Lady Susan

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21422/lady-susan-21422.jpg 3.6194
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Daranus

Lady Susan (1794)

Počet stran:128
Jazyk vydání:český
Překlad:Tomáš Tulinger
Autor obálky:Martin Šusta
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-86983-72-1

Kniha Lady Susan

Han-nah

Tato kniha mě zaujala svým podáním formou dopisů, ze kterých se odvíjí děj, láska milenecká i mateřská, intriky a to vše formou písemného slova. Dnes toto již lidem schází. Je škoda, že i intimní komunikace nebo rozchody se řeší formou SMS.

Peti
28.12.2017

Krásné dílo, čtivé. V dopisech se nám odkrývají intriky hlavní hrdinky a to, jak vnímá danou situaci okolí. Bylo mi líto dcerky, takovou matku mít, no žádný med.

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Jako milovnice Jane Austenové jsem si konečně přečetla i Lady Susan. Troch překvapení hned z počátku knihy, kdy jsem se nějak nemohla do čtení přenést. Něco chybělo, ale neumím říct co, možná styl, kterým je kniha psaná. Každopádně do knihy jsem se dostala a překvapila mě autorka originalitou. Hrdinka se mě zalíbila, jelikož byla naprosto odlišná než hrdinky v jiných románech. Forma dopisů vykresluje život i zápletky koketní Susan. Austenová byla neobvykle nadaná spisovatelka, což je vidět v každém díle na tehdejší dobu, bomba.

MinaHawke
27.03.2017

Velmi příjemná kniha.

kikush
17.11.2016

Tato kniha mne zase utvrdila v tom, jak skvělá autorka Jane je.

HanKasp
05.08.2016

Kniha se neřadí k těm nejlepším z děl Jane Austenové, ale zaujme určitou hravostí. Kdo četl její Láska a přátelství a jiné prózy přistupuje ke knize s jistou shovívavostí a spíše se baví nad situacemi. Závěr knihy nabral rychlého konce, jako kdyby Jane už neměla chuť dopsat knihu, ale jen ji nějak dokončit. Nicméně určitý závěr má.

Jedná se o lehké letní čtení na nějakou tu hodinu. Doporučuji.

LimedkaMikki
11.07.2016

Zpočátku jsem sice měla trochu problém se začíst, ale pak to šlo ráz na ráz. Je to mé druhé setkání se známou britskou autorkou románů a jistě ne poslední. Dílo bylo velmi dobře napsané a dopisy tomu dodaly lepší nádech. Konec by si zasloužil trochu vetší prostor, než mu Jane dala.

SBH
27.06.2016

Výtečně napsaná raná práce oblíbené autorky. Charaktery postav jsou vykresleny stejně dokonale jako v nejslavnějších románech. Na stránce 67 jsem Lady Susan z duše nenáviděla. Hlavní hrdinka je možná svobodomyslná a inteligentní, ale ve vrcholné míře sobecká, bezcitná a krutá. Překladatel Snětivý, autor předmluvy, eufemicky hovoří o tom, že dcera Frederica musí vystoupit ze stínu krásné a úspěšné matky. My, ženy kosmického věku nazýváme věci pravým jménem - F. by měla co nejrychleji uprchnout od těžké šikany a psychického teroru.
Hvězda dolů za uspěchaný závěr, který je pro Austenovou bohužel typický.