Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482257/bmid_kytice-Hgv-482257.jpeg 4 9186 991

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 skladeb inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů. Kytice obsahuje 13 básní: Kytice / Poklad / Svatební košile / Polednice / Zlatý kolovrat / Štědrý den / Holoubek / Záhořovo lože / Vodník / Vrba / Lilie / Dceřina kletba / Věštkyně... celý text

Angie91
19.10.2015 4 z 5

Povinná školní četba a to je hrozná škoda, protože spousta žáčků prostě "musí" a pak jsou jim tyto nádherné verše protivné. Já sem se ke Kytici vrátila později a byla jsem mile překvapena. Erben skrývá poučení za temné až hororové příběhy a tím si, myslím, získal hodně čtenářů.

Marbo
18.10.2015 5 z 5

Nerad píšu kometář ke knize kterou nemám v živé paměti. Učiním výjimku. Byl jsem ještě kluk, večery u pratetety a na dobrou noc Kytice. Nezmohl jsem se než na slůvka ještě, ještě...Těch nočních můr, těch probdělých nocí...a přece, zas a znovu, ještě, ještě !

petra_dost
13.10.2015 5 z 5

Tato sbírka je klasika, kterou by měl každý přečíst.
Co víc k tomu říct? Karel Jaromír Erben tímto dílem naši literaturu velmi obohatil.

Domuly
19.09.2015 5 z 5

Kytice je národní klenot a ač poezii nevyhledávám, tak Erbenovy básně miluji. Nejlepší je pro mě Svatební košile, když jsem ji četla poprvé, tak jsem se opravdu bála. Erben umí nádherně vykreslit atmosféru příběhu. Zaujalo mě, že všechny básně obsahují vinu a následný trest.

nika124
17.09.2015

Nejlepší česká básnická sbírka.

Půca4
13.09.2015 5 z 5

Je to jedna z těch knih, kterou můžu číst znovu a znovu!

warca
13.09.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější básnická sbírka :D

juli2
01.09.2015 5 z 5

výborná kniha, četla jsem ji v rámci povinné četby 2x. Nejvíce se mi líbila svatební košile a zlatý kolovrat (ten je extra morbidní :-))

Lukinator
01.09.2015

Kniha je dobrá a i trochu děsivá né tolik jako film např. Vodník, Polednice a Svatební košile jinak všechny 4 balady byli dobrý

Alpasstyle
28.08.2015 5 z 5

Skvělé jednoduché, veršované balady, jaké jsem kdy četla. Dílo není vůbec složité na čtení. Porozuměla jsem všemu, aniž bych nad tím musela dlouho bádat. Určitě ji doporučuji přečíst všem.

Indysa
26.08.2015 4 z 5

Básně, které znají snad všichni. Povinná četba na základních i středních školách a příběhy, tak známé, až je to zázrak. I takto se dá hovořit o Kytici. Upřímně, nemám ráda básně, ale Kytice jsou příběhy, které se líbí dokonce i mně, takže určitě ji doporučuji, vlastně by jí měl mít přečtený každý člověk, který se považuje za vzdělaného.

zuzana13
16.08.2015 5 z 5

Krásná kniha. Ve škole jsme si jí museli učit nazpaměť.
Líbí se mi kniha i film. Doporučuji.

Ronnie68
09.08.2015 4 z 5

je to literární klasika české literatury, kterou by si měl jednou přečíst každý... Já jsem ji četla dvakrát jako povinnou četbu ...

iv.86
28.07.2015 5 z 5

Kytice mě nadchla už v dětství. Ta temná a až hororová atmosféra mě pohltila. Tohle je úžasné dílo. Musím ale říct, že i film byl pro mě příjemné překvapení...

Caporegime
24.07.2015 5 z 5

Absolutní klenot naší literatury !!!

Angel_Castiel
16.07.2015 5 z 5

Kytici mám rád od mala, jsem rád, že si Erben dal tu práci a posbíral ji. Z básní jsem vždy cítil silnou atmosféru a konkrétně třeba Vodník na mě opravdu zapůsobil (do té doby jsem znal vodníky pouze jako sympatické kreslené postavičky, které na dně rybníka kouří dýmku a jezdí na sumcích). Musím přiznat, že vzhledem k mé náklonnosti ke hřbitovům mi byl vždy velmi sympatický mrtvý voják ze Svatební košile:

„Ach pro Boha! tu kostel snad?“
,To není kostel, to je hrad.´

„Ten hřbitov – a těch křížů řad?“
,To nejsou kříže, to můj sad.´

Krásné :)

hancass
12.07.2015 5 z 5

Jsem nadšená a překvapená. Jak já nesnášela povinnou četbu a teď po letech přišlo prozření... Erben je úžasný! Tak moderní a děsivý, že mě četba uchvátila. Je to spíše sbírka hororů ve formě poezie, nadčasová a světového formátu. Český E.A.Poe. Jen ty názvy básní: Věštkyně, Dceřina kletba, Vodník, Záhořovo lože, Polednice, Svatební košile....atd. Když čtu jeho krásné verše, jsem ráda, že jsem se narodila právě tady, v této skvělé zemi s velkolepou historií i mýty.
Malá ukázka ze Svatební košile: "Pěkná noc, jasná - v tu chvíli vstávají mrtví ze hrobů, a nežli zvíš, jsou tobě blíž - má milá, nic se nebojíš?"
Abych pak neměla děsivé noční můry.... Prostě stále živý klenot, klasika.

lucie.8
11.07.2015 5 z 5

Ač na poezii moc nejsem, tato malá knížečka mě nadchla.

Pedros
24.06.2015 4 z 5

Klasická povinná četba, která patří k těm lépe se čtoucím :)

lushi
19.06.2015

Klasika, společně s filmových zpracováním skvělý kulturní požitek. Věřím, že každý čtenář si ve sbírce najde příběh, který se mu zalíbí.