Les mytág

Les mytág https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260203/mid_les-mytag-les-mytag-yhO-260203.jpg 4 734 156

Les mytág série

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu… Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil. Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově. Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Mythago Wood , 1984

lazarus
30.04.2016 4 z 5

Takže za čtyři, ale s odřenýma ušima. První polovina příběhu byla tajemná, temná a přesně taková jakou jsem čekal. Jenže potom se to zvrhlo v pochoďák lemující větší než malé množství naprosto zbytečných charakterů. Závěr byl oproti očekávání mnohem méně epický, než by si zasloužil.
Shrnuto - jeden hodně originální nápad, jeden nesympatický hrdina posera, jeden vedlejší hrdina s nelogickým příběhem a k tomu jeden záporák s prapodivným chováním. Ono je tam taky několik bájí, čert ví jestli skutečných, nebo smyšlených, ale ty mě teda taky nějak nevzaly za srdce.
Mimochodem, konečně vím, kde se Cameron inspiroval pro Avatara. Ten les s jeho nitrem a tak...
Tudíž maximálně 3,5 hvězdy a to se bohužel prý zaoukrouhluje nahoru.

rarach010
28.04.2016

Nezaujalo mě to a to je celý prostě to nebudu nějak zbytečně hanit.

FlashDC
05.03.2016 3 z 5

Koupil sem na doporučení článku v Pevnosti a čekal sem teda o mnoho víc. Asi je to dobou. Co mě štvalo je, jak se autor vyžívá v neustálém popisování, kdo, co má na sobě apod. Ani konec mi nějak zásádní nepřišel ale čte se to dobře.

avalemoon
06.01.2016 4 z 5

fantasy se zajímavým námětem a jasně viditelným anglickým stylem.
jediné co mě namíchlo byly *SPOILER*!!!!! kapitoly o tom jak spolu prozivaji to zamilovane obdobi. mela jsem pocit ze to snad slovo od slova prepsal z Lolity....

jirincz
14.12.2015 4 z 5

Když jsem si přečetl, že má jít o knihu s mýty očekával jsem spíše pohádkové mýty, tdy něco ve stylu seriálu Once upon a time či komiksovou sérii Mýty. Ale to ne, tady jde o méně známé mýty.

Nejde ani o typické fantasy - trpaslíky, elfy apod. opravdu nečekejte. Po prvních stranách mě příběh hodně vtáhl a bavilo, ale pak jsem ji odložil, když začalo jít o milostnou linku, kdy dva nebo vlastně tři řeší jednu dívku... Nicméně poslední třetina se zase rozjela a začlo mě to bavit, asi se mi ještě nestalo, abych přečetl 150 stránek za večer:-)

Autor si určitě mohl odpustit erotické až porno scény, bez toho bych se s chutí obešel.

angloumene
22.11.2015 5 z 5

Úvodní kniha série o Ryphopském lese. Tohle dílko nenabízí pouze pohled na temné, neprobádané zákoutí tohoto starodávného hvozdu, ale ukazuje zejména hloubku jednotlivých postav, které do něj zavítají. Les mytág patří jako většina knih od Roberta Holdsstocka mezi mé srdeční záležitosti.

jan8470
19.11.2015

Robert Paul Holdstok ( Merlinův kodex, cyklus Les Mytág, Dávné ozvěny ) se narodil v hrabství Kent a i když svůj dospělý život prožil v Londýně, na anglický venkov a především do anglických lesů se ve svých dílech stále vracel. Nejinak tomu je i v jeho stěžejním díle Lesu Mytág.
Příběh: Vypravěčem příběhu plného tajemství je válečný veterán Steven Huxley, který se po bojích prožitých ve Francii vrací do domu na kraji Ryhopského lesa v hrabství Kent, kde se svým bratrem a otcem strávil své dětství. Otec, který celý svůj život více než svým synům, zasvětil průzkumům zdánlivě malého lesa, za podivných okolností zemřel a Stevenův bratr zdá se propadá posedlosti lesem stejně jako jejich otec… A pak je tu ještě Guiwenneth dívka osud, dívka legenda…
Mýty a legendy. Ale hlavním hrdinou příběhu není ani tak Steven Huxley, jako Ryhopský les, v jehož neprostupných houštinách žijí, bojují, milují a umírají Mytága. Mytága jsou „mytická imága“. Oživlé představy dávných hrdinů a postav, strašidel a nočních běsů z dávných dob. Oživlé archetypy, které podle Holdstoka produkuje lidské podvědomí a kolektivní nevědomí, žijí právě v Ryhopském lese, který jedním z mála pozůstatků původních pralesů. Tolik k suché teorii.
Otevřete – li však Les Mytág, zapomenete na všechny suché teorie, na Junga z kterého Holdstok vychází i na dějiny filozofie a hodiny psychologie, neboť vás svým syrovým dechem a tajemstvím ovane svět tak originální a atmosférický, že bez dechu a s napětím budete obracet stránku za stránkou a stejně jako Steven se z cynického pragmatika, proměníte v snílka.
A přitom vám vůbec nebude vadit, že se příběh, stejně tak jako tajemná Guiwenneth schovává pod klenbou prastarých stromů a jen občas vám dovolí zahlédnout svou tvář…
Protože především tajemstvím a zvláštní atmosférou si Les Mytág získal srdce čtenářů a s právem se zařadil mezi klenoty fantastické literatury.
100%

martin3683
25.10.2015 3 z 5

Přes 30 let stará fantasy, která nesnese srovnání s běžnými fantasy příběhy, kde skupina chrabrých hrdinů putuje z bodu A do bodu B, zachrání svět před velkým zlem a zažijí báječná dobrodružství.

Tohle je trochu jiná fantastika vytvářející snové světy v naší mysli, v mysli našeho světa. Má temnou atmosféru a nejednoznačné hrdiny. Bohužel není jednoduché ji číst a vyžaduje po čtenáři správné naladění na příběh a hodně představivosti, oproti běžné fantasy nedá čtenáři nic zadarmo.

První polovina knihy je skvělá, postupné odhalování Rohypského lesa a jeho legendy často deníkovou formou je strhující a sálá z toho neuvěřitelná atmosféra, že se nemůžete odtrhnout. Druhá polovina knihy, kdy se do toho lesa hrdinové konečně vypraví, je spíše zklamání a zahození tak obrovského potenciálu na celou velkou ságu. Čtení je čím dál náročnější, plno krátkých minipříběhů zdržuje a snový příběh se mění v obyčejné putování s cílem zachránit svou milou a zabití velkého ZLA.

Posledních 50 stránek jsem dočetl s velkým sebezapřením a volné pokračování už číst nebudu, i když se píše, že to je autorova úplně nejlepší kniha. Velká škoda, na začátku jsem to viděl na 5 hvězdiček.

vajglik
20.10.2015 4 z 5

Zajímavá kniha. Problematika archetypů mě dlouhodobě zajímá a toto uchopení mě velmi zaujalo. Sice jsem občas ztratil přehled, ale i tak mě Holdstockův svět okouzlil a těším se na další dobrodružství.

Jekysek
20.10.2015 5 z 5

Kniha která se vám vetře do podvědomí a nutí objevovat stále víc, jít hlouběji a hlouběji - přesně jako samotný Les.
Ne zcela obvyklá fantasy, na kterou jsem narazila spíš díky krásné obálce. Nicméně, po třech stránkách jsem se nemohla vrátit zpět do reality.
Hlavní postavou není ani tak Steven, jako samotný Ryhopský les. Nicméně charaktery jsou celkem dobře rozepsané, Christianovo "šílenství" mělo něco do sebe.
Kniha je tajemná, živočišná, prosycená vůní lesa a příběhů z lidského podvědomí. Zajímavá stvoření a hrdinové které si lidé vytvářeli během dávných časů... Kdybych znala lépe Anglickou mytologii, určitě bych si Les užila ještě víc. =)

sarka47
10.10.2015 1 z 5

Do lesa mytág se určitě vracet nebudu - příběh sice začal poutavě a jeho leitmotiv se zdál tajemně přitažlivý, nicméně jeho potenciál nebyl ani v nejmenším využit. Zhruba od půlky se totiž začne obnažovat triviální dějová konstrukce, kolem které tančí spousta na sebe se navalujících vedlejších minipříběhů, v nichž se člověk ztrácí a stěží si skládá (a pamatuje) souvislosti (mnoho z nich totiž nemá pro další četbu význam a zbytečně tedy odvádějí od hlavní zápletky pozornost). Navíc se některé dějové události nepochopitelně a náhle stejně tak jen vyskytnou, jako zapadnou, což činí četbu ještě zmatenější… Působí to dojmem nedomyšlenosti, nepropracovanosti a četba je pak kostrbatá, trhaná a nepříjemná. Pochválit sice lze košatý a barevný jazyk, avšak jeho použitím na zbytečně rozsáhlé, přeplácané popisy (zvláště lesní krajiny) nevynikl a fantazii spíše zahlcoval, než podněcoval a tím pádem unavoval a nudil – jakoby s ním sám autor neuměl zacházet!? Pominu-li rušivé tiskové chyby, celkově se kniha jeví jako balastní změť slov nalepená na notoricky známém dějovém skeletu.

Sirius
14.09.2015 5 z 5

Bylo to jako před těmi léty, když jsem poprvé četl Harryho Pottera a Pána Prstenů, bylo to jako tenkrát, když jsem se zamiloval do fantasy žánru. Už dlouho mě žádná fantasy tak nefascinovala jako právě Les Mytág. Každé slovo pečlivě zvolená, každá věta dokonalé poskládaná. Nestačil jsem se divit, jak dokáže být tak prostý příběh zároveň tak úžasný. Tenhle svět mě prostě dokonale vtáhl. S Lesem Mytág je to jako s kvalitním alkoholem, musíte ho upíjet a vychutnávat pomalu, aby se vám dostal postupně víc a víc pod kůži.

Trido
30.08.2015 5 z 5

Fantasy jsem přečetla hodně. Ale tuhle považuji za výjimečnou, jinou. Možná jí ani nechci ,,shazovat" do žánru fantasy.Od začátku do konce se ve mně usadilo, zvláštní, tíživé cosi. Přesto jedna z knih, na něž nelze zapomenout.

józi.odkudkam
16.08.2015 5 z 5

Fantasy nemusím, tohle ale jo. Holdstock je takový Lovecroft. Na rozdíl od něj ale umí psát. Příběh Mytág voní plísní podzimnímo lesa, hustým dýmem ohně před jeskyní a vůbec umně dráždí primitivní, neolitické podloží našich sofistikovaných já. Celá série s přehledem za 5*****

danielosbourne
08.08.2015 3 z 5

Já se v Lese Mytág ztratil a nedokázal jsem si plno věci představit. A to se mi stává velmi málo. Přesto myšlenka lesa s Myttágy, je velice zajímavá.

Peter.Melon
30.03.2015 5 z 5

Dobrý fantasy román...Je plný napětí a zvratů.

SONP
23.09.2014 5 z 5

Dvacet let od českého vydání (a od mého prvního čtení této knihy) a stále originální. I dnes Les mytág převyšuje velkou měrou většinu fantasy produkce typu sword and sorcery. Jen škoda, že mi jakožto českému čtenáři není více známá keltská a vůbec celá staroanglická mytologie, s touto znalostí by zážitek byl ještě o stupeň vyšší! I tak je ale v knize i pro našince úžasné mystérium a kančí bůh společně s dalšími mytágy mě ještě dlouho bude pronásledovat ve snech. 100%!

cmelak
31.08.2014 4 z 5

před patnácti lety bych jasal nadšením. Dnes se mi jen potvrdilo, že fantasy už opravdu neni můj oblibený žánr. Nemůžu ovšem říct, že Les Mytág je špatná kniha. Je dobrá, a své příznivce si našla a najde vždycky!

anibeni
10.08.2014 2 z 5

Miluju fantasy, ale tuhle knížku jsem asi ve 2/3 odložila... Přitom námět je super, čekala jsem, že by to mohla být něco jako Kouzelná obora pro dospělé... ale nešlo mi to číst... některé pasáže zbytečně zdlouhavé, některé jsem zas vůbec nepochopila a celkově jsem se s tím spíš prala, než abych si četbu užívala...

Fanatic
07.08.2014 4 z 5

Můžu potvrdit, že se jedná o báječnou knihu. Ne zcela přesná, přesto smysl zůstává zachován. Já v Ryhopském lesíku vyrůstal a občas se mi daří najít do něj cestu zpět. Mnohdy aniž bych vůbec chtěl. :-)