Kvítek karmínový a bílý

Kvítek karmínový a bílý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235607/bmid_kvitek-karminovy-a-bily-iuf-235607.png 4 828 278

„Jistěže můj syn chodí za děvkami – kdyby nechodil, měl bych strach o jeho zdraví,“ prohlásil kdysi Charles Dickens. A není se čemu divit, ve viktoriánském Londýně připadala jedna prostitutka na dvanáct dospělých mužů. Jak se asi takovým ženám žilo, vylíčil Michel Faber v románu Kvítek karmínový a bílý, a to mnohem otevřeněji a upřímněji, než by to mohl udělat zmíněný Dickens. Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se „napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec“. A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti… Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se „v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě“. Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Argo

The Crimson Petal and the White , 2002

markéta23
05.05.2015 5 z 5

tak to bylo něco, tak skvěle napsanou knihu jsem dlouho nečetla.

misacaj
30.04.2015 5 z 5

Nemohla jsem se začíst, ale nelituji, že jsem dočetla. Kniha je čtivá, ten konec by mohl být trošku jasnější, ale určitě doporučuji.

johannis
28.04.2015

Po přečtení knihy jsem měla ještě dlouho příjemný pocit z právě prožitého. Samotné prostředí nejnižší sociální vrstvy v první polovině 19.stol je velmi strhující a použité vulgarismy celou atmosféru jen podtrhují. Na samém začátku, když se čtenář teprve orientuje, Vás osloví Kniha a pomalu vtáhne do děje, do kterého se ponoříte a vyskočíte až na konci. Ten byl pro mě ovšem nemilým překvapením :) nicméně zjištění, že za měsíc vyjde pokračování, mě potěšilo.
Uvažování a reakce Sugar by mi odpovídali spíše u starší a zralé, životem zkušené ženy, nikoliv teprve 18ti leté slečny. Příběh je o to silnější, čím si člověk uvědomuje velmi tvrdé a zvrhlé výchovné metody její matky.
Kniha se mi celkově moc líbila a zanechala silný dojem.

danipos
26.04.2015 5 z 5

Dokonale mně to vtáhlo do děje, začetla jsem se a nemohla přestat, skvělý čtenářský zážitek ... přesto bych ráda věděla, jak dopadly Sofie a Sugar, ten otevřený konec je jediná maličká vada na kráse.

debe
26.04.2015 5 z 5

Úžasná kniha, skvělý překlad, dle mého by klidně mohla pokračovat :-)

Lori_S
25.04.2015 2 z 5

Jsem na straně 729 a už mě to fakt nebaví. Nic se tam pořádně neděje a pokud ano, celkem rychle to zabije další text. Nemůžu říct, že se jedná o slovní vatu, naopak popisy všeho možného jsou svým způsobem zajímavé, ale je jich zkrátka moc. Charaktery postav jsou jasné prakticky od začátku a kdyby se alespoň tomu přizdisráčovi Williamovi něco stalo, třeba by je někdo načapal a zostudil, mohlo to přispět k lepšímu hodnocení. Takto to není nic jiného než stovky stran nudy.

bareva
21.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Při čtení jsem si uvědomila, že jsem před pár lety viděla seriál natočený na motivy této knihy. Takže jsem z knížky měla dvojnásobnou radost (a k tomu ještě to věnování na začátku). :) Chvílemi se mi zdálo, že tu levanduli i cítím. Jen by mě zajímalo, jak Sugar se Sofií nakonec dopadly.

Baiba
13.04.2015 5 z 5

Téměř fyzický zážitek. Autor nelítostně útočí na naše smysly, tentokrát hlavně na čichové, vždyť téměř z každé stránky se na nás line nějaký puch, ať už libý či nelibý. Tenhle ponor do viktoriánské Anglie byl někdy až nepříjemně intenzivní, a přestože mu mnozí vyčítají vulgaritu, pro mě se Faber vždy zastavil před těmi "posledními dveřmi". Lehkost, s jakou autor podává své jistě zdlouhavě nastudované reálie, je obdivuhodná, ani na okamžik nenudí, neotravuje popisy, v jeho podání je vše živé, plastické, ať už se jedná o ty nejpříšernější stoky nebo o snobskou návštěvu opery. Zároveň se mu podařilo vybalancovat formu s obsahem, takže se v tom širokém toku vyprávění neztratily osudy jednotlivých postav a já jsem mohla až do konce fandit Sugar, ať vyhraje nad svým osudem. Jen škoda, že na tom samolibém panákovi Williamovi nestihla uskutečnit žádnou ze svých literárních představ :)

Arnolfini
10.04.2015 5 z 5

V Londýně roku 1875 si ještě Jack Rozparovač cvrnká kuličky. Je to páchnoucí špinavé město, v němž na 12 dospělých mužů připadá jedna kurva, pardon, placená sexuální společnice. A tak je jen otázkou času, kdy se dědic kosmetické firmy dočte v lehce skandálním průvodci Další spanilé jízdy po Londýně o nebývalých kvalitách mladičké rusovlasé prostitutky a vyhledá její služby… Jestli od tlustého románu s názvem Kvítek karmínový a bílý čekáte Padesát odstínů šedi ve viktoriánském kabátku, budete zklamáni. Romantické duše rovněž, žádná Pretty Woman v korzetech se nekoná. Všichni ostatní čtenáři se zhluboka nadechnou, protože londýnská Skořepka nevoní po fialkách, a ponoří se do barvitého světa britské společnosti mezi usoplené fracky a udřené švadleny, nahlédnou do deníků dívek s rodokmenem, vyrůstajících v internátních školách a čekajících na vhodnou partii, seznámí se s emancipovanými vdovami a ratolestmi z vyšší třídy odloženými v dětských pokojích. Michel Faber vám to naservíruje do nejmenších podrobností, ovšem s neuvěřitelnou lehkostí, od snídaně přes donášku pošty (sedmkrát denně!) až po oblékání do večerní róby a osobní hygienu. Budete fandit sečtělé dívce Sugar, která chce uniknout z hampejzu, nebo naivní manželce Williama Rackhama, jež ani netuší, proč každých osmadvacet dní krvácí. Román Kvítek karmínový a bílý vyšel v sytém překladu Viktora Janiše a výtečné grafické úpravě Pavla Růta a těch 7,5 cm, které mu budete muset vyčlenit v knihovně, za to dozajista stojí.

Hella
05.04.2015 3 z 5

Moje pocity z právě dočteného příběhu jsou naprosto rozporuplné - momentálně opravdu nejsem schopna říct, jestli se mi kniha spíš líbila, nebo spíš nelíbila. Dočetla jsem ji však víceméně jen ze setrvačnosti, chvílemi jsem se přistihovala při tom, že dlouhé popisné pasáže či citace deníku nebo básní přeskakuji. Nepochybně to byl skvělý překlad, ale přesto na můj vkus byla kniha o pár set stran delší, než by jí prospělo. A mmch, nikterak se nerozčiluju, že nevím, jak to vlastně dopadlo... za mě žádné další rozuzlení vskutku netřeba.

gladya
28.03.2015 5 z 5

Konečně dočteno, četlo se mi to dobře, ale bohužel jsem měla na čtení málo času. Hodnocení je jednoznačné Líbilo se mi to. Ovšem otázka je jako moc vlastně se mi to líbilo? Poprvé v životě jsem litovala, že jsem znala hodnocení a názory na knížku dřív než jsem ji přečetla. Poprvé si nejsem jistá, jestli je můj názor nezaujatý a neovlivněný.

A k hodnocení. Je to určitě dobrá knížka, jen nevím jestli tak skvělá, jak jsem možná čekala. Příběh sám osobě není nijak výjimečný, zajímavá je hlavně forma, způsob vyprávění, nebo třeba to, že jsou někdy detailněji popisovány "obsahy nočníků" než okolnosti smrti některých postav. A postavy vůbec jsou zajímavě pojaté, typologie lidí z viktoriánské Anglie je dobrá až skvělá, v některých případech možná jsou typové charakteristiky až přehnaně zdůrazněné. Otevřený konec také není žádná novinka, ale zase jde o formu. To vše děla Kvítek Kvítkem. Tím vším Kvítek vysoce převyšuje běžný průměr. Takže tak 95 % , dávám nakonec 5 hvězdiček.

vnimat_Krasu
19.03.2015 5 z 5

Viktoriánskej Londýn, pach poševního sekretu, starý hadry, tuny mejkapu, obyčejná romance a tak MODERNÍ literatura. Kouzlo Kvítku se vlastně nedá pořádně vysvětlit. Jde v podstatě o cajdák, tu sprostý, tu něžný, bez zásadních zvratů a překvapení. Faber je ovšem klávesnicový génius a zemitější konkurenci pro Jane Austen sepsal tak, že skoro až cítíte všechnu tu levanduli, mýdlo, exkrementy na podrážce a levné parfémy. Kvítek zkrátka strhne. Kapitoly dávkuje jako špičkový televizní seriál, sem tam decentně pomrkává na čtenáře a v závěru mu uštědří mlaskavý políček. A vy budete chtít číst dál. A to je pro paní Knížku vůbec ta nejlepší možná vizitka.

Lenka.Vílka
17.03.2015 3 z 5

Sotva jsem docetla. Nevadi mi tluste knihy, to teda ne, ale tahle podle meho mohla mit o dve ste stran mene. Jinak to bylo napsane dobre, ale kniha se nezaradi mezi kousky, ktere prectu znovu.

Petra28
14.03.2015 3 z 5

Dočteno. Po pravdě před týdnem bych neřekla, že tohle napíšu. Do poloviny knížky jsem se prala s tím jestli pokračovat, nebo odložit. Nakonec jsem se přehoupla přes půlku a já si začala tipovat jak příběh dopadne. To byl především důvod, proč jsem vydržela a dočetla.
Na mě to bylo příliš rozvláčné.

hancass
09.03.2015 5 z 5

Jednoznačně jedna z mých nejlepších knih, které jsem poslední roky četla. Trochu rozsáhlá, pardon vlastně krátká, protože jsem ji hltala jedním dechem. Skvělý překlad.

sioux
07.03.2015 3 z 5

Uff, tak mi kolem stránky 300 došly síly. Už prostě nemohu dál a Kvítek mě udolal svou nudou.
Ze začátku se mi to docela líbilo, dobré zachycení doby, atraktivní téma, netradiční styl, hezký jazyk, odvaha k naturalistickým scénám, schopnost zachytit myšlenky a touhy, se kterými se jiným neodvážíme svěřit.
Jenže 300 stránek mi na to stačilo, ale když tam není napětí a čtivost, tak vše výše uvedené se vyčerpá.
Na jedno pozitivum ale dlouho nezapomenu. Protože rád čtu vleže, držet tuhle 900 stránkovou činku s pevnou vazbou nad hlavou je víc než se trápit v posilovně. Rozhodně nedoporučuji těm, kteří čtou v obdobné poloze a stane se jim, že při čtení usnou. Což při jakékoliv absenci napětí docela hrozí.
Howgh.

Petrush.kaa
20.02.2015 5 z 5

Nikdy jsem moc v knihách nevnímala, jak moc je důležitý překlad - vždy jsem obdivovala nebo zatracovala autora. Až u Kvítku mi došlo, jak je důležitá práce překladatele, který může postavit knihu o třídu výše. A nebo ji zatratit. V tomto případě došlo k první variantě a PAN překladatel odvedl geniální práci (díky Viktore).
K samotné knize mohu říct jen to, že mi bude Suger moc chybět. A William. A Sofie. A Emmelína, A Henry. A Agnes.. Ačkoli má Kvítek více než 900 stránek a já ho četla dva měsíce, tak ho stále nemám dost a vím, že najít knihu, která mě podobně zasáhne, bude velmi těžké.

Disease
20.02.2015 5 z 5

Plný počet hlavně za formu, obsahově je to "jen" klasický viktoriánský román. Ostatně mi trochu připadá, že u současných autorů se stalo tak trochu módou mít v bibliografii alespoň jeden historický román. Ohledně konce jsem zklamán nebyl, kdo už něco od Fabera četl, ví, že to takto rád dělá.

Hellou
18.02.2015 1 z 5

Knihu jsem nedočetla, to se přiznám. Nebavila mě, nevtáhla mě do děje a hrozně mě rušila vypravěčka, takže sem se ani nedostala dál. A něco mi přišlo fakt hnusný, ale ne tak, že to k příběhu patří. Tohle mi přišlo hnusný tím způsobem, aby to tam bylo...

Anibag
16.02.2015 5 z 5

Škoda, že ji mám přečtenou. Úžasný zážitek. Všem doporučuji!