Letiště

Letiště https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40465/letiste-40465.jpg 5 389 60

Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka, bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Mladá fronta

Airport , 1968

Chingiz
29.01.2019 4 z 5

Je to už starý román a je poplatný dobe. No je napísaný dobre. Vtiahne vás do sveta velkého letiska a leteckej dopravy, do problémov a vtedajších perspektív. Zároveň dá nazrieť do životov ludi, ktorí v leteckej doprave pracujú, načrtáva protichodné záujmy a postoje. Z dnešného hladiska je to síce celé zastaralé, ale stále je to dobrý román z čias, keď pán Hailey ešte písal dobré veci.

cipperka
05.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední škole jako povinnou četbu a už tehdy mě zaujala. Teď jsem se k ní vrátila znova po více než deseti letech a určitě to nebylo naposledy. Od Haileyho jsem si postupně přečetla i další knížky, protože taktéž stojí za to.

SSTknihy
27.09.2018 4 z 5

Takový jeden obyčejný den na jednom obyčejném letišti. Tedy až na sněhovou vánici, bombu v letadle, černé pasažéry, sebevrahy, startovací dráhu zablokovanou havarovaným letadlem, stávkující proti hluku a nějaké ty milostné propletence. Prostě napětí a zábava od začátku až do konce od opravdového mistra žánru a znalce prostředí.

rodak
18.08.2018 5 z 5

Po knize Detektiv opět úžasná kniha.Já si jeho knihy dávkuji vždy jednu ročně na dovolené.A mám neskutečný zážitek pokaždé.Letiště bylo plné napětí, vztahů, popisů a v celku nezapomenutelný vynikající román.

Aleh
28.03.2018 4 z 5

Dopodrobna popsané mezinárodní letiště, jehož zaměstnanci za každého počasí, v úmorném horku, ale i v silném větru, dešti a třeba i sněhové vánici zajišťují non stop chod tohoto obrovského kolosu. Ti, co pracují u pozemní služby, na řídící věži, posádky letadel a samotní pasažéři vytváří iluzi skvěle vyladěného přístroje, jehož každá jediná součástka má své místo, svůj přesný úkol a dohromady tvoří promazaný a skvěle fungující stroj. V knize je všechno, na co si jen vzpomeneme. Příběh plný lásky, ale také nenávisti, žárlivosti, příběh zoufalého nebo naopak odvážného nebo empatického pasažéra. Zažijete plno strachu. ale i odvahy, dostaví se pocity obrovského štěstí a úlevy, ale také nezměrný smutek a žal. Po celou dobu nechybí napětí a chcete se dozvědět, jak to celé dopadlo. Arthur Hailey dokonale popsal prostředí a projevil se i jako velký znalec lidské duše a lidského chování a konání. Stále nám má tento příběh co říci, i když byl napsán už před půl stoletím.

Lucka11
01.03.2018 5 z 5

Staršia kniha, ktorá vekom nestratila svoj šarm. Ponúka zaujímavý pohľad za nablýskaný povrch letísk. Áno, dnes je to na letiskách a v lietadlách niečo úplne iné. Bolo však zaujímavé sledovať, ako to prebiehalo kedysi :-D

Briv
01.03.2018 5 z 5

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, takže už mi v paměti zbyly jen některé části knihy. Celkem mě bavila i když Hailey má i mnohem lepší díla.
Na knížce je krásně vidět, jak se během pár desítek let moc změnil svět letectví. Tehdy nebyl žádné urputné letištní kontroly a člověk nebyl tak svázaný. Na druhou stranu bylo vše mnohem víc rizikové. Vzpomněla jsem si na to, zrovna, když jsem podstupovala ještě zpřísněnou kontrolu na letišti v Pekingu.

Lodrich
22.02.2018 5 z 5

Kniha je výborná. Ale nejdříve jsem viděl film. Uchvátilo mě obojí.

kilometr
22.02.2018 5 z 5

Parádní čtení.100%.

ajasin
21.02.2018 4 z 5

Skvěle propracované jednotlivé postavy a všechny profese potřebné k provozu letiště i když se jedná o výlet do historie staré padesát let. Kniha obsahuje vše, co by dobrý román měl mít.

Balenka
09.01.2018 4 z 5

Výborná kniha, vôbec mi nevadilo, že prostredie letiska je značne zastaralé, práve naopak. Bavilo ma dozvedieť sa, ako to fungovalo v minulosti.

R0RI
19.03.2017 5 z 5

Arthur Hailey píše svojským štýlom kde danú tému rozpitváva až do tých najmenších podrobností čo nie je na škodu.Kniha ma bavila od začiatku až do konca a bolo zaujímavé čítať o všetkých tých problémoch letiska,ktoré by som sa inak nedozvedela.

Aerine
08.01.2017 3 z 5

Poslední třetina byla napínavá, veškeré zákonitosti ohledně fungování letiště byly ohromně zajímavé, ale pokud hodnotím jako celek, byl to slušný průměr.

Zdeňula
17.11.2015 3 z 5

Pěkná kniha s napínavým dějem...doporučuji přečíst i jiné knihy od autora.

Gagarin
17.08.2015 2 z 5

Nějak nechápu to všeobecné nadšení z tohoto románu. Uznávám, že popis samotných kritických chvil při zneškodňování útočníka a zachraňování děravého letadla je napínavý: jenomže před tím je celých 300 (!) stran, které víc než nějaký klenot mezi thrillery připomíná Ordinaci na růžovém letišti. Dozvěděl jsem se téměř vše o lidech, kteří mě vůbec nezajímali. Čtyři pětiny z jnihy jsou věnované popisu většinou banálně komplikovaných vztahů - na to, aby to byla nějaká psychologická sonda to bylo málo, na to, aby mě to otravovalo při natěšení na nějakou akci, to bylo moc. Uznávám, že si Hailey musel hodně nastudovat. Možná tím chtěl autor spíš upozornit na nějaký problém, který mělo americké letectví kdysy v 60. letech minulého století; a uznávám, že třeba pro českého čtenáře to v době normalizace bylo něco čerstvého a velmi amerického, mě ale obojí nechává dost chladným. Je jiná doba a mě to hrubě nebavilo. ** Dal bych asi tři hvězdičky, ale je to tu hrozně napálený, proto ty dvě (obě jsou až za samotný konec).

Lenka4
23.08.2014 4 z 5

Od příběhu se těžko odchází. Je napínavý v několika rovinách, z nichž každá má svého hlavního hrdinu. Kniha je dobrá i k zamyšlení, co se za pár desítek let na letištích změnilo. Vlastně to tenkrát byly idylické časy, kdy cestující nebyli už předem pokládáni na potencionální zločince a mohli nastupovat do letadla důstojně, bez ponižujících osobních prohlídek a rentgenování zavazadel.

Ivan F
15.03.2014 2 z 5

Dejovo veľmi plytký román, ktorý je naviac rozťahaný na takmer päťsto strán. Čitateľ v nich dostane akurát opis toho, ako je normálne, že všetci piloti spávajú s letuškami (kedysi sa tak volali, dnes sú to palubné sprievodkyne) a keď to náhodou niektorý z nich nerobí, tak je nenormálny. Kniha sa dá rozdeliť do troch dejových línií: Prvá (dejovo najlepšia, inak plytká) sa drží úbožiaka, ktorý si kúpi drahú poistku a dúfa, že vyhodí lietadlo nad morom do povetria, aby tak vyriešil zlú finančnú situáciu jeho rodiny. Druhá dejová línia je opis, nanešťastie opäť plytký, odstraňovania uviaznutého lietadla, ktoré zišlo mimo dráhy a tým pádom ju zablokovalo. Chlapík, ktorý lietadlo z dráhy odstraňuje, sa každý deň!!! miluje so svojou ženou a potom v posteli fajčí jednu od druhej - otras. Jediné čo sa čitateľ dozvie je to, že najskôr musí uvoľniť zablokovanú cestu na letisko a potom lietadlo, že bez neho to jednoducho nejde, že je najlepší a čo ja viem čo všetko, skrátka hnus. No a do tretice, všetci sa v knihe rozvádzajú, nenávidia a majú milencov alebo milenky. Nadôvažok spisovateľ v románe zhadzuje ženy, sú pre neho len nositeľkami orgánov bežne schovaných pod nohavičkami, hlavy majú len na ozdobu, prípadne na orál. Záver: kniha je nadhodnotená. Kedysi v 60tych rokoch 20teho storočia to možno bola kniha nevídaná, no dnes je smiešna. Jednoducho obsahovo aj spoločensky prudko zastarala.

modranka
31.01.2014 4 z 5

Kedysi som tento román zhltla jedným dychom. Dnes sa mi zdá, že je to už zastaralý námet. Pôvodný román vyšiel v roku 1968, kedy bolo cestovanie lietadlom mierne riskantné. Dnes je na letiskách všetko iné, lietadlá sú v úplne inej kategórii. Tým nechcem povedať, že nie je cestovanie lietadlom rizikové.

Rup
13.11.2013 3 z 5

Nepřísluší mi posuzovat skutečnosti popisované v románu s realitou (ostatně to už udělali jiní a závěry nebyly zrovna oslavné), ale vadí mi plytkost příběhu i charakterů postav. Je to spíše popis, než plnohodnotný román. Nechci nikoho odrazovat, ale podruhé bych to nečetl. Ani film mě zrovna nenadchl. Pro oboje slabší průměr.

umbra
13.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha, čtivá a ledasco napoví o své době. Film z roku 1970 je jedním z mála, o kterých se dá říct, že se své knižní předloze kvalitou vyrovnají.