Smrteľné stroje

Smrteľné stroje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394407/bmid_smrtelne-stroje-kHA-394407.jpg 4 227 35

Prvá časť fenomenálnej steampunkovej fantasy série. Pozor: Londýn je nenásytný! Nie je to však mesto, ktoré poznáme. Londýn je mobilné mesto budúcnosti. Po zničujúcej Šesťdesiatminútovej vojne sa všetky mestá zmenili, vysadli na kolesá a pohyblivé pásy a križujú pustatiny ako krvilační predátori – lovia a priživujú sa na menších mestách. A Londýn vyrazil po rokoch na lov. V meste sa však schováva niečo smrteľne nebezpečné. A nie je to dievča s jazvou na tvári, dýkou v rukách a túžbou po pomste v očiach. Prekliata budúcnosť! Mobilné mestá. Robotickí lovci. Tajná zbraň, ktorá dokáže rozprášiť svet. Chceš to zažiť? Vyskoč na palubu Londýna. Daj si pozor na mechanických nájomných vrahov. A nenakláňaj sa cez zábradlie. Keď spadneš, nik sa po teba vracať nebude!... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Mortal Engines , 2001

luculi
11.02.2019 5 z 5

Výborný a čtivý příběh, od kterého bych to naprosto nečekala. Zvláště k tématu, který kniha nese. Nicméně mě příjemně překvapila a těším na pokračování...

Ginny
15.01.2019 4 z 5

Krásně čtivé!

martina1199
10.01.2019 2 z 5

o téhle knize jsem sáhla ze dvou důvodů. Za prvé: viděla jsem trailer na film, co jde zanedlouho do kin a ten mě zaujal. Chtěla jsem si knihu přečíst, než si zajdu do kina. Za druhé: svět obrovských mobilních měst, požírajících jiná města a steampunk.
Asi jsem měla příliš velká očekávání, jelikož nakonec jako nejlepší na knize kvituji právě svět, ve kterém se odehrává, pohyblivá města a tu zmiňovanou steampunkovou atmosféru. Se zbytkem už tolik spokojená nejsem. Příběh měl zajímavou zápletku, a je to přece jenom úvod do série, ale i přesto tomu něco chybělo. Hlavní postavy prožívají různá dobrodružství a jsou svědky, a v některých případech i přímými oběťmi, docela drastických věcí. Přesto se mě to nijak hlouběji nedotklo. Jako by vyprávění vždycky jenom tak lehce sklouzlo po povrchu. Možná to bylo i postavami Toma a Katherine, které byly zpočátku až neuvěřitelně naivní. A možná je to prostě tím, že příběh je určen spíše mladším čtenářům.
Na druhou stranu už jsem pár YA knih přečetla a některé mi přišly opravdu vynikající. První díl této steampunkové série ale řadím spíš k průměru.

Barik05
02.01.2019 5 z 5

Super, napínavé, akční. Upřímně představa takového světa mě děsí, ale bylo to velmi zábavné čtení. Ten konec mě dostal.

maca1245
15.12.2018 4 z 5

Knížka odsýpá docela rychle. Je dosti čtivá. Pro ty co viděli nejdříve film, budou nejspíše hodně překvapeni, jelikož film se dosti liší. Nicméně já jsem spokojen. Jediné mínus pro mě byl konec. Proto 4/5.

Pasadenka
10.12.2018 4 z 5

Docela průměrná knížka, kterou zpopularizoval film. Dnes mě čeká, tak uvidíme, co to bude. :) Příběh samotný je docela průměr. Lidstvo se zničilo a ze zbytků se vytvořil městský darwinizmus nejtěžšího kalibru. Každý to zná, větší spolkne menšího. Pak příměs rodinného dramatu, kluci a holky co po společných prožitcích k sobě začnou velice opatrně něco cítit, boj proti nelidskému nihilizmu zosobněného několika docela plochýma padouchy, kteří vlastně nejsou až tak špatní. Vyčerpávající, ale vesměs všeříkající.

Ni těch nápadů, kromě pohybujících se měst tam není. Na druhou stranu, pro cílové publikum naprosto v pořádku. Rozhodně se nejedná o totální hloupost a naprostou ubohost. I když mě čtení bavilo, tak postavy byly dost poddimenzované a v knížce vůbec nevynikly.

Ano, těším se na film, ve kterém to dle ukázek vypadá, že ošklivka dostane větší prostor a vizuál od Jacksona snad promění toto průměrné dílko v něco úchvatné. Držím pěsti!

Lmslaver
13.11.2018 4 z 5

Knížkám pro děti a mládež už jsem před více než pár lety odrostl, ale tohle bláznivé originální dobrodružství mě zcela pohltilo. Je to napínavý příběh v barvitě vylíčeném postapo světě se zajímavými dynamickými postavami, a to se pak čte samo.

Nevimm
11.11.2018 2 z 5

Snad bude film lepší. Nebavilo. Prostě jsem tomu světu nevěřil.

anishta
05.11.2018 4 z 5

Já jsem teda trochu rozpačitá.
Jako ten svět je naprosto dokonalý, i když jako asi to není moc reálná vize, že by nám obří metropole jezdili na kolečkách po světě, ale to vem čert. Ten svět mě fakt baví, taky mě potěšila banda nebojácných historiků.
Co mi vadí, jsou hlavní hrdinové, teda hlavně Tom, já moc nemám ráda uplakánky a už ani nemluvím o počůránkovi. Proč?Jako chápu, že se na začátku mohl bát, aspoň je tam prostor pro rozvoj postavy, ale on se moc nepohnul. Jo měl lepší chvilky, ale prostě ho jsem si vůbec neoblíbila. Hester na tom byla celou dobu dobře, ale ten konec? Nejednou puf, nenávist je pryč? Proč?
Naopak se mi líbila postava Anny Fangové a hlavně byl super Krutihlav. Jako záporák se mi líbil Valentin, který nakonec taky jako nebyl úplně největší zloun. Škoda.
Každopádně se do tohohle světa velmi ráda vrátím a snad hlavní hrdinové dospějí a bude to větší jízda. S odřenýma ušima kvůli tomu světu dávám 4 *.

Metroušek
10.03.2018 5 z 5

Čtenáři, kteří jsou "silný na fyzice" (jak by řekli hokejisté), by asi měli k těžkým mobilním městům značné výhrady, a ani já si jejich fungování, pohon a přesouvání moc dobře nedovedu vysvětlit, ale od teďka budu jenom chválit. Takhle nějak si představuji správnou sérii, ta spielbergovská radost z vyprávění a z pádivé akce je okouzlující. Atmosféra je správně postapokalyptická, nápady si zřejmě berou leccos z předválečných komiksů a sci-fi, což kvituji s povděkem, hrdinové jsou uvěřitelní, a ačkoli už nejsem dvanáctiletý kluk s bohatou schopností vizualizace, dokáži se do jeho zážitku velice dobře vžít a užít si celou sérii. Bravo! Pokud váháte s pořadím kniha - film, není co řešit: nejprve přečtěte tři česky vydané knihy, a pak případně shlédněte film, což bohužel není podmínkou.

ReniHan
20.02.2018 5 z 5

Byla to docela průměrná knížka, ale pár skvělých momentů to mělo (hlavně na konci). Jednu hvězdu dávám kvůli originálnímu námětu (do teď jsem teda neslyšela o jezdících městech :D).

burianek
27.06.2017 5 z 5

Moc se mi to líbilo, mám přečtené všechny 3 díly, bohužel se nemůžu dočkat posledního. Napsaný je, ale není zatím u nás přeložený. Škoda!

iferdai
24.11.2015 5 z 5

Unikátní post. apo. svět se spoustou akce, bez zbytečných klišé. Napsané takovým tím správně podmanivým stylem, kdy nemůžete přestat číst. Vřele doporučuji!

bookemma
16.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha, která se četla sama. A stejně tak ostatní díly série. Bravo autorovi!

umbra
09.03.2013 5 z 5

Toto postapokalyptické putování futuristickým světem se čte jedním dechem. Philip Reeve mě ve své prvotině nadchl odzbrojující představivostí, důmyslnými detaily a nápaditým, svižným dějem, jenž mě udržel přikovanou ke knize od začátku do konce.