Leon

Leon https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408246/bmid_leon-OqL-408246.jpeg 4 103 41

První století před Kristem. Ekonomika Říma stojí na potu a utrpení stovek tisíců otroků. Malá vzpoura gladiátorů v Capue se rozroste do netušených rozměrů. Jedním ze vzbouřenců je i boxer Leon, který byl teprve nedávno odvlečen do otroctví. Podaří se mu v krvavé hrůze, která zaplaví Itálii, opět najít svoji ženu a malého synka?

Pampalini
30.01.2022 3 z 5

Jako celek dobré. Příběh jedného z možných účastníků Spartakovho povstání. Pro mně nejzajímavější částí bylo otroctví… pak mi události trochu splývali. Není to tím, že by se nic nedělo, ale všechno je podáno kostrbatě, větám chybí správný rytmus, událostem a postavám hloubka. Výsledek je dobrý jako vytěžený diamant, kterému skutečnou hodnotu dá až brus a promění ho v briliant. Někdy mám pocit, že spisovatelé knihy příliš chrlí. Chápu ekonomické tlaky, ale někdy se promrhá potenciál.

Tilikum
05.11.2021 5 z 5

Další výborný román mého oblíbeného spisovatele, který píše hlavně sci-fi, ale tady ukazuje, jak je mu historie blízká. Jako milovník antiky jsem si pošmákl, oživlý starověk, výborné bitvy, navíc to má neskutečný spád.

pupopony
26.10.2021 2 z 5

To se moc nepovedlo. A to se mi styl psaní pana Bureše líbí

Metla
26.09.2021 4 z 5

„Žluté světlo plamenů tančí na rozespalých tvářích. Sekám do nich ostřím, půlím je. Porcuji dozorce, chatu naplňuje jekot; zní mi jako rajská hudba. Muži umírají, aniž by dokázali pochopit, do jakého pekla se to probudili. Kráčím napříč chatou zpět ke vchodu, pod nohama mi čvachtá krev. Veslař s Macem dobíjejí to, co mě přežilo.“

Existují lidé, které není radno nasírat – tak třeba Leon, kdysi uznávaný boxer. Když ho Římané připravili o klidný rodinný život, zadělali si na problémy. Spojí-li se totiž chlapi jako on, dokonce i silnější, charismatičtější a hlavně bez nadějných vyhlídek do budoucna, mohou otřást samotnými základy mocného impéria.
Roman Bureš si svým líčením Spartakova povstání rozhodně neudělal ostudu, naopak. Stvořil drsný, svižně šlapající příběh, ke kterému mám pouze několik výhrad. Předvídatelnost patří k těm nejmenším; historická fakta jsou jasná, fiktivní Leonova linie je stará jako lidstvo samo a ničím nepřekvapila, přesto mě ke stránkám připoutala. Potřebovala bych však téměř na všech frontách hlubší záseky, na můj vkus autor vyřezává zápletku, atmosféru i dobové pozadí příliš mělce, důslednější je snad jedině v popisech násilností a také lásky k rodině. Netoužím se prokousávat učebnicí dějepisu, akorát na mě román působil trochu ve stylu: „Hmm, seriál Spartakus z produkce HBO je fajn, což takhle napsat něco podobného, wikipedie pomůže s detaily“.
Poslední problém je asi čistě soukromý, ale: idiot, magor, pablb, kurvafix, zkrátka současné nadávky mě spolehlivě vykopávaly z římského starověku do dnešní České republiky. 70-75%

Johny_H.
04.09.2021 4 z 5

Opravdu pěkně psané akorát je zde drobet více jmen. Tím pádem je to mírně nepřehledné a musím ubrat jednu hvězdu.

Záhadný
14.11.2020 5 z 5

Bavilo mě to. Asi bych uvítal na konci nějaký slovníček pojmů používaných v té době, ale jinak není knize moc co vytknout.

OldaB
18.08.2020 5 z 5

Známé téma, které autor zpracoval velice uvěřitelně a lidsky. Čte se to prakticky samo.

misaC
16.06.2020 5 z 5

Spartakovo povstání bylo už ve škole jedním z mých oblíbených historických období.
Přečteno v poměrně rychlém tempu, tak jako i jiné knihy od tohoto autora.

panPatejl
06.03.2020 5 z 5

Neuvěřitelně poutavé. Nevím jak vypadala první verze, ale toto nemá chybu. Nikdy bych si nemyslel, že budu takhle přilepenej k historickýmu románu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled hlavní postavě takhle fandil.
Napínavé. Dojemné. Akční. Překvapivě strhující.
Historická přesnost dodává punc autenticity. Od teď je mi celkem fuk co Roman napíše. I když to bude sonet, jdu si pro něj!

bagel
02.03.2020 5 z 5

Po delší době historický příběh se strhujícím dějem.

Yokolobuna
18.02.2020 5 z 5

Byl jsem moc zvědavý, jestli na mě můj velký oblíbenec Roman Bureš bude fungovat i bez prvků fantasy ve vyprávění. S radostí mohu říci, že rozhodně. Jednak mám období antiky rád, no a autor v Leonovi opět dokázal, že umí bravurně udržet čtenářovou pozornost i v kulisách skutečné lidské historie.

Příběh o vzestupu a (neodvratnému) pádu Spartakova povstání, vyprávěný kapitánem jeho armády otroků – řeckým boxerem Leonem, letí jako splašená triréma s tisíci vesly. Ač každý, kdo neprospal na základní škole všechny hodiny dějepisu, nejspíše ví, jak to celé alespoň rámcově dopadne, napětí autor drží spolehlivě. V Burešově podání mi vůbec nevadil přítomný čas vyprávění, který mne v jiných knihách často otravuje.

Leonovi budete fandit. Je to sympatický halama s tvrdými pěstmi, dobrým srdcem a nějakým tím vnitřním démonem (doslova). Ač je příběh pomsty a hledání ztracené rodiny vlastně dost jednoduchý, nabízí čtenáři spoustu zadostiučinění, přitom nepůsobí lacině či nemístně srdcebolně.

Leon je dost krátká kniha, ale to je jen dobře. Ve své relativní strohosti nestíhá nudit a končí dlouho před tím než se vám kulisy okoukají. Jasně, nejde o literaturu s aspirací na nobelovku, mnohé z postavy jsou jen takovými nepodstatnými figurkami bez většího vykreslení. To vás ale během těch několika málo hodin přímočarého dobrodružství, které si s Leonem, Spartakem a tisícihlavou armádou otroků užijete, příliš trápit nebude. Roman Bureš si opět odnáší plnou palbu.

Původně čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020, jelikož kniha do 20. téma letošní výzvy úplně nepasuje... Poděkování začíná zájmenem, což mi uniklo. Vůbec jsem při čtení nevěděl, že jde o přepracovaný román Zuřící lev, díky komentujícím. Na samotné hodnocení to však valný vliv nemá.

Kniha byla dárkem k Vánocům v roce 2019 od sestry, které tímto děkuji :).

Zkráceně? Roman Bureš opět dokázal, že poutavé příběhy jednoduše umí. Ač Leon neaspiruje na nejpřevratnější knihu všech dob, pořád jde o zatraceně zábavnou a návykovou jednohubku, která si čtenářovou pozornost hravě udrží po celou dobu. Tohle převyprávění Spartakova povstání by si neměli nechat ujít nejen milovníci éry Starověkého Říma... což ostatně platí i pro celou dosavadní autorovu tvorbu.

Hodnocení na DK v době přečtení: 85 %; Moje hodnocení: 90 % jako 28. hodnotící.

cori
13.01.2020 3 z 5

Autor přepracoval svou první knihu, v níž vylíčil Spartakovo povstání očima jeho kolegy boxera Leona, který před vypuknutím povstání vybojoval v aréně jen jeden zápas. Spartakus je v tomto podání římský občan, bývalý centurion, uvržený do otroctví kvůli odmítnutí splnit rozkaz.

kalache
01.12.2019 4 z 5

...vždycky to odnese rodina...

TheSarcasm
26.11.2019 5 z 5

Tak u této knihy jsem si docela naběhl. Před časem jsem četl knihu Zuřící lev a ta se mi moc líbila. Nějak jsem ale pozapomněl, že hlavní hrdinou byl zotročený řecký boxer jménem Leon. Bohužel komentář Endyho17 ještě nebyl, takže jsem si zakoupil Leona v domnění, že se jedná o další příběh ze starého Říma o kterém Roman Bureš tak úžasně píše. Nevím v čem je Leon oproti Zuřícímu lvu přepracován, kostra příběhu i některé detaily, které se mi vybavily jsou každopádně stejné. Zuřící lev na mě zapůsobil víc, ale především proto, že jsem ho četl dříve. Kdo četl Zuřícího lva nemá cenu se pouštět do Leona a naopak, v každém případě se ale jedná o nádherný příběh bez ohledu na to ve které verzi je čten.

Endy17
05.11.2019 4 z 5

Autor nebyl spokojený se svým románem Zuřící lev, proto ho přepracoval a vydal pod novým názvem Leon.

hajrys
22.07.2019 5 z 5

Mám ráda antické období. Odvaha, krutost, hrdinské činy i láska. Tato kniha má všechno. Příběh je opravdu mimořádně čtivý, nejsou v něm hluchá místa a podává Spartakovo povstání i z jiného úhlu pohledu. Za mě plný počet hvězd.

Bolomsson
25.06.2019 5 z 5

Ke koupi této knihy mě z velké části přimělo mé oblíbené téma v podobě gladiátorských zápasů, legendární Spartakus a nakonec i velice hezky zhotovená obálka knihy. A jak se zdá, tak jsem objevil dalšího autora, jehož historické tituly z období antického Říma si v dohledné době velice rád přečtu.
Jen škoda chybějící mapky na začátku či konci knihy, aby si čtenář udělal detailnější přehled o tažení a přesunech Spartakovy armády napříč Itálii (pozn. i když je to dosti známé téma, tak bych to i přesto u těchto knih vždy velice rád uvítal), ale jinak jsem po stránce dějové a informativní velice spokojený. Samotný závěr knihy se také velice povedl, a tak nezbývá než této knize dát plný počet hvězdiček ;-).

KAREL6725
15.06.2019 5 z 5

Velmi povedený historický román, z období Spartakova povstání. Od autora jsem četl knihy z žánru fantasy. Proto jsem nad koupi knihy nepřemýšlel. Musím napsat , že kniha nikde nepokulhává a děj se žene dopředu. Drsné , čtivé. Doporučuji. Plný počet hvězd.

Isew
11.05.2019 5 z 5

Strhující příběh. Není tak uhlazený jako od Loukotkové, ale o to víc je reálný. Chvílemi jsem měla pocit, že se nepíše začátek sedmdesátých let před Kristem, ale čtyřicátá léta dvacátého století. Některé scény jako by vypadly z knih o koncentračních táborech. Lidská zloba, hamižnost, pocit moci a nadřazenosti nad jinými. Lidstvo jako celek je asi nepoučitelné, a proto jsme nuceni stále dokola opakovat své chyby. Oceňuji, že Spartakova armáda nebyla vykreslena pouze jako ti spravedliví, ale také jako lůza, která když ochutnala jak chutná moc, chovala se stejně, jako ti, proti kterým bojovali.

Dandy1
10.05.2019 4 z 5

Tento příběh se mi moc libil. Vždycky, když jsem si myslela, že vím, jak to skončí, nastal obrat.