Lady Susan

Lady Susan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21422/mid_lady-susan-9EH-21422.jpg 4 308 48

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Daranus

Lady Susan , 1794

jaja10
13.08.2015 5 z 5

Musím říct, že se mi kniha četla moc dobře, možná i proto, že jsem si tak zkrátila jeden den v práci. Knihy psané formou dopisů mám moc ráda, jen mě mrzelo, že kniha byla poměrně krátká. A Reginald byl pěkný ťululum a lady Susan pěkná mrcha, ale jinak se to četlo dobře....

carolinek96
15.03.2015 5 z 5

Přečteno za jeden večer, naprosto odlišné dílo autorky, ale líbilo se mi ;-) Lady Susan byla pěkná potvora :-)

TheCiko5
10.02.2015 3 z 5

Příjemná odpočinková netěžká knížka, jejíž děj jsem si sice musel trochu domýšlet a představovat, nicméně na literaturu z roku 1805 se jedná o výjimečně vyspělý text. Zpočátku jsem neustále musel listovat dopředu na graficky znázorněný rodokmen obou rodin, zvláště, když se syn jmenuje stejně jako otec. Po pár dopisech jsem se ale do toho trochu vpravil a pokoušel jsem se i rozeznat drobné stylistické změny v jednotlivých "rukopisech".
Škoda jen, že autorka si nemohla pomoct a na úplný konec doložila několikastránkové vyprávění (nikoliv dopis) děje, který následoval po ukončení korespondence. Dle mého by šel nahradit např. dopisem někoho cizího... Proč se autorka nedržela formátu "dopisový román"? To se asi nikdy nedozvíme...

adorjas
19.10.2014 5 z 5

Menej známe dielko slečny Austenovej. Ale bavilo ma to hodne, a za zhruba hodinku, máte knižôčku aj dočítanú. Čo ma ale teda poriadne prekvapilo, bola hlavná postava Lady Susan, pretože nie som navyknutá, aby Austenová zvolila za hlavné postavy takéto intrigánky a kokety. Ku koncu som čakala pre ňu aj väčší trest, ale myslím, že svoj spôsob života nezmenila, a naďalej koketovala s chlapmi.
Mimochodom, novela formou listov bola svieža a čítalo sa to jedna báseň. Odporúčam každému, kto ide do kolien z tohto zdvorilého, zastarelého jazyka :)

Sisi11
15.09.2013 5 z 5

Pomluvy a intriky se nevyhnou téměř žádným rodinným vztahům, o to více těm méně vřelým. Špitání a pikle v rámci této veliké rodiny jsou místy i zábavné. Myslím, že kniha není tak slabou jak je o ní tvrzeno. Na můj vkus velmi hezky čtivá, hned po 5ti dopisech jste vtaženi do celého dění a je to jako byste si tajně četli cizí korespondenci a dověděli se vše naprosto nečestně a za zády všech. Kniha mne velmi bavila, je to pohodové čtení na jeden večer.

tygrilady
20.01.2013 3 z 5

Rozdodně slabší kniha,psaná formou dopisů....jinak knihy této autorky mám velice ráda

sabulicka
03.04.2012 5 z 5

Další román od JA zaměřující se na lásku. Hlavní představitelka je narozdíl od ostatních hlavních hrdinů JA starší a je taková intrikářka a dá se říct i frejířka. Samotný román byl napsaný v podobě dopisů a díky tomu se děj četl rychleji a nemohli jste knihu kvůli tomu zavřít, jen aby jste se dozvěděli, co bude v dalším dopise, a jak se děj vyvine. musím říct, že konec mne velmi překvapil a ač to sama nedělám, knihu jsem dočetla s otevřenou pusou.

aychend
08.08.2011 3 z 5

Zajímavá kniha co do srovnání s dalšími od Austenové. V porovnání s jinými romány v dopisové formě (Nebezpečné známosti atd.) je ale docela nevýrazná. :-(