Princ Kaspian

Princ Kaspian https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2272/bmid_letopisy-narnie-princ-kaspian-xEe-2272.jpg 4 2093 148

Letopisy Narnie série

Magická síla navrátila sourozence Petra, Zuzanu, Edmunda a Lucii do Narnie, kterou ničí občanská válka. Zachránit ji může jen mladý princ Kaspian, ale potřebuje pomoc. Podaří se mu s podporou dětí a lva Aslana zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí?

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Prince Caspian , 1951

tanuki
23.12.2020 2 z 5

Princ Kaspian se drží totožného schématu jako předchozí díl Narnie. Děti jsou přivolány do Narnie z našeho světa, aby pomohly vyhnat krále usurpátora. Půl knihy zabírá vyprávění, co se stalo v Narnii v minulosti a druhá půlka se již odehrává v současnosti. Možná je to mým věkem, ale příběh pro mě postrádá napínavost. I vypjaté momenty jsou pojaté tak, že se o hrdiny vůbec nebojím. Aslan je kapitola sama pro sebe. Stejně jako děti zřejmě přichází z jiného světa, vždy přesně v ten nejpříhodnější čas, kdy ho všichni potřebují nejvíce, aby jim ukázal cestu, sestavil armádu, vytvořil Dveře. Je všemocný, vševědoucí, umí probouzet vědomí, léčit zranění, vytvářet průchody mezi světy. Evidentně se jedná o vyšší bytost, která by všechno dokázala zařídit mávnutím tlapy bez cizí pomoci, ale přece jen část práce nechává našim lidským hrdinům. Správně delegovat úkoly se vyplácelo odnepaměti a to i v jiných světech. :o)

vmatusko
08.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Deti sa proti svojej vôle vracajú do Narnie - Narnia ich potrebuje - privolali ich trúbením na roh. Svoje bývalé kráľovstvo našli spustošené. Vládu zlého kráľa Miraza chce nahradiť Kaspián, pred tým sa ale musí uskutočniť boj.
Deti a samozrejme Aslan pomôžu Kaspiánovi stať sa kráľom.

Wasdy
06.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila ale je škoda že bylo vše pobořené.

Knihomolka506
27.08.2020 4 z 5

Příběh dobrý, popis postav a celého děje taky super , ale co mi vadilo stejně jako ostatním bylo, že je povídání příběhu o princi Kaspianovi a o jeho životě přes polovinu knihy... proto hvezdy dolů.

Tereziee
08.08.2020 4 z 5

Další krásný příběh z Narnie. Líbí se mi, že je to nádherně napsaný příběh jak pro děti tak pro dospělé.

Kubiknoobik2
26.05.2020

Knížka jako vždy lepší než film a opět velmi zajímavá. Moc doporučuji všem.

Ninjer
18.05.2020 3 z 5

Hlavní děti (Edmund, Lucinka a další dva) si po událostech z Lva, čarodějnice a skříně takhle jedou vlakem, když v tom je něco vytáhne z našeho světa a vrátí zpátky do Narnie. Později se ukáže, že byli přivoláni kouzelným rohem a budou muset pomoci princi Kaspianovi.

Tenhle díl má fajn začátek, ale velmi rychle mě přestal bavit. Máme tam nějakou zlou šlechtu, která manipuluje králem Mirazem, který má být v podstatě hlavním padouchem, i když je neuvěřitelně pasivní, nic moc nedělá, neříká a v závěrečné bitvě je téměř okamžitě poražen. Kniha je přeplněná hromadou magických stvoření, které sice jsou sem tam roztomilé, ale bylo jich na mě příliš mnoho a nebyli ani příliš zajímavé, takže jsem na mnohé zapomněl skoro hned potom, co jsem je poznal.

Často C. S .Lewis píše opravdu milým, vybraným stylem, ale k čemu to, když většina knihy je o tom, že postavy někam jdou a povídají si - a nejde o žádné filozofické řeči ani vtípky; obvykle se spíš nějak handrkují, často kvůli blbostem.

Byla by to ještě možná poměrně fajn kouzelná procházka, kdyby to občas nebylo na můj vkus ujeté, například v tom, jak si lev Aslan furt hraje na Ježíše (zde se například záhadně zjevuje různým lidem, což vyvolává akorát další hádky mezi postavami), nebo ve velmi jasně ohraničené hranici mezi dobrem a zlem, kupříkladu u zvířat ("mluvící zvířata" jsou šlechetné bytosti, "nemluvící zvířata" můžeme zabíjet pro jídlo i pro zábavu).

Chápu, je to starší dílo a taky nejsem zrovna cílovka. Princ Kaspian je tedy u mě podprůměrnou pohádkou, která ani není příliš výchovná.

Pět zapomenutých magických bytostí z deseti.

Maanna
18.05.2020 5 z 5

Pohádka pro děti z křesťanským podtextem, ze které ale ten náboženský rozměr nijak zběsile netrčí. Je v ní napětí i vtip, obejde se bez potoků krve, navíc svět fantazie který Lewis vytváří, působí velmi životně. Putování po Narnii mám zkrátka ráda, i když pro milovníky rychlé akce může být trochu rozvláčné. Já si užívám barvitý svět se sympatickými postavami, jako Trumpkin, myšák Rípčíp nebo medvědi Břicháči. Z dětí mě nejvíc baví Edmund. Petr a Lucka jsou přece jen tak trochu prkenní, ale i chroničtí správňáci do dětských knížek patří....

Luigi1
17.05.2020 5 z 5

Jsem velice rád,že mám tak krásné čtení.Doporučuji.

Cress
27.04.2020 4 z 5

Začátek mi opět přišel trochu slabší, ale jakmile jsem se začetla, nemohla jsem knihu odložit. Narnie si prostě získala moje srdce. Moc doporučuju.

kamila5406

Narnie je prostě Narnie.

haaabi
25.01.2020 5 z 5

Lewis je prostě nejlepší :-D
"Tady máte matičko," řekl Bakchus, ponořil džbánek do studny vedle chaloupky a podal jí ho. Nebyla v něm voda, ale nejlepší víno, červené jako rybízová marmeláda, hladké jako olej, posilující jako vývar, hřejivé jako čaj, chladivé jako rosa. "Vy jste něco provedl s naší studní," prohlásila stará žena. "Tomu říkám příjemná změna." A vyskočila z postele.

smazenaryba
22.11.2019 3 z 5

Oceňujem, že aj ďalší vstup do sveta Narnie je zasa z iného, neokúkaneho smeru, no predsa len, tá druhá polovica prerozpráva už dobre známu schému návratu Aslana a vzostupu utláčaných obyvateľov. Celkovo fajn, ale slabšie než lepšie odsýpajúce predchádzajúce diely.

LuiCJ
03.10.2019 4 z 5

Lewisu tvorbu začínam mať každým ďalším dielo Kroník Narnie radšej a radšej. Princ Kaspián je toho dôkazom.

Sériu som sa rozhodol čítať v chronologickom poradí. Ako štvrtú knihu som teda prečítal túto. Musím povedať, že sa mi páčila. Pokojne si viem predstaviť aj ako druhú zo série. Príbeh, dá sa povedať, nepriamo naväzuje na Lev, šatník a čarodejnica. Vystupuje v ňom niekoľko rovnakých postáv, no samozrejme stretávame sa aj novými.

Princa Kaspiána by som ešte možno prirovnal k predošlej knihe - Kôň a jeho chlapec. Obe knihy zdieľajú podobné prvky v príbehu ako napríklad cestu (štyri deti - Šasta a spol.) či finálny boj. Avšak aj napriek tomu, ju považujem za pekné dielo. Asi úplne najviac sa mi páčil koniec. Nádherné ukončenie ma veľmi nadchlo. Teším sa na ďalšie časti.

Gweny
29.08.2019 4 z 5

Opět namlsaná filmem jsem byla zvědavá, jak moc knižní předloha koresponduje s filmovým zpracováním. A byla jsem poměrně zklamaná. Film mi přišel mnohem zajímavější a akčnější, než kniha. Nicméně se filmovým scénáristům nedá upřít to, jaký příběh dokázali vytvořit - aby alespoň v určitých bodech korespondoval s knihou.

Lessana
27.08.2019 5 z 5

Môj obľúbený diel :). O to viac ma mrzí, že scenár do filmového spracovania úplne pozmenili. Taká škoda! Mohol to byť krásny film... takto mnohé reakcie postáv nedávajú zmysel - nečudo, keďže ich povaha a charakter boli nasilu zmenené, nik nevie, za akým účelom...
Ale späť ku knihe - veľmi príjemné je, že v príbehu opäť vystupuje Peter, Edmund, Zuzana a Lucka. V úvode sa ocitajú znova v Narnii a prostredníctvom trpaslíka Dýnila (ktorého charakter bol vo filme spotvorený asi najviac) sa dozvedajú, čo všetko sa za ten dlhokánsky čas, kým tam neboli, zmenilo. Poznávame Kaspiana a jeho dobrého učiteľa a postupne viacerých Narnianov, ktorým naši hrdinovia musia a chcú pomôcť. Z knižného príbehu ide radosť (tance faunov a v závere ľudí na oslavu záchrany Narnie, prirodzenosť Narnianov, oslavy s Bakchom a iné), chrabrosť a nadšenie. Z toho filmového urobili, žiaľ, len efektné bitky. Vynechali z neho (okrem iného) dlhý motív putovania Dýnila s deťmi, kde boli vystavení pochybám v súvislosti s Aslanom a kde opäť len Lucka, ako najčistejšia z detí, neprestala veriť a bola odmenená.
A teraz hurá na palubu "Jitřního poutníka"! :)

smudlajs
08.08.2019 4 z 5

Dle mého je tento díl srovnatelný s tím prvním. Možná trochu slabší, protože je dost podobný, ale i přes to je to moc milé oddychové čtení.

Jarmila97
07.08.2019 5 z 5

I tento díl se mi velice líbíl kniha přečtena jedním dechem ♡♡♡

MirijamFrankl
26.07.2019 4 z 5

Přestože dějově podobné Lvu, čarodějnici a skříni a musím souhlasit i s předešlými komentáři, které Aslana přirovnávají k deux es machina, pořád je to krásná pohádka (nejen) pro děti jakéhokoli věku plná dobrodružství, různorodých postaviček, které čtenáři přirostou k srdci, ale také námětů na zamyšlení.