Kroniky prachu

Kroniky prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458196/bmid_kroniky-prachu-cwg-458196.jpg 4 2090 661

Kroniky prachu série

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

AngieDepKa
18.10.2020 4 z 5

Přečteno v rámci Knižní výzvy. Od knihy jsem moc nečekala, ale překvapila mě. Začátek je sice trochu zdlouhavý, ale pak se to konečně rozjede. Romantická linka mě bavila, stejně jako jejich dohadování. Autorka nikam nespěchá a pro zasněné knihomoly je tenhle příběh jako stvořený. Pár chybiček tam bylo, ale celkový dojem to nepokazilo. A ta obálka je fakt TOP!

veronika4001
18.10.2020 4 z 5

Tak skvělou knihu s unikátním námětem od tak mladé autorky jsem nečekala. Zřejmě je to její prvotina a tou si právě získala celou řadu čtenářů s přízviskem knihomolové nebo milovníci knih a všeho knižního. Čím jiným čtenáře nadchnout než vztahem dívky/ženy ke knihám a knihovnám a později jejím milostným vztahem ke knihovníkovi? Napsáno spisovným, plynulým a svižným jazykem. Děj jsem přímo hltala a i když bylo jasné, kam vztah pečlivé, trochu hubaté a zásadové asistentky s arogantním a nespolehlivým knihovníkem dojde, četla jsem jako o závod. Nedalo mi to a oběma jsem fandila, ačkoli oba byli zdánlivě protichůdných povah. Nakonec jsem usoudila, že jsou k sobě vlastně blíže, než jak autorka okatě popisuje. Zásadovost a lpění si na vlastním životě a koloběhu v něm je součástí obou hlavních hrdinů. Jednoduchý příběh, ale kvalitní svým podáním i pro náročnější čtenáře.

Lil30
16.10.2020 5 z 5

Milá líbivá kniha, u které si každý milovník knih odpočine a k tomu ta nádherná obálka...Prostě bylo od začátku jasno, jak to dopadne, ale vůbec mi to nevadilo.

Irsaf
16.10.2020 5 z 5

Tohle se četlo vážně moc hezky...
Knihy, romantika, co víc si přát...
Doporučuji...

minde
14.10.2020 5 z 5

Hlavní hrdinka miluje knihy, a raději tráví čas čtením, než na mnohdy nudných večírcích a plesech. V tom měla Animant moje sympatie:-) A když se navíc rozhodla pracovat v knihovně, usmívala jsem se blahem :-)) Jenže asi ji to moc stouplo do hlavy, začala se chovat důležitě, jakoby spolkla všechnu moudrost světa, a jen ona všechno ví nejlíp. Tak s tím mi trochu lezla na nervy. Pak ji ale spadl hřebínek po tom večeru s Reedovymi bratry. Uvědomila si jak se chovala, a to jsem ji pak už zase měla ráda. A pak už děj nabral plné obrátky, ani jsem se nestihla pořádně nadechnout. I když bylo jasné jak to skončí, stejně jsem byla napjatá až do konce.

Vůbec nevadí, že se kniha řadí mezi dívčí romány. Potěší srdce i duši každého knihomola.

nada3314
13.10.2020 5 z 5

Moc krásná kniha s krásným příběhem uvnitř, který pohladil mou knihomolskou romatickou dušičku.

Witness
12.10.2020 4 z 5

V první kapitole jsem se nemohl ubránit podobnosti Pýše a předsudku, a jisté podobnosti se zde objevují i nadále. Ničemu to ovšem nevadí, kniha je napsaná čtivě, postavy byli velice příjemné a ve směs jediný problém jsem měl s nedostatečně vysvětleným problémem Rachel a Henryho, kde jsme se dozvěděli v podstatě až vyřešení situace. Také mi vadily nadpisy kapitol, které mnohdy prozrazovali víc, než by bylo záhodno a díky názvu kapitoly se občas dal vytušit děj kapitoly. Jistě doporučuji přečíst..

Elion
12.10.2020 5 z 5

tak tohle byl pro mě úžasný doják a jako správný romantik jsem si na konci krásně poplakala. Krásně napsaná kniha. Dívka snažící se prosadit v mužském světě a na pozadí toho nenucená romantická linka které trvá velmi dlouho než vykvete. Nádherná kniha když má člověk nějaký splín na zlepšení nálady.

maja11231
12.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha.

tatafa
12.10.2020 3 z 5

Kroniky prachu jsou napsané velice čtivým jazykem a naprosto mě uchvátila jejich obálka. Samotný příběh ale ve mne vzbuzuje spíše rozporuplné pocity. ¨

Za pozitiva lze určitě považovat, že autorka představuje čtenáři základní feministické myšlenky o rovnoprávnosti žen apod. a také poměrně realistický popis činností, které dnes a denně dělá knihovník.

Na druhou stranu se ale děj poměrně vleče, romantická zápletka je v knize jen velmi na okraj a hlavně jsou v příběhu poměrně velké historické nesrovnalosti. Příběh se odehrává přibližně v druhé polovině 19. století a postavy v něm běžně létají civilními lety ve vzducholodích, které se však ve skutečnosti objevily až po roce 1910. A zároveň nějaké mechanické stroje na třídění knih v knihovnách se objevily také mnohem později.

Shrnuto podtrženo, kroniky prachu jsou sice krásná knížka o vizuální stránce, ale děj je podstatně slabší a mě jako romantickou duši nijak výrazně nezaujal ...

Hanjimka
10.10.2020 5 z 5

Krásný příběh, i když čtu uplně jiný žánr, tohle mě nadchlo. Trochu historie, popis ženy, čtenářky ( jak jí rozumím) s historickou dobou ve starém Londýně. Kdy se ještě nosily dlouhé sukně a dívky se červenaly při hlubším pohledu muže. :-D

Lenka_S
05.10.2020 5 z 5

Když mi jedna kamarádka řekla, že jí tahle kniha připomínala Austenovou, tak jsem se lehce vyděsila. Tenhle žánr jsem nečetla už pořádnou řádku let. Nakonec se ukázalo, že je to přesně to co jsem v danou chvíli potřebovala. Nádherný, romantický příběh, který autorka nechala pomalu plynout vás nepustí, protože vždy když už si myslíte, že je ta správná chvíle na tu přeslazenou romantiku, něco se stane a vy potřebujete číst dál, k další takové chvíli, abyste zjistili, že ani tahle cestička není tak hladce umetená.

pavla.ba
04.10.2020 5 z 5

Nádhernou obálkou to začíná, ještě nádhernějším příběhem konče. Postrádalo to jakoukoliv fantasy linku, tajemství, překvapivé odhalení, vraždu, které moje náročná čtenářská duše vyhledává a jako naprosto neromantický smýšlející člověk jsem neočekávala a nebyla připravená na takovou smršť. Bylo to tak sladké, krásné, romantické. Zamilovala jsem se do toho prostředí, do mluvy, chování lidí, příběhu, že nyní mám potřebu utéct do podobné knihovny v krásných šatech, žít v malém pokojíku a najít svého pana Reeda! Byla to tak hezká pohádka, která mi vykouzlila úsměv na tváři a zároveň vehnala slzy do očí, protože tak krásné ztvárnění lásky nejen k člověku, ale i ke knihám jsem dlouho neviděla a bojím se, že ani neuvidím. Prosím přečtěte si ji!

Lilit15
04.10.2020 5 z 5

Zaujala mě, strašně moc ta obálka a to i přes ten fakt, že jsem to četla jako eknihu :D no prostě nádhera. V jistých ohledech, jsem se ztotožnila z hlavní hrdinkou!! Což je ohromné, protože tohle se mi často nestává :)))) myslím, že bylo geniální napsat knížku o knížkách:DD asi nemá cenu říkat, že tak jako mnohé z nás jsem se i já zamilovala do Thomase Reeda ❤️ a to i přes jeho očividně otřesné chování :)))) tenhle týden jsem neměla na čtení čas, ale přesto jsem si pár hodinek na to vyhradila a po malých dávkách jsem to s úsměvem na rtech a slzou v očích dočetla :D slyšela jsem, že bude i druhý díl, věřte že při těhle slovech nezůstávam chladnou :)))) moc doporučuji :D

nniikka
03.10.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila i když jsem se jí trochu bála. Viděla jsem ji úplně všude všichni ji moc vychvalovali. Přiběh zahřeje u srdce s pomalou romantickou linkou romance od nenávisti k lásce. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a i neeudného knihovníka. Velice doporučuji

katasokolov
27.09.2020 4 z 5

Tak tohle byla hrozně milá knížka! Člověka tak nějak krásně pohladila po duši. Krásné prostředí knihovny a city dvou lidí, kteří se přes počáteční nevraživost a antipatie pomalu začínají sbližovat a nakonec pochopí, že v podstatě jsou vlastně ze stejného těsta a samozřejmě mají oba rádi knihy, takže co může být lepšího ? :)

Gabetka
26.09.2020 4 z 5

Příjemné počtení pro knihomoly a knihovníky obzvlášť. Stanete se na měsíc součástí příběhu, který je z pohledu Animant vyprávěn detailně téměř den po dni včetně běžných záležitostí. Máte pocit, že se vlastně nic neděje, ale světe div se, já se ani chvíli nenudila. Líbila se mi Animant, která si dokázala přiznat své slabé stránky a nikdy neodolala dobrému jídlu. Ač je kniha veskrze romantická, dotkla se i vážnějších témat: vzdělání a postavení žen, rozdíly společenských vrstev a neoblíbenost židovské rasy. Existuje i pokračování a já doufám, že pozitivní ohlasy na první díl zaručí překlad druhého.

AlžbětaSo
25.09.2020 5 z 5

Moc krásná kniha! Nenajdeme zde žádné extrémně převratné myšlenky, zato má kniha jiné přednosti.A když jste dostatečně trpěliví, tak dokáže zaplnit vaše právě dost osamělé srdce!

LenkaGonn
25.09.2020 3 z 5

Další joung adult kniha. Obálka byla tak krásná, že mě přesvědčila knihu koupit a i kdyby se mi nelíbila stejně bych ji nikdy neprodala :-D.
Kniha byla hezká. Potřebovala jsem odpočinkovou nenáročnou četbu a to tato kniha splnila na 100 procent.
Místy byla malinko zdlouhavá, ale jinak jsem byla spokojená. Nemohu dát 5*, ale to neznamená, že ji nemohu doporučit.
SPOILER!!!!!!!!!
Dostat pusu až na 527 stránce bylo opravdu pozdě :D
Nechtěla jsem aby to bylo 50 odstínů šedi, ale možná ji mohl dát pusu na stránce 327 :D, ale to je jen takové šťourání. Pro mladé slečny krásná kniha a pro nás starší rozhodně návrat do těch nejkrásnějších let :-)

TimetoStyle
25.09.2020 5 z 5

Jakmile tahle knížka vyšla, tak jsem věděla, že se mi bude líbit. Hrozně mě zaujala obálka, která je prostě úžasná. Poprvé jsem se o ní dozvěděla na Instagramu, kde bylo datum jejího vydání. Mamka mě slyšela, jak o ní pořád básním, tak se rozhodla dát mi ji pod stromeček. Během Štědrého dne jsem ji rozečetla, nedalo se odolat pokušení. Málem jsem ji začala číst okamžitě, co jsem ji dostala :-)
Do příběhu jsem se vžila rychle, autorka nás nejdřív seznámí s Animant, potom s její rodinou včetně matky, která z ní chce za každou cenu udělat dokonalou společnici. Nutí ji chovat se jako dáma, chodit na plesy a taky na čajové dýchánky. Animant má ale svou hlavu, pokaždé raději uteče do světa fantazie díky literatuře. Má ráda svůj klid a knížky. Světu šatů a noblesních plesů se vyhýbá obloukem.
Přijme práci v univerzitní knihovně na 1 měsíc u jednoho knihovníka, aby mohla utéct před matkou. Pan Reed nikdy nemá dobrou náladu, je ustavičně podrážděný. Animant se mu zpočátku nelíbí, taky se k ní tak chová. Hodněkrát jsem se smála scénkám, které se těm dvěma přihodily.
Přišlo mi, že mě někdo sledoval a dal Animant moje myšlenky. Jsme si podobné v tolika věcech, že bych to nespočítala na rukou.
„V jádru nejsem nijak zvlášť sympatická osoba. Mám sklony k logickému uvažování, ráda si udržuju kontrolu nad situací a na lidi, kteří nejsou požehnáni takovou inteligencí jako já, shlížím shůry. Jsem přísná, mám sklony k perfekcionismu, jímž jdu ostatním pravidelně na nervy, a teď, v této chvíli, jsem určitě i příliš sebekritická. Ale když jednou člověk začne pozorovat své negativní stránky, je těžké se obrátit zpátky k těm pozitivním.“
Musím pochválit překlad, který je asi jeden z nejlepších. Člověk si ani neuvědomí, že nečte knížku v Češtině. Věty na sebe krásně navazují, příběh tak hezky ubíhá pod rukama. Musím říct, že se zařadil mezi ty nejlepší překlady, které jsem měla tu čest číst.
„Jediné, co zbývá a co mi je, přiznávám, trochu záhadou, je láska. Četla jsem o ní, hltala květnaté prožitky a příběhy tlukoucích srdcí v básních a povídkách, a stejně jsem jí nerozuměla. Jak jen je možné, že může člověk najít jiného člověka, který je jeho spřízněnou duší? Na této planetě přece žijí milióny lidí. Jak velká asi může být pravděpodobnost, že někdo potká právě tu osobu, která je pro něj předurčená?“
U knížek normálně brečím pokud se stane hlavním hrdinům něco smutného. Tady jsem poprvé brečela štěstím :-D
Tenhle naprosto boží příběh doporučuji všem, kteří máte rádi pomalu vyvíjející se romantiku. Jsem hrozně ráda, že se Kroniky prachu přeložily do Češtiny a já ji objevila. Musím říct, že to je druhá nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Řadí se za knížku „Všem klukům, které jsem milovala„, tu si myslím, že jen tak něco nepřekoná.