Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2270/bmid_letopisy-narnie-lev-carodejnice-a-s-dQN-2270.jpg 4 3123 343

Letopisy Narnie série

Sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou hlavními postavami slavného fantasy bestselleru C. S. Lewise, bestselleru, v němž se střetne dobro a zlo ve světě obrů, trpaslíků a dalších bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

jordys
22.04.2022 2 z 5

Narnii jsem dostal na základce, možná proto jsem pořádně začal číst až na gymplu. O několik let později se odhodlám a dávám tomu druhou šanci, abych si zkrátil jízdu autobusem. Nic jiného ke čtení nebylo. Pořád jsem si musel opakovat to marketingové spojování s Tolkienem a nevzdal jsem to. Poslední kapitoly jsem dočítal na záchodě a leták z Lidlu mě teda bavil víc (musím uznat, že leták z Lidlu je opravdu pecka, takže není divu!). Vím, že je to hlavně pro děti a mládež, ale to Harry Potter taky.
Nezajímavý příběh, otravné postavy (komplet), nudná Narnie.

Schullerka
22.04.2022 4 z 5

Z prvního dílu Letopisů Narnie jsem byla překvapená. Ještě jako dítě jsem se snažila přečíst ten chronologicky první díl Čarodějův synovec a prodrala jsem se tím jen s obtížemi. Lev, čarodějnice a skříň je produktem své doby, takže chlapci se stanou moudrými a statečnými, zatímco jejich sestry se stanou krásnými a žádanými jako manželkami. I biblická alegorie byla trochu těžkopádně zapuštěna do příběhu, takže ani jako nevěřící nemáte šanci té symbolice uniknout. A i kdybyste opravdu nevěděli, která bije, tak vám to připomene opakované 'dcero Evino, synu Adamův'.

I s tím vším je to opravdu krásná pohádka, psaná jednoduše, s příjemným vypravěčem, který má občas nějakou poznámku navíc. Samotný nápad Narnie, jejího světa a jak funguje čas mezi světem lidí a Narnií se mi opravdu líbil a byla jsem taky překvapená, že moje chápání příběhu Narnie (film jsem možná viděla jednou, kdysi dávno) se narvalo do té první útlé knížky. Takže jsem dočetla s tím, že se chci pustit do dalšího dílu, což jsem nečekala.

Nevím, jestli příběh obstojí u dnešních dětí, ale dospělému se to četlo pěkně, a i když jsem na Narnii nevyrůstala, přece jen to byl svým způsobem návrat do dětství.

Thalin
19.04.2022 1 z 5

Snažila jsem se na to dívat dětskýma očima, protože to je cílené na děti. Ale bohužel. I jako žačka druhé třídy jsem četla mnohem složitěji psané knihy Harry Potterem počínaje, který je rozhodně obsáhlejší, než tohle velmi stroze napsané dílko. Film se sice drží děje víceméně přesně, ale i tak toho zvládl obsáhnout víc. V knize si člověk ani nestihne udělat k postavám nějaký vztah, sympatie, nefandí jim, nemá to kdy stihnout.

Taťka Hraboš
19.04.2022 5 z 5

Knížka tak pro žáky prvního stupně základní školy, což musí člověk brát při hodnocení do úvahy. Není možné od ní očekávat nějaké rafinované zápletky, hlubší ponor do psychiky postav a další prvky, které oslovují starší čtenáře. I tak je to ale vyprávění poutavé i pro dospělého čtenáře; ten si v něm možná ještě více než děti užije humoru, dávkovaného sice střídmě, ale s o to větším účinkem. Tím nejpůsobivějším v celé sérii – a důvodem, proč je tahle série klasikou světové literatury – je ovšem úžasná autorova fantazie, s níž dokázal postavit celý svět Narnie.

Abukšákul
06.04.2022 5 z 5

Přečteno s klukama už dávněji, moc se nám líbila =)

Ellinek
30.03.2022 4 z 5

Svým způsobem se mi filmy přeci jen líbily víc, nebyly až tolik dětské, jako mi přijdou právě knížky. Ale to je spíš dobře, to jen já raději víc toho dobrodružství a zpracované trochu víc dospělácky. :D Hodně mě překvapil náboženský přesah příběhu - potomci Adamovi, to mi jako došlo, až když padlo i označení dcery Eviny. A že je Bílá čarodějnice Lilith, no tak to už jsem se vážně plácla do čela. Vůbec bych to v takové pohádce nečekala. Ale i tak je to příjemné čtení pro děti. Rychlé, svižné, jednoduché a milé.

holkazbrooklynu
21.03.2022 1 z 5

Byla jsem nemile překvapena. Znala jsem prvotně nabitý příběh z filmu, tak jsem se těšila na lepší verzi. Bohužel lepší verze jsem se nedočkala jediné, co přišlo bylo zklamání. Kniha byla tenká jako leták do Lidlu a s tak brutálně osekaným příběhem, že jsem si říkala, že režisér si musel 90% filmu domyslet sám. Nedoporučuji pro ty co viděli nejdříve film. Jinak se to hezky četlo a jak už jsem zmínila, tak rychle.

dennydee
04.03.2022 4 z 5

Na fantasy jsem si nikdy moc nepotrpěla, ale tady jsem byla příjemně překvapena a knihu jsem přečetla s chutí.

AriaLovesBooks
09.02.2022 5 z 5

Myslím si, že snad všichni znáte Letopisy Narnie. A pokud o tom slyšíte poprvé, rozhodně byste si tuto sérii měli přečíst, jelikož se to líbí jak malým, tak velkým, zkrátka se to dá doporučit všem.

Jedná se o takovou krásnou fantasy pohádku, ve které rozhodně najdete i hezké myšlenky, nad kterými můžete přemýšlet. Osobně jsem tento příběh milovala, když jsem byla na základní škole, ale miluji ho i teď, když jsem ve čtvrtém ročníku na střední škole.

Ale protentokrát jsem si řekla, že si zkusím přečíst toto dílo v němčině, protože se v ní chci zlepšit a zároveň je to cizí jazyk, který se mi nesmírně moc líbí. A jsem opravdu ráda, že jsem si tu knížku přečetla, protože jsem díky tomu poznala pro mě nové struktury vět a spoustu nových slov. Knížka se mi četla velmi dobře, příběh byl napsán poutavě a celkově si myslím, že je tento překlad vskutku krásný. A ta obálka... Ta je úplně nádherná!

Jak jsem již napsala, knížku bych doporučila všem. Pokud umíte nebo se zkrátka učíte německy, doporučuji vám přečíst si tento příběh i v tom německém jazyce, neskutečně vás to posune dopředu, anebo se u toho příběhu alespoň odreagujete. A pokud němčinu neovládáte, rozhodně neváhejte a přečtěte si českou verzi tohoto příběhu, slibuji, že nebudete litovat.

18LenkA12
08.01.2022 5 z 5

Knižní zpracování se mi líbilo mnohem více než filmové zpracování. Musím říct, že změna jazyku na konci knihy u hlavních postav mi přišla zábavná a zároveň patřičná k tomu čím se stali. Tuto knihu doporučuji.

SimonDobes
08.01.2022 4 z 5

Tentokrát príbeh, ktorý poznám z filmu, čo som videl už celkom dávno. Preto mi čítanie tejto knižky prišlo nostalgické. Najviac sa mi páčila časť s Lucy a pánom Tumnusom a nájdenie lampy. Bolo to opäť milé a ľahko čitateľné. Čo mi miestami vadilo (tak ako pri Čarodejníkovom synovcovi) bolo vymýšľanie si pravidiel za pochodu. Taktiež oslovovanie "syn Adama" a "dcéra Evy" pôsobilo otravne.

Vendy1993
04.01.2022 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce...Lev, čarodějnice a skříň je beze sporu nejlepší díl celé série (alespoň pro mě)....děj krásně plyne, je to srozumitelně napsáno i pro malé dítě a i popisné věci nejsou nijak zdlouhavé a naopak z nich člověk dokáže v mysli vykreslit přesný obrázek toho co zrovna čte....

anonymní.Ilja
31.12.2021 5 z 5

Kniha Lev, čarodějnice a skříň je víc než jen knihou o velkém dobrodružství v magickém světě, do kterého se dá dostat šatní skříní. Je to kniha o vztahu mezi čtyřmi sourozenci a dynamice mezi nimi; o závisti, ctižádosti, pokání, odpuštění a dobrosrdečnosti. Je to kniha, která osloví mladého čtenáře, ale má co nabídnout člověku v každém věku.

ŠTĚPÍNO
28.12.2021 5 z 5

Prostě skvělé...

ondra295
10.12.2021 4 z 5

Musím se ztotožnit s tím, že Narnie je v porovnání s jinými knihami, které jsem četl v dětství (HP, Hraničářův učeň), napsaná velice jednoduše. Ten jazyk je opravdu používán tak, aby mu rozuměl každý, což možná úroveň trochu shazuje.

Když si odmyslím tohle, tak je to opravdu velice pěkná knížka pro děti - druhý díl je daleko lepší, než ten první a i když se postavy chovají opravdu hodně šablonovitě, dokážeme s nimi většinu času sympatizovat. Má to více náboje, děje a celkově se to čte daleko lépe, i když v dospělém věku bych na tom asi našel více much - to ale dělat nejdu, protože koneckonců, pro dospělé tyto knihy z většiny ani určené nejsou.

veverrka11
24.11.2021 4 z 5

Narnie je pro mě jako návrat do dětství.
Kam se čtyři sourozenci dostanou starou skříní?
Jak to popsat. Narnii jsem jako malá strašně žrala a pomalu neminul rok, kdy bych alespoň jeden díl nepřečetla (a podle toho také teď vypadají). Nicméně jsem zjistila, že jsem na tuto sérii oficiálně stará. Ne že by se mi nelíbila, děj je čtivý a rychle ubíhá, ale zjistila jsem, že mi chování některých postav už nepřijde tak samozřejmé, jako tomu bylo dříve...

Lily101
17.11.2021 3 z 5

Knihu bych nečetla, nebýt čtenářské výzvy.

Je psaná pro děti, tedy dost jednoduchým jazykem (aspoň dle českého překladu). Takže pro děti skvělá, pro dospělé vcelku infantilní záležitost (ale čtenářská výzva je čtenářská výzva, že;-)).

Dvě hvězdičky za snahu, třetí za vykreslení světa, který byl dobře vymyšlen (aspoň dle mého skromného názoru si nic nerozporovalo a nápad jiného světa jistě není nic lehkého). Zbývající dvě si umím představit, že bych dala cca v devíti letech, ale holt už nejsem cílová skupina, za což ovšem ani autor, ani kniha nemůže.

alabra
15.11.2021 4 z 5

Už druhý díl a nejsem zklamána, svět plný fantazie, čestnosti, spravedlnosti, a samozřejmě i dětinskosti, vždyť je to pro ně. Určitě se podívám i na další díly.

Verunka289
15.11.2021 3 z 5

Letopisy Narnie jsou už dlouho dobu na mém seznamu, konečně tedy nadešel ten správný čas. Kniha Lev, čarodějnice a skříň je psaná hodně jednoduše, ale je to logické vzhledem k tomu, že je určena pro děti a mládež. Přesto ale má své kouzlo a myslím si, že i v každém dospělém člověku je kus dítěte a je fajn ho občas probudit :) Určitě přečtu celou sérii a kouknu i na filmové zpracování.

Chikko
15.09.2021 4 z 5

Letopisy Narnie miluju, ale po opětovném přečtení jsem zjistila, že je psaná hrozně jednoduše. Nicméně pořád je to srdcovka