Letiště

Letiště https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40465/letiste-40465.jpg 5 389 60

Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka, bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Mladá fronta

Airport , 1968

ninano
11.12.2020 5 z 5

Vynikající dílo, které ani po létech neztratilo nic na atraktivitě. Stejně skvělá je i filmová podoba této knihy. Doporučuji!!!

amigo17
28.10.2020 5 z 5

Ten prípad, kedy človek nevie, čo by chcel čítať a tak si z poličky vyberie len niečo naslepo a už počas čítania zistí, že lepšie si v tej chvíli už ani hádam vybrať nemohol.

Trochu povzdych na záver s jemným nádychom spoilera, tak si "ma" prípadne dočítajte až po prečítaní:

Škoda že nežijeme v dobe (neviem či vôbec niekedy taká bola a že za naších čias taká isto-iste nenastane), kedy by sme na palubu lietadla mohli bez obáv pustiť hocikoho..

soupik2012
26.06.2020 5 z 5

Díky dokonalé znalosti prostředí, což je hlavní předností všech románů Arthura Haileyho, máme možnost poznat a pochopit chod letiště jako celku. Ke dramatičnosti tohoto příběhu přispívá jednak nepříznivé počasí, černá pasažérka, ale především zoufalá situace jednoho zkrachovalého podnikatele. Sledujeme složité osobní, ale především pracovní těžkosti personálu obsluhujícího chod tohoto letiště. Román je to obsáhlý, nesoustředí se pouze na jednu dějovou linku a tak hlavním hrdinou příběhu je samo letiště. Přestože audiokniha pochází již z roku 1977 a tak její technická kvalita zaostává za dnešními technickými možnostmi, tak pan Bohumil Švarc, který načetl tento román, odvedl tak dokonalou práci, že si technických nedostatků téměř nevšimnete.

Marty13
15.06.2020 5 z 5

Kniha skvělé vtáhne do děje, poskytne čtenáři napětí a akci, která vydrží až úplně do konce. Ale pozor, nedoporučuji na čtení do letadla.

cedos
08.06.2020 5 z 5

Po letech jsem se vrátila k téhle knize a zůstává mou srdcovkou ... ano doba je už někde jinde, ale v leteckém prostředí jsem strávila kus svého života a proto si myslím, že lepší to autor napsat nemohl.

Corso
03.06.2020

Nebudem hviezdickovat lebo som len rozcital a nedocital. Za sociku lakadlo knihkupectiev cislo 1. Lahko sa to cita je to putave, chapem hodnotenia citatelov ktori to zhltli a boli spokojni. Ale mna to v sucastnosti nezaujalo. Nemam k tomu svoj vlastny citatelsky retro nostalgicky zazitok. Nahlad do prevadzky letisk 70-tych rokov pre mna este nema tu spravnu atraktivitu. Uz to nie je aktualne, a nema to atmosferu starych cias ako napr. viktorianske obdobie. A uz nezijeme v dobe kedy amerika bola vzdialena krasna uzasna. :) Nelebedim si v predstavach pri jej citani. Prilis bezne. Pribeh okolo bomby, zaujimave postavicky, vsetko ok. Ale... ale.

petulik330
31.05.2020 5 z 5

tato kniha byla mezi prvními co jsem od tohoto autora četla. Na této knize se mi líbilo to, je jak popisuje starosti pozemního persomálu na letišti, ale i pilotů a ostatních lidí ve vzduchu.
Na zemi bojují s přírodou a ve vzuchu s šílencem, co odpílil bombu. skvěle skloubená kniha která ukazuje obě skupiny které se musí spojit, aby lidé v letadle mohli přistát.

1amu
27.05.2020 5 z 5

Je pochopitelné, že jinak budou knihu hodnotit ti, kteří ji četli před mnoha lety a jinak čtenáři zvyklí na Boeingy či Airbusy. Mou klikou bylo, že jsem knihu dostal od kamaráda v čase, kdy to byla na čs.knižním trhu doslova "bomba". Proti k ní mám svůj specifický vztah a na autora, který pochopitelně napsal i slabší věci, nedám dopustit.
On věděl kde je ono místo na tomto trhu (zejména v USA) zatím neprobádané a riskl to, nejdříve s kolegou - prvotinou "Let do nebezpečí" a po úspěchu si uvědomil, že by v tomto duchu mohl pokračovat. A opět obrovský úspěch ! Dokonce i v zemích Varšavské smlouvy. Jak to bylo tenkrát dobrým zvykem, kniha vyšla nejprve v Bratislavě. Inu tam nebyl takový strach z ideologické diverze, jako v českých zemích.
Vzpomínky na tuto knihu mám nostalgické v dobrém slova smyslu.
Artur Hailey napsal v roce 1968 kvalitní a hlavně čtivou knihu . Později se tomuto druhu literatury přestalo říkat trháky. Češi objevili bestseller !

mgeisselreiter
28.04.2020 5 z 5

Hned od prvních řádků je čtenář nenásilně a velmi přirozeně vtažen do děje. Velmi čtivé, velmi zajímavé. Perfektní studie "života" jednoho velkého letiště. Je pravda, že některé věci jsou již hodně jiné, přesto děj nepůsobí zastarale. Jsou drobnosti, které bych mohl vytýkat (např. sem tam až příliš mnoho detailů), ale celkově je to na 5*. 27. 4. 2020.

Nočnípták
25.03.2020 5 z 5

Jestli si to dobře pamatuju, tak Letiště bylo první Haileyho knihou, která u nás vyšla. A první jeho knihou, kterou jsem četla. Autor nám předkládá napínavou knihu, plnou zajímavých informací ze zákulisí velkého letiště. Dnes je knize víc než padesát let, hodně věcí se za tu dobu změnilo. Určitě se mnoho změnilo i v provozu a fungování letecké dopravy. To však vůbec neubírá na čtivosti tohoto románu.
Líbil se mi i film, ale na knihu nemá. Tedy podle mne. Já mám většinou s filmy ten problém, že si hlavní postavy představuji úplně jinak, než tvůrci filmu.

Greenfingers
07.03.2020 4 z 5

S autorem jsem se poprvé seznámil ještě před revolucí právě prostřednictvím tohoto bestselleru. Většinou ve mně označení knihy za nejlépe prodávanou budí nedůvěru. V případě Letiště musím přiznat, že mé obavy, pokud se týká kvality knihy, byly liché. Autor má nesporný dar udržovat čtenáře neustále v napětí. Kromě pobavení mi kniha přinesla i několik zajímavých informací týkajících se letecké dopravy.

Jaruš7
22.01.2020 4 z 5

Příběh nahuštěný problémy kolem exkluzivní letecké společnosti.
Profesionalita musí uspět a není překážky, která by se nezvládla, sněhová vánice, závěje, černá pasažérka, pojistný podvod, bombový výbuch, přežijí ? Citové vztahy bez šance a s šancí.
Příběh již letitý, z dnešního pohledu by asi nepřežili. Vzpomínka na filmové drama od A.H. - letošního skvělého jubilanta.

Elea
25.12.2019 4 z 5

Jedna z nejlepších knih autora, napínavá, napsaná se znalostí prostředí.

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha, Hailey v každém svém díle ukazuje, jak zná prostředí, o kterém píše. Čte se jedním dechem. A v tomto případě byla i zfilmovaná podoba téměř rovna knize.

irskádívka
11.10.2019

Autor se opírá o velmi dobrou znalost prostředí o kterém píše, zajímavé mnohovrstevnaté postavy (dobře popsané a zachycené), uvěřitelnou zápletku - tedy o pevné body na kterých nejde nezbudovat výborný příběh.
Knihu jsem si moc užila, byla jsem napnutá, netrpělivá, hltala další stránky a v některých místech knihu odkládala, abych nabrala dech na další stránky.

Radka1911
27.06.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších románu Arthura Haileyho. Všechny jeho knihy se vyznačují dokonalou znalostí prostředí ve kterém se odehrává děj. A všechny jeho knihy mám ráda a ráda se k nim vracím.

martinaandulka
13.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha a můj oblíbený spisovatel

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od autora a opět nadšení. Vím, že v době, kdy jsem ji četla to byla bomba.

pupak13
09.06.2019 3 z 5

Naposledy jsem Haileyho četl na přelomu 80-tých a 90-tých let. Tehdy pro mě představovaly jeho knížky, to nejlepší čtení, které existuje. Po letech mi padla do rukou další jeho kniha - Letiště. Bohužel jsem si uvědomil, že čas se zastavit nedá. Kniha poprvé vyšla v roce 1968 a pro dnešního čtenáře už je zastaralá, a to jak svým obsahem, tak i formou psaní. Hodně předvídatelný děj, až naivní příběhy lidí z knihy dělají v současnosti nepoužitelnou knihu. Ano sice občas je děj napínavější, ale to je málo. Zde jsem si uvědomil, jak se literatura posunula za těch 30 let dopředu. Kdyby tuto knihu vydal v současnosti, tak bude propadákem. Ale když si uvědomím, kdy byla napsaná, tak si alespoň tři hvězdičky zaslouží.

AnSe
02.04.2019 5 z 5

Až na určitou povrchnost co se týče citových projevů postav zajímavá kniha, která se čte sama.