Krakatit

Krakatit https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/688/bmid_krakatit-Lyj-688.jpg 4 1775 222

Čapkův román Krakatit (časop. Lidové noviny, 25. 12. 1923 15. 4. 1924, O. Štorch-Marien 1924) vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou "krakatit" nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu - vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem - bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.... celý text

tannasja
09.03.2019 4 z 5

Přes všechny drobné výhrady považuju tuhle knihu za jednu z nejlepších Čapkových prací. Velice působivé a hlavně nadčasové čtení.

anna6486
21.02.2019 4 z 5

V knize se střídaly pasáže, kdy se četlo skoro samo a pak čáásti, kde se děj vlekl a čtenář se musel nutit prokousat se. Jiné Čapkovy knihy mám radši, toto bylo dost zmatečné.

Atlantis
14.02.2019 4 z 5

Nebudu lhát, česká literární tvorba mě opravdu nebaví a nezajímá. Vždy mi přišlo, že až moc tlačí na pilu a snaží se být za každou cenu zajímavá. A tak jsem ke Krakatitu přistupoval skepticky a předem se obrnil trpělivostí. Jaké bylo moje překvapení, že jde o opravdu kvalitní a zábavnou četbu. Ano, obsahuje několik hluchých míst, která by potřebovala lehce zrychlit, ale tento fakt připisuji hlavně době vzniku.

Langosh
07.02.2019 4 z 5

Co jsme se učili na gymplu, tak jsem čekal něco jinýho. Máte pravdu, bylo to hodně o Prokopových milostných pletkách. Ale mě osobně to nějak ani nevadilo. Kniha byla čtivá, zajímavá, sem tam i komické situace (hlavně zběsilý Prokop mlátící vše kolem).

kiuru
03.02.2019 3 z 5

Hlavním tématem knihy nebyl vynález krakatiku, třaskavé výbušniny, jak jsem se před otevřením knihy mylně domnívala, ale milostné románky hlavního hrdiny. I když jeho srdce bylo pro jedinou, na každém místě, kde se ocitnul, se do nějaké místní ženy zamiloval. Byla jsem z téhle knihy zklamaná.

stanza
28.01.2019 3 z 5

Další z knih mého dlouhého seznamu a tak až synova volba povinné četby mě postrčila k přečtení románu. Přestože vím, že Čapkova dramata patří k národní povinnosti a jejich poselství jsou všeobecně známá. A tak jsem dlouho zápasila se spousty milostných zápletek hlavního hrdiny a místy se ztrácela v realitě a blouznění. Významy skryté mezi řádky mě unikaly, ale zneužití vědy proti lidstvu jsem objevila i když jsem o ní dopředu věděla. Asi to nebude chyba Čapkova a tak dál bude patřit k mým oblíbeným a snad další jeho dílo mě opět osloví.

spikem
18.01.2019 5 z 5

Poutavý a pěkně vykreslený příběh hlavního hrdiny Prokopa, který i přes prozrazení a zneužití jeho velkého objevu prožije při honbě za zastavením katastrofy chvíle, které jsou pro něj nezapomenutelné.

lukas9608
06.01.2019 2 z 5

Na rozdíl od jiných Čapkových děl jsem se musel do čtení Krakatitu vyloženě nutit. Člověk už od školních let ví, o čem tato kniha je, ale samotná četba mě celkem nudila ne příliš zajímavě podaným příběhem.

imhotepcz
16.12.2018 2 z 5

Kniha je hezky napsaná, s velmi rozmanitou češtinu. Nicméně příběh není tak pestrý jak jsem původně čekal. Na to že tě mělo spíše působit jako totální asociál, se v této knize zamilovat snad do všech ženských postav co tam byli. Konec knihy nebyl to je příliš jasný. Z mého pohledu spíše slabší průměr.

nanana
12.12.2018 3 z 5

"Prokop na ně udělal ohromný dojem tím, že dokázal vypít neuvěřitelné množství vína a kořalek aniž by spadl pod stůl."

possekre
08.12.2018 5 z 5

Jedna z mých milovaných knih. Jedna z těch, které mě přivedly ke sci-fi. Napadá mě, že je čas si ji zase po letech přečíst :).

Sajdak
05.12.2018 4 z 5

Mám ráda Čapkův styl psaní a vypravování, takže jsem z knihy nebyla nijak zklamaná. Co mě však překvapilo, byl děj knihy. Než jsem si knihu přečetla, myslela jsem, že to bude laděné více do sci-fi žánru a příběh bude více "výbušný". Proto mě velmi překvapily příběhy o lásce. Na knize mi trochu vadilo, že Prokop nebyl nikde dobrovolně, tudíž se těžko odhadovalo, jaké je ve skutečnosti povahy.
Celkově se mi však kniha líbila a opravdu bylo nad čím přemýšlet...:)

Marekh
08.11.2018 4 z 5

Hlavní postavou je inženýr Prokop, který objeví třaskavinu, která by mohla zničit celý svět. Třaskavina je však odcizena a Prokop prochází různým prostředím, ve které potkává lidi, kteří se chtějí zmocnit třaskaviny za každou cenu. Prokop se seznamuje s několika ženami, ke kterým pociťuje lásku. Jeho city jsou nestálé, poněvadž když se vzdálí od jedné ženy, navazuje vztah s jinou ženou a na tu předchozí zapomíná. Kvůli lásce by byl ochoten předat třaskavinu jiným lidem. Tyto Prokopovy vlastnosti bych viděl jako negativní. Závěr knihy je téměř pohádkový, neboť se potkává se staříkem, který mu ukazuje cestu, jakou by se měl vydat. Humanistickou myšlenkou je dělat malé věci "dobré lidem".

Upřímně jsem si myslel, když jsem začínal číst tuto knihu, že se více poveze na vlně sci-fi, neočekával jsem takový děj v této knize. Kniha byla náročnější na četbu, nad některými popisy jsem se musel více zamyslet, je to kniha u které se musí více přemýšlet. V knize se nachází také romantické linka, humorné okamžiky (např. když se Prokop snaží utéct z opevnění, kde je zadržován nebo když se zjistil skutečný původ princezny - tatarská pýcha aj.). Tyto události mi připadaly legrační. Zajímavé byly také popisy snů, které působily na mě hrůzostrašně.

Myslím si, že kniha stojí za přečtení, nicméně čtenář musí číst pomaleji a pozorněji, aby dokázal vstřebat všechny myšlenky, které se v knize nacházejí.

Oceňuji na tomto vydání knihy, že byla vytištěna velkými písmeny, dobře se četla.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Člověk nemá být šťastný; to ho změkčuje, víte? Pak se mu zdá všechno ostatní zbytečné, malé... a nesmyslné. Nejvíc... nejvíc udělá člověk ze zoufalství. Ze stesku, ze samoty, z ohlušování.

Lidem jsi ublížil. S rozumem bys to nedělal, musí být rozum; a člověk musí myslet, k čemu je každá věc. Třeba... můžeš stovku zapálit, nebo zaplatit, co jsi dlužen; když zapálíš, je to jako větší na pohled, ale... Stejně to máš se ženskými..

Člověk... má víc myslet nežli cítit. A ty jsi se hrnul do všeho jako střelený.

Kdyby to nebylo v tobě, nebylo by to v tvém vynálezu. Všecko dělá člověk sám za sebe.

sgjoli
03.11.2018 5 z 5

Myšlenkově zajímavé dílo, které budí rozporuplné reakce. Místy se to může zdát nesmyslné, nepochopitelné (když je Prokop nemocen a mysl mu bloudí bůhvíkde). Ale mně se kniha hodně líbila. Člověk tak nějak asi musí číst mezi řádky a hledat tam ty významy. Je to dost symbolistní dílo, které ze strany čtenáře vyžaduje jistou spolupráci (ne jen styl čtení „rychle přelouskám a hotovo“). Nad knihou je občas potřeba se pozastavit a trochu přemýšlet nad těmi významy skrytými mezi řádky. Ale chápu, každému holt sedne něco jiného. Za mne plný počet hvězd. :)

sarka45
13.09.2018 2 z 5

Karla Čapka mám ráda. Ale toto nebyl můj šálek kávy. Standardně musím pochválit jazykovou stránku, v tom je pan Čapek pro mě prostě nedostižný. Ale příběh ani forma mě nezaujaly. Prokop mi byl nesympatický a moc mě nebavily jeho citové "avantýry", v podstatě se "osudově" zamiloval do každé ženy, kterou v románu potkal. A závěr se staříkem byl také zvláštní. Hlavní myšlenka jasná, ale jinak jsem pana Čapka tentokrát asi moc nepochopila.

adramelech
06.08.2018 3 z 5

Jedno z lepších Čapkových děl. Kdysi se mi velmi líbilo, ale dnes už bych tu knihu asi znovu nečetl.

zuzka894
27.06.2018 2 z 5

Nevím co si mám o knize myslet. Na začátku mě to chytlo, četla jsem jak hladová a pak...v Balltinu....nuda nuda nuda. Někdy jsem četla, ale vůbec nevnímala co čtu, nedávalo to smysl. Pochodové myšlenky pana Prokopa jsem nepochopila ani po přeečtení knihy. A ty tečky.....slovo.....slovo....atd. To neuměl mluvit? No, bylo to těžké dočíst tuhle knihu.

Jacck
12.05.2018 5 z 5

(SPOILER) Tak toto bylo něco. Má první kniha od Čapka. Ještě ve 4/5-nách knihy jsem byl rozhodnut dát tomu max 3 hvězdy, protože mi to přišlo nesmyslné. Četlo se to jak kdyby byl autor nebo spíš možná Prokop na LSD tripu. Málokdy mne nějaká literární postava svým chováním iritovala jako Ing. Prokop v této knize. Choval se jak mužská hysterka. Nejprve sbalil na začátku knihy teenagerku Anči, pak se najednou sebral a odjel do Prahy, kde hledal nějakou dámu se závojem, o které ani neveděl jak vypadá, ale miloval ji, pak odjel do Beltinu, kde se do něj zamilovala princezna a Prokop se celou dobu choval jak naprostý pitomec. Nedávalo to žádný smysl a vypadalo to jak hodně špatný román z červené knihovny. Naštěstí se všechno vysvětlilo až nakonec při rozhovoru s pánem bohem, kdy z toho vyplynulo, že to všechno byly projekce Prokopova nitra a ty postavy a ty vztahy byly symbolické. Např. princezna symbolizovala pýchu, dáma se závojem lásku, která ještě nemá konkrétní tvář. Stejně tak Krakatit je pouhý symbol pro ctižádost a ambice. Většinou se uvádí, že kniha pojednává o tom, že se snaží varovat před zneužitím vědeckého vynálezu. Lidé co to vnímají takto dle mého četli jinou knihu nebo ji prostě nepochopili. Jinak se jedná o první knihu tzv. magického realismu, jakou jsem přečetl.

ollalla
29.04.2018

Z této knihy jsem popravdě zmatená. Právě čtu 283 stranu a myslím, že to nedočtu. Některé pasáže, třeba když má ''halušky'' jsou zábavné a čtou se rychle, ale některé jsou zdlouhavé a nezáživné... Tato kniha mne vcelku zklamala.

Liwilterhage
04.03.2018 2 z 5

Zase jedna z knih, kterou jsem dočetla jen díky tomu, že jsem asi tak od půlky doufala, že to konečně začne dávat smysl.
Nevím, jestli to bylo mnou, ale jednoduše jsem nepochopila smysl této knihy, kdy se hlavní postava Prokop choval poněkud zvláštně a já doufala, že si konečně ujasní, koho vlastně chce a o co mu v životě jde.
Dějové linie byly poněkud zvláštní a přišlo mi, že je ani nic moc nespojuje. Prokop si stanovil vždy určitý cíl (doručit dopis, najít Tomše, najít dívku), ale vlastně se svého cíle nikdy moc nedržel, a pak vše působilo divně. A o krakatit v té knize ani vlastně moc nešlo.
Od půlky jsem skrytě věřila, že se ukáže, že se mu vše zdálo v horečce, tak by existovalo alespoň nějaké ospravedlnění.
Avšak bohužel se tak nestalo, a tak závěrem se z toho pro mne stala jen další kniha, kterou si mohu dát do přečtených.