Kulička (3 povídky)

Kulička (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197597/bmid_kulicka-3-povidky-JA3-197597.jpg 4 1227 119

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města.... celý text

Nicolka77
10.04.2018 5 z 5

Super, super, super skvělá knížka k maturitni četbě. přečtena za pár dni:)

Ginosaji
12.03.2018 3 z 5

Když pomineme úvodní popis, byť nezbytný, četla se tato povídka jedním dechem. Dokonale podtrhuje nevděčnou společnost

PavlínaAlžběta
10.01.2018 5 z 5

K této klasické literatuře a hlavně spisovateli mám velmi blízko, romány mám ráda dá se říct všechny, i Kulička si mě dostala už na střední. Příběh dívky, který jistě každý zná o putování, kdy se sama rozdělí s ostatními cestujícími o své jídlo, o zadržení, zápletce, které vyústí v jednom hostinci, spiklenecké domluvě o (sebe)obětování se závěrem realistickým, smutným, pro samotnou hrdinku zklamáním, přesto i když zvráceným způsobem pomohla ostatním, přesto je za bezvýznamného lůzra . Ovšem styl psaní spisovatele, který vykresluje pokryteckou zlou společnost, hloupost i neuvážení, a další charakteristické znaky vše tak reálně, že i toto dílo vykresluje dnešní dobu.

Bumeso
09.12.2017 4 z 5

Z trojice povídek se mi nejvíce líbila Kulička, kde PAN SPISOVATEL Guy de Maupassant na malém prostoru velice plasticky vykreslil lidskou hloupost, omezenost, ale hlavně nevděk. Leč velice zajímavé byly i zbylé dvě povídky.

Bielapolica
19.11.2017 3 z 5

Dobovo a atmosférou mi pripomínala knihu Parfém. Pekná novielka, stručne a jasne zadefinované charaktery, súcitiaci rozprávač. Prvý dotyk s Maupassantom a asi aj postačuje.

Illaa
12.08.2017 4 z 5

Povídky mě moc bavily, ani bych nevěřila jak moc. Kuličku jsem očekávala delší, ale některé povídky mě zaujaly ještě více. Většina povídek bylo s partnerským až lehce erotickým motivem, až jsem se někdy divila, co autor ve své době napsal.

Dyaebl
31.07.2017 5 z 5

Naprosto geniálně popsaná společnost jak tehdejší, tak nynější. Nádherně popsaná zákeřnost lidí, kteří jsou schopni zneužít kohokoli jen ve svůj vlastní prospěch a zneužitou osobou opovrhovat a soudit ji. Nadčasový příběh, který se neztratí v žádné době a lidé se v tomto příběhu budou neustále odrážet.

Percabethka
27.07.2017 1 z 5

Až po dočtení celé knížky mi došlo, že jsem jí asi nemusela číst celou - kvůli povinné četbě -, ale stačila by mi první povídka. Kniha celkově se mi vůbec nelíbila, takže mě celkem mrzí, že mě to nenapadlo dřív :D
Kulička nebyla vůbec špatná po stylistické stránce, naopak se četla velmi rychle a příjemně, ale vadilo mi, že jsou všechny hlavní hrdinky prostitutky a také naturalismus, který nemám ráda. Povídka 'Kulička' měla alespoň na konci nějaké ponaučení, ale u povídek 'U Tellierů' a 'Slečna Fifi' jsem žádné nenašla.
Nechápu, jak může mít tak kladné ohlasy od tolika literárních kritiků, protože já po jejím dočtení doufám, že se k Maupassantovi už nikdy nebudu muset vracet...

kikidok
08.05.2017 4 z 5

Kniha spíše poukazuje na lidské vlastnosti a chování – především to špatné – než by z toho plynulo nějaké poučení. Povídky se zdají být neukončené, na druhou stranu ukazují, že ne vše vždy končí dobře a všichni jsou spokojeni. Jsou to povídky více žánrů. což mě celkem překvapilo a ukazují dobové myšlení a každodenní problémy a události.

SeverusSnape
22.03.2017 5 z 5

Opravdu se mi to líbilo,sáhla jsem po knize pouze,že byla k maturitě,povídky totiž moc nemusím a byla jsem mile překvapena.Nejlepší povídka,kterou jsem přečetla

Rumplestiltskin
18.03.2017 4 z 5

S knihou jsem se setkala ve formě audio knihy.
Její začátek byl bohužel celkem pomalý a tak jsem měla nutkání neposlouchat dále, naštěstí se příběh vyvinul v zajímavou společenskou povídku. Hlavními tématy jsou nevděk, neúcta a kastovní systém.
Jedno velké mínus má i množství postav, které se hlavně v poslouchané verzi slilo dohromady a bylo těžké se v některých vztahových situacích vyznat.

nikol7737
11.03.2017 4 z 5

Dlouho trvalo, než jsem knihu otevřela. Po přečtený prvních 10 stránek jsem i litovala, že jsem knihu vůbec otevřela. Po deseti stranách se mi kniha začala líbit a po přečtení můžu doporučit. Velice realistický příběh, který ''nádherně'' vystihuje lidské vlastnosti.

Manyna
10.03.2017 3 z 5

Kniha o jedné z nejhorších lidských vlastností - pokrytectví. Kulička je velice poučná knížka o tom, že jakmile nastavíte prst, utrhnou Vám celou ruku. Nevděk, neúctu, pomluvy...ty si přenášíme z generace na generaci.

Richelle
06.03.2017 3 z 5

Knihu jsem přečetla za dopoledne. Zprvu se mi nezamlouvala, ale když jsem četla dál a dál, tak jsem se do knihy začetla. Krátká, líbivá kniha. Ukazuje se zde, jací lidé jsou doopravdy, jaký život je doopravdy. Společnost jaká je i dnes.

Mutnedžemet
25.02.2017 4 z 5

Příjemně psaná jednovečerní jedhubka.
Sice to pro mě byla povinná četba, ale děj je svižný, dílo krátké. Nebyl problém přečíst během hodinky ani ne.
Pokud k obsahu, tak mi kniha přišla trefná, stále aktuální - pravda o tom jací lidé jsou. A co do stylu psaní, celé je to vyprávěno jednoduše, bez nutnosti jakkoliv více přemýšlet, ale jak už jsem říkala velmi čtivě.

mikela
09.01.2017 5 z 5

Kulička je nádherný příběh, kde jsou krásně vystihnuty lidské povahy. Je to kniha, kterou si můžete přečíst v každé době a stejně bude na společnost krásně sedět. Úžasné, určitě všem doporučuji.

DarkFireflies
24.07.2016 4 z 5

Příjemně napsaná kniha o nepříjemné pravdě - ať už se snažíme jak chceme, stále je v každém z nás ta ošklivá, černá, pokrytecká část.

sammy.lee
20.04.2016

Kniha se mi líbila a přesně poukázala na společnost. Jakou byla a jakou mnohdy zůstává dodnes.

nikikostadinova
24.03.2016 5 z 5

Jak platilo před sto i před dvěma sty lety. Platí i dnes. Lidé se nemění a jsou nepoučitelní.

MadlenkaM
24.02.2016 3 z 5

Kniha mi žádné nové poznatky nepřinesla, zato příběh to byl hezký, stručný, výstižný. Dalo by se říci, že vystihuje povahu lidí v kostce.