Kupec benátský

Kupec benátský https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343133/mid_kupec-benatsky-sDC-343133.jpeg 4 670 87

Benátky, 16. století. Mladý kupec Bassanio prohýřil veškerý svůj majetek a jeho jedinou nadějí, jak se dostat ze složité životní situace, je uzavřít sňatek s bohatou a krásnou Porcií. Na to, aby se mohl ucházet o její ruku, potřebuje ovšem peníze. Jeho přítel, vážený kupec Antonio, se za něj zaručí u starého lichváře Shylocka a patřičný obnos pro Bassania získá. Sám se tím ovšem dostane do velkých obtíží, když nemůže půjčku včas vrátit. Lakotný a zlý Shylock totiž důsledně trvá na dodržení podmínek smlouvy a cena, kterou mu má Antonio zaplatit, je skutečně bolestná… Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Něco za něco, Dobrý konec všechno spraví, Dva vznešení příbuzní.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , ELK - Evropský literární klub , Knižní klub

The Merchant of Venice , 1599

MilanCFC
11.10.2019 5 z 5

Slušná právničina a vykličkování od trestu! Ani nevím, komu jsem vlastně fandil, jak mě to strhlo. Vynikající drama s dost zajímavou myšlenkou "souboje" touhy po pomstě vs. rozumu či finančního zisku.

Civil3324
07.09.2019 5 z 5

Zbožňuji Kupce benátského. Samozřejmě, nejlepší postavou je Shylock, kterému jsem fandil od začátku až do konce. Zbožňuji totiž "záporáky" s úmysly, které jsou absolutně pochopitelné! Vedle Hamleta je Kupec nejlepší Shakespearovo dílo.

andrii24
18.07.2019

Geniální duch shakespearovský posadil na křeslo charakter mýtů morálky, věrnosti, slabošství. Svět opentlen ctnostmi a neřestmi. Vnějším pozlátkem, kočičím zlatem. Zlomen bídným "altruismem." Tone v pýše, která nabízí svou oprýskanou zář. V kápi pravdy jen převlečený tmář. Je "hoden" takové hany, takového pokoření? V srdci hoří marnivost a zášť, rozsudek obepnul prohnanou duši jako plášť. Jak potrestán a potupen člověk, prost dobrých mravů, pln žárlivosti, hamižnosti, lidských slabin? Stojí mezi všemi opodál, sám osamocen, bez majetku - smutným vladařem žebráků mezi mlýnskými koly, tragédem, marným přeludem. Kdo z přihlížejících oplakávat bude jeho pád?

hana.hanigerova
06.07.2019 5 z 5

Skvělé dílo - jako ostatně vše od Shakespeara! Toto jsem však četla s napětím, protože vzhledem k úmluvě, kterou mezi sebou Antonio se Shylockem uzavřou, jsem se opravdu bála, jak to dopadne. Moc se mi líbí, jak zde vezmou ženy události do svých rukou, to mě opravdu velmi potěšilo. Celkově je to milé, vtipné, velmi nadčasové a (pozor, možný spoiler) na konci mi spadne kámen ze srdce :-)

Andrée
22.04.2019 4 z 5

Krásné drama, šalamounské rozuzlení. Čtení mě moc bavilo.

VladiKlaisner
09.04.2019 4 z 5

Vtipné drama s dobrým koncem. Shakespeare patří díky své nadčasovosti k mým oblíbeným.

Jako všechny jiné city pryč se dějí,
pochybnost, propadání beznaději,
zelenooká žárlivost a chvění!

SSTknihy
07.11.2018 5 z 5

Je to zábavné, nadčasové, vtipné, poučné, krásně napsané, čtivé – prostě Shakespeare. Chválit jeho dílo je stejné jako nosit ony pověstné sovy do Athén. A ještě máme štěstí na skvělé překlady, myslím, že i díky nim mohou tohoto génia objevovat další a další generace.

rarášek
10.09.2018 5 z 5

Opět drama od Shakespeara, které jsem si užila, hlavně ty části s třemi truhlami. Já už se snad ani nesnažím ty postavy vypsané na začátku zapamatovat, prostě se už nějak v ději zorientuju. :D Tato komedie ukončila moji sbírku 11 shakesperových dramat z Levných knih a konečně mám sestavené jeho celé příjmení. Ale moc jsem si to sbírání a čtení užila. :D

Verrrunka
02.03.2018 4 z 5

Jak už jsem u Shakespeara zvyklá, trochu mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách, takže jsem často musela koukat na seznam postav. Ale jinak opět super dílo, myslím, že by mohlo být ve školách víc propagované, určitě je jednodušší než např. Hamlet, takže by mohlo zaujmout více studentů. A moje neinformovanost mě uvedla v omyl, kdy jsem si myslela, že jde o krutou tragédii a ona je to nakonec docela vtipná komedie.

Damato
12.02.2018 5 z 5

Co dodat k Shakespearovi a jeho knihám? Snad jen to, že jsem četla ve vlaku směrem do práce a málem přejela stanici, prostě je to čtení, kdy se začtete a najednou jste v jiném levelu- žádný spěch do práce, najednou jste jinde než v pondělním natřískaném vlaku plném otrávených lidí, kteří se mračí a nadávají na poměry, na počasí, na to že je pondělí....ocitnete se v jiném světě, sice taky takovém záludném, ale přeci vy víte, že je to JEN JAKO, blbý je, že po procitnutí v tom našem století se vlastně musíte dlouho ujišťovat, že fakt je to teď lepší. Ale opravdu je?

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Pro mě osobně dost možná nejoblíbenější Shakespearova hra, která si mě opravdu dokázala získat. A to hlavně proto, že nekončí tím pro onoho dramatika tolik typickým koncem, kde všichni či většina hlavních hrdinů zemře. Tady tomu tak nicméně není, a mě to nesmírně bavilo. Velmi mě také zaujalo filmové zpracování s Al Pacinem a Jeremy Ironsem.

DeniseMarini
07.06.2017 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Tuto knihu jsem doslova zhltla za dopoledne a určitě se k ní budu vracet.

Ellen16
04.06.2017 5 z 5

Asi nejlepší drama od Shakespeara, co jsem kdy četla, zajímavá zápletka i postavy. Bavilo mě to mnohem víc, než Romeo a Julie a určitě se k ní ještě vrátím.

Mercatino
04.04.2017 5 z 5

Kupec Benátský je lahůdka. Shakespeare 400 let nadčasový autor a mě to nepřekvapuje. Jeho motivy jsou tak skutečné a pochopitelné.Důležité je podle mne pochopit motivy jak záporných tak i kladných postav a uvědomovat si jejich lidskost. Shylock byl pro mě těžko pochopitelná, ale také uvěřitelná postava ve vší své temnotě. Rozhodně doporučuji, třetí kniha od Shakespeara a pokaždé mi to vyrazí dech.

PeťkaW.
21.03.2017 4 z 5

Pro mě je Kupec benátský mnohem lepším a zajímavějším dílem, než stále opěvovaný Romeo a Julie. Je mnohem plastičtější, má víc rozměrů, rovin... je sice něčím typicky Shakespearovský, ale něčím mi přijde naprosto odlišný od zbytku jeho děl. Žádný dramatický konec, kdy poumírá půlka postav, a přesto je děj dostatečně napínavý na to, abyste trnuli a prožívali osudy postav spolu s nimi.
Výjimečně se v tomto případě povedl i film, který rozhodně doporučuju. Je úžasně natočený. Už jen to herecké obsazení...

Jane007
24.12.2016 5 z 5

Další skvělé dílo z pera nesmrtelného Shakespeara. Nejdříve jsem měla trochu problém vyznat se v postavách, ale pak jsem si všimla, že si každou stránku vychutnávám.

HanKasp
14.11.2016 5 z 5

Napínavý, kratičký leč o to víc svižný příběh o lásce, štěstí, moudrosti a přátelství.

ZajDa37
14.11.2016 5 z 5

"Jedna z nejslavnějších knih W. S. je Kupec benátský, příběh židovského lichváře Šajloka."
Tuhle větu jsem jednou zaslechl na hodině literatury. A kdo z nás nevinných žáků by si tehdy pomyslel, že ten kupec benátský z názvu není Šajlok, ale kupec Antonio.
Důležitá je však otázka: kdo je tady v právu? Antonio, i přesto, že nesplnil dané podmínky? Šajlok, ačkoliv je dozajista nehumánní požadovat po člověka libru masa z těla? Shakespeare se nás ptá, ale nedává nám odpovědi, pokládá před nás naprosto nečernobílý pohled na hlavní aktéry, kdy na jedné straně stojí léta ponižovaný lichvář, který má možnost se konečně pomstít, a na straně druhé kupec Antonio, který se sice tváří ctnostně, avšak nestydí se Žida klidně urážet.
Kdo je tedy vinný? Mstitel, nebo původce a zároveň oběť?

A slova, která pronáší Šajlok na otázku proč chce libru masa, by se měla tesat do kamene.
"Nemá Žid...?"

wiix
29.04.2016 4 z 5

Zaujímavá zápletka, vtip a irónia tvorí veľmi príjemné čítanie.

rencovav
23.04.2016 4 z 5

Myslím, že od Shakespeara jedna z nejlepších her, co jsem zatím četla. Ten námět se mi líbil, i když se musím zvrhle přiznat, že mi toho Žida bylo líto. :)