Ledový drak

Ledový drak https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247548/bmid_ledovy-drak-EYD-247548.jpeg 4 493 116

Ledový drak byl stvoření opředené legendami a vzbuzující strach. Žádný člověk totiž ledového draka nikdy nezkrotil. Když přeletěl přes oblohu, zůstala po něm jen strašlivá zima a zmrzlá země. Ale Adara se ho nebála. Adara totiž byla zimní dítě, narodila se za nejkrutějšího mrazu, jaký kdo pamatoval. Už si nevzpomínala, kdy ledového draka spatřila poprvé. Připadalo jí, že byl součástí jejího života odjakživa, že ji zdálky pozoroval, jak si hraje na studeném sněhu, když už ostatní děti dávno utekly do tepla. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, jež byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě – a ledový drak, který Adaru miloval – dokázali zachránit svět před úplným zničením. Na příběhy Ledového draka, které mu vyprávěla chůva, vzpomíná i Jon Sníh při hlídce na Zdi v Písni ledu a ohně. Ledový drak George R. R. Martina, jednoho z nejrespektovanějších autorů fantasy literatury, doplněný ilustracemi Luise Royo, je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Ice Dragon , 1980

Peleus
21.08.2015 4 z 5

Nádherné kresby Luise Royo tvoří nedílnou součást pohádky o přátelství malé dívenky a draka dělené na kapitoly pro lepší přehled mladších čtenářů. Kdo by však věřil, že se jedná o skutečnou pohádku na dobrou noc, bez střípku bolesti a smutku, mýlil by se. Tohle není Martinův styl. Přesto ani smrt blízkých a krutá nespravedlnost světa dospělých není podána samoúčelně. Autor si neklade za cíl šokovat.

P.S. Máte-li chuť na příběh, který velmi pravděpodobně mohla vyprávět stará chůva dětem Eddarda Starka během studených zimních večerů, račte dál!

Pozn. - Moje verze knihy:
Nakladatelství Argo, 2015
Ilustrace Luis Royo
Překlad Lenka Němečková

makke
28.07.2015 5 z 5

První slovo, které mě po dočtení této knihy napadlo, bylo: "jednohubka", taková malá příjemná knižní ... Je vidět, že Martin je skvělý "kuchař" protože zvládá jak "syté" knihy namíchané z mnoha ingrediencí, tak i oddechovky pro lepší chuť.

Kopta
14.07.2015 4 z 5

Skoro ani nevěřím, že ten chlípník Martin umí napsat i něco takového. Pohádka. Vysloveně dětská knížka pro děti, od člověka, kterému nedělá problém na stará kolena psát o ženském přirození a mnoha dalších. Tahle kniha je prostě nenáročná, v celku krátká, ale hlavně průměrná. Dřív než si na postavy zvyknete, tak už je konec a ani extra pointa v tom není. Ale v onom novém vydání jsou ilustrace přímo přenádherné.

Lilithen
07.07.2015 5 z 5

Nádherná melodramatická pohádka doplněná krásnými kresbami. Nedokázala jsem si představit, jak bude vypadat příběh pro děti v podání G. R. R. Martina, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Poté, co jsem si knihu přečetla sama, chystám se předčítat ji synovi. :-)

kočičí anus
14.06.2015 5 z 5

Čekal jsem nenáročnou pohádku a tu jsem taky dostal. Nevím jestli pár místních zklamaných intelektuálních hnidopichů čekalo vybuchující hrady, megalomanské bitvy a tisíc stran kulervoucně poutavého textu, ale pokud bych to bral podobně, tak by mě třeba mohlo vadit, že v Kafkově Zámku hlavní hrdina nevykosil zámek kulometem, ve Star Wars se furt lítá do vesmíru a nebo, že ve Hře o trůny se furt řežou rytíři a jsou tam draci - "Pff, a JÁ čekal, že to bude jiný." Tak si to jinak napište! :D Ale jen můj názor. Mír.

kacucna
08.06.2015

Adara mě zklamala doufala jsem , že nemá tak zmrzlé city.

Esk
01.06.2015 2 z 5

Po dalších jeho knihách mírné zklamání. Ano, nejsem dítě, takže možná se to dětem bude líbit. Nějakým to dám. Ale pro děti v té knize vidím zbytečně moc smrti a smutku. Pro mě v knize pouze nádherné ilustrace. Tak jako byla chladná Adara, tak nechal i její příběh chladný mně :/

notburga
17.05.2015 4 z 5

Krásná kniha. Mohla by být trochu delší a v některých situacích méně podrobná...

Kexina
23.01.2015 5 z 5

George R. R. Martin i v této povídkové knížce dokázal, že je brilantní vypravěč, který dokáže čtenáře zcela a bez zrnka pochybností vtáhnout do děje. Díky svému malému obsahu je sice kniha zpestřením jediného večera, ale přesto je čtenářským zážitkem a v mé knihovně po právu zaujme čestné místo. Jen bych si dovolila lehce zapochybovat, že je kniha určená dětem. Jsem zastánce spíše "pohádkových" příběhů pro děti a Ledový drak je (byť založen na světě ryze fantaskním) snad až příliš realistický.

borknagar
08.01.2015 3 z 5

Krátká pohádka pro děti, která zase až takovou pohádkou pro děti není. Velké plus jsou hezké ilustrace. Ale znám lepší pohádky/nepohádky, tady to vidím na průměr :)

gogo
09.02.2014 5 z 5

Velmi velmi příjemná pohádková povídka určená rozhodně nejen pro nejmenší! Milý a sympatický příběh, spousta narážek, které byly později rozvinuty v Písni ledu a ohně také potěší. Ledový drak je rozhodně dílo, které lze doporučit Martinovi k rozšíření na poněkud rozsáhlejší dílo. České vydání je doplněno krásnými ilustracemi, které výborně doplňují děj. Ledový drak je jednohubka, která rozhodně stojí za to!

narcisonanis
03.12.2013 5 z 5

G.R.R. Martina znám především jako autora povedené fantasy ságy Píseň ohně a ledu. Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl o jeho další tvorbě, kór to, že píše i pro děti, respektive že je například kniha Ledový drak určena menším čtenářům. Martinův styl mi zkrátka s dětskou četbou nešel dohromady. A skutečně - nemůžu se ztotožnit s těmi názory, že je to "jen" pohádka pro děti. Je to sice fantasy pohádkový příběh, ale má rozhodně co nabídnout dospělým. Možná i více než dětem :) Závěrem jednou větou... je to krásný a dojemný příběh o přátelství a sebeobětování.

Yanna0
01.11.2013 3 z 5

Čekala jsem od knihy poutavější příběh. Také mi bylo nepříjemné zbytečné popisování umírajících postav... Ilustrace jsou ale jinak hezké.

estelina2300
26.10.2013 5 z 5

Hezká knížka pro menší děti.

Walkyrka
24.09.2013 5 z 5

Koupili jsme ji naší dcerce a měla úspěch. Je to pohádka a pro pohádky platí, že názory dospělého jsou úplně mimo mísu.

Erybka
06.03.2013 5 z 5

Tuto knížku jsem četla jako menší a i přes to, že je krátka se mi líbila.
Je to knížka jen na chvíli.