Bývali jsme bratři

Bývali jsme bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415278/bmid_byvali-jsme-bratri-Imk-415278.png 5 436 130

Ben Solomon, obyčejný důchodce žijící v Chicagu, na veřejnosti napadne jednoho z nejvýznamnějších chicagských občanů, patrona umění, filantropa a přeživšího z koncentračního tábora Elliota Rosenzweiga. Stařík Elliota obviní z toho, že je ve skutečnosti někdo jiný – nacista jménem Otto Piatek, kterého se krátce před druhou světovou válkou ujali Benovi rodiče a vychovávali ho jako vlastního syna. Benova skandální obvinění nikdo nebere vážně, ani právnička Catherine Lockhartová, která přesto slíbí, že si Bena vyslechne. Postupně se před ní začne rozplétat fascinující příběh o hrůzách válečného Polska, příběh přátelství, lásky, zrady a hlavně obrovské vůle k životu. Působivý román čtenáře nejen vtáhne do děje, ale také ho donutí zamyslet se nad tím, zda je dnešní svět před tak nespoutaným řáděním přívrženců zla imunní, nebo se stále musíme mít na pozoru a při sebemenším náznaku podobného fanatismu zakročit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Once We Were Brothers , 2010

Allla9
08.07.2020 5 z 5

Četlo se jedním dechem. S hlavní postavou Benem jsem vše silně prožívala.

Nepri
15.06.2020 5 z 5

Poutavě napsaný příběh, který se krásně četl. Děj mě úplně pohltil a knihu jsem přečetla na jeden zátah. Hlavní hrdina se snaží mnoho let po válce dokázat, že člověk, který je váženým občanem Chicaga byl nacistickou zrůdou. Ve vyprávění se vracíme do předválečných a válečných let. Poznáváme přátelství židovského a německého chlapce, které se po nástupu fašismu fatálně změní. Silný příběh, který stojí za přečtení.

stanislav0373
11.06.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh...nechci psát víc, sklouzlo by to ke spoileru. Každopádně doporučuji všem.

Danka1975
09.06.2020 4 z 5

Jo, jo, . . .autentické, čtivé, chytlo za city, žádné zbytečné kudrlinky. Prolínání osudů a problémů s odstupem destiletí, každý nadhled = jiný pohled. Ač pro mnohé nedávno a živé rány, na straně druhé neuvěřitelné s otázkou, jestli se to fakt stalo. Hlavně nezapomenenout na to, co se dělo, relativně nedávno. . . Postavy jsou zde osobitě vykresleny téměř doknale. . .jen by bylo fajn objasnit, do jaké míry je to fikce a realita, když si autor z ní čerpal a samozřejmě ho stála mnoho úsií.. . .prostě to chytlo a budu si to pamatovat.. doporučuji!!!

prochajda
31.05.2020 5 z 5

Čtivě a poutavě napsaná kniha. Strhující, napínavý a krásný příběh nejen o holokaustu, ale hlavně o velké vůli k životu. Knihu doporučuji, moc se mi líbila.

orinka3
31.05.2020 4 z 5

Téměř vynikající. Píšu téměř, protože i přesto, že je román maximálně čtivý a dojemný, jsou tu i pasáže, které atmosféru ruší. Vyprávění Bena Solomona je věrohodné, napínavé a citlivě vygradované. Catherine, prací zavalená právnička, která se po velkém přesvědčování uvolila vyslechnout životní anabázi Bena Solomona, mu postupně uvěří natolik, že jeho případ bere za vlastní. I když kvůli němu riskuje kariéru, její právnické svědomí velí nevzdávat to a jít po odhalení válečného zločince za každou cenu. Pomáhá jí dávný přítel Liam, je jí oporou v pochybnostech a dodává jí odvahy. A tady to trošku skřípe. Na rozdíl od plynulého Solomonova vyprávění jsou pasáže, věnované Catherine a Liamovi jak z červené knihovny. Nechce se mi věřit, že na jedné straně nebojácná, chytrá a operativní Catherine se vlivem znovuobjevených citů k Liamovi rázem mění v křehkou ženušku, kterou zmítají neuspořádané city. Za ten kýč bod dolů oprávněně. Brala jsem to jako pohádku se šťastným koncem, to si nakonec postavy v knize zasluhují. Jenom těch sladkých řečiček včetně kolorovaných rekvizit v podobě vánočního stromku, krocana i vyzdobeného kostela bylo trochu moc.

vsechnonebonic
29.05.2020 5 z 5

Kniha mě bavila od první do poslední stránky . Osudy Bena a jeho rodiny za války mi vháněly slzy do očí. Chápu, že kdo ty hrůzy neprožil, nemůže asi pochopit, ale patřím mezi lidi, kteří si myslí, že na historii, na dobrou či tu špatnou by se nemělo zapomínat. Možná jsem si chvíli přála, aby se Ben spletl a Eliot nebyl ten skutečný Otto, ale konec knihy se opravdu nechal předvídat.

JIVaJaH
17.05.2020 5 z 5

Jedna z nejpoutavějších knih, které jsem kdy četla. Tolik krásy, empatie, něžnosti v knize, která vypovídá o nejhorších věcech v dějinách lidstva, zlobě, nelidskosti. Vyprávění Bena mě přímo přikovalo a nepustilo, dokud nebylo dočteno.Hezky je i protkán příběh z válečného období s příběhem Benovy advokátky Catherine.Doporučuji!

kasavubu
15.05.2020 4 z 5

Velice podařená kniha. Při čtení částí líčících Benovy osudy jsem skoro ani nedýchala. Hvězdičku ale ubírám za ten konec, který pro mě byl zbytečně moc předvídatelný a vlastně nebýt Piatkovy manželky, kdo ví, jak by to vše dopadlo...

Kačudovič
28.04.2020 4 z 5

Nemohu knize udělit plné hodnocení a je mi to upřímně líto. Do jisté míry si za to můžu sám, posledně jsem dočetl Karikovu obsáhlou ságu na totožné téma, takže jsem se nevyhnul častému porovnávání a rovněž uznávám, že vyvolat u mě emoce (přečetl jsem spousty knih na téma holocaust a všechno s tím spojené) je složité. Až mě to samotného mrzí, protože se tím připravuji o jeden z hlavních důvodů, proč asi většina z nás propadla kouzlu krásy na poli psaného slova. Ale to je můj problém.

POZOR - Další část komentáře obsahuje SPOILER.

Ke knize samotné...příběh mě bohužel tolik nepohltil. Vím, že se jedná o románové zpracování tématu na pozadí historických reálií, ale i tak na mě několik věcí působilo vyloženě rušivě.
1) Pro představu - jste milionář s temnou nacistickou minulostí. Opravdu si nedáte tu práci po sobě zahladit stopy? Opravdu si nepohlídáte takovou banalitu, jako je nesouvislost s deportačními záznamy s vaší vylhanou verzí příběhu?
2) Skutečně je možné, že by vystudovaná právnička teprve za prahem tisíciletí takřka teprve narazila na téma holocaust? Navíc některé její vkládané otázky během Benova vyprávění mě vyloženě iritovaly.
3) Výslechy Gestapa byly v případě zajatých odbojářů, napojených na širokou okolní síť mnohem tvrdší a bestiálnější, než to bylo popsáno zde. Pokud byl Ben dokonce součástí skupiny pašující cestovní doklady, jistě by k němu podle toho bylo při výslechu přistupováno.
4) Otto Piatek se stal takřka přes noc z rotného kapitánem. To je povýšení o 5 hodností. Jak je to možné? Nebylo ani naznačeno, že by vůbec studoval školu pro důstojníky.
5) Představa, že se zajmete důstojníka SS, ohrožujete ho pistolí a vydáte se s ním do tábora po zuby ozbrojených vojáků...jaká je šance, že se z toho dostanete živý?

Tímto se omlouvám všem, kteří si z knihy odnesli krasný emocionální zážitek, já to, ani kvalitu díla nechci nijak zpochybňovat. Téma je silné, i přes mé výhrady dobře zpracované a není asi úplně morální na něj jakkoliv útočit.
Asi jsem jen čekal něco jiného a to ve smyslu hlubšího popisu vztahů mezi oběma bratry v dětství a dospívání. Dále samotnou činnost Otto Piatka během války a nakonec větší konfrontaci na konci knihy mezi oběma osobami.

Takže konecně finále - knihu řadím vysoko, ale na dané téma již existuje jiná, pro mě z toho čistě emocionálního hlediska zajímavější literatura. Taková Hana je o několik úrovní výše.

Artep25
23.04.2020 5 z 5

Skvěle napsané a výborný příběh .Určitě si zaslouží pět hvězd .Vůbec jsem se nenudila a o emoce nebyla nouze .Můžu jen doporučit .

Standa780
23.02.2020 5 z 5

Skvělá knížka.

MiriamF.
21.02.2020 5 z 5

Krásné čtení, které mě pohltilo od první stránky. Vůbec mi nevadilo střídání děje současnosti a minulosti, naopak mě velmi bavilo. Doporučuji.

Rybka125
14.02.2020 5 z 5

Vyborne.

Knihomolka506
04.02.2020 5 z 5

Smutný , ale napínavý příběh stejně jako Vypravěčka. Mám z toho hrozné pocity a míchá se ve mě smutek nad tím co si Židé museli prožít a taky naštvanost nad nacistama jak se brutálně chovali na to nikdy nezapomeneme teda aspoň ti, kteří byli aspoň jednou v Osvětimi :(
Káždá taková kniha je vlastně vzpomínání na tak hroznou dobu, které by si měl přečíst každý, protože v každé z nich se vždycky dočteme něco nového a stejně tak hrozného jako v knize předtím. The history should not be forgotten!

LiKa00
28.01.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Hltala jsem ji už od samého začátku. Moc mě bavilo střídání minulosti a současnosti. Až do samého konce člověk nevěděl, jak to skončí. Vždy se tam střídalo zlo a dobro. Nejvíce jsem byla ráda, když jsem zjistila, že Hanna nezemřela a prožili tak s Benem nádherný život, za to jsem byla nejvíce ráda.

Eeva11
25.01.2020 5 z 5

Tato kniha mne bavila již od začátku a mohu jen doporučit! Oba příběhy, minulost i současnost se četla velmi dobře, byť téma holokaustu nevyhledávám. Ne, že by mne nezajímaly, ale nějak nemohu o té krutosti čist. V této knize mi to nějak nevadilo.

LilianaFalcon
22.01.2020 4 z 5

Celé vyprávění je strhující a těžko se od něj odpoutává, je stejně strašné jako jakákoliv jiná svěděctví z holocaustu. Člověk tam najde tolik hrůz a zvěrstev, ale naštěstí i spoustu odvahy a naděje...
Jenže musím říct, že jsem byla trochu zklamaná. Tak nějak jsem doufala, že ta detektivní zápletka nebude tak prvoplánová a že knížku svým nápaditým příběhem od těch ostatních odliší. Bohužel se to nestalo. Prvoplánovost zůstala.
Opravdu to je skvělá knížka a chápu ty nadšené ohlasy. Na mě to působilo jak jeden z příběhů seriálu Odložené případy (ale myslím to v dobrém). Stačilo by tak málo a bylo by to na 5 *.

tralaláček
19.01.2020 5 z 5

Téma holokaust v knihách sama od sebe čas od času vyhledám, abych si připomněla, jakou historii má náš svět za sebou. U této knihy mě oslovilo originální zpracování tématu. Knížku jsem přečetla jedním dechem, babička si ji dávkovala po jednotlivých částech, protože to na ní bylo moc silný. Každý to prožíváme jinak a každý ví své.

josska
12.01.2020 5 z 5

Knih o holocastu jsem už pár přečetla,ale tahle byla jiná,,,současnost kde byl proces a naštěstí pro nás -blízká minulost,,kde byl hlavní děj- mě dostal,,bylo to smutné,čtivé,napínavé,pěkně napsané..konec smutny ale pěkný zároven,,,doporučuji a na knihu nezapomenu....