Šprti & frajeři

Šprti & frajeři https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469601/bmid_sprti-a-frajeri-CYX-469601.jpg 4 473 89

Legie série

Porazit Společenství, osvobodit zotročené lidstvo, získat zpátky Zemi – to jsou sice záslužné cíle, ale jen odhodlání nestačí a prostředky k jejich dosažení posádce lodi Kraksna chybí. Zakázka pro vesmírnou mafii se proto nedá odmítnout. Naštěstí nevypadá složitě – dostat se na místo poslední bitvy dvou vyhynulých druhů a něco speciálního odtamtud odnést. Vesmírný hřbitov plný mrtvol a zničených lodí ve vzdáleném koutu sektoru nevypadá jako nic, s čím by si kapitán Bouchač, ehm, tedy Moravec nedokázal poradit. Aspoň do okamžiku, než se objeví staří nepřátelé a jejich vinou si posádka Kraksny začne dělat nové. Závod s časem začíná a poslední svobodní lidé ve vesmíru nejsou jediní, kdo v něm hraje svůj part o přežití.... celý text

Popculture
08.11.2022 4 z 5

Je cítit a znát, že paní Sněgoňová tuto sérii bere vážněji než spisovatel Kotleta. Mám pocit, že knihy od této spisovatelky dávají sérii vážnější ráz a větší zodpovědnost. Šprti a Frajeři je jedna z těch lepších knih v sérii.

olga8832
07.11.2022 5 z 5

Skvělý další díl. Opět nechápu zdejší porovnávání Kotlety s Kristýnou, knihu jsem si moc užila. "Vetřelec" byl tedy neuvěřitelný a ten vtip se slepicem mi chvilku docházel, je však bravurní ;-)

PierRe Vesper
28.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Už v předchozím díle jsem si říkal, že je blbost dávat nerozumná rozhodnutí postavě kapitána Moravce, ale tady to i pokračuje (předtím chuť jít na kafe a teď věřit Loydovi).
Sněgoňová se strašně snaží být Kotletová, ale moc ji to nejde.. vtipy a odkazy mi tam přijdou tlačené hodně na sílu a je jich tam i zbytečně moc.

Děj byl celkově taky dost předvídatelný. Viděl jsem dost stížností na to, proč zrovna klobouk, ale osobně mi tam zrovna tohle sedí. Chcete bojovat za záchranu lidstva a přežití a týpek vás pošle pro něco absurdního, jako je klobouk. :-D

Opakování textu v rámci Aga - nenávist k Moravci a Moravec - nevařící kuchař zbytečně zabírá stránky, které by se daly využít daleko lépe.
Hrdinové jsou taky nezranitelní, to nemohl třeba dědek přijít o ruku a dostat robotickou, kde by měl soustu udělátek a dalo by se na to napsat dost vtipných narážek?
Posledním mínusem je korekce knihy, vyskytuje se zde několik chyb, které mohly být před dáním do tisku odstraněné. A mám pocit, že v předchozí knize jich taky pár bylo.

Plus neplus je deník na konci, ukáže nám, jak ty druhy vypadají, sice to bere ten čtenářův dojem nepoznaného a spoléhání na vlastní představivost (kulšeše jsem si teda představoval víc očo-uši-nosovýho, než byl nakreslen), ale zase je to takové osvěžení a jestli to pokračuje i v dalších knihách, je to plus.

Gerdik
10.10.2022 3 z 5

(SPOILER) U téhle knihy tak nějak nevím co si mám o ní myslet. Vypadá to, že tu paní Kristýna Sněgoňová chtěla vytvořit tak nějak českého vetřelce a trochu se to vymklo rukou. Nápad to není špatný a vyprávět určitý časový úsek z pohledu tří postav je zajímavý prvek, který knihu úplně nesráží do nějakého braku. Akční a bojové scény by mohl závidět i filmový Matrix, kapitán Moravec s posádkou mají až neskutečné štěstí. Ze začátku to trochu zavánělo temným hororem (což by nebylo na škodu, zase by to byl svěží vítr do série), ale v půlce se to zvrtne v obyčejnou vyvražďovačku. Knihu sráží i totálně „dementní“ chování kapitána Bouchače, kdy několikrát věří Loydovi i když s ním několikrát slušně řečeno vydrbe (Aga má na konci pravdu). A nechápu ani cíl mise, jako proč klobouk? Není tam vůbec vysvětleno co umí nebo proč je pro „kuřata“ tak důležitý. Hlavně se mi zdálo, že je kniha nějak utnutá nebo zapomněli vytisknout stránky. Kde je návrat na Namathé a jestli je to správná věc co dovezli (překladač to mohl špatně přeložit). Zdá se mi, že si tuhle knihu Kotleta moc neuhlídal a nechal moc volnou ruku. Pro mě slabých 55%, ale někomu se to může líbit (viz hodnocení ostatních čtenářů, je to ostatně čistě můj názor).

Marketplace
02.10.2022 4 z 5

Teda, Amanda byla celou dobu jízda, tady byla první polovina knihy strašně rozvláčná. Zhruba 150 stran by šlo napsat na 50, aby byl děj trochu svižnější. Pak následovalo to, co jsem od knihy očekával. No a poslední kapitola... ta byla tak strašně rychlá, že by se slušelo vše trošku rozepsat. Takže mírné zklamání. No Kotleta to není. A celou dobu jsem si říkal - klobouk???! Proboha proč taková blbost?

hanzmb
14.09.2022 5 z 5

I tohle pokračování série od brněnské rusalky je na velmi slušné úrovni. Proti Amandě je ale takové komornější. Spíše než akce zaujmou hlášky jednotlivých hrdinů. Taky jen 2 noví emzáci, z toho 1 nám dost podobný. Kde je ten ohňostroj nápadů z předchozího dílu? Asi se to nedá udržet stále. Jsem zvědav v jakém stylu bude Pán hor.

Johny_H.
27.08.2022 5 z 5

Přesto že postavy se k sobě vůbec nehodí anebo právě proto jsou sehrané a komické situace na sebe nenechají dlouho čekat. No tak starý ruský prasák Gerasim a polská Profesorka. To je něco kouzelného. Věčně naštvaná Aga která si notuje s Vodičkou. Další povedené dílo a snad se celá sérii povede tak, jako tyto tři díly. Z mého úhlu pohledu naprostá dokonalost

DaNDee
24.08.2022 2 z 5

(SPOILER) VETŘELCI A VOLAVKY

Myslím, že Kotleta to zamýšlel temnější. Temné. Viz první díl. Dvojka byla rozjezd, který byl příjemně nevyzpytatelný, ale ukázal i šílenost vesmíru, která se v přepočtu dala tolerovat, ale tuhle knížku už Sněgoňová píše naivně po svém s klapkama na očích. Imunita hl. hrdinů a ta youngadultovost je prostě špatně!

Nikdo neumřel, nikdo nezraněn, nikdo se neztratil.

Comeback postav z jedničky je sice zajímavý, nicméně postavy se posléze v knize chovají jako postižení... Úplně nerealisticky, dělají sami ze sebe hlupáky. Žádná vygradovanost, jen umělá nenávist - Loyda a Moravce. Možná beru první znovusetkání a snahu vysvětlit své úmysly z dob minulých i současných, to ano. Ale když asiat opět zradí a ještě zajme Gerasimovu profesorku a zmizí? A hlavní hrdinové ho všehovšudy opět přijmou jakoby se nic nestalo? Impotence! To je doplněno konstantním opakováním těch samých hlášek. Bez nich by byl alespoň ten děj čtivý, ale takhle čtenář předem dopředu ví, co nastane za dialog nebo interakci, až se dané dvě postavy spolu setkají. Strojové! Jako zaseklý kafemlejnek.

Víte, opakování, matka moudrosti. Ale také - opakovaný vtip není vtipem. Co tím chci říct?
Jak vypadá živočišný druh Kirame a garků už nám zjevně osvěženo nikdy nebude, ale naopak NE-U-STÁ-LÉ OMÝLÁNÍ neuskutečňující se hrozby v podobě smrtelné nenávisti ještěrky Agy k Moravcovi trpkne v ústech. Žádná hrozba mu totiž nehrozí. A to bije do očí. Doslova. Div mi z nich neteče Giussepeho omáčka. A právě s kuchařem je to to samé. Interakce typu "Ctrl+c, ctrl+v."... Ale to nevadí, protože to zachraňuje jednou za 50 stránek nicneříkající random narážka na Moravcovu ruskou milenku. A Gerasim? Na to jaký byl kanec v prvních dílech má najednou ocas mezi nohama. Z ničeho nic. Abrakadabra.

Kde je nějaký charakterní a skupinový růst? To jsou postavy tak tupé? Že musí opakovat ty samé fráze? Stále ctrl+c, ctrl+v, když si nevím rady s dialogy? Zatraceně, tohle přeci nejsou žádné braky, který strojově čtou jen zaostalí čtenáři!
Proč nevidíme více hlubších dialogů, jako například na co pozemského vzpomíná Vodička, Moravcovu nostalgii týkající se nejlepšího přítele Bohdana, sakra i Kirame vypadá, že by se otevřela!
Vždyť vy přeci nejste tlačeni napsat vše rychle bez citu jako scénáristé poslední řady Game Of Thrones. Tak proč si nedat záležet?

Uf.

Kniha má pořád něco dobrodružství do sebe, například, když se najednou ocitá skupina hlavních postav rozdělená hned do pěti dvojic! Hned je to napínavé! Chválím také představení a vykreslení gyaskutů a právě jejich nejednoznačných psychosomatických rysů. Čekal jsem, že do toho autorka skočí, ale tady trpělivost měla a scenérie, kde je vidíme poprvé je tak velmi skutečná a lidská. Následuje dobrá akce i legrace v jednom, kdy popis pohybu v nulové gravitaci skvěle doplňuje atmosféru. A cením i tu první zmínku o Zemi! Sic ji pronesl zrovna Loyd, ale vnuknutí a mateřský instinkt, jak je na tom vlastně Země, je představitelný : )

Doufám, že se podíváme i zpátky na těžební planetku pro tělo Bohdana !!!!!!

Dohromady je to pro mě ale zatím nejslabší kus série. ALE KLID! Pero si bere Kotleta a hned, co si z předchozích 2 svazků promne oči a nevěřícně zamrká, se určitě pustí na honbu za surikatami, které stejně jako lidstvo bojují proti švestkám. A přivede zpátky vybombit vesmír kurva nasrané žraloky, kterým kapitán Bouchač řek do xichtu přes interkom svou prořízlou hubou hned několik neomaleností. A spinoffne vykleštěnou Agu zpátky do alfa samice rozvíjející v zákulisí vlastní plány, o kterých lidi nemají ani ponětí - jako je sjednocování armády chanů. A nabídne nám další a další storylajny, tak dobře načrtnuté a zapomenuté v jedničce.

PS: Nápaditý je deník a ilustrace na konci knížky. Poprvé něco takového vidíme v této sérii. Gyaskuty a Chany jsem si představoval podobně, ale Kulšeše? Úplně jinak. Vždyť je v jedničce Moravec ani nemohl popsat, jak byli ohavní a neforemní. A Slepic? Slepice jsem si zase představoval více tvárného (alespoň ve tváři) jako humanoida. Naopak ostatní vyjma enlilů zas vypadají přehnaně humanoidně. Ale po 3 knihách už si myslím, že každý z nás čtenářů má jistě svou vlastní zažitou představu o tom, jak rasy vypadají. Takže za mě deník Danky plusem : )

tomas0851
16.08.2022 5 z 5

Šprti a frajeři - třetí díl série Legie
Díky covidu mám prostor na čtení, tak jsem se pustil do dalšího dílu.
Opět psán Kristýnou. A opět pochvala.
Po prvním velmi svižném dílu a druhém svižném dílu přišlo zklidnění. A není to na škodu. Ba naopak.
Troufnu si styl tohoto dílu přirovnat k Městu v oblacích a Zemi v troskách.
Kapitán Bouchač s posádkou Kraksny plní první a zcela absurdní úkol od hunta. Jak jsme zvyklí, co se má posr... To se pose...
Tentokrát jsou se i témata k zamyšlení. Jsou ti zlý opravdu zlý??? Kdo se zm#dem narodil může se po záchraně života změnit?
Přečtěte si knihu a uvidíte

houston
12.07.2022 2 z 5

Je mi to moc líto, ale osobně mám s každou novou Kotletovkou čím dál intenzivnější pocit, že unavený setrvačník kreativity dobíhá a brzy se zastaví úplně. Tolik potřebný impulz čerstvé energie mu nedokázala dodat ani Kristýna Sněgoňová, která byla do akce povolána nejspíš jen čistě za účelem udržení populární značky v chodu.

Zpětně si dokonce myslím, že ze stejného důvodu vznikl nedávný Zákon genu a ještě před ním Trilogie Ve stínu ***. Franta Kotleta už prostě vystřílel všechnu munici, nedokáže si ale říct dost a tak se snaží vytěžovat jiné autory.

K téhle knížce dodám jen to, že je to prostě něco, co už bylo napsáno stokrát předtím a do čeho autoři vmíchali humor, který se jednoduše přejedl. Když si odmyslím hlášky, nezůstane vůbec nic. Jen taková mlha.

JaniisB
08.07.2022 5 z 5

Jako by to psal sám F. Kotleta

onyx84
07.07.2022 3 z 5

Možná zbytečně upovídanej díl...akce,ač opět výživná,je až na posledních cca 100 stránkách...posun v ději minimální..řekněme taková odpočinková reklama mezi druhým a čtvrtým dílem...

PastorMal13
16.06.2022 5 z 5

Honička ve staré vesmírné lodi mírumilovného vyhynulého mimozemského druhu, který nebyl úplně až tak mírumilovný, se mi dost líbila. Je krásné, jak se hlavní postavy během série mění.

stanislav0373
13.06.2022 5 z 5

U Legie se nelze nebavit, protože i když dopředu čekáte, že se něco zaručeně posere (jo, a jako vždy za to můžou Bouchač s Mrdákem), vždy je to ještě o kousek dál, víc, výš, hloubš...

Šprti a frajeři mají navíc krásný hororový, plíživý nádech s jemným humorem Červeného trpaslíka:

Prásk! Prásk! Prásk!
"Jsme tu uvěznění!" zařval Loyd. "Co budeme dělat?"
"Máme dvě možnosti. Zaútočit skutečně masivní letákovou kampaní, nebo si natisknout na trička: "Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji"!

Belanna
09.06.2022 3 z 5

Vcelku zábavná série.

lucakuca
02.06.2022 4 z 5

Jakože dobrý, ale ne zas tak jako dvojka.
Pořád čtivé, pořád zábavné, pořád nechutné. Ale...
Dietní verze po hovadských brutus zabijáckých hodech při záchraně Amandy a profesorky.

Dragonian
25.04.2022 4 z 5

Tohle bylo opravdu napínavé. Super honička a naháněcka na jedné vesmírné lodi.

Tamten
05.04.2022 3 z 5

Slabší než předchozí díly. Děj se nijak nehýbá, spousta akce, u které ale víte jak dopadne a není v ní žádné napětí ani překvapení. Vulgarismy se drží už jen proto, aby se dalo říci, že knížka je vulgární, ale ani po této stránce nevybočí z jakési unylosti.

Dandulka
04.03.2022 5 z 5

Už se moc těším na pokračování! Já prostě miluji hlášky týkající se Ostravy a okolních měst! Pro mě jako pro rodilého Ostraváka je to přímo balzám na duši.

OldaB
06.02.2022 1 z 5

Vyloženě jsem se nutil ke čtení, abych mohl navázat dalším dílem. Bez nápadu, předvídatelné, postavy hrozně plytké. Tohle se nepovedlo.