Křehké věci: Krátké fikce a divy

Křehké věci: Krátké fikce a divy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1190/bmid_krehke-veci-kratke-fikce-a-divy-tpZ-1190.jpg 4 232 26

Tajemný cirkus vyděsí publikum na jediném mimořádném představení a pak zase zmizí do noci, přičemž si jednoho z diváků vezme s sebou... V novele odehrávající se dva roky po událostech z románu Američtí bohové navštíví Stín staré skotské sídlo, aby vzápětí zjistil, že se stal hlavním účinkujícím v prastarém obřadu zahrnujícím stvůry a smrt... Slavný detektiv Sherlock Holmes musí v Hugem oceněné povídce zasazené do podivně proměněné viktoriánské Anglie vyřešit nanejvýš neobvyklou vraždu člena královské rodiny... Dva chlapci se pozvou na mejdan a setkají se tam s dívkami svých snů - a nočních můr... Členové exkluzivního epikurejského klubu si stěžují, že už ochutnali všechno, co se dá jíst - s výjimkou legendárního, velice vzácného a krajně nebezpečného egyptského ptáka... Osm let poté, co ve Velké Británii vyšla kniha Kouř a zrcadla (a o pět leté později i u nás), nashromáždil Neil Gaiman dost povídek a jiných kratších literárních útvarů, aby se z nich dala sestavit nová sbírka. Jsou v ní strašidelné, humorné i velice zvláštní příběhy, povídky, které získaly prestižní ceny, i ty, které zatím vyšly jen v naprosto okrajových tiskovinách, na internetu nebo vůbec nikde, a obsahuje také novelu dopňující knihu Američtí bohové.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Polaris

Fragile Things: Short Fictions and Wonders , 2006

Ikkju
09.09.2013 4 z 5

Celkově dobré, ale popravdě moc povídek si ze sbírky nepamatuji. Ale obraz umírající Zuzany jako svědka alchymického (rozuměj též sexuálního) spojení Čarodějnice a Aslana už mi z hlavy nejspíš nic nevymete... Povídka o Stínovi dobrá, ale proti knize Američtí bohové to bylo jen takové slabší blýsknutí...

BooksLucyKing
07.09.2013 5 z 5

Úžasné, mrazivé povídky. Neil to prostě umí. Jedna lepší jak druhá, ale nejvíc se mi líbila ta s epikurijci. Knihu jsem si půjčila v knihovně a vzadu jak je seznam, tak tam někdo přede mnou označil pár z těch povídek. Shodou okolností se shodovaly s těmi, které se mi líbily nejvíc :D zajímavé.

akzena
31.07.2013 3 z 5

Jsem nadšená z povídek, které jako by se jen nevešly do Kouře a zrcadel, ale těch jsem bohužel našla jen pár (Studie ve Smaragdové, Když říjen vládl, Zakázané nevěsty otroků bez tváří v tajném domě noci děsivé touhy -!!!-, Jiní lidé,...) - nebo už na mě nějakým záhadným způsobem prostě nepůsobí, jak by měly.

Většina povídek (a v celkovém dojmu celá kniha) ve mně zanechala opravdu nepříjemné, hluboké znepokojení. Nepotěšil mě příval eroticky-explicitních scén a atmosfér (přeskakovala jsem), některé povídky narážely na mé hodnoty a něktéré se mi zkrátka "jen" nelíbily.

Taky Gaimana asi trochu nesnáším za povídku Problém se Zuzanou (moje představy o Narnii už nikdy nebudou stejné).

Ale Křehké věci mi vlastně pomohly ke změně postoje - už nejsem nekritickou nadšenou obdivovatelkou Gaimana, ale stále zůstávám jeho čtenářkou

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Tak různorodá sbírka povídek a různých fragmentů, že si každý najde alespoň jednoho oblíbence. Některé povídky ve mně rezonují i po týdnech po přečtení. Duchařiny střídají variace na různé žánry, nejasné pointy zase vykupují nápadité konce, kterým se nemůžete vyhnout, ani kdybyste sebevíc chtěli.
Mezi mé oblíbence patří Jiní lidé, Když říjen vládl nebo naprosto odzbrojující Zvláštní dívenky.

Yaromil
08.02.2013 2 z 5

Neil Gaiman patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale bohužel tato jeho povídková sbírka mi příliš nesedla a knihu jsem dočítal spíše z povinnosti. Je zde několik světlých míst, ale mnohé z napsaného mělo možná spíše zůstat v autorově šuplíku. V paměti mi utkvěly pouze tři příběhy, ale nejsem si jist, jestli je tam udržím do zítra...

memory
17.09.2011 3 z 5

Některé povídky opravdu nezklamaly, ale některé už byly opravdu příliš přitažené za vlasy-právě ty v obsahu označené za ´velice zvláštní´. SPOILER A Stín i po svém dalším pokračování zůstává stále tak osamělý, což vyloženě vybízí k dalšímu rozvíjení jeho osudu..Ocenila bych!