Kroky vraha

Kroky vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36947/bmid_josef-bergman-kroky-vraha-2Zg-36947.jpg 4 2163 565

Josef Bergman série

V pražském lesoparku byla v noci uškrcena mladá žena. Novinářka Julie Kellerová je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře. Byla to náhoda nebo měl vrah spadeno na někoho jiného? Sympatický inspektor Josef Bergman rozkrývá složitý hlavolam a odhaluje tajemství zahalující minulost.... celý text

Jiitush
17.09.2019 4 z 5

Přemýšlím mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Nakonec dám čtyři za to, že jsem tuhle knihu neodložila (jako Zmizelou) a nutila mě číst do konce (i když už jsem potom popisné pasáže přeskakovala a chtěla se jen dozvědět kdo je vrah a jaký měl motiv).

Není to úplně detektivka, policisté stojí v příběhu hodně v pozadí a vlastně ani moc nepátrají. V knize se spíše rozkrývají charaktery a příběhy postav, z nich většina je hodně nesympatická. Vadí mi, že v knize není žádní pořádná silná ženská hrdinka, všechny jsou lehce manipulovatelné muži a jako by se jim ani nedokázaly postavit.

Vraha jsem teda neodhadla, ale dokázala jsem odhadnout, kdo bude druhá oběť, protože autorka tam nastražila motiv od tolika lidí, že vrahem vlastně mohl být téměř kdokoli. V jednom rozhovoru s Klevisovou jsem četla, že když píše detektivku, nejdřív popíše prostředí, načrtne charaktery, popíše vraždu a až pak se teprve rozhodne, kdo bude vrah. Myslím, že to jde z knihy hodně cítit, je psaná tak, že vrahem vlastně může být kdokoli a to mi vlastně po celou dobu asi vadilo.

Prostě to není detektivka, spíš románek o ženách a jejich strastech (způsobených především muži).

Marta08
02.09.2019 4 z 5

Velmi příjemné první setkání s Michaelou Klevisovou. Knihu jsem "přečetla" ve formě audioknihy, která ale příběhu nic neubrala. Postavy dostaly dost prostoru, aby byly pochopeny motivy jejich jednání. Když to trochu zevšeobecním, tak mi vadilo, že téměř všechny ženy byly závislé chudinky na mužích a charaktery mužských postav vyznívaly dost nelichotivě. Jediná nezávislá žena tam byla Julie (i přes trochu zvláštní vztah ke kočkám), chování její dcery Kláry nechápu (resp. nedokážu pochopit, že byl někdo tak hloupý a zaslepený) a Ludvík Keler byl na facku. Jednou ze sympatických postav byl detektiv Bergman, i když prostoru moc nedostal. Příběh jako takový mě bavil, zasazení do pražských kulis rovněž a podzimní nálada z knihy dýchala. Líbil se mi jazyk, jakým byla kniha napsána. Spoiler - vraha jsem neuhodla, já tipovala, že je v tom zapletená Kamila (což koneckonců nebyla až taková lež, jen s vraždami neměla co dočinění) :) Knihu doporučuji, jen bych ji nenazvala detektivkou, ale spíše románem s detektivním příběhem :)

čef
31.08.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení. U české detektivky jeden nikdy neví, co může očekávat. Bohužel většinou jde o přinejlepším až příliš průměrná dílka. Tento román však ctí všechny pravidla detektivky. Je zde dostatek podezřelých a poměrně nepřehledná situace a to mne baví – mohu luštit kdo je kdo tak, jak to mají praví čtenáři tohoto žánru rádi. Takže spokojenost a určitě se poohlédnu po dalších autorčiných dílech.

Kekik
28.08.2019 5 z 5

Není to klasická detektivka, ale spíše román s detektivní zápletkou, tedy zvláště v první polovině. V té druhé je přeci jenom detektivní práce více. Příběh je velmi čtivý. Autorka píše zajímavě a já jen otáčela stránku za stránkou.
Líbí se mi, že dala každé postavě dostatek prostoru, abychom ji pochopili. Postav je tu dost, ale vůbec se mi nepletly.
Podezřelý je každý, proto rozuzlení bylo překvapením. Motiv uvěřitelný.
Jsem ráda, že jsem se konečně dostala ke knihám M. Klevisové. Další česká autorka, jejíchž knihy stojí za přečtení.
DOPORUČUJI !!!

Booky84
20.08.2019 5 z 5

Skvělá detektivka, jsem zvědavá na další díly. Děj lehce plynul, žádné potoky krve a šílené teorie či zvraty.

capricornus
20.08.2019 5 z 5

Skvělé! Moje první detektivka od této autorky a vím, že si přečtu postupně všechny. Úžasně popsány charaktery a myšlení postav. Máte dojem, že je osobně znáte. Výborně propleteno a závěr je též věrohodný (žádný "kotrmelec" na konec). Bravo!
V minulosti jsem četla povídky, ale to taková paráda nebyla.

IHT
12.08.2019 5 z 5

Moc pekny pribeh, charaktery jsou vykresleny bravurne a rozuzleni je verohodne. Neni co vytknout, provedeni audioknihy je take prijemne, byt trochu propracovanejsi zmena hlasu v dialozich by nebyla od veci :-)
Uz se tesim na dalsi dil!

akinomV
11.08.2019 5 z 5

Velké překvapení, tento styl detektivky se mi moc líbí. Je to hodně o lidech než o samotném zločinu. Já rozhodně doporučuji a budu si pořizovat další díly :-)

Simstr
05.08.2019 5 z 5

Za mě veliké a milé překvapení. Výborná česká krmi, moje první setkání s panem Bergmanem. Už teď se těším na další díl, opravdu výborné.

lifeoptimist
29.07.2019 4 z 5

Tak musím uznat, že se mi moc líbila, nemohu dát 5*, jelikož tam bylo pár věcí, které byly asi zcela nelogické a docela mi přišly přitažené za vlasy a ještě nemám autorku tolik načtenou, abych jí mohla několik těch věcí odpustit, jako to dělávám u svých oblíbených :-)

kattyV
26.07.2019 3 z 5

Bylo to čtivé, bylo to z reálného českého prostředí, podezřelých přiměřeně, stopy dostatečně dávkované, to jsou plusy. Mínusem pro mě byly postavy - všechny ženské byly chudinky závislé na mužských a všichni chlapi hajzlové. No dobře, možná malinko zjednodušuji, ale opravdu jen malinko. I sám detektiv, který jako jediný je vcelku sympaťák, má opravdu podivný vztah ke svému autu.

Burák
22.07.2019 4 z 5

Příjemné čtení, bavilo mě to. Líbil se mi příběh, prostředí ve kterém se to odehrávalo a nejvíc obdivuju ten jazyk, kterým je kniha vyprávěna.
Postavy mi přišly víceméně věrohodné, ale zarazilo mě, že charakter všech mužských postav v knize (až na detektiva Bergmana) vyzníval dost nelichotivě. Ony tedy i ty ženské postavy nebyly nijak sympatické, ale u těch mužů to až bilo do očí.
Do páté hvězdičky tomu ještě něco chybělo, možná nějaká větší napínavost, když je to ta detektivka, ale i tak to můžu určitě doporučit.

Liana
14.07.2019 4 z 5

Dobrá detektívka, páčilo sa mi ako autorka podrobne popísala všetky postavy ich psychológiu, možné motívy. Aj inspektor Bergman bol sympatickou postavou.

veamertl
01.07.2019 4 z 5

Je to moje druhá kniha od paní Klevisové, začala jsem netradičně poslední a jako druhou si vzala pro změnu první ze série:) Styl má autorka konzistentní a poznatelný. Pro mě příjemný oddech od severských krimi a zase jiný než třeba u britských kriminálek. Věřím jí, že studovala žurnalistiku, s jazykem a slovy to umí. Dokáže parádně vykreslit místa, charaktery, atmosféru. .Příběh je celkem uvěřitelný, reálie přirozené. Jen mi tam prostě na pátou hvězdičku něco chybí. Nějaké srdce, taková ta pecka, co vás chytí a nepustí. Celkem jsem neměla problém knihu odkládat, nebylo tam "wow, to dnes musím dočíst, noc nenoc":) Ale další knihy ze série si časem ráda přečtu:)

Greenfingers
27.06.2019 4 z 5

České a slovenské detektivky příliš nečtu. Kromě mých oblíbených Martina Goffy a Dominika Dána již prakticky další autory neznám. Michaela Klevisová je však pro mě příjemným překvapením. Její první knížka ze série Josef Bergman nasadila pomyslnou laťku hodně vysoko a jenom doufám, že další pokračování, které si rozhodně nenechám ujít, budou stejně kvalitní.
Kroky vraha přináší uvěřitelný příběh vycházející z reálného českého prostředí. Autorka brilantně vykresluje charaktery jednotlivých postav, motivy jejich jednání a vzájemné vztahy. Kniha je čtivá a nepostrádá napětí. Mám pouze jedinou výtku - mohla být o něco kratší.

zdendula31
22.06.2019 5 z 5

Ani nevím proč,ale české autory moc nečtu.Tato byla na doporučení a velice mile mě překvapila..nic nereálného,napínavá se zamotaným příběhem a hlavně čtivá...

Lenka26
17.06.2019 5 z 5

První kniha autorky co jsem četla a velice příjemné překvapení. Ve čtení dalších knih autorky budu určitě pokračovat.

astroweb
03.06.2019 4 z 5

Pro mě příjemné čtivé překvapení od české autorky české detektivky. Nikoli prudce napínavé, ale hlavně zajímavé o vztazích jednajících postav.

monte
02.06.2019 4 z 5

Moje první kniha od autorky a líbila se mi. Určitě zkusím další

slaska77
23.05.2019 4 z 5

Inspektora Bergmanna mám ráda. Sice čtu knížky na přeskáčku, ale vůbec to nevadí. Kroky vraha jsem nejdříve měla jako audio knihu, ale hlasově mi nesedla, zatímco příběhově ano, takže jsem druhou půlku dočetla. Zajímavý a jako vždy i trochu smutný příběh. Jako odpočinková detektivka ale super! (květen: 1074 str.)