Kulička (3 povídky)

Kulička (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197597/bmid_kulicka-3-povidky-JA3-197597.jpg 4 1227 119

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města.... celý text

lukazsss
28.06.2014 4 z 5

Krása :) Je vidět jaký lidé opravdu jsou, že jsou dobří k druhým jen když se jim to hodí :)

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Krásné, krátké, smutné, poučné...

VČJKR
26.03.2014 4 z 5

Moc krásné čtení na dlouhou chvíli...

katkafe
08.03.2014 5 z 5

Pěkný zajímavý příběh. Bylo mi až líto Kuličky, jak se obětovala.

Nikolka001
03.03.2014 2 z 5

I když je tato kniha z povinné četby a protože, jak říkajíc je povinná, tak si ji čtenáři nečtou s chutí, tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla. :) Bylo to příjemné čtení, které jsem zhltla za 45 minut.
Kniha ukazuje, jak jsou lidé chamtiví a myslí jen sami na sebe.

Sima:)
25.02.2014 5 z 5

No jo i takový jsou lidi. :/ Soudí bez ohledu na to jestli člověka znají.

Bunburistka
16.02.2014 2 z 5

Krátká povídka, která nějak extra nezaujme, ale také neurazí.

sBety
29.12.2013

Fajnová povídka z povinné četby.

LiLinka
21.12.2013 4 z 5

Velice povedené dílo od skvělého autora... já mám ale bohužel problém s tím, že když čtu dílo k maturitě a hledám v něm znaky doby, tak se tolik nesoustředím a knihu si nevychutnám, proto nehodnotím 5 hvězdičkami..

ThePetinka
09.12.2013 4 z 5

Povídka, která za to dle mého názoru určitě stojí, protože je nejen krátká, což mnohým vystresovaným maturantů svědčí, ale také zajímavě napsaná, zvláštně pojatá a hezky vyznívající.
Kulička je prostitutka, ale ne taková ta, co bere všechno za, co dostane zaplaceno. Kulička je dáma. I přesto, čím se zabývá je to dáma. Má svůj názor, není žádná šedá myšička rychle se přizpůsobující okolí, žádná vlezdoprdelka. A také, v neposlední řadě, je ochotná porušit svoje mravní zásady, aby pomohla ostatním. A o těch ostatních snad raději ani nebudu mluvit, stačí snad, když zmíním, že jsou to její protiklady, lidé bez názoru a hany, ti, kterým jde jen o peníze.
Povídka byla psána docela svižným tempem (jak už to tak u povídek bývý zvyke) a neměla ani moc hluchých míst. Přečtenou jsem ji měla za necelé dvě hodinky, všechno jsem pochopila na první přečtení a s ničím, snad kromě těch francouzských jmen, jsem neměla potíže. Není to sice zrovna můj šálek kávy, vždyť víte, že já raději trochu jiný žánr, ale bylo to velice lehce stravitelné.

peterkovasona
28.11.2013 3 z 5

Bylo to hezké,ale čekala jsem, že se tam něco stane a ono nic:) ale, ráda se k ní někdy vrátím

ValKing
27.11.2013 5 z 5

Krásná povídka, Kuličce jsem celou dobu fandila a ostatní měla chuť zaškrtit. Bohužel zobrazuje i častou dnešní skutečnost.

Clairka
20.10.2013 3 z 5

Četla se rychle a dobře. K maturitní četbě super

alexpo
06.08.2013 4 z 5

Hezká povídka. Původně jsem ji přečetla jen jako povinnou četbu, ale pak jsem z ní byla nadšená.

Aneneta
09.06.2013 5 z 5

Hezká povídka, která ve mně i po přečtení zanechala pocity soucitu s Kuličkou. Miluji knihy, které ve mně skutečně vzbudí emoce!

Makoves
22.03.2013 5 z 5

Khinu jsem vlastnil, přečetl. Moc se mi líbila. Bohužel jsem o ni přišel.

Tinuse
07.03.2013 4 z 5

Tak Kuličky mi bylo sakra líto! Velmi pěkně psaná knížka, která poukázala na to, jak jsou lidi zlí a předpojatí už jen kvůli vzhledu a jak odporné chování jim není cizí.

SaDiablo
24.02.2013 4 z 5

Krátké, jasně vyjádřené všechno, co autor chtěl, bez zbytečných vytáček a okeců. Líbil se mi i podtext.

Dendisek
19.02.2013 5 z 5

Zajímavý, krátký a výstižný příběh tehdejší doby...

lucinecka210
23.01.2013 3 z 5