/bmid_byvali-jsme-bratri-Imk-415278.png 5 436 130

Ben Solomon, obyčejný důchodce žijící v Chicagu, na veřejnosti napadne jednoho z nejvýznamnějších chicagských občanů, patrona umění, filantropa a přeživšího z koncentračního tábora Elliota Rosenzweiga. Stařík Elliota obviní z toho, že je ve skutečnosti někdo jiný – nacista jménem Otto Piatek, kterého se krátce před druhou světovou válkou ujali Benovi rodiče a vychovávali ho jako vlastního syna. Benova skandální obvinění nikdo nebere vážně, ani právnička Catherine Lockhartová, která přesto slíbí, že si Bena vyslechne. Postupně se před ní začne rozplétat fascinující příběh o hrůzách válečného Polska, příběh přátelství, lásky, zrady a hlavně obrovské vůle k životu. Působivý román čtenáře nejen vtáhne do děje, ale také ho donutí zamyslet se nad tím, zda je dnešní svět před tak nespoutaným řáděním přívrženců zla imunní, nebo se stále musíme mít na pozoru a při sebemenším náznaku podobného fanatismu zakročit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Once We Were Brothers , 2010

ANDY28
31.01.2021 4 z 5

Skvělý scénář pro Hollywoodský film

Didi15
20.01.2021 5 z 5

Silný příběh s pár momenty, které mi úplně nesedly. Ale jinak se mi to moc líbilo a musela jsem číst do té doby, dokud jsem neměla přečteno . Ještě si tedy přečtu knihu podobnou, kterou zde doporučují v komentářích níže a uvidíme. Ale za mě velice pěkné.

lehaje
18.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak konečně dočteno. Kniha jako celek se mi líbila, historická část je zajímavá, jímavá, smutná... Jen mám raději, když se do minulosti vracím přímo, ne jen vzpomínáním, které bylo prerušováno. Proto jsem se tak nedokazala začíst a pořádně mě to v táhlo až na konci. A to rozuzlení. SPOILER..................................... Těšila jsem se na postupné sbírání důkazů a ne že se v jeho manželce hne svědomí a zradí manžela, se kterým je 60 let. No to bylo těžko uvěřitelné. Ale celkově to špatné nebylo, ale z tohoto období jsem četla lepší.

hzd
17.01.2021 5 z 5

Uf to byla zase síla. Benovi jsem fandila ale co Otto ? Takový hajzl se hned tak nevidí. Co z celkem normálního kluka může udělat válka a uniforma ? Super čtení ale raději teď sáhnu po nějaké odpočinkové knížce. Mám toho plnou hlavu.

denisa7430
02.01.2021 5 z 5

Nemám slov, která by popsala dokonalost tohoto příběhu. Doporučuji všem!

ondrula
18.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Na dnešním knižním trhu vesměs převládají vyhajpované knihy, které jsou psané rychle, vypočítavě, s pečlivě naplánovanými prvky líbivosti a za účelem dosažení vysokých prodejů a zisků. Čtou se mi poměrně dobře, ale ta prvoplánovitost mi vadí a je to i případ Bývali jsme bratrů.

Předně mi vadilo, že autor knihy servíruje čtenáři zajímavosti z polského holokaustu a ukrývá je za vyprávěním Bena Solomona, který skutečně zbytečně rozvláčně celý svůj životní příběh vypráví své advokátce Cat, zatímco ona mu vcelku pochopitelně dává najevo, že na ty kecy nemá čas. Alespoň tedy do okamžiku, kdy se Cat dojme a začne žít staříkovým příběhem do té míry, že hodí vše ostatní za hlavu a dá v práci výpověď. Naivita Cat je omračující, na Benovo historky reaguje tak, jako by o holokaustu slyšela poprvé a dokonce položí otázku: "Co je to ghetto?"

Za poměrně nevěrohodnou pokládám proměnu hodného a bratrsky milujícího Otto Piatka v nacistickou zrůdu, ke které dojde tak nějak náhle a bez trošky skutečné empatie. Stejně tak je pro čtenáře trochu zklamáním závěr, protože k tomu celou dobu chystanému soudnímu procesu nakonec nedojde a Piatek se dočká jiného osudu, opět poměrně dosti neuvěřitelného.

Bylo zřejmě snadné psát o chystaném soudním procesu, jelikož autor R. H. Balson je původním povoláním advokát. O poznání větším martýriem bylo zřejmě pro překladatele přeložit termíny z amerického procesního práva; trošku o tom něco vím a nepřiléhavost a chybnost těch překládaných právních institutů do češtiny zřetelně svědčí o tom, jak překladatel trpěl.

Proč tedy po mé zdrcující kritice (která jistě R. H. Balsona uvrhne do zoufalství) dávám tři hvězdy? No protože … se to v zásadě čte hezky.

Kerberos
13.11.2020 4 z 5

Od prvních stránek jsem věděla,že příběh mě zaujme a budu ho číst bez přestávek až do konce.Skvělé ,napínavé čtení.Dám na doporučení Broskve a přečtu si na srovnání Simmela.

clarkens
10.11.2020 5 z 5

Tak toto je kniha za plný počet, krásně se četla, poutavý styl vyprávění a na konci jsem měla slzy v očích. I když se mi některé pasáže v druhé části nezdály pravděpodobné, je to beletrie s historickou tématikou, nejedná se o biografii, i když je uvedeno že autor vycházel že skutečných událostí. Rozhodně stojí za přečtení, hezká práce!

LusSyNDA
01.11.2020 4 z 5

Nevím přesně proč, ale kniha mě začala pořádně bavit až ve třetí části "proces". Způsob vyprávění Benova příběhu nebyl pro mě napsaný poutavě, nejspíš mi vadilo neustále přerušování příběhu a navrácení se do současnosti aniž by se jednalono nový odstavec - chvílemi jsem se proto ztrácela v textu. Knihu jako celek však hodnotím kladne.

broskev28
29.10.2020 3 z 5

Kniha určitě čtivá a zajímavá, ale souhlasím s komentáři, které mají výhrady. (Nepokračuj, pokud nemáš přečteno!)
Některé situace jsou nevěrohodné a přispívá k nim možná i překlad: Ben začíná své vyprávění tím, že se narodil ve městě jménem Zamosc (mimochodem velmi známé renesanční perle Polska), o několik stránek dál je to ovšem "malebná vesnička uprostřed krajiny, která vypadala jako impresionistický obraz". Na dotaz Catherine, kdy a jak se seznámil s O. Piatkem, odpoví: "Nechali nám ho přede dveřmi, abych tak řekl." Okamžitě jsem si představila košík s dítětem odložený na schodech, ale byla jsem vedle jak ta jedle.
Takže už tyhle drobnosti mě trochu popudily. Další rozvinutí příběhu nedokázalo vymazat úvodní nedůvěru, ta místy naopak spíše zesílila - ke komentáři Kačudovič bych mohla přidávat další výhrady.
Každý důstojník SS v hitlerovském Německu by určitě měl být potrestán a přinejmenším Izrael a jeho agenti udělali v této věci maximum, už proto se mi nechce věřit tvrzení na s.307, že byl E. Rosenzweig zvolen izraelskou vládní organizací mužem roku 1976, ale chybovat je lidské, budiž, navíc přece čteme fiktivní příběh. Ale současně víme, že mnoho velkých ryb potrestání nejen uniklo, ale dokonce zastávalo vysoké hospodářské i politické funkce (nejen) v poválečném Německu. Ve srovnání s nimi je chicagský filantrop E. R. (nebo O.P.) opravdu jen mřenka, ovšem i ty se počítají.
Pro srovnání - nebo spíš pro kontrast - doporučuju Simmelův román Všichni lidé bratry jsou, který, ač je mnohem staršího data, je také mnohem silnější.

ještěrka38
16.10.2020 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih z tohoto období. Na konci jsem se i rozbrečela. nikdy nepochopím, jak je možné, že se něco takové dělo , že ne všichni nacisti byli potrestáni. Jak mohli na vše zapomenout, co dělali a žít si spokojený život jako někdo jiný.. Silný příběh a doporučuji přečíst.

knihomolka999
15.09.2020 4 z 5

Příběh určitě zaujme a nutí vás pokračovat ve čtení, přesto jako by mu chyběla jakási hloubka poznání tragického prožitku popisovaných událostí.

hrosulik
16.08.2020 5 z 5

Doporučuji, čtivá, nemohla jsem se odtrhnout.

ynot
23.07.2020 3 z 5

Asi neumím přesně popsat proč, ale ta knížka je něčím špatná. Samotný historický příběh je zábavný, čtivý, i když místy příliš neuvěřitelný. Stejně tak se dost obtížně věří dějové lince a chování postav ze současnosti. Autor vypráví dobře, ale tak nějak naivně. Taková pohádka, co se nemohla stát. A když něčemu nejde věřit, těžko to ve vás zanechá silný dojem, natož aby to vámi otřáslo. Klasiky jako třeba Jiskra života nebo Smrt je mým řemeslem jsou na úplně jiné úrovni.

venora
22.07.2020 5 z 5

velmi čtivé, nejde o klasický “historický” román o holokaustu.

angelak
18.07.2020 5 z 5

Moc pěkný příběh - přečteno jedním dechem.

VladkaBU
17.07.2020 5 z 5

... velmi čtivý příběh už od začátku. Od první chvíle jsem nutně potřebovala vědět, jak to tehdy bylo a jestli Otto je skutečně Otto. Opět kniha, která nesnesla odtrhnutí. Velmi zajímavý příěh. Doporučuji

Luke249cz
11.07.2020 2 z 5

Sdílím stejný názor, že kniha má spád a je velmi čtivá, ale důvod proč nedám plný počet hvězdiček je ten, že v některých částech knihy jsem si říkal "Boha, co to má být...".
Některé kapitoly mi přišly jako z nějakého béčkového akčního filmu (cestování z bodu A do bodu B, únos auta, pomsta na něm. důstojníkovi). Při popisu některých nacistických postav se mi zdálo, jako by si je autor vypůjčil z filmů: Indiana Jones 3, Pád třetí říše. Nedivil by se, kdyby se tato kniha dočkala filmového zpracování. Je tam vše, co se Hollywoodu líbí: láska, zrada, pomsta, napětí, téma holokaustu, touha po spravedlnosti.

zuzana4291
09.07.2020 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, který se čtenáře úplně pohltí, že si chvilkama říkáte, proč nedokážu číst rychleji. I když mi pauzy do vyprávění Bena někdy dost vadili. Neměli bychom zapomínat na historii, aby se brzy nezopakovala, protože nikdy se neopakuje to dobré, a když tam velmi zřídka.

Mandlevest
08.07.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Dočetla jsem jeden z nejemotivnějších příběhů z doby holokaustu. Polský Žid Ben Solomon Vám v něm bude vyprávět příběh svůj a své rodiny. Příběh o odvaze, zradě, bolesti, ale i o naději a lásce a spravedlnosti. Příběh o hrdinství i zbabělosti, o vině a trestu. Nenechte si toto strhující vyprávění ujít, vryje se Vám do srdce. Nádherná, nezapomenutelná kniha.