Krev prvorozených

Krev prvorozených https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229405/bmid_krev-prvorozenych-7X6-229405.jpg 4 787 205

Zločin se rozmáhá jako nikdy předtím, ulice ovládají tlupy cizích hrdlořezů, náboženské konflikty se stupňují, z politiky se stala nepřehledná změť intrik každého proti každému. Městem se však šíří ještě jedna nová hrůza: tajemný únosce vraždí prvorozené děti významných hodnostářů. Mystické znaky na tělech obětí vedou Steina a Barbariče k okultistům v židovské čtvrti. Zdá se však, že pozadí rituálních vražd je mnohem složitější. Půjde opravdu o rozsáhlé spiknutí, které sahá až ke členům panovnického dvora?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Krv prvorodených , 2014

astroweb
21.11.2017 4 z 5

Byl jsem mile překvapený, velmi čtivá a historicky hodnověrná detektivka.

shimice
29.10.2017 5 z 5

Četlo se samo :-) Určitě si od autora přečtu něco dalšího.

niki-chan
18.10.2017 4 z 5

Další dobré pokračování. Zápletka se mi moc líbila, navíc historické kulisy Prahy byly skvěle popsány. A i přes smutné skutečnosti, Steinuv drzý přístup vůči vrchnosti nelze přejít bez úsměvu.

Jaruš7
10.10.2017 5 z 5

Bezpochyby senzačně napsáno.
Bravurní historický styl vyšperkovaný detaily se znalostí středoevropských dějin a máte filmový pocit z jedinečného příběhu.
Citace "Nevěřím mu ani půl slova.Plnovous proroka, ale v botě kopyto. Navíc zlatem kované."
"Kvůli hordám alchymistů zažívá travičství nebývalý rozkvět."

Holmann
22.08.2017 5 z 5

Originalni, historické, čtivé, zemité přesně jak dnešní trh si žádá.

Michalkotea
13.08.2017 5 z 5

Perfekta kniha,prva od Juraja ale citalo sa to uplne lahucko.Skvele opisane boje,vone,chute,smrad.

kapr
04.08.2017 3 z 5

Hodně jsem váhal. Vybavila se mi nějaká Svátkova kniha, kterou jsem ale četl přibližně před 40 lety. Konec, respektive některé jeho prvky mne bohužel mírně mátly. Potěšil mne přehled pražských bran v plánku na předsádce. Musím si udělat v tomto směru vlastní přehled. Mimo Starého Města není samozřejmě kompletní, ale jen čistě funkční z hlediska knihy. Prozatím si zkusím dát Pana autora do oblíbených. Velmi čtivé, byť koncepcí vybočující z mého oblíbeného schématu.
Teď jsem narazil na "podobné knihy". Vondrušky jsem odsouhlasil a podpořil. Horákovou jsem přidal. Ano všechno to je podobné, jsou to historické detektivky, ale domnívám se, že něco skutečně podobného, zabíhajícího trošku do "rytířské literatury", nevím jak jinak to nazvat, by se asi spíše našlo mezi oběma válkami. Nevím jak německá okupace, ale celý socializmus podobným knihám spíše nepřál, a tak bych ji asi hledal spíše před těmito obdobími.
Jinak v zásadě a stručně jsem nadšen.
Proto asi spíše 3+.

Charlie119
08.07.2017 5 z 5

Velice dobrá kniha, která sice není fantasy, ale vzhledem k tomu, že mám vystudovanou historii, musím ocenit, že autor si s rudolfinskou Prahou poradil velice dobře!

Miriam-věštkyně
03.05.2017 5 z 5

Moje druhé setkání s oblíbeným trojlístkem a tentokráte v Praze. Co víc si přát? :-) Kniha byla čtivá, zápletka perfektní a mile mne překvapilo soukromí - chcete-li kostlivec kaprála Jaroše. Z těch tří mi přirostl tak nějak nejvíc k srdci a už teď se těším na pokračování, tedy třetí případ a to na Ohnvé znamení.

Tiffany
21.04.2017 5 z 5

Mé druhé setkání s autorem. Prostředí rudolfínské Prahy i samotná zápletka mě opravdu bavily.

V28
19.03.2017 5 z 5

Opět pohodová, čtivá, místy vtipná záležitost. Tento díl se mi líbil víc než první případ této sympatické trojice, byl složitější, zamotanější a měl bonus v podobě Prahy, takže pět hvězd.

iatros
19.03.2017 5 z 5

Čtivá knížka, napínavá až do konce, s nepředvídatelnou zápletkou a poněkud nesourodou, ale o to sympatičtější trojicí vyšetřovatelů - a ani kostlivec ve skříni kaprála Jaroše nezměnil nic na faktu, že z těch tří je on tím, kterého mám nejraději. Historické detektivky se mi líbí a tahle splnila všechna moje očekávání, už se těším na další díly.

jarin58
11.03.2017 5 z 5

Tak jako u první knihy musím dát plné hodnocení.Jiné volby není.Chápu že někomu se nemusí líbit,ale já mezi ně nepatřím.Skvěle čtivé.

Boby17
08.03.2017 5 z 5

Výborná knížka z rudolfinské Prahy. Čte se jedna báseň a trojlístek vyšetřovatelů má moje plné sympatie.

orinka3
12.02.2017 5 z 5

No výborně! Četba mi utekla jakoby nic a najednou je tu konec. Taková škoda, četla bych dál a dál...detektivní historické knihy autora vysloveně vyhledávám a lituji, že jich zatím víc nenapsal. Trojice vyšetřovatelů je perfektní a dobře se doplňuje. Taky musím pochválit výborné typy písmen v knize, to taky často rozhoduje o tom, jak se text dobře čte.

tatjana1737
22.01.2017

!!! POZOR SPOILERY !!!

Mno... na druhé čtení se mi to líbilo víc, přestože můj názor na hlavní postavy se více méně nezměnil a děj mi i nyní přišel poněkud slabší a zmatečný. Při opětovném čtení, kdy už jsem znala zápletku knihy, jsem se ale v dějových zvratech a postavách orientovala lépe. Škoda, že si autor i více nepohrál se zákulisím náboženského sporu mezi šlechtou a stavy, ale chápu že tak daleko jeho ambice nesahaly. Steina i nadále považuji na mrzouta, který mi moc sympatický není, lidských stránek mnoho neukazuje. Naproti tomu Barbarič jich místy má až příliš (neustále líčení toho, jak před bojem potřebuje + popisů jeho zvracení už mám trochu dost - prosím tímto autora, aby se notář trochu víc v dalších dílech otrkal :-)). Stejně jako jiní/jiné i já jsem pod vlivem kaprálova literárního kouzla, ačkoli intimní zážitek s ním bych si asi odpustila. Kdyby mi chtěl jen tak lehce naplácat, tak proč ne, ale něco mi říká, že u lehkého a natož plácání bychom neskončili.

Zatím nejvíce se mi líbil třetí díl, čtvrtý jsem nečetla, takže kdybych měla sestavit žebříček, aktuálně by to bylo: Ohnivé znamení, Mrtvý na Pekelném vrchu, Krev prvorozených. Nicméně co oceňuji jsou samotné názvy románů, nemluvě o úvodech k jednotlivým kapitolám, které jsou samy o sobě nicneříkající a netušícího čtenáře někdy svedou na mylnou stopu. Baví mne číst si je na začátku kapitol a poté po jejich přečtení, kdy je již zřejmé, co přesně se pod neurčitými formulacemi ukrývá. Ovšem úvod k Báthorymu zatím série S+B+J nepřekovanala ("Hlava první, v níž padne hlava první...").

Z lesa potácivě vyběhl maskovaný muž - křičel, jako by měl za patami samotné peklo.
Ve skutečnosti to byl Jaroš.

JankoSvec
08.01.2017 5 z 5

Už prvé stránky vás vtiahnu do deja tak, že túto knihu neodložíte, znovu nám prináša poriadnu porciu napätia, krvi, akcie a humoru.Červenák používa jazyk blízky bežným čitateľom, vie vystupňovať napätie, používa logiku v pátraní pridržiava sa faktov i historických reálií, ktoré z tohto diela robia skvelý detektívny román.Každú postavu vykresľuje tak, že nebudete mať problém s jej identifikáciou, každá z nich prináša do riešenia prípadu kus zo seba.Páči sa mi rozvíjanie charakterov hlavných postáv, dozvieme sa aj niečo z Jarošovej rodinnej histórie.Červenák nám opäť ukazuje, ako má vyzerať perfektná kniha a dôkaz, že autor patrí k prvej slovenskej spisovateľskej triede.

francouz
06.01.2017 5 z 5

Musím říci, že i druhé setkání s nesourodou vyšetřovatelskou trojicí bylo zábavné i napínavé. Děj opět pádil od začátku do konce. Krásně vložené a občas i sekundující historické postavy tomuto dílu ještě přidali na okázalosti. Jedová chýše, která je krásně vykreslena Jarošem, jako by od nepaměti přitahovala tu nejnižší spodinu. Ano mohlo zde být o trochu více dobových reálií, ale to je z mého pohledu malinkatá kaňkana, na jinak velmi pěkně posakládaném příběhu, který nás zavedl do Prahy Rudolfa II. Určitě mohu opět jenom doporučit.

Atuin
18.12.2016 5 z 5

V rámci žánru historická detektivka je to naprosto úžasné počtení a JČ se tak u mě posadil na první místo.

3nitka
26.10.2016 5 z 5

Stein, Barbarič, Jaroš, Praha, výborná zápletka. Prečítané za jeden večer. Čítam v češtine, je to lepšie.