Rudý vrabčák

Rudý vrabčák https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483473/bmid_rudy-vrabcak-MOf-483473.png 4 440 79

Legie série

Vesmír je kruté místo. To poznala posádka lodi Kraksna v den, kdy Zemi obsadili mimozemšťané. I když se jí povedlo agresivní rase enlilů dostat ze spárů a uhájit si svobodu, aby si ji udržela, musela začít pracovat pro vesmírnou mafii. Teď ale kapitán Moravec, poručík Vojcechovský, technik Vodička, profesorka Krasiński, kuchař Giuseppe i tajemná Amanda dostávají příležitost se s enlily znovu utkat. Planeta tisíců světel je novým terčem jejich invaze a mafie je posílá právě tam. Ideální práce pro kapitána Bouchače a lorda Mrdáka. Tedy pokud by na planetu nemířili nejlepší špioni ze všech soupeřících civilizací a mezi nimi i ta, které se říká Rudý vrabčák... Vítejte v sérii Legie – světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

Hakate
18.11.2022 4 z 5

O poznání lepší než 2-3. Díl., Je vidět velký rozdíl v kvalitě psaní Kotleta x Kristýna. Tento díl mě bavil, nenudil, nebyl plný trapných scén a hlášek. Kristýna mi nesedí. Jelikož je další díl opět od Kotlety, dám tomu šanci a pustím se do dalšího dílu.

olga8832
09.11.2022 5 z 5

Famózní jízda a pořádná spoušť. Z počátku jsem si myslela, že to píše Kristýna, a pomocí voňavého elixíru si v knize vyřizuje účty s místními kritiky, kteří mají její přínos v sérii za slabší ;-)
No nic, není nad petragun a už hltám Agu.

Marketplace
13.10.2022 5 z 5

Po slabším a klidnějším třetím díle, přichází opět Kotleta a je tu zase pekelná jízda kapitána Bouchače a lorda Mrdáka. Legie mě prostě baví. Kniha má spád a člověk se ani chvilku nenudí. Nechybí spousta super hlášek. Už se těším na Agu.

Gerdik
10.10.2022 4 z 5

Po třetím díle jsem měl trochu obavy, ale nemuselo to být nutné. Nová planeta i rasa s její historií je velmi zajímavá. Kniha se opět perfektně čte a dostanete typického Kotletu, kterého zhltnete za jeden maximálně dva dny. Posádka Kraksny je super a hlavně zatím je dobré, že každá kniha má svůj uzavřený děj. Všechno krásně odsýpá a nemůžu si nad ničím stěžovat. Zasloužených 85%-

Cimeřan
05.10.2022 4 z 5

Příběh kapitána Bouchače, lorda Mrdáka a jejich bandy by se sice dal shrnout jedním souvětím, ale jako zábavná oddychovka Rudý vrabčák funguje skvěle. Hlášky, sice občas už mírně otřelé, stále dokážou rozchechtat. Za mne 83/100.

Johny_H.
19.09.2022 5 z 5

Zatím nejslabší díl ze série. Přesto dávám plný počet jelikož si to zaslouží snad další budou v jednodušším stylu (myšleno dějově) místy jsem se ztrácel.

tomas0851
17.08.2022 5 z 5

Rudý vrabčák - 4. Díl série Legie
Když jsem sahal po prvním dílu silně všude chválené Legie byl jsem na rozpacích. Nemám takto všude preferovaná díla moc v oblibě.
Při čtení se vystřídal ŠOK s nadšením.
Ten typ vyprávění, svižnost mi sedla. Hodně sedla. Ale říkal jsem si. Jak dají 12 knih v takovém tempu? Bude to čtenáře bavit?
Ale 3. díl přinesl zklidnění a ze zběsilé kosmické jízdy se vynořil klid a spousta myšlenek na zamyšlení.
Čtvrtý díl v té linii pokračuje.
Samozřejmě je plný akce, zvratů a šíleností jak jsme zvyklí, ale opět tu máme proud děje, který vyvolává zamyšlení.
Je pravdou, že popis špionážní paranoii je pro mne trošku zmatený, ale špióni...
I když tentokrát posádka Kraksny nezničí úplně vše na co sáhnou, je po nich spoušť obrovská. Nepodaří se jim splnit další úkol mafie a tak dostanou nový. A tady si člověk říká. Na to kapitán Moravec, který bojuje za záchranu lidstva, nemůže kyvnout. Přece nepadne na úplný morální dno....
To jestli kyvne nebo nekyvne si už zjistěte sami
A konec? Tam jsem opět prohodil.. To si dělá prd....???

Covenant
03.08.2022 5 z 5

Takže asi takhle. Zde se příčka opět zvedla a mě to neskutečně bavilo. Děj se posouvá a charaktery se prohlubují. Všechno mělo tak rychlý spád, že v této chvíli už hltám další díl, který v podstatě navazuje na tento. Chtěl bych toho napsat víc, ale všechno by byl spoiler. Co se týče obecného pohledu na děj, i když se zdá, že věci tohoto typu už jsme četli/viděli tisíckrát, Kotleta přidává prvky, které tento náhled zdatně maskuje a činí ho originálním. Především je tu, ale série Legie pro zábavu a ne pro hlubokomyslné filozofování.... i když o mimozemských "pankáčích", by se ještě dalo dlouho diskutovat. A ano. Sex a násilí, je tu opět v hojném množství. Nicméně, co se týče toho sexu, má zde své opodstatnění a není sem vpraven za každou cenu - což mi přišlo v předchozích dílech, občas jako laciné podbízení čtenáře, k udržení pozornosti. Chci tím říct, že i když to má všechny prvky béčkového braku, funguje to celé perfektně a tímto dílem jsem utvrzen, že s Legií budu až do konce, i přes slabší díly. PS: Červený trpaslík a Kouř. Laciné vykrádání hlášek, ale doprdele....prostě Kotleta ví, jak na mně

Radesan
01.08.2022 4 z 5

Skutečně vnímám tuto 12ti dílnou sérii jako knižní seriál a i když nesleduji nic na Netflixu, Amazonu a bůh ví čem ještě....... je to asi jeden z mála "seriálů", který si nenechám ujít. V každé knize je něco nového.... v každé knize se děj posouvá trochu dál a zatím pro mne děj nestagnuje.

Nejde o neustálé přebíhání a primitivní střílení v kombinaci s neustálým sexuálním mixem......ale skutečně se Kotleta začal starat i o emoce postav a hloubku děje. Postavy mají k jednání pochopitelné motivy a citelně je u nich vidět vývoj chování k sobě navzájem.

Tento díl jsem přečetl za zhruba dva dny...... takže buďto se mé tempo čtení zrychluje a nebo jsem zkrátka musel vědět, jak to dopadne!!! :D

Za mne doporučuji a směle na další díl! :)

PastorMal13
28.07.2022 4 z 5

Akce je zde mnoho, to ano. I kniha je sama o sobě čtivá, ale jaksi jsem se nemohl zbavit pocitu, že autor si vymýšlí nové aspekty, které předtím v knize nezmínil, a které bezvýchodnou situaci, kde se Mrdák s Bouchačem nachází, zachrání.
Na druhou stranu... Nic než petragun!

DaNDee
28.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Mám návrh. Možná je spolupráce při psaní té samé knihy pro spisovatele zajímavá, ale s tím jak to funguje bych spíš navrhoval, aby si alespoň rozdělili postavy, o kterých budou psát. Tzn. Sněgy by mohla pokračovat psaním např. Natašina nebo Lloydova příběhu cesty tím samým vesmírem, kde by si zároveň Kotle přivlastnil psaní pohledem hlavní party. Zůstávali by pořád v tom samém universu a čase spolu, ale každý by to prozkoumával se svou pěchotou. Co vy na to?

...Zpátky ke komentu - aneb teď se do toho opřem!

Už se prostě zřetelně projevuje nesoulad autorů.

Posloupně v téhle knížce si nejprve Kotleta, který byl 2 svazky nepřítomen, splete při potyčce s Ivanem kumary s kulšešema (jinak ale skvělej fór "pracovat pro Kulšeše Smr-Dí-Ti Zhu-By" a já se tak po knížce a půl zase zasmál!). No ale zpátky k přepisu - zjev kumarů nám stejně nikdo nepřipomene, takže tápu... Hlavně , že Lloyd je nám připomínán neustále tou samou frází, že už jí čtenář má dost...

Teď rozdám nebo strhnu nějaký body :

+ bod za čechy pod nadvládou drůbeže - jestli to někdo pochopil už v předchozím díle bez vysvětlivky Kotlety, jak to bylo míněno, tak má u mě pivo
+ bod za kulomrd, který nám btw zase připomenut nebyl takže už si na tu vymoženost pavouků ani nepamatuju
+ bod za rozvoj postavy Giussepeho a že se dovídáme něco z minulosti! Konečně - myslím že si tam Kotle neodpustil slovy kpt. Moravce drobnou narážku na Sněgoňovou a její útlum progrese charakterů postav
- bod: Moravec už se ani nezamýšlí nad svým chováním jako v jedničce, otupil - např. ve vztahu k Nataše a přesvědčení o enlilech, tam přece musí být obrovský vnitřní boj, jestli ji nezabít.
- bod ale hned jako černý puntík paradoxně za to, že i přes rýpnutí do spoluspisovatelky si taky SÁM JEDE SVOU = vynechává hlavní zápletku z minula - aneb, že:
1) Gerasim čórnul antihmotu (DOCELA VELKÝ TÉMA NEŘEKLI BYSTE SAKRAMENTSKY ?!?!?!) ,
2) ŠPRTSKÝ SUVENÝRY - Vodička má plný kapsy šprtských vychytávek, na které se těšíme - ... a nebo ne?
a 3) že LLOYD ZDRHNUL, to taky necháme bez následků / dialogu?
4) SURIKATY - A neodpustím si připomínku ohledně zapomenutých faktů ještě z první knihy, citujíc svůj komentář u Šprtů a frajerů: "Kde je honba za surikatami, které stejně jako lidstvo bojují proti švestkám? Viz původní plán Legie ještě ze Země?"
5) ŽRALOCI - "Přivede zpátky Kotleta vybombit vesmír velmi nasrané žraloky, kterým kapitán Bouchač řek do xichtu přes interkom svou prořízlou hubou hned několik neomalených slovíček?"
6) AGA? - "A spinoffne vykleštěnou Agu zpátky do alfa samice rozvíjející v zákulisí vlastní plány, o kterých lidi nemají ani ponětí - jako je sjednocování armády chanů? "
7) BOHDANŮV ODKAZ? - A ještě doplním, co takhle nabídnout sentimentální retrospektivu Bohdana, který byl pro hl. hrdinu tak důležitý a najednou - když už si na něj vzácně vzpomeneme, tak na něj vzpomínáme jen jako na bezejmenného druha...

PS: Tak a to jsem teprv pořád asi ve 3/4 knihy : D

Po dočtení nicméně musím říct, že vyústění knihy dávalo víceméně smysl a skvěle uzavřelo celý příběh. A navíc mi odpovědělo na otázky ohledně antihmoty, Agy a churitů - surikat : D (názvy mimozemských ras píšu pro sebe, protože ty málo opakované zapomínám, ... otázka pro diváky: Garkové jsou takoví ti posránci, co byli v jedničce na těžební planetce a měli v zajetí vést pavouka a 1 oddíl garků ho i přivezl nějakým vemsírným plavidlem? Odpověď kdyžtak do zprávy : D (ne, tak to jsou prý zelení sukrové ti z jedničky, tak v tom případě neví někdo jaký je tělesný rozdíl mezi garky a sukry?)

Gari89
18.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tahle série je naprostá špica, chytne za koule a nepustí až do konce (pokud vám je karové dřív neuseknou). Danka to konečně rozbalila jako polský jedi, a pořádnou akci rostočili soudruzi Moravec s Gerasimem a maestro Giuseppe na plný stopořený penisy(spoiler). Prostě nářez !! Hurá na výpravu za ještěrkou!

tygřík2
12.07.2022 5 z 5

Tentokrát to samci a samice z Kraksny rozjeli ve velkém, neboří jen sídla či vesmírné stanice, když už tak už:-))) Přehršle nápadů, jak se dostat do průšvihů a zase z nich vybruslit za pomoci předem promyšlených záchranných akcí, se valí proudem stejně jako lavina hlášek a zábavných odhalení. Je to nepřetržitá jízda a jedu s nimi hledat ztracené členky posádky... Vždycky Most! - teda pardón- Nic než petragun!

onyx84
11.07.2022 5 z 5

Prostě boží!!Nonstop akce,brutální hlášky...fakt super...

jan8470
06.07.2022 5 z 5

Vysoce subjektivní čtenářské pocity. Rudý vrabčák- Naprosto skvělý špionážní akční příběh ve stylu filmů Krycí jméno U.N.C.L.E. nebo Atomic Blonde. Jenže podle Kotlety a ve světě Legie. Fakt mě to bavilo. Navíc jsou tam vesmírní punkáči.

stanislav0373
01.07.2022 5 z 5

Hlášky, sex a petragun!

"Podle Gertrudy klesla naše šance na pět procent."
"Kápo?" otočil se na mě Gerasim.
"Chceš vycouvat?" zeptal jsem se.
"Ne, ale jestli to klesne na čtyři procenta, musíme povolat Giuseppeho," rozchechtal se vlastnímu vtipu.

Další skvělý díl posádky Kraksny, tedy vlastně Vzdorující, tentokrát obohacen o spory se Společenstvím na planetě přerostlých kobylek. Humor, akce, napětí, pár dojemných situací a spousta zábavy na tří stovkách stran, které jsem bohužel z časových důvodů nemohl dát jako jednohubku. Naštěstí si po přečtených knihách pouštím se zpožděním audioverzi, takže jsem se snad o nic neochudil a při druhém čtení si vše dostatečně vynahradím.

Belanna
22.06.2022 4 z 5

Líbilo se mi, víc se k tomu nedá říct :)

Tazz1
13.05.2022 5 z 5

"Mexický pat se změnil na Ostravskou přesilovku..."
A podobných hlášek opět hromada. Mistr se opět nezapřel. Nechci nijak snižovat paní Sněgoňovou, ale prostě Kotleta je jen jeden a jeho knihy z této série ty její o dost převyšují. Nicméně může to být jen můj pohled.
Asi nemá cenu se nijak zvláště rozepisovat, protože bych neřekl nic nového, co tady ještě nepadlo a zbytečné spoilery nedělám. Nechci nikomu brát jeho vlastní zážitek. Další díl bude asi o dobrodružství Agy v mezidobí, co se děl děj této knihy.
Takže...nic než petragun...a hurá za Agou...

Madla81
25.04.2022 5 z 5

Opět přečteno jedním dechem. A opět nás čeká kulervoucí (teda tady spíš pérarvoucí) zábava plná kultovních hlášek ze Star Wars a mého oblíbeného Červeného trpaslíka, děj osvěžují jako emzácké kakao, nečekaných zvratů je tu habakůk a dokonce je tu umně ukryto poselství. Posleství, že i když jste totálně v prdeli a někdo drží vaše mužské nádobičko v rukách a rozhazuje u toho velice ostrým nožem, tak i tak existuje nějaká naděje. Protože i slovo beznaděj má v sobě naději.
Chvíli jsem uvažovala, jestli dát jen čtyři hvězdy, protože začátek se mi zdál lehoulince pomalejší, jenže po krátkém odložení, kdy mi bylo čtení znemožněno, jsem zjistila, že nad těmi pomalejšími pasážemi, které ilustrují Moravcův vnitřní život a nastavení přemýšlím, a že se mi vlastně moc líbí i ty jemné dějepisné vsuvky. Nečekala bych, že se něco naučím ze space opery :-)
Lord Mrdák a kapitán Bouchač to tu schytávají víc a nemileji než v jakémkoliv z předchozích dílů, z polské profesorky jde občas až strach, stejně jako z Guissepeho (a ne proto, že se bojíte, že vám načurá do separátu). Poslední jmenovaný se vybarvuje kladně a já se nesmírně těším na pokračování, protože ten závěr, sákryš, ten závěr mi nedá spát!

markyticka
17.04.2022 5 z 5

Po výrazně slabším 3. dílu série mne 4. díl nadchnul a pobavil. Ze zásuvky tahám šátky aa jdu hledat klub, kde se tančí pentagun a v bandaskách prodává siraska.