Král cizinec (1309 – 1333)

Král cizinec (1309 – 1333) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506154/bmid_kral-cizinec-1309-1333-XxR-506154.jpg 4 147 147

Lucemburská epopej série

Románová freska začíná nástupem Jana Lucemburského na český trůn a končí smrtí jeho syna římského císaře a českého krále Karla IV. Je to jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Složitý zápas obou panovníků o vládu doma i v zahraničí se prolíná se snahou severočeské a jihočeské šlechty upevnit otřesené postavení českých zemí a chránit stavovské výsady šlechty. Třetí rovinou románového děje je život prostého lidu očima měšťanského rodu Rotlevů. V epopeji se střídají mocenské intriky a válečné scény s běžnými denními starostmi románových hrdinů, a to vše v barvitém obraze života vrcholného středověku.... celý text

VendulaB
10.03.2023 4 z 5

Obecně považuji všechny Vondruškovy epopeje za skvělá díla, která čtenářsky velmi přijatelným způsobem zprostředkovávají základní pohled do našich dějin. Tentokrát jsem však v knize postrádala lepší vykreslení jednotlivých postav. Působily na mně ploše a nepříliš živě, nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah a jejich osudy mi tak byly vlastně jedno.

hanzmb
27.02.2023 4 z 5

I ty Brute. Slyšel jsem několikrát pane Vondrušku hovořit o tom, že Martin byl hřích z mládí a už o Lucemburcích psát nebude. Zákon trhu je ale silnější, jak v létě přiznal u nás v MB na přednášce. Proti těm desítkám podobných knih má tato alespoň výhodu v určité ucelenosti a přehlednosti. Ty historie Jana, Elišek, Rožmberků a Ronovců byly popsány už na x způsobů. Vždy však jen jako několikaletý výsek. Z názvu bych očekával, že to bude jen o Janovi, ale ten má skoro stejný podíl jako Landštejn, Eliška či později už Karel. Škoda. Na druhou stranu to je solidnější kniha než poslední díly autorových detektivních sérií. Proč ale kvůli tomu opustil skvělé Skláře stejně nikdy nepochopím.

Standa24
24.02.2023 4 z 5

I když se jedná o historickou fikci, román se poměrně přesně drží historických reálií. O období vlády Jana Lucemburského a mládí jeho syna Karla (Václava) IV. bylo již napsáno mnoho knih, ale pan Vondruška vyniká tím, že historii, která pro někoho může být i nudná, ve svých románech dokáže přiblížit velmi poutavou formou.

Pavelpi
23.02.2023 5 z 5

Začátek nic moc, ale pak se to docela rychle vylepšilo a už to bylo dobré. Docela se mi líbily vložky kronikáře, který nejprve seznámil se situací toho daného období, protože nejsem žádný moc velký znalec a musel bych hledat, co se vlastně v daném období odehrálo a událo. Určitě se pustím do dalších dílů hned jak vyjdou.

Ronnie68
16.02.2023 5 z 5

Na tuhle sérii jsem se těšila už v době, kdy jsem přečetla Přemyslovskou a Husitskou epopej ... prostě logicky jsem si přála tuto doplňující sérii a dočkala jsem se ... a mile mě překvapila... děj zaujal a rozhodně se těším na další díl, kdy se Karel vrátí do Čech z Itálie...

čef
02.02.2023 5 z 5

Na začátku spíše dějepis než literatura, pak se situace zlepšila a opět to byl můj oblíbený autor. Popis panování Jana Lucemburského je opravdu podrobný, nikde jinde jsem se s něčím podobným nesetkal. Chápu, že jde s velké části o fabulaci, ale zároveň věřím, že velmi dobře podloženou. Další díly této epopeje jsou jasná volba.

grizlinka
31.01.2023 5 z 5

Z epopejí je to má první a jsem velmi spokojena. Románové pojetí je super a ulehčuje tak orientovat se v tomto období. Určitě se vrhnu i do dalších knih pana Vondrušky

MichalMartinka
30.01.2023 4 z 5

Po předešlých epopejích je to změna a zárověň důstojné pokračování Přemyslovské epopeje. První část začíná přesně tam, kde PE IV končí. Rokem 1306. A potom se to rozjede. Velmi čtivé vykreslení doby a všech hlavních postav, které jsou v první řadě Jan Lucemburský a jeho žena Eliška Přemyslovna. Vše doprovázeno vsuvkami probošta z rodu Landšejnů (Vítkovců), kteří byli velmi vlivným českým rodem, již od dob prvních Přemyslovců. Nezbytné milovné scény jsou asi pro pana Vondrušku klasikou. Ovšem je toho daleko méně, než v epopeji Husitské. Nic méně tažení do Itálie (které je vlastně poslední čtvrt knihy) je nahotinám trošku více nakloněno. Já bych se bez toho prostě obešel. Pane Vondruška...vynechejte vyhrnování suknic a raději popište nějakou situaci.

21olaf
24.01.2023 3 z 5

Tak nevím. Dočetl jsem tak nějak na setrvačník. Po smazání z aplikace jsem si najednou nemohl vzpomenout která epopej to vlastně byla.

kuruteku
22.01.2023 3 z 5

Mno, kdyby tam zakomponoval Wolframa z Katzingeru a Beneše, dva světy by se propojily. Oproti předchozím historickým ságám mi to přišlo takové jako z povinnosti. Čekal jsem víc.

lapagerie
15.01.2023 4 z 5

Po přemyslovské epopeji jsem ráda sáhla i po té lucemburské. Tohle období dějin je me oblíbené. Kniha se čte dobře, zahrnuje asi vše podstatné, ale nějak mě úplně nepohltila. Přišlo mi, že nejde úplně do hloubky. Jsem asi zmlsana knížkami Ludmily Vaňkove. Možná je to i tím, že nejsem úplně členem kultu Elišky Přemyslovny. Mam radši Elišku Rejčku a tady není představena zrovna lichotivě. Ačkoliv v této knize jde jen o okrajovou postavu, rozmrzelo mě to .
Co se Jana Lucemburského týká, byl myslím vystižen dobře. A pribeh Landštejna hezky doplňuje celý děj.

Pepa0216
10.01.2023 4 z 5

Přečetl jsem již několik knih Vlastimila Vondrušky a možná už se to trochu opakuje. Tím myslím ten děj okolo hlavního příběhu a to společenský život a různé situace, která však k životu ve středověku patřily. Hlavní děj je pro mě hodně zajímavý, protože mě tato část našich dějin hodně zajímá a již se těším na druhý díl a zpracování příběhu jednoho z našich největších panovníků v dějinách Karla IV.

Blanchi
08.01.2023

Příběh má spád a není tam noho "historických zbytečností". Svojí čtivostí přiblíží tohle období dějin, které známe jen jako info o králi cizinci. Těším se na další díl, snad mne nezklame.

martin9929
04.01.2023 5 z 5

Kniha o období, které mně zajímá, proto jsem se celkem těšil. Příběh je psaný jinak než detektivky, na které jsme zvyklí. Těším se na pokračování.

Kerberos
30.12.2022 4 z 5

Kniha je psána čtivě, ale nejde do hloubky. U historického románu bych čekala více dat a popisů událostí. Když srovnám s knihou Ludmily Vaňkové ,která je psaná také poutavě, ale obsáhleji a s více historickými fakty.

westmen
13.12.2022 5 z 5

Za mně přesně to, co mám rád a a čekám na další díly. Psáno trochu jinak, přesto výborné dílo.

nero 13
09.12.2022 4 z 5

Epopeje od pana Vondrušky mám rád a proto jsem se na tuhle novou Lucemburskou těšil, ale zatím bych ji řadil až na třetí místo, za Husitskou a Přemyslovskou, pár věcí mi tam vadilo, například popis Karla IV. jako malého a zavalitého i když podle výzkumu kosterních pozůstatků profesora Vlčka je známo že byl na svou dobu nadprůměrně vysoký. Také popis chování Elišky Rejčky mi přišel spíš jako popis kurtizány než jako královny.
Očekával jsem také podle anotace že část vyprávění bude podle měšťanského rodu Rotlevů, což mohlo být zajímavé, stejně jako v Husitské epopeji vyprávění z pohledu rodiny Prokopů, ale žádného Rotleva jsem v prvním díle nezaznamenal což je škoda protože vyprávění o této době z pozice šlechtických osob je docela notoricky známé.

tittanie
30.11.2022

Trochu jsem čekala, než někdo napíše komentář, nechtěla jsem být první a tak trochu nevím, co napsat.
Musím říct, že jsem si přenesla naštvání na autora z poslední knihy - Anděl smrti, i do této knihy, ale nemohla jsem si pomoct.
Přemyslovská epopej se mi četla lépe. Při čtení mi chybělo nadšení a ta touha číst dál.
Nemyslím si, že je to knihou, ale mým rozpoložením.

astroweb
30.11.2022 4 z 5

Jsem rád, že se autor rozhodl psát další kroniky, jsou pro mě čtivější, než jeho historické detektivky, těším na další pokračování této.