Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1369 383

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

saez
11.01.2021 5 z 5

Tak to bylo zase seversky drsný. Čekala jsem všechno, ale vlastně to nakonec chápu. Krev není voda. Jen jsem si tak říkala, že by bylo lepší, kdyby do auta nasedli všichni a vyjeli ke Kozí zatáčce.

Katerina961
11.01.2021 5 z 5

Asi nedoctu, protože před stranou 300 to je na mne už silné kafe. Ze se Jo Nesbo stočí k takové úchylné věci ve své knize, jsem opravdu nečekala...musím to par dni strávit, mám tři syny a tohle se mi čte hodně těžko ...

PetK
10.01.2021 4 z 5

První kniha roku 2021, trošku záměrně. Nesbo je můj oblíbenec, tak mi to přišlo symbolické.
Vypravěčem a ústřední postavou příběhu je Roy, sedlák z norských hor, který o sobě říká, že se víc vyzná v autech a ptácích než v lidech. A není to samozřejmě pravda. Je to kniha o rodině, lásce, nejistotě, zradě, vině a trestu. O kulíkovi hnědém, brzdových destičkách, rvačkách na vesnické tancovačce, drbavé kadeřnici a chybějících svodidlech. A o tom, že věci padají kolmo dolů.
Jen trochu pozorný čtenář najde styčné body mezi mlčenlivým chasníkem Royem a mlčenlivým policistou Harrym. A ač Království není primárně detektivka, i tento motiv je přítomný.
I v Království Nesbo využívá to, co se mu osvědčilo v sérii s Harrym - vystavuje napětí, naznačuje a nechává čtenáře tápat, jak že to tedy vlastně bude...
Místy to bylo dokonce vtipné a myslím, že je po třeba za to poděkovat i překladatelce Kateřině Krištůfkové. Nejen za ty nečekané vtípky, ale jak celkově pojala jazyk vypravěče, moc se mi to líbilo.
Od pěti hvězdiček mě odradilo pouze to, že u mě nenastal wow efekt, i když takhle ta knížka postavená není. A to, že někdy ke konci jsem si říkala, že to mohl autor maličko zesvižnit.
Nedá se svítit, Nesbo umí. V neposlední řadě mu nepokrytě fandím za to, že se nebojí často vystupovat komfortní zóny veleúspěšné série a pouští se i do jiných vod a příběhů.

Vladii
09.01.2021 5 z 5

Za mě super. Úplně se mi do knihy nechtělo, měla jsem strach, že bez Harryho to nebude ono, ale bavila mě od první stránky. Několik čtenářů psalo, že se nemohli začíst, ale pak se to rozjelo. Já to měla naopak. Začátek skvělý - popisy přírody, statku, pomalé seznamování se s jednotlivými postavami a vztahy mezi nimi, ponurá atmosféra... A pozvolné odhalování minulosti, nejdříve v náznacích, pak se vše začalo vysvětlovat. Někde za půlkou kniha na chvíli ztratila spád, ale závěr byl opět napínavý. Musím také vyzvidnout skvělý překlad.

Evina74
08.01.2021 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem si opravdu užila - skvělý vánoční dárek. Drsný norský venkov, vztahy mezi obyvateli vesnice Os a vůbec rodinný propletenec Opgadů. Různé pohnutky k různým skutkům (až hrůzným, jak se říká). A nejlepší (nebo nejhorší) je, že až do konce fandíte a doufáte, že to dobře dopadne. Nedopadne...nebo ano?

Marta_P
08.01.2021 5 z 5

První kniha od autora a musím říct, že jsem byla nadšená. Barvité popisy, velice zajímavý děj a prostředí, kde by se napětí ve vesnici dalo krájet. Každý něco ví, něco viděl a teď se to tam mele. Za mě jedna z nej knih, co jsem četla v poslední době.

garf
06.01.2021 5 z 5

Vaham mezi ctyrmi a plnym hodnocenim, kniha je velmi dobre ctiva, i pres pomalejsi rozjezd. Od tretiny uz dej odsypa, diky obsirnejsimu zacatku jsou pak v deji celkem pochopitelne motivace chovani jednotlivych akteru. Jak uz bylo mnohymi zmineno, je to hodne temne vypraveni. At delate, co delate, ve vysledku je to jedno, protoze nakonec udelate, co musite. Zaver mi naopak prijde v tomto duchu velmi odpovidajici :)

Sixao
06.01.2021 4 z 5

Jo Nesbø patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem si nemohla nechat novou knihu ujít. Není to úplně klasický napínavý thriler s dobrým koncem a rozuzlením na závěr, jak je známe ze sérií HH a dalších. Nevlídná a přesto krásná norská příroda, zapadlá vesnice, její svérázní obyvatelé a dva bratři, kteří si prošli ne zrovna šťastným dětstvím a pojí je zvláštní silné pouto. Drsné hory i výchova měly dozajista velký podíl na jejich pokřiveném pohledu na svět a byly důvodem, proč se tak často dostávali do konfliktu s ostatními. Do jaké míry bylo jejich jednání obhajitelné je však otázka k zamyšlení. Tady jsem se paradoxně přistihla, že fandím záporákovi. Roy mi přišel jako sympaťák, i přes jeho přehnanou spotřebu čističe automyček, ať nespoiluji. Fandila jsem mu do konce, aby se on i bratr Carl dostali z té mizérie. Závěr mě proto moc nepotěšil. Bylo mi líto jeho i dalších zmařených životů. Optimismus tohle čtení prostě zrovna nedodá.

katka0956
06.01.2021 5 z 5

Zkrátka klasika Nesbo.
V první čtvrtině se to táhne a čtenář obkoukává prostředí.
Ve druhé čtvrtině se děj pomalu rozjíždí a vy si myslíte, že přesně víte, o čem celá kniha bude a jak dopadne.
Třetí čtvrtina, děj se pořádně rozjíždí a vy zjistíte, že jste byli úplně vedle.
No a čtvrtá čtvrtina? Koukáte jako sůva z nudlí. Zkrátka nestačíte se divit ani nečekanému vývoji a závěru (!), ani tomu, jak rychle jste knihu přečetli.

(Sice hvězdičku neubírám, pač hlavní zápletka mne bavila, ale kdyby kniha měla o 100 - 200 stránek méně nic by se nestalo. Místy byly myšlenkové pochody hlavního hrdiny naprosto zbytečné a celý děj trochu vlekly a natahovaly. Více rozpracovaný mohl být závěr, ale to se tu píše už mnohokrát.)

Hakate
06.01.2021 4 z 5

Příběh z malebného horského venkova o lásce, nenávisti, intrikách a pomluvách.
O rodinných a morálních hodnotách i zakázaném ovoci, o činech dobrých i zlých, o vášni i utrpení. O přítomnosti a minulosti. O temnotě i slunci za obzorem. O starých i nových křivdách.
Příběh o krutosti, zlu a přirozených instinktech.
O bratské lásce, která i hory rozdrtí a o tom, že i nejbližšího člověka vlastně nikdy skutečně nepoznáte.

Příběh Kaina a Abela z vysokohorské norské vsi, o jedné jámě a o jednom hotelu.

Nesbo tak trochu jiný, ale i krutý, temný a chladnokrevný.
Opět ukázal, že Nesbo není jen Harry Hole, ale že je mnohem temnější.
Čtenáře si získá především podrobným seznámením z prostředím, které vtáhne do děje a nedovolí odložení knihy. Temné a rozporuplné pocity, které vyvolá a které Vás doprovází během celého čtení, však nejsou zdaleka to jediné, tyto pocity postupně narůstají a zůstávají ještě dlouho o přečtení knihy.

-* však musím udělit za ukončení celého příběhu, který působí, tak jako by Nesbo měl pouze omezený počet stránek, zabořil se do temného světa Roye i Carla a najednou zjistil, že mu již chybí pár stránek, do kterých musí nacpat zbytek příběhu.

raidmnoid
05.01.2021 3 z 5

Měl jsem rád Harryho. Pak jsem z románů tohoto spisovatele vypadl a první knihou, kterou jsem četl, bylo právě "Království". A jsem zklamán:
- zápletka mě nenadchla
- bez snahy popsat psychický stav hlavního protagonisty, by kniha zabrala pár stránek
- kdyby kniha obsahovala pouze dějovou linii, tak by ta jáma byla plná aut
- přišlo mi, že závěr byl vytvořen na míru počtu stran, které se měly dodržet, než, že by dějová linie přirozeně skončila

Snad si budu muset zvyknout na nového Nesba, ale prozatím to není "můj šálek kávy".

sandratea
04.01.2021 5 z 5

Nesbo se překonává.

Charlie453
04.01.2021 5 z 5

Za mě úplná pecka! Moje první kniha od autora a opravdu musím říct že jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Jen tak dál Jo Nesbo!

Mia77
03.01.2021 3 z 5

Tak pro mne zklamání. Trochu zbytečně překombinované a hlavní hrdina stránku od stránky začínal být spíše záporák, stejně jako u jeho knihy Macbeth. Konec takový nijaký. Doby neskutečně čtivého HH skončily ... škoda.

gretl74
03.01.2021 3 z 5

Horská vesnice plná psychopatů, mistrně rozehrané vztahy, krásná a drsná příroda ... a k tomu navíc fakt, že Nesbo vážně psát umí a perfektně dávkuje napětí, to by si zasloužilo plný počet hvězdiček. Jééénže, abych mohla Royovi držet palce a trochu víc ho chápat, musel by autor ubrat scénu s Dogem a Fritzem. A taky jsem se namlsala reklamou a čekala toho luxusního wellness hotelu víc, než jen holé základy ,) Takže psycho dobré, četlo se jedním dechem, ale já se k téhle knížce určitě vracet nebudu a přiděluji 3,5*

KatarínaK.
03.01.2021 3 z 5

Má první kniha od Jo Nesbo. Děj i místo,do kterého je zasazen, se mi líbil. I když mi přišlo nereálné, jak by tolik zločinů, během krátké doby, bylo neodhaleno. No, budiž. Vadily mi, místy zbytečně rozvláčné pasáže, úvahy a rozhovory o ničem. Proto se mi první čtvrtina knihy četla velmi těžce. Kdyby kniha měla o 150 - 200 stran méně, jistě by ji to prospělo. Můžu říct, že jádro bylo fajn, ale jako celek, to pro mě byl jenom lepší průměr. I když vztah mezi dvěma bratry byl zajímavý a bavil mě.

heavy66
02.01.2021 4 z 5

Pokud Jo Nesbo napíše román o dvou bratrech, okamžitě vám dojde, které bratry má na mysli. O chvíli později to sám prozradí, i když důkaz maskuje rodnými jmény prezidentů a ministrů! Pak přemýšlíte, jak naroubuje klasické téma na současný norský venkov, a zjišťujete, že idylka bratrské lásky v lůně horské přírody pomalu přerůstá v podivnou směs osob, vztahů a dějů. Máte pocit, že vás marasmus nezkažené vesnické morálky vtahuje jak smrdutá bažina, a nechtíc připustíte, že to happy endem asi neskončí!
A když opravdu dočtete až do konce, a váš předpoklad se …… (nechci spoilovat), uznáte, že to vůbec nebylo špatné, ale že na rozdíl od Syna zde není motivace klíčových postav ve vztahu k biblické předloze jasná, a že by to autor mohl váženým čtenářům laskavě dovysvětlit!

evvva
02.01.2021 5 z 5

Fakt mě ten člověk baví, dokáže Vás do děje vtáhnout, udržet a nepustit, dokud nejste na konci, kde zjistíte, že ať udělají, co chtějí, držíte palce těm " špatným"...a nakonec,kdo je špatný a kdo ne? ????

Munzik
02.01.2021 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšil celé vánoce, ale bohužel po jejím přečtení nejsem moc spokojený. Není to Nesbo, jakého mám rád. Jedná se spíše o román, u něhož jsem čekal alespoň daleko lepší konec, než jen konec, který není žádným překvapením.

Gagarin
02.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale já na románech od JN obdivuju, že ačkoli jsou ty příběhy velmi komplikované a propletené a krve je v nich nepřirozeně mnoho, stále se jim dá věřit. Málokdy najdu něco, co vypadá zcela nepravděpodobně. Ale tady si tím úplně jistý nejsem. Fakt je možné, ze by uprostřed dnešního Norska byla jáma, do které by padalo jedno auto za druhým? Že by první dvě oběti té jámy policie i s autem nevyzvedla k expertýzám? Že by se tak snadno zakryla vražda majitele autobazaru, když k ní měl pachatel slušnou motivaci i příležitost...? Takže ty 2 hvězdy jsou za atmosféru, která se povedla. Ale Lovci hlav nebo Syn (a většina HH) jsou úplně jiná liga.