Bývali jsme bratři

Bývali jsme bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415278/bmid_byvali-jsme-bratri-Imk-415278.png 5 436 130

Ben Solomon, obyčejný důchodce žijící v Chicagu, na veřejnosti napadne jednoho z nejvýznamnějších chicagských občanů, patrona umění, filantropa a přeživšího z koncentračního tábora Elliota Rosenzweiga. Stařík Elliota obviní z toho, že je ve skutečnosti někdo jiný – nacista jménem Otto Piatek, kterého se krátce před druhou světovou válkou ujali Benovi rodiče a vychovávali ho jako vlastního syna. Benova skandální obvinění nikdo nebere vážně, ani právnička Catherine Lockhartová, která přesto slíbí, že si Bena vyslechne. Postupně se před ní začne rozplétat fascinující příběh o hrůzách válečného Polska, příběh přátelství, lásky, zrady a hlavně obrovské vůle k životu. Působivý román čtenáře nejen vtáhne do děje, ale také ho donutí zamyslet se nad tím, zda je dnešní svět před tak nespoutaným řáděním přívrženců zla imunní, nebo se stále musíme mít na pozoru a při sebemenším náznaku podobného fanatismu zakročit.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Once We Were Brothers , 2010

GYROTOURBILLON
21.01.2023 5 z 5

Smutná, přesto úžasná kniha... 5* je málo.
Budu souhlasit se všemi 4-5 *
A určitě i doporučím.

jirina3500
19.12.2022 5 z 5

Co dodat.Skvělá kniha,velmi čtivá, s tématem,o kterém se nesmí mlčet a hlavně na něj nezapomínat, a proto jen vřele doporučuji.

Madelisi
21.11.2022 4 z 5

Základní zápletka - snaha dopadnout nacistického zločince - není nijak originální. To už tu bylo mockrát. Autor se na danou situaci podíval z jiného úhlu, nacistický zločinec byl blízkým přítelem hlavní postavy Bena, která celý hon rozjede. V současnosti přizval na scénu i právničku a jejího vyšetřovatele, kteří se snaží Benovo úsilí podpořit.
Máme dva příběhy v jednom - válečný v Polsku zasazený do oblastí, které čeští čtenáři můžou důvěrně znát, a ten ze současnosti, kde se dozvíme spoustu informací o americkém právním systému.
Je vidět autorova snaha předložit kvalitně propracovaný příběh a vzdělat své čtenáře. Nicméně zde tlačí až moc na pilu. Když Ben vypráví svůj příběh, zní to jako přednáška profesora. Právnička mu klade otázky typu co je to ghetto. Ona, vysokoškolsky vzdělaná žena, by to měla znát. Takových do očí bijících vysvětlivek je zde víc. Tedy zřejmě cílová skupina této knihy je někdo, kdo v životě neslyšel o druhé světové válce.
Dále bych ocenila pohled obviněného zločince. Celou dobu jsem si kladla otázku, proč po něm začal sám pátrat.

Když odhlédnu od těchto dvou bodů, tak musím pochválit plynutí příběhu. V jeden čas jsem si sama myslela, že se Ben spletl a že obvinil nevinného.

3,5*

Abroš
18.11.2022 5 z 5

Velmi čtivý,silný emotivní příběh o hledání spravedlnosti.Našel jsem v knize asi ***2 nebo 3 reálné nesmysly,ale autor na konci knihy píše,že se jedná o beletrii.
Jinak naprosto skvělá kniha na doplnění mosaiky téma HOLOKAUST.Čte se jedním dechem a nedá se odložit.
Doporučuji,a taky třeba knihu "Jménem mých blízkých"od Martina Graye

*1.Heydrich byl génius zla a své lidi měl důkladně prokleplé,takže jeho sekretářka by určitě neprošla se synem,kterého vychovává židovská rodina.
*2.Putování Bena tam a zase zpátky Polskem je taky nepravděpodobné.Ale možné.Byla válka.
*3.Americký důstojník dovezl Hannah džípem do chaty pod Tatrama a přejel přitom půl Německa a celé Polsko.

adela2316
10.11.2022 5 z 5

Velice silný pribeh. Musím se přiznat, že se běžně nekoukam na konec knihy, udělala jsem to asi 3x, ale tady jsem už ke konci knihy nevydržela to napětí a musela jsem se přesvědčit, jestli dojde k usvedceni Eliota či ne.
Můj tip na Eliotovu manželku byl teda nakonec správný:-)
Catherine a Liam jsou moc sympatické osoby.
Docela zajímavá pasáž byl výslech Eliota, kde už vše bylo jasne a patrné, podle jeho odpovedi, to byl pěkný spád.
Zaujaly mě otázky na konci knihy, možná bych tam jednu přidala, a sice jak se na to všechno divala Eliotova vnučka Jennifer?

Marci70
14.10.2022 5 z 5

Krásně napsaný a velmi emotivní příběh..

marketa1860
03.10.2022 4 z 5

Krásná kniha ze současné Ameriky, ve které vypráví svůj příběh starý polský přistěhovalec. Ve vážením občanovi Chicaga poznal svého dávného přítele, který ve válečném období vstoupil do řad SS a nechával za sebou jen slzy, smrt a zoufalství.

astroweb
02.10.2022 5 z 5

Druhá kniha od autora, co jsem četl, tato se mi líbila ještě víc, je úžasná, vřele doporučuji.

marti.s
24.09.2022 5 z 5

Prostě wow! Strhující příběh, poslední čtvrtinu jsem knihu nemohla odložit a po dočtení takový ten zvláštně smutný pocit, že už je konec….myslím, že to je jedna z knih jejíž příběh nikdy nezapomenu.

Luci19346
10.09.2022 5 z 5

Velmi čtivá knížka, nemohla jsem se odtrhnout. Ale když se zamyslím, že to opravdu někdo prožil, tak je mi z toho smutno a cítím úzkost. Myslím, že v dnešní době by si ji měl přečíst každý...

Olča220
22.08.2022 5 z 5

K této knize mám jedno jediné: NIKDY NESMÍME ZAPOMENOUT!!!

Vlašule
14.08.2022 5 z 5

Po dočtení mi došla slova. Na knihu po pár týdnech stále myslím a musím říci - bravurní! Když chcete, dá se skoro do konce věřit oběma stranám. Bravurní. Prosím čtěte tyto knihy ať se na toto zlo nezapomíná a stále se nevrací...

Silbyla
12.08.2022 5 z 5

Taktéž, jak uvádí ostatní čtenáři níže....přečteno jedním dechem....na konci knihy se mi líbily otázky autora k zamyšlení ;-)

veronikaverunka
08.08.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Janík61
04.08.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem, krásné čtení i když o velice smutných a pravdivých událostech. Nikdy by lidstvo nemělo zapomenout na hrůzy, které bohužel dělali "lidé" lidem. Je až neuvěřitelné, co dokáže z člověka udělat neomezená moc nad druhými. Četla jsem již několik knih o holocaustu, ale tato na mě zapůsobila opravdu silně. Doporučuji, určitě si ji přečtěte!

Vivetkav
15.07.2022 4 z 5

Krásný opravdu působivý román.. zase to bylo z jiného úhlu pohled na válečné období a líbil se mi ten láskou a romantickým pojetím zakomponováný příběh

Ivulka432
10.07.2022 5 z 5

Moc nemusím knihy z období holocaustu a 2. světové války. Nicméně kniha je velmi čtivá a má velikou hloubku. Též zanechá v čtenáři mnoho nezodpovězených otázek: "Jak bych se zachoval já na Benově místě? Jak bych se zachoval já na místě Otta či Elizabeth?" Mohu jen doporučit k přečtení! 10*
"Čím větší lež, tím víc lidí na ni skočí." (A.Hitler)

ladyfuckingham
27.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha byla zajímavá a bavilo mě, jakým způsobem předkládala tyto historické události, avšak nesdílím takové nadšení jako většina čtenářů. Děj sám o sobě mi přišel na mnoha místech předvídatelný a teatrální. Rozhovory hlavních postav na mě působily uměle, v určitých pasážích až přehnaně pateticky. Z autora jsem měla pocit, že sám příliš neví, jak soudní spor vyhrát a kde najít klíčové důkazy, a tak Bena obohatil o “hlasy” a “inspiraci”. Bohužel mně jako čtenářovi odůvodnění “prostě to vím, to je inspirace” příliš neuspokojilo a přišlo mi jako vyhýbavá klička. Chvílemi mi připadalo, že čtu pohádkový příběh, ve kterém se autor za každou cenu snaží rozdělit svět na dobro a zlo, na Bena a Ottu. Jenže věřím, že samotný Otto by měl mnoho co dodat, slyšeli jsme pouze jednu stranu příběhu. Avšak, když upozadím svůj vnitřní pesimismus, knihu můžeme brát jako pohlazení po duši, které probouzí naději na dobrý konec a dodává víru, že každý dostane to, co si zaslouží.

pohoda58
19.06.2022 5 z 5

Velmi emotivní, silný a zajímavý příběh, kniha mne velmi zaujala, doporučuji.

18LenkA12
13.06.2022 5 z 5

Silný příběh na pozadí skutečných událostí. Je bolestně dojemné sledovat životní příběh Benjamina Solomona. Celou dobu jsme mu držela palce, aby svůj boj s vyhrál. Celý příběh v knize graduje až ke konci. Všem můžu jenom doporučit.